YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Mustafa GENÇ

MEVLANA VE KADIN

Mevlana hayranları ortada dolaşadursun. Yine Mevlana hakkında nutuklar çekedursun.

Bunların hiçbirinin samimi olduklarına inanamıyoruz.

Haklı olarak hepsinden şüphe ediyoruz.

İktidar ve muhalefet Mevlana sevgisinde konsensüs sağlamış görünmektedir. Ama hiçbiri  Mevlana’nın felsefesinden ve uygulanabilirliğinden söz etmez. Yani bu felsefeyi tüm insanlarımıza ve çocuklarımıza benimsetelim demez.

İnsan ve doğa sistemini kaplayan bu sevginin felsefesinin kaynağına inerek çocuklarımızın hayat felsefesi olmasına razı olmayız. Olmayız ama, yılda bir defa hayranı oluruz ve bu iş biter diyoruz.

İşte biz buyuz.

Hergün Tv. ekranlarından gözümüz ve kulağımızla takip ettiğimiz haberlerde “KADINA YÖNELİK ŞİDDET” ile ilgili olanlar okunduğunda yada görüntülerine tanık olduğumuzda hepimiz bir “  EYVAH” çekeriz.

Ama o “eyvahımız” orada kalıverir.

Çünkü insan eğitimimiz örgün ve yaygın eğitimlerimizde yer almamaktadır.

Kadın ve erkek eğitiminden söz edilen yerde  cinsiyet ayırımı yapılıyor  diye hemen suçlanmalar başlar.

Bunu kim yapar?

İktidar ve muhalefet taraftarı Mevlana hayranları yapar.

İşte biz buyuz! Mevlana diyor ki;

“ Akıllı ve ince ruhlu bir erkek kadınlara karşı daima anlayışlı ve şefkatli olur, onlara sertlikle muameleden çekinir, onları kırmak ve incitmek istemez.  Buna mukabil cahil ve akılsız erkeklerdir ki kadınları ezerler, onlara karşı sert ve kaba olurlar. Çünkü onların tabiatında hayvanlık üstün gelir. Aşk ve ruh inceliği, insanlara mahsus sıfatlardır. Sertlik ve şehvet ise hayvanların sıfatıdır.”

Mevlana’nın felsefesinin dayanağı Kur’andır ve Sevgililer sevgilisi Efendimiz(as)’in söz ve eylemleridir. Kur’an ve Sünnet köleliğidir. Binlerce Mevlana’dan işte yalnız Bir Mevlana.

Samimi olanlar beri gelsin… Selam ve sevgi ile…

SUYA SABUNA DOKUNMADAN YAZMAK… TEK DİŞİ KALMIŞ CANAVARIN TERÖR ORDUSU!  İKİNCİ ABDÜLHAMİT DÖNEMİ YANILGILARI OLMASIN! AMERİKA BİZİM YAYLANIN ÖMER AĞASI MI? TÜRKİYE’NİN YENİ RENKLERİ… SEÇİM ORTAMINDAYIZ! BAŞKA DİN MENSUPLARINA DİL UZATMAK! BİZDEN OLMAYANLARA KARŞI TUTUMUMUZ NE? “ALLAH’IN YARDIMI NE ZAMAN?” KOMŞUNUN KARNI AĞRINCA SENİNKİNİ OVUŞTUR… Yazarın Tüm Yazıları