YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Vehbi TEZCAN

Milli ve yerli malı

Meyvelerin en tatlısı

Sebzenin kat katlısı

Buğdayın en hası

Yurdumuzda yetişir....

Bunu herkes bilmeli

Yurda hizmet etmeli

Kalkınmak istiyorsak

Yerli malı tüketmeli..

Ülkü Duysak'ın  yerli malı kullanımıyla ilgili şiirinin ilk ve son kıtasıyla "yerli malı haftası" 'nı karşılamak istedim sizlerle..

Tahılın,meyvenin,sebzenin en hası bu güzelim Anadolu topraklarında yetişir şüphesiz..sadece Konya ovası bile bu toprakları doyurmaya yetecek kadar buğday üretimine uygun..bunca yıldır yetiyor artıyordu bile.Bu güzel yurdumuzun diğer yerlerinde yetişen tarım ürünleri,meyve,sebze vb..İyi bir Tarım politikasıyla başka ülkelere dahi satılıyordu..

Önce pirinç'ten başladılar dışarıdan getirmeye,kendi üreticini desteksiz bırak , çaresiz bırak, dışarıdan pirinç getirecek tüccarı ayarla  gelsin pirinçler..elin çiftçisi kalkınsın senin çiftçinin eli kolu bağlansın..Devamında  pirinç tarlaları birer bir yok olsun...Hem kendi vatandaşın geçim zorluğuna düşsün,hem paralarımız dışarıya gitsin..Çoğaltabiliriz; Nohut alıyoruz dışarıdan,hele hele buğdaya hiç aklım ermiyor.Anadolu bozkırlarında en çok buğday ekilir, belki de bu topraklara has yüzde yüz yerli ve milli tek ürünümüzdür buğday..Onuda Rusya'dan almaya başladık.. Rusya'nın köylüsünün,çiftçisinin canı sağ olsun,bizimkiler ise Allah kerim...ya mısıra ne demeli..

Şeker pancarı ekimini sınırlandırdık, fabrikaları kapattık ya da sattık,şeker yerine mısır şurubu içiriyorlar bize..Sahi ne oldu o kadar şeker pancarı ekicisi.....

Dışarıdan aldığımız ürünlerin hepsini kimin getirdiği kimin kazandığı belli,aksine bizim çiftçimize destek verirsek kalkınır,Üstelik kendimiz üretir kendimiz tüketirsek kalkınırız hep birlikte,ayıp olur.!

En son hünerimiz, et alıyoruz dışarıdan et !hayvancılık desteklenirse bizim yetiştiricilerimiz kazanır, biz kazanırız hep birlikte bu da ayıp olur..!

Ne var ne yok gözde tüccarlarımız dışarıdan ne bulurlarsa ülkemize getirirler bizim paralar olduğu gibi dışarıya gider,birileride payını alır ondan sonra da içi boş "yerli ve milli" safsatalarıyla avutulup dururuz..

Yerlilik ve Millilik önce tarım ve hayvancılığın teşvikiyle başlar..

Üreticinin kullandığı ne varsa hepsinden vergi alınıyor.Hemde bir vergi değil,bir kaç vergi...Elin adamı kendi çiftçisinden vergi almadığı gibi bol bol teşvek veriyor..

Az kaldı bu kafa dışarıdan fındık bile getirir...son zamanlardaki fındığa karşı ilgisizlik belki de bu sonu hazırlıyor..olurmu olur,olmaz, olmaz demeyin..

Bu hafta kutladığımız yerli malı haftası ne şartlarda, hangi sebeple başlamış bunu iyi idrak ederek yerlilik ve millilik samimiyetimiz ortaya çıkar. Aksi taktirde sözle olmaz yerlilik ve millilik,özde olmalı..

Bu bilinç içerisinde olan tüm herkesin "yerli malı haftası" kutlu olsun

 

Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...Bir ustayı daha ebediyete uğurladık..Bu efe, gazla çalışır!Çözüm değil,günü kurtarma ...Tüketirken, tükenmeyelim....Sadece HEM desteğiyle mi sosyal belediyecilik..İyi ki Halk eğitimi merkezleri var !  Sanatçı duruşu...Kültür dolu akşamBu ne cür'et! Çarpılırsınız ..Yazarın Tüm Yazıları