YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Mustafa GENÇ

MEVLANA VE KADIN

Mevlana hayranları ortada dolaşadursun. Yine Mevlana hakkında nutuklar çekedursun.

Bunların hiçbirinin samimi olduklarına inanamıyoruz.

Haklı olarak hepsinden şüphe ediyoruz.

İktidar ve muhalefet Mevlana sevgisinde konsensüs sağlamış görünmektedir. Ama hiçbiri  Mevlana’nın felsefesinden ve uygulanabilirliğinden söz etmez. Yani bu felsefeyi tüm insanlarımıza ve çocuklarımıza benimsetelim demez.

İnsan ve doğa sistemini kaplayan bu sevginin felsefesinin kaynağına inerek çocuklarımızın hayat felsefesi olmasına razı olmayız. Olmayız ama, yılda bir defa hayranı oluruz ve bu iş biter diyoruz.

İşte biz buyuz.

Hergün Tv. ekranlarından gözümüz ve kulağımızla takip ettiğimiz haberlerde “KADINA YÖNELİK ŞİDDET” ile ilgili olanlar okunduğunda yada görüntülerine tanık olduğumuzda hepimiz bir “  EYVAH” çekeriz.

Ama o “eyvahımız” orada kalıverir.

Çünkü insan eğitimimiz örgün ve yaygın eğitimlerimizde yer almamaktadır.

Kadın ve erkek eğitiminden söz edilen yerde  cinsiyet ayırımı yapılıyor  diye hemen suçlanmalar başlar.

Bunu kim yapar?

İktidar ve muhalefet taraftarı Mevlana hayranları yapar.

İşte biz buyuz! Mevlana diyor ki;

“ Akıllı ve ince ruhlu bir erkek kadınlara karşı daima anlayışlı ve şefkatli olur, onlara sertlikle muameleden çekinir, onları kırmak ve incitmek istemez.  Buna mukabil cahil ve akılsız erkeklerdir ki kadınları ezerler, onlara karşı sert ve kaba olurlar. Çünkü onların tabiatında hayvanlık üstün gelir. Aşk ve ruh inceliği, insanlara mahsus sıfatlardır. Sertlik ve şehvet ise hayvanların sıfatıdır.”

Mevlana’nın felsefesinin dayanağı Kur’andır ve Sevgililer sevgilisi Efendimiz(as)’in söz ve eylemleridir. Kur’an ve Sünnet köleliğidir. Binlerce Mevlana’dan işte yalnız Bir Mevlana.

Samimi olanlar beri gelsin… Selam ve sevgi ile…

AKILLARIN NAZAR ALMAMASI VE BAZI YÖNETİCİLER!EĞİTİMDE İNŞA EDİCİ ZİHNİYETE OLAN İHTİYAÇ!YURTLAR BELEDİYELER GİBİ OLMASIN!BELEDİYE BAŞKANI’NIN SAMSUN İÇİN VİZYON ÇALIŞMASIYEREL YÖNETİMLERDE İLK HEDEF!DERSBAŞI HAYIRLI OLSUN!BELEDİYE BAŞKANI’NIN SAMSUN İÇİN VİZYON ÇALIŞMASIARAP DÜNYASI-İDLİB ve TÜRKİYEBUGÜN BİR MUHARREM 1440: FARKLI BİR GÜN OLSUN!İDLİB’DE GELİYORUM DİYEN KATLİAM!Yazarın Tüm Yazıları