YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Şenol Yücedağ

EKONOMİ %11.1 NASIL BÜYÜMÜŞ?

İnternet gazeteciliğinin önemli isimlerinden DUVAR açıklanan ve herkes tarafından şaşkınlıkla karşılanan  Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı yüzde 11,1’lik rekor büyümeyi konunun uzmanlarına sormuş ve şu cevapları almış:

Dr. Oğuz Demir: Normalde güzel haber ama normalde değiliz  Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrek dönemde yüzde 11,1’lik büyümesi normal şartlar altında hepimiz için oldukça güzel bir haber olmalı. Bu açıdan bakıldığında Türkiye’de üretimin, ekonomik refahın geçtiğimiz yıl üçüncü çeyreğine kıyasla yüzde 11 daha fazla olduğunu düşünmemiz gerekiyor. Ancak durumun böyle olmadığını hepimiz net bir şekilde görüyoruz. Öncelikle bu kadar yüksek bir büyüme oranını yakalamış olmamızdaki temel neden her şeyden önce geçtiğimiz yıl aynı dönemde yaşadığımız aksiliklerin (15 Temmuz, terör saldırıları vs.) o dönemde ekonomide küçülmeye neden olması. Türkiye ekonomisi o dönem yüzde 0,8 küçülmüştü. Diğer yandan yıl başından bu yana başta Kredi Garanti Fonu (KGF) olmak üzere kamunun piyasaya sağladığı kaynak etkisini göstermiş oldu. Ancak ekonomi dediğimizde ne tek bir rakam bizi sevinçten uçurmaya yetebilir, ne de o rakamın alt başlıkları iyice anlaşılmadan bir değerlendirme yapmak doğru olabilir. Zira ekonomideki enflasyon, işsizlik, sanayi üretimi, dış ticaret rakamlarındaki değişimlere baktığımızda tablonun ‘dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi’ olmaktan daha fazlasına ihtiyacımız olduğunu gösterdiğini biliyoruz.                                                                                                                                     Mesela yukarıda bahsettiğim mevsimsel ve takvim ile ilgili etkileri hesaplamaya dahil ettiğimizde TÜİK büyüme rakamının yüzde 1,2 olduğunu açıklıyor. İmalat sanayinin bırakın büyümeyi bu etkileri arındırdığımızda yüzde 1,3 küçüldüğünü, görüyoruz. Yani aslında üretimimiz bu çeyrekte diğer mevsimsel ve takvim etkilerini çıkarttığımızda küçülmüş durumda. Bahsedilen KGF dopingine rağmen ülke sanayisi küçülmüş. Zaten işsizlik rakamlarının sürekli yüzde 10’un üzerinde kalması, bir türlü ilerleme kat edilememesi de bunun en temel göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye ekonomisi bu büyüme rakamlarını, bugün yaratılan ortamda ne kadar sürdürebilir diye sorarsanız, benim cevabım ‘böyle bir büyümeyi sürdürmemesi daha iyi olur’ olacaktır. Sağlıklı bir yatırım, dengeli bir tüketim ve özel sektör rekabetçiliğine dayalı bir dış ticaret ortamında yakalayacağımız yüzde 2’lik büyüme oranı, yüzde 11,1 görünümlü yüzde 1,2’lik büyüme oranından çok daha iyi olacaktır. Ekonomi yönetiminin de asıl gayesi bu olmalı.Akçay: Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış veriye Doç. Dr. Ümit bakılmalı Yüzde 11 büyüme tabii ki yanıltıcı, nedeni de baz etkisi. Geçen yılın aynı döneminde ekonomi küçüldü. O nedenle şimdiki büyüme yüksek çıkıyor. Bunu gidermek için “mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış” veriye bakmak gerek. 3. çeyrekteki “mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış” veriye bakarsak:
– Büyüme 1.2 ile 2. çeyreğin gerisine düşmüş durumda.
– Tarım -0.2 daralmış.
– İmalat sanayi -1.3 daralmış

Dr. Ali Rıza Güngen: İç pazarda kıpırdanma görkemli rakamlar çıkarıyor

TÜİK’in açıkladığı rakamda baz etkisinin ötesinde hesaplama yöntemi değişikliğinin etkisi var. İç pazardaki kıpırdanma görkemli büyüme rakamları ortaya çıkarıveriyor. Türkiye’de yapılan revizyonun toplam etkisi OECD ülkelerinin 3 katı ve bu esasen istatistiki müdahalelerden kaynaklanıyor. Bunu bizzat TÜİK açıkladı revizyon sırasında. Ancak hesaplama yönteminin sonucu bazı temel göstergelerle uyumsuzluk sergiliyor. İdari kayıtların kullanımı ve deflatör (ücretler, hammadde, maliyetler vb. değerinin gerçek değere çevrilmesinde kullanılan fiyat endeksi)  değişikliklerinin yarattığı etkinin sonucunda örneğin inşaat sektöründe müthiş bir verimlilik olması lazım. Ya da hane halkları yeni hesaplarda inanılmaz yüksek tasarruf etmekle kalmıyorlar 3. çeyrek verilerine göre müthiş bir harcama temposu tutturmuşlar. Dolayısıyla bu rakamlar güvenilmezdir. Türkiye ekonomisi olağan temposuna göre daha tempolu bir büyüme gerçekleştirmiş olabilir. Ancak TÜİK bunu şişirmiştir. Ellerini uzatmışken gerçek işsizlik rakamını da yüzde 16,7’den yüzde 5’lere düşürmeleri beklenir. Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisinde her beş üniversite mezunundan ikisi işsizken bu sorunu halletmek de istatistiki müdahaleyle TÜİK’e düşer sanırım.

EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM (1)KONKORDATO SUİSTİMALLERİEŞEL MOBİL MAAŞLARA DA OLMALI!...EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(II)YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(I)SABİT KUR REJİMİ BUGÜN UYGULANABİLİR Mİ?(II)TÜRKİYE SABİT KUR REJİMİNE GEÇEBİLİR Mİ?(I)CARİ AÇIK BU AY DÜŞTÜYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
BÜYÜKŞEHİR OLMADAN ASLA
Osman KARA
Erdem EROL
HERKES GELDİĞİ GİBİ GİDER
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!
Mustafa GENÇ
Kadir GÜRKAN
Baş Döndüren Gelişmeler
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
SAMSUN KÜLTÜR SANATLA DAHA GÜZEL
Şakir DEMİRCİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
HEYKEL
Prof Dr Yücel TANYERİ
Embiya SANCAK
SAMSUNUM'DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN (II) GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
MUHALİF KADIN OLMAK
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SAMSUN VE FUARLAR 2
Doç Dr Yetkin BULUT
Kenan ERZURUMLU
Eski dostlara serzenişimdir!
Kenan ERZURUMLU
Kürşad GÜNDOĞDU
Fransız kalmak
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ  DENETİM  VE YAPTIRIMLAR (II)...
Ahmet HAYVALI
Gül TURAN
TRAFİK TERÖRÜ
Gül TURAN
Selçuk KAYA
Tarih hiçbir zaman ilk yarının liderini yazmaz..
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Var ol sen Samsunspor
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Metin ATLI
ANTRENMAN MAÇI
Metin ATLI
Ender GÜR
LİDERLİK KEYFİ
Ender GÜR
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)
Akın ÜNER
Mehmet ÖZ
BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR
Mehmet ÖZ
Fulya ZORLU
Çocuklarda Problemli Davranışlar
Fulya ZORLU
Ayhan HAMLI
DUMLU ŞEHİTLERİNE SELAM OLSUN...
Ayhan HAMLI
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Ersin ERGE
HAS ŞİİRE GİDERKEN  
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
PARİS, TRUMP VE 2020 (II)
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Hikmet KURADA
Ergenekon’da 11 Yıl Sonra Gelen Adalet ve Bir Anı
Hikmet KURADA
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Hasan Cem KESKİN
AİLE REİSİ
Hasan Cem KESKİN
Burhan UYAN
TEKNOLOJİ İLE ZAMANDA YOLCULUK MÜMKÜN MÜ? 1919 YILI İÇİN EVET!
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
COĞRAFYAMIZDA KÜLTÜR BOZULMASI
M Halistin KUKUL
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
 Öğretmenlerimiz
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
NİCE YILLARA...
Ömer PAMUK
Cesur CEYLAN
MASKELER
Cesur CEYLAN
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
İbrahim TELLİOĞLU
OTKAYA MAĞARASINDA YAKILAN MUMLAR
İbrahim TELLİOĞLU
Birol BİRCAN
SAMKON ne yapmaya çalışıyor?
Birol BİRCAN
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL