YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Şenol Yücedağ

SAMSUN'UN TRAFİK SORUNU YOK!

Hafta sonu Samsun’un bazı reklam panolarında Büyükşehir Belediyesince konmuş “Samsun’un trafik planlaması” ile ilgili afişler gördüm. Akan trafik içinde, Samsun’un trafik ile ilgili probleminin olmadığını ama trafikle ilgili kültür probleminin daha doğrusu ahlak probleminin olduğunu yanımdakilere ifade ettim ve herkes bunu onayladı.

Bütün ömrünü İstanbul’da geçirmiş ve Bağcılar Devlet Hastanesinden Pendik Kurtköy’e beş buçuk (5.5) saatte gitmiş biri olarak trafik sıkışıklığının burada yaşanan olmadığını çok iyi biliyorum. Burada olan diğer tüm Anadolu şehirlerinde olan trafik kültürü ya da ahlakında olan eksikliktir.

Mesela şehir merkezinde Lise caddesinden 56’lar sonuna kadar görünen en bariz yanlış, park etme konusundadır. Burası ana arterdir ve burada yol boyunca park etmemek gerekir. Bu dünyanın her yerinde böyledir ama bizde olmaz. Çünkü lüks kafelerin önünde kocaman pahalı araçları park etmek ve içeri girip sandalyelere yayılıp gösteriş yapmak şarttır. Dünyada geri kalmışlığın en büyük göstergesi mal ile mülk ile gösteriş yapmaktır. İnsan ne kadar mütevazı olursa o kadar değerli olur. Mal, mülk gelip geçicidir. Kalıcı olan mütevazılıktır. Lüks kafelerde bir basit kahveye on lira vermeyi marifet sanan kafa için o arada trafik sıkışmış çok önemli değildir, kimin umurunda trafik!

Aynı şekilde ana cadde olarak kabul edilen yerlerde bir sıra araçlar park etmişken ikinci bir sıra oluşturmak bir adet olmuş vaziyette. 3 şeritlik yol ister istemez tek şeride düşüyor. Araçlar mecburen yavaş gitmek zorunda kalıyor, arkadan gelenler kornaya asılıyor.

Eski model araçlar trafikte nedense sol şeridi pek bırakmak istemiyor. 50-60 km. hızla sol şeritte tin tin gidiyor. Oysa sol şerit sadece sollama yapılan ve sollamadan sonra orta şeride geçilmesi zorunlu olan bir şerittir.

Işıklara yaklaşırken normal bir araç sürücüsü şayet sağa dönecekse sağ şeride daha ışıklara gelmeden geçer ve trafiğin düzenine uyar. Oysa bizde en sol şeritten en sağa dönmeye çalışan şoför sayısı oldukça fazladır.

Bir de meşhur hatlı dolmuşlar meselesi var. En soldan giderken aniden bekleyen bir müşteriyi kaçırmamak için sinyal vermeye gerek bile görmeden en sağa direksiyon kırıyorlar ve sağdaki araç şoförlerini çok tedirgin ediyorlar. Özellikle onların böyle ani atraksiyonları refleksleri yavaş olan yaşlı sürücülerin paniğe kapılmasına ve hatta kaza yapmalarına sebep oluyor. Geçenlerde böyle bir kazaya şahit oldum. Dolmuş şoförü aniden sağa müşteri almak için direksiyon kıvırdı ve biraz arkasında yavaş seyir halindeki bir minibüse çarptı. Ondan sonra inip rezillik yapıp bağırıp çağırması ise ayrı bir ayıp! Hem suçlu hem güçlü misali.           Allahtan minibüsü kullanan amca aracından inmedi ve onun bu rezilliğine katılmadı. Bunların müşteri kapmak için aşırı süratli gitmeleri de ayrı bir problem.

Hasılı dostlar bizim büyük planlamalardan önce çok büyük bir ahlaklanmaya ihtiyacımız var. Karşımızdakine saygı göstermeye, sabırlı olmaya, empati kurmaya ihtiyacımız var. Trafikte sadece biz varmışız gibi, istediğimizi istediğimiz yerde yapma özgürlüğümüzün olmadığını kabul etmeliyiz. Kurallara 15-20 saniye uymuyoruz, beklemiyoruz ondan sonra kaza yapıp saatlerce bekliyoruz. Örneğin bir kavşağa gelen araç hızını düşürüp hafif bir fren yapsa, sağını solunu kontrol etse ve yoluna devam etse belki 10 saniye kaybeder ama kaza yapınca saatleri, parası, morali hep bozulup yok oluyor farkında bile değil.

Çözüm noktasında trafik ekipleri ana arterlere park eden araçları çok değil bir hafta çok sıkı bir şekilde çekse ve ceza yazsa kimse cesaret edip bir daha aracını oralara çekmez. Gelişmiş ülkelerde yapılan budur. Yüklü ceza kesmek ve takipçi olmak.                                        Unutmayalım, kurallar toplumun ortak faydası içindir.                     

 

 

EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(II)YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(I)SABİT KUR REJİMİ BUGÜN UYGULANABİLİR Mİ?(II)TÜRKİYE SABİT KUR REJİMİNE GEÇEBİLİR Mİ?(I)CARİ AÇIK BU AY DÜŞTÜBANKACILIK SEKTÖRÜNDE DURUM İYİDIŞ TİCARET DENGESİ ve TURİZM (II)DIŞ TİCARET DENGESİ ve TURİZM (I)GELİR DAĞILIMI VE GÖÇYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
Af hayırlı olsun
Osman KARA
Mustafa GENÇ
AYDINLARIMIZDA VİZYONSUZLUK !
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
AÇIN GÖZLERİNİZİ
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
KIRILMA NOKTASI
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Şakir DEMİRCİ
SEÇİMDE "BİZ" KAZANINCA "BEN"
Şakir DEMİRCİ
Yetkin BULUT
ÜRÜN
Yetkin BULUT
Selçuk KAYA
Bunun adı 'bel altı vurma'
Selçuk KAYA
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
İĞNELEME
Prof Dr Yücel TANYERİ
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Selamet ATLI
ISIRAN SAMSUNSPOR HEP KAZANIR
Selamet ATLI
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
ŞEHİT ASTSUBAYLARIZ…   
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Birol BİRCAN
15 Temmuz’u anlamak
Birol BİRCAN
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu