YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Kadir GÜRKAN

ESNAF

Küçük sermaye ve zanaat sahibi yani esnafımız, ülkemiz ekonomisinin en önemli yapı taşı konumundadır. İstihdama ve ekonomiye ciddi katkı vermektedir. Ancak gelin görün ki Kamu’nun destek mekanizmalarını artırması, desteklere erişimi kolaylaştırması esnafımızın gelişimine pek katkı koyamamakta, esnaf stres biriktirmeye devam etmektedir.

 

Peki neden?

 

Düzleştirici etkilere maruz kalarak düzleşen dünyamızda esnafımızın faaliyet gösterdiği alan da bu düzleşmeden nasibini almakta, rekabet ve maliyetler artmakta sonucunda da stres birikimi oluşmaktadır.

 

Seksenli yıllarda birikimi ile bir dükkan kiralayan, satacağı ürünün bağlantılarını yaparak tereklerini dolduran esnafımız dükkanını açar, nasibini beklerdi. Yapılacak önemli hataların dışında esnafımız evinin geçimini dükkanından sağlar ve aktif anlamda her yıl büyüme gösterirdi.

 

Gelin görün ki düzleştirici etki esnafımızın faaliyet alanına girince işler değişti.

 

Plastik Kartlar

 

Esnafımızın faaliyet alanına giren kredi kartları beraberinde işyerlerinde POS cihazlarının bulundurulmasını, günlük alışverişlerde nakit paranın egemenliğini plastik kartlara kaptırmasını ve kayıt dışından kayıt içine yönelimi getirdi. Bu değişiklik beraberinde satışların maliyetlerini de ciddi anlamda artırdı.

 

Net

 

Dünyanın düzleşmesinde en önemli aktörlerden olan net yani internet ağının gelişmesi ile insanlar erişmek istedikleri ürüne alternatifler oluşturabilirken fiyat çeşitlemesi de yapabilmeye başladılar. Yani insanlar erişmek istedikleri ürünlerin çeşitleri ve fiyatları hakkında ön bilgiye sahip olarak alışverişe çıkmaya başladı. Bu da beraberinde karlılıklarda ciddi bir düşüş ve artan rekabet koşullarını getirdi.

 

E-Ticaret

 

Gelişen teknoloji, büyüyen ağ yapısı ve dijitalleşme beraberinde sanal mağazaları ve alışveriş merkezlerini getirdi. E-Ticaret ülkemizdeki perakende ticaretin yüzde 1,3’üne hitap eder oldu. Bazı sektörlerde bu rakam yüzde 4’lere kadar ulaştı. E-Ticaret’in yıllık gelişimi yukarı yönlü seyretmeye başladı. Lojistikteki gelişim ve üretilen çözümler dikkate alındığında E-Ticaret’in pastadan aldığı pay ciddi rakamlara ulaşma eğiliminde.

 

Alıcı Önemi Arttı

 

Seksenli, doksanlı yıllarda ürün ve üretim kıymetliydi. Bundan dolayı tereğine ürünü dizen esnaf ürünle insanları buluşturabiliyor, bu şekilde hayatını idame ettirebiliyordu. Ancak global üretim yapısına Çin, Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerin katılımıyla üretim kapasitesi arttı, ürün önceliğini alıcıya kaptırdı. Çünkü dünyanın bir başka düzleştirici etkisi olan üretim artık insanlara istedikleri ürüne erişimde bir kapasite arzı oluşturmuştu.

 

 

Yalın ve kısa başlıklarla sizlerle paylaşmaya çalıştığım bu gelişim/değişim sonucu esnaflarımız; artan maliyetler, düşük karlılıklarla rekabet içeren bir ekosistemde mücadele vermek zorunda kalmışlardır. Klasik metotlarla mücadelenin sürdürülebilir olamayacağı bu ekosistemde AVM’leri şehir dışına taşımak, hafta sonları kapalı tutmak bizden önce bu ekosisteme geçen ülkelerde olumlu bir sonuç vermemiştir. Zira Net yani internet 7/24 açık ve hizmet vermeye devam etmekte, müşterilerini beklemektedir.

 

İş Modellerimizi Yenilemek Zorundayız

 

Ne güzel söylemiş Mevlana Celaleddin Rumi,

 “Dünle beraber gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait 
şimdi yeni şeyler söylemek lazım...” diye.

 

Evet değerli okurlar iş modellerimizi güncellememiz, düzleşen dünya eksenine oturtarak sürdürülebilir bir yapıya kavuşturabilmemiz gerekiyor. Geçmişteki var olan iş modelleri ile günümüz ve gelecek ekosisteminde var olmamız mümkün değil.

 

Sağlıcakla

Bitmeyen MaratonHatırlatmakta Fayda VarNeden Olmasın?230 Milyar Dolar !...Sosyal Ağlar Üzerinden SavaşMuhteşem ÜçlüÜretmeden Tüketmek, Sürdürülebilir DeğilDaha Dün GibiZORLU KIŞSavaşlar ve YatırımlarYazarın Tüm Yazıları