YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın ÜNER

2027'DE SAMSUN TRAFİĞİ NASIL OLACAK?

Biz köşe yazarlarının dönüp dolaşıp yazdığı konulardan birisi de trafiktir. Bunu biraz da anlayışla karşılamak lazım, zira bizler de okuyucularımız gibi bu ülkede yaşıyoruz ve aslında günlük hayatta ne görüyorsak, yaşıyorsak onu kaleme alıyoruz. Büyük kentlerde yaşayan herkes kadar biz de trafik sorunlarından şikayetçi olduğumuz için arada bir değinmeden geçemiyoruz.

Bilenleriniz çoktur, ben hem trafik üzerine akademik kariyer yapmış hem de meslek hayatı boyunca hep ulaşım sektöründe dirsek çürütmüş birisi olarak köşe yazılarımda ister istemez bu konulara daha çok yer veriyorum. Bu gün de müsaadenizle yaşadığımız şehir olan Samsun'un trafiğinin on sene önceki halinden dem vurup on sene sonra yaşanabilecek sorunları dile getirmeye ve kendi çözüm önerilerimi sıralamaya çalışacağım...

Samsun, toplamda nüfusu fazla artan bir şehir değil, ama kendi içinde önemli nüfus kaymaları yaşayan bir yapıya sahip...

Çok değil, bundan on yıl önce kentin kalabalık sayılabilecek Fatih, Kadıköy, Hastanebaşı, Zeytinlik gibi mahalleleri eski cazibelerini yitirirken aynı tarihlerde köy hüviyetindeki Hasköy, Çay, Kalkancı gibi bölgeler gökdelen yavrusu sitelerle doldu.

Hele Atakum, başlı başına ele alınması gereken bir ilçe haline geldi. Bu ilçemiz, on sene önce Türkiş ve Atakent gibi bir iki alt merkez ve sahil boyunca yazlık evlerden oluşuyordu. Aradan geçen zaman içinde bu ilçemizin nüfusu öyle hızlı arttı ki kentin ağırlık merkezi bile batıya kaymaya başladı.

Varsa Yoksa Atatürk Bulvarı

Samsunlular evlerini yeni cazibe merkezlerine taşırken , ne yazık ki beraberinde yeni kentsel alt merkezler üretilemedi. İnsanların evlerinden çıktıktan sonra günlük işlerini halledebilmek  için kat etmek zorunda olduğu mesafeler uzadı. Samsunluların gecelemek için seçtiği mekanlar Atakum tarafına ve belli ölçüde tepelere doğru yayılırken hemen tüm günlük aktivite sahile paralel uzanan Atatürk Bulvarı çevresinde toplandı.

Düşünsenize, bu şehirde bir devlet dairene işiniz düştü: Valilik, kaymakamlıklar, emniyet müdürlüğü, adliye, belediyeler, SASKİ, Karayolları, DSİ, İller Bankası... Atatürk Bulvarını çiğnemeden hangisine varabilirsiniz?

Hafta sonu biraz kendinize ve ailenize zaman ayırmak istediniz: Stadyum, kapalı spor salonu, müzeler, parklar, fuar merkezi, konser salonları, kafeteryalar, restoranlar, alışveriş merkezleri ve hatta piknik yerleri... Neredeyse tamamı, Atatürk Bulvarı ya da yakın çevresinde!

Arabanız bozuldu, sanayi sitesi... Doktora gideceksiniz hastaneler... Üniversite öğrencisisiniz, fakülteler...

İşçi, memur, esnaf...  Hangi mesleği yaparsanız yapın evden işe, işten eve gitmek için Atatürk Bulvarından geçmeden varmanız pek mümkün değil...

2027'de Samsun Trafiği Felç Olabilir

Kentsel aktivitelerin sahil boyunca uzanan Atatürk Bulvarı üzerine toplanması yetmezmiş gibi, son yıllarda 1000 kişi başına düşen araç sahipliğinin de ciddi biçimde artması, Samsun'da trafik probleminin katlanarak büyümesi sonucunu beraberinde getirdi.

2007'den bu yana geçen on yıl içinde başta Atatürk Bulvarı ve 100. Yıl Bulvarı olmak üzere kentimizin çeşitli bölgelerinde günün belli saatlerinde oluşan trafik sıkışıklıkları vakai adiye haline geldi. Bundan on sene sonra 2027'de, önlemler alınmadığı takdirde bu sıkışıklıkların kentin gelişmesine engel olabilecek zaman ve enerji kayıplarına dönüşeceğini şimdiden ön görmek gerekir.

Katlı Kavşaklar Çözüm Olmayabilir

Trafik mühendisliği konusunda teknik alt yapısı olmayan yöneticiler, trafik sorunlarının çözümünü genellikle köprülü kavşak, tünel, alt/üst geçit gibi pahalı yatırımlarla bulmaya çalışır. Oysa yanlış bir yerde yapılan çok seviyeli kavşak, genellikle bir sonraki kavşağa araçların daha hızlı nakledilmesine yol açar ve bir noktayı geçici olarak çözerken başka noktalarda sıkışmalara sebep olur.

Meslekten gelen trafik mühendisleri, kent trafiğini hızlandırmak yerine tam tersine soğutmayı tercih ederler. Zira seksen kilometre ortalama hızla akan bir karayolu trafiğinde birim zamanda geçebilen araç sayısı, elli kilometre hızla akan trafiğe göre çok daha azdır.

2027 yılında içinden çıkılmaz bir hal alacağı ön görülen Atatürk Bulvarı, 100. Yıl Bulvarı ve bu iki bulvar arasındaki Lise Caddesi, On dokuz Mayıs Bulvarı gibi koridorları rahatlatmak için tavsiye edilecek köprülü kavşak, tünel ya da benzeri yüksek bütçeli yatırımların meseleyi çözmek yerine daha da arttırabileceğini, üstelik yerel yönetimlerin bütçelerini sarsacağını söylemeyi, bu kenti candan seven bir trafik yüksek mühendisi olarak bir borç sayıyorum.

Öneriler, Öneriler...

Bence 2027'de sürdürülebilir bir kentsel trafik rejimi için yapılması gerekenler şunlardır:

Bir: Doğu ve Batı Çevre yolları acilen açılmalı, başta kamu binaları, alışveriş merkezleri ve özel hastaneler olmak üzere trafiği çağıran odaklar bu yollar üzerine alınmalıdır.

İki: Kent merkezinde radikal biçimde yayalaştırmaya gidilmelidir. Kent merkezine gidecek olanların özel araç yerine toplu taşımayı kullanmalarını sağlayacak düzenlemeler yapılmalıdır.

Üç: Toplu taşımadaki dağınıklıklar ve hizmet tekrarları giderilerek araç başına taşınan yolcu sayısı arttırılmalı, böylece toplu taşımanın ucuzlatılması sağlanmalıdır.

Dört: Yüzüncü yıl Bulvarının güneyinde kalan mahallelere giden yollar zikzaklardan kurtarılmalı, bunun için gerekirse kamulaştırmalar yapılmalıdır.

Beş: Tramvay hattının hızını kesen hemzemin kesişmeler ortadan kaldırılmalı, böylece kentin en önemli toplu taşıma aktörünün cazibesi arttırılmalıdır.

Altı: Tramvay hattının belli noktalardan T yaparak Tekkeköy merkez, Duruşehir, Araştırma Hastanesi ve Otogar  bölgelerine uzanması için projeler geliştirilmelidir.

Yedi: İlçelerden gelen vatandaşların Samsun'a geldiklerinde toplu taşıma aktarmalarında zaman kaybetmelerine karşı çareler geliştirilmeli, böylece insanların kendi özel araçları ile Samsun merkezine gelmek yerine toplu taşıma araçlarını kullanmaları özendirilmelidir.

Bütün bunlar ve buna benzer önlemler alınmazsa Samsun, 2027'de nüfusuna oranla Türkiye'nin trafiği en kötü vilayetlerinden birisi haline gelebilir.

Derdimiz asla yerel yöneticileri eleştirmek ve onların emeklerini yok saymak değildir. Tam aksine, kendi bilgi ve tecrübemizi kentin hizmetine sunmaya gayret ediyoruz.

Ülkemizin içinde bulunduğu zorlu sosyoekonomik şartlar ve uluslararası baskılara hep birlikte göğüs gereceksek, farklı fikirlere sahip kişilerin samimi ve iyi niyetli katkılarından yararlanma erdemini herkes göstermelidir.

Bizim de gayretimiz, yaşadığımız kente faydalı olmaktan ibaret...  

SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (II)SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)ÖRTMEN ÇOCUĞUAŞK EVRİM Mİ GEÇİRİYOR?ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?NEBYAN'DA CUMA, BAFRA'DA AKŞAM...PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİSAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...KİM KORKAR KIRMIZI BAŞLIKLI KIZDAN?SİZ HİÇ YANDINIZ MI?Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
EL-HAYA, VEL-İMAN
Osman KARA
Erdem EROL
FARK YARATMAK
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
KDV
Prof Dr Yücel TANYERİ
Ayhan HAMLI
ÖCALAN'A SAYIN DİYENLER ŞEHİTLERİMİZİN KEMİKLERİNİ SIZLATIYOR...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (II)
Akın ÜNER
Ömer PAMUK
ANLAMAYA ÇALIŞMAK...
Ömer PAMUK
Fulya ZORLU
Başarının Anahtarı
Fulya ZORLU
Cesur CEYLAN
ÇOCUĞUNUZDAN YENİ BİR "BİLDİRİM" VAR
Cesur CEYLAN
Gül TURAN
TC TİCARET BAKANLIĞI VE HAYTAP İŞBİRLİĞİ  
Gül TURAN
Şakir DEMİRCİ
YEREL ŞEÇİMLERDE TÜM YOLLAR İSTANBUL'A ÇIKIYOR
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
ŞİİR HAS İNSANDIR
Ersin ERGE
Ergin KAHVECİ
NEDEN?
Ergin KAHVECİ
Nami Cem İYİGÜN
YENİLENEBİLİR ENERJİLER
Nami Cem İYİGÜN
M. Halistin KUKUL
İSA YUSUF ALPTEKİN ve DOĞU TÜRKİSTAN DÂVÂSI
M Halistin KUKUL
Hasan Cem KESKİN
BAŞARIYA YOLCULUK
Hasan Cem KESKİN
Birol BİRCAN
SAMKON'a sorular.
Birol BİRCAN
Hikmet KURADA
Yazdıklarının Tersini Söyleyen Fesli Kadir
Hikmet KURADA
Metin ATLI
BİRİNCİ FİNAL
Metin ATLI
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
SARIKAMIŞ'TA RUSLARA DEĞİL KIŞA YENİLDİK
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Embiya SANCAK
SAMSUNUM'DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN (II) GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
MUHALİF KADIN OLMAK
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SAMSUN VE FUARLAR 2
Doç Dr Yetkin BULUT
Kenan ERZURUMLU
Eski dostlara serzenişimdir!
Kenan ERZURUMLU
Kürşad GÜNDOĞDU
Fransız kalmak
Kürşad GÜNDOĞDU
Kadir GÜRKAN
Baş Döndüren Gelişmeler
Kadir GÜRKAN
Ahmet HAYVALI
ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ  DENETİM  VE YAPTIRIMLAR (II)...
Ahmet HAYVALI
Selçuk KAYA
Tarih hiçbir zaman ilk yarının liderini yazmaz..
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Var ol sen Samsunspor
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Ender GÜR
LİDERLİK KEYFİ
Ender GÜR
Mehmet ÖZ
BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR
Mehmet ÖZ
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
İbrahim TELLİOĞLU
OTKAYA MAĞARASINDA YAKILAN MUMLAR
İbrahim TELLİOĞLU
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL