YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ayhan HAMLI

GÜLE GÜLE KORE GAZİSİ SÜLEYMAN ASTSUBAYIM…

Ölümün ne zaman, nasıl geleceğini kimse bilemez. Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği’ni Ayla filmi ile tanıdık. Savaşın orta yerinde bıraktığın annesiz ve babasız küçük bir kızı bulmak için o kadar uzun yıllar bekleyeceksin ki, hiç umudun tükenmeyecek. Ama sonunda ona kavuşacak, onunla kucaklaşacaksın. Önemli olan ona kavuşmak ve şu yalan dünyadan o yetim ve öksüz Koreli kız çocuğunun manevi babası olarak gözü açık gitmemektir. Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği vefatından önce bunu başardı. Birkaç gün önce sonsuzluğa uğurladığımız Kore Gazisi Süleyman Astsubay umuyorum şimdi huzur içinde uyuyor.

Bizim askerimiz gerçekten merhametlidir. Savaş ortamında bile sadece cesareti ile değil, aynı zamanda merhameti ve şefkati ile de destan yazmıştır. Türkiye’den Kore’ye savaşmaya giden askerlerimiz binlerce kilometre yolu karadan ve denizden uzun bir yolculukla tamamlamıştır. Her savaşa katılan askerin çok özel bir hikayesi vardır. O hikaye gerçektir. Bazen o kadar gerçektir ki, o hikaye hepimizi etkiler ve çok duygusallaştırır…

Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği ile Koreli küçük kız Ayla’nın hikayesi de o hikayelerden birisidir. Astsubay Süleyman Dilbirliği ailesini Kore savaşında kaybeden 5 yaşındaki kimsesiz Eunja Kim’i Kore’de savaşın tam ortasında sahiplenmiş, 15 ay boyunca kendi çocuğu gibi bakmış, ona Ayla adını vermiştir. Süleyman Astsubay Ayla’ya çok bağlanmıştır. Ayla’yı adeta kendi çocuğu gibi sahiplenmiştir. Doğrusunu söylemek gerekirse Süleyman Astsubay Ayla’ya gerçek babası gibi davranmıştır. Süleyman Astsubay Kore’de kaldığı 15 ay boyunca Ayla’ya büyük bir güç ve kuvvet olmuştur. Acı ve tatlı anılarla 15 ayın sonunda Astsubay Süleyman Dilbirliği için dönüş yolu görünmüştür. Manevi babaysan da küçük kızını geride bırakmak istemezsin. Ama şartlar çetinse çaresizlik insanı teslim alır. İlk fırsatta gelmeyi düşünerek hareket edersin ama sonrası uzun yıllar karanlık kalır. Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği’nin yaşadığı hikaye işte böyle bir hikayedir.

Kore savaşından 60 yıl sonra Ayla ile kavuşan Astsubay Süleyman Dilbirliği’nin hikayesi mutlu sonla biten çok duygusal ama gerçek bir hikayedir. 60 yıl sonra kızı ile buluşan babanın hikayesi anlatılırken duygu seline kapılmamak imkansız. Şurası unutulmamalıdır ki, Türk askeri ayak bastığı her yere yanında merhametini ve şefkatini de götürmüştür. Türk askeri dendiği zaman aklınıza Kore Gazisi Süleyman Dilbirliği gelsin. O güzel asker, o merhametli asker unutulmasın. Savaş meydanlarında şehitler veriliyor, bazen kollar bacaklar kopuyor, gözler kör oluyor. Ama Türk askeri her şeye rağmen savaş ortamında bile insan olduğunu unutmuyor. Türk askerinin bu tür öyküleri bitmez.

Ölümün ne zaman ve nasıl geleceğini Kore Gazisi Süleyman Astsubay da bilmiyordu. İstanbul’da Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde bir süredir tedavi gören 92 yaşındaki Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği 7 Aralık 2017’de yaşama gözlerini yumdu. Vefatından bir gün sonrada eşi Nimet Dilbirliği vefat etti. Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği ve 65 yıllık hayat arkadaşı ile birlikte İstanbul’da Karacaahmet Mezarlığı'nda sonsuzluğa uğurlandı. Süleyman Dilbirliği'nin Kore’deki manevi kızı Eunja Kim (Ayla) yetişemediği için cenaze törenine katılamadı. Güle güle Kore Gazisi Süleyman Astsubayım. Koca yürekli güzel Astsubayım. Sen başta Türk milletinin olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yüz akı ve gururusun. Gazi astsubayım ruhun şad, mekanın cennet olsun.

ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…ŞEHİT ASTSUBAYLARIZ…   O ANNE ŞEHİT EVLADININ NAMAZINI KILDI…GÜLE GÜLE ŞEHİT JANDARMA UZMAN ÇAVUŞ UĞUR GÖKSU…ŞEHİT ACISI SAMSUNU YAKIYOR…ŞEHİT ANNESİ ŞEHİT ANNESİDİR…SALI’N ŞEHİTLERE VEFASINA BÜYÜK ALKIŞŞEHİT ÖĞRENCİSİNİ UNUTMAYAN OKULA SELAM OLSUN…TÜM GAZİLERİMİZE MİNNETTARIZ…ŞEHİT POLİS VE BABAANNESİ…Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
HALA BİRBİRİMİZİ Mİ YİYECEĞİZ?
Osman KARA
Mustafa GENÇ
HANGİ VİZYONLA NEREYE YOLCULUK?
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
ATAKUM YOKSA... 
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÇİTLEMEK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Şakir DEMİRCİ
SEÇİMDE "BİZ" KAZANINCA "BEN"
Şakir DEMİRCİ
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu