YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

AÇIK MEKTUP(III)

İki gündür Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin eski adıyla “Ata Yolu”, yeni adıyla da “Kurtuluş Yolu” olan doğru projesine birileri tarafından yamanan yalanlara ve yanlışlara dikkatleri çekmeye çalışıyorum. Bu arada, daha önce birçok yanlıştan arındırılan projenin kalan yanlışlardan da temizlenerek uygulanacağına olan inancımı da tekrarlamak istiyorum. Düzelecektir, çünkü tarih yalan ve yanlışa tahammül etmez.

Mustafa Kemal Paşa, “Padişahın fahri yaveri” sıfatı ile ve 9. Ordu Müfettişi olarak geldiği Samsun’da ne birilerinden kaçmış, ne bir yerlerde saklanmış, ne yolunu değiştirmiş ne de birilerinin korumasında yolculuk yapmıştır. Onun karargâhını Samsun’dan Havza’ya, Havza’dan Amasya’ya taşıması bir kaçış değil, gelişinden çok önce, inanmış silah arkadaşları ile İstanbul’da kararlaştırılmış bir milli planın uygulanışıdır. Bunu daha Samsun’a ayak basar basmaz 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa’ya çektiği telgrafta çok net görürüz.

Mustafa Kemal Paşa ve maiyet erkânının Samsun’dan Havza’ya Canbolatoğlu Ekrem Bey’in 200 atlısının korumasında gittiği/götürüldüğü iddiası bir efsaneden ibarettir. Söylentilerin ötesinde hiçbir belgeye dayanmamaktadır. Bir iki derlemenin dışında hiçbir ciddi kaynakta bundan bahis, bahsedilen kitaplarda ise birbirinden yapılan alıntıların dışında hiçbir belge yoktur.

O yolculukta Mustafa Kemal Paşa ile birlikte olanlardan Hüsrev Gerede ve O’nu Havza’da karşılayanlardan Zübeyirzade Mehmet Fuat Efendi hatıralarını yayınlamışlardır. Bunların hiçbirisinde Ekrem Bey’den de onun 200 atlısından ima yoluyla bile bahsedilmez. Yolu beraber yürüyenin ve yolcuyu karşılayanın görmediği korumaları birilerinin neredeyse bir asır sonra görmesindeki kerameti anlamak da, anlatmak da mümkün değildir.

Kaldı ki, o yolculuk esnasında henüz Mustafa Kemal Paşa ve maiyetindekilerin gerçek niyeti kimse tarafından bilinmediğinden birilerinin O’na karşı herhangi bir saldırı ya da suikast düzenlemesi için hiçbir makul sebep yoktur; görev ve yetki belgesi bunu çok net ortaya kor. İngilizler Mustafa Kemal Paşa’nın niyetini Haziran’ın ilk haftasında anlamış ve ondan sonra da Mustafa Kemal Paşa İstanbul’a çağrılmıştır. Ama İngilizler de Damat Ferit Hükümeti de geç kalmıştır. Özgürlük kartalı artık Anadolu’nun engin semalarında “tam bağımsızlık ve milli egemenlik” yolunda kanat çırpmaktadır.

Kaldı ki Osmanlı genelkurmayı o tarihten çok önce Kafkas cephesinden çektiği 15. Fırkayı(tümeni) Samsun’a, 5. Fırkayı(tümeni) da Amasya’ya konuşlandırmış ve her iki fırkayı Samsun-Sivas yolunun güvenliğini sağlamakla görevlendirmiştir. 15. Fırkanın Samsun’a nakli, konuşlandırılması ve çalışmaları ile ilgili çok kapsamlı bir çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu tarafından yapılmış ve o çalışma Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından “Milli Mücadele Yıllarında Samsun” adıyla yayınlanmıştır. Ortada çok ciddi bir akademik yayın varken Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin “bir tarih kalpazanının yalan ve yanlışlarına” itibar etmesi aklın alacağı bir iş değildir.

O bilimsel çalışmada Samsun-Havza yolundaki askeri konuşlanma en ince ayrıntısına kadar verilmektedir. Ayrıca çeteler hakkında da geniş bilgiler vardır. Pontus çeteleri Samsun’da, özellikle de Bafra tarafında Nebiyan Dağı civarında yoğunlukludurlar, Kavak-Havza hattında da vardırlar ama bunların hiçbirisi düzenli birliklere saldıracak güçte ve cürette değildirler. Başbakanlık ve genelkurmay arşivlerindeki raporlar daha çok hırsızlık, gasp, yaralama ve cinayet olaylarını bildirmektedir.

Canbolatoğlu Ekrem Bey’in hatırasına saygı duymak, anısını yaşatmak başka bir şeydir Mustafa Kemal Paşa ve maiyetini onun himayesine vermek başka bir şeydir. Birincisi saygın bir davranıştır, ikincisi ise tarihi saptırmaktır ve yanlıştır.

Yanlışta direnmenin hem kimseye yararı yoktur hem de mümkün değildir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde Cumhuriyet tarihi konusunda Türkiye çapında bilinen ve itibar gören tarihçiler vardır. Belediye ya onlara başvurmalı ya da onlar bu konudaki görüşlerini kendiliklerinden açıklamalıdırlar. Zira söz konusu alan onların alanıdır ve yapılan tahrifat o alanla ilgilidir. Yalana ve yanlışa kimse sessiz kalamaz, kalmamalıdır ama öncelikle ve özellikle uygulayıcılar ve akademisyenler hiç sessiz kalamazlar, kalmamalılar. Onların sorumluluğu biz sade vatandaşların sorumluluklarından kat be kat fazladır.

Umarım ve dilerim ki, bu konuya bir daha dönmek zorunda kalmam ama yanlışlar devam ederse geri dönmekten ve sonuna kadar gitmekten de asla geri kalmam.(SON)

 

FARKINDA MIYIZ?OKUDUĞUNU ANLAMAYANLARASAMSUN'DA BİR DEMOKRASİ DERSİMUSTAFA DEMİR KABULLENİLİRKENYENİ BİR SÜREÇ BAŞLARKENÖlen kadın mı erkek mi?OLMAYACAKLAR VE OLACAKLARYANILTMAK MI AYDINLATMAK MI?KAÇ GÜN KALDI Kİ?BEN ŞANSLI İNSANIMYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
FARKINDA MIYIZ?
Osman KARA
Erdem EROL
ANTRENMAN
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!
Mustafa GENÇ
Kadir GÜRKAN
Baş Döndüren Gelişmeler
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
SAMSUN KÜLTÜR SANATLA DAHA GÜZEL
Şakir DEMİRCİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
FUAR
Prof Dr Yücel TANYERİ
Kürşad GÜNDOĞDU
Fransız kalmak
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ  DENETİM  VE YAPTIRIMLAR (II)...
Ahmet HAYVALI
Selçuk KAYA
Tarih hiçbir zaman ilk yarının liderini yazmaz..
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Var ol sen Samsunspor
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Metin ATLI
ANTRENMAN MAÇI
Metin ATLI
Ender GÜR
LİDERLİK KEYFİ
Ender GÜR
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)
Akın ÜNER
Mehmet ÖZ
BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR
Mehmet ÖZ
Fulya ZORLU
Çocuklarda Problemli Davranışlar
Fulya ZORLU
Ayhan HAMLI
DUMLU ŞEHİTLERİNE SELAM OLSUN...
Ayhan HAMLI
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Ersin ERGE
HAS ŞİİRE GİDERKEN  
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
PARİS, TRUMP VE 2020 (II)
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Hikmet KURADA
Ergenekon’da 11 Yıl Sonra Gelen Adalet ve Bir Anı
Hikmet KURADA
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SAMSUN VE FUARLAR
Doç Dr Yetkin BULUT
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Hasan Cem KESKİN
AİLE REİSİ
Hasan Cem KESKİN
Burhan UYAN
TEKNOLOJİ İLE ZAMANDA YOLCULUK MÜMKÜN MÜ? 1919 YILI İÇİN EVET!
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
COĞRAFYAMIZDA KÜLTÜR BOZULMASI
M Halistin KUKUL
Embiya SANCAK
SAMSUNUM’DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
ÇOK OLAN,GÜÇLÜ OLAN BİZİZ
Alpaslan ÇEPNİ
Kenan ERZURUMLU
Gökoğuzlar ve Türkiye
Kenan ERZURUMLU
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
 Öğretmenlerimiz
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
NİCE YILLARA...
Ömer PAMUK
Cesur CEYLAN
MASKELER
Cesur CEYLAN
Gül TURAN
SEVGİLİ ÖĞRETMENİM
Gül TURAN
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
İbrahim TELLİOĞLU
OTKAYA MAĞARASINDA YAKILAN MUMLAR
İbrahim TELLİOĞLU
Birol BİRCAN
SAMKON ne yapmaya çalışıyor?
Birol BİRCAN
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL