YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

AÇIK MEKTUP(II)

Yazımın dün yayınlanan ilk bölümünün son paragrafında “elimde iki rapor var… O raporlardaki yol güzergahını yarın yazacağım ve o güzergah kimin aklıyla ve nasıl değişti diye soracağım” demiştim. Şimdi onları yayınlıyorum.

Raporlardan birisi Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmış. Altında şehir ve bölge plancıları Zennube Albayrak ile Serdar Sağlam’ın imzaları var. Zennube Albayrak şu anda Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcısı ve Kurtuluş Yolu projesinin başındaki bürokrat. “Samsun İli; İlkadım, Kavak, Ladik ve Havza ilçe sınırlarında bulunan Ata Yolu güzergahı 1/50.000 ölçekli çevre düzeni planı ve değişikliği ile ilgili 1/25.000 ölçekli nazım imar planı açıklama raporu” adlı çalışmada güzergahla ilgili olarak aynen şu ifadeler yer alıyor: “Mustafa Kemal Paşa, Kazım Bey, Refik Bey ve İbrahim Tali Bey ise I. Dünya Savaşı’nda Almanlardan kalma üstü açık, körüklü, deri kaplamalı, iki taraftan açılır kapanır Benz Lando marka otomobille Mantika Palas’tan Subaşı, Bağdat Caddesi üzerinden Mater Dolarosa İtalyan Katolik Kilisesi önünden Kadıköy hattına ve oradan kışlaya doğru yokuş yukarı çıkmışlardır.”

Diğer rapor ise 2010 yılında tarihçi Mehmet Köseoğlu tarafından Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği için hazırlanmış. Mehmet Köseoğlu’nun “İpek Yolunda Bir Durak: Çakallı Han” projesi kapsamında kaleme aldığı raporda da aynı güzergah tanımlanıyor. Belki ki Belediye’nin raporu Mehmet Köseoğlu’nun OKA için hazırladığı rapordan alıntılanmış ya da en azından esinlenmiş. Zaten Mehmet Köseoğlu Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Kurtuluş Yolu projesinde de görevli, bu alıntı ve esinlenme normal. Anormal olan Sayın Köseoğlu’nun kendi görüşüne ters bir yaklaşıma rıza göstermesi ya da en azından sessiz kalması. Bir diğer gariplik de Sayın Zennube Albayrak’ın konumunda. O da daha önce yazdığı raporun tersi bir görüşü uygulamaya koymaya çalışan ekibin başında.

Şimdi hem Sayın Albayrak’a hem de Sayın Köseoğlu’na soruyorum: Hangisi doğru, altında imzanız olan güzergâh mı yoksa sonradan size dayatılan Unkapanı güzergâhı mı? Sizi Unkapanı gibi hiçbir kaynakta geçmeyen, sadece bir yedek subayın anısında geçtiği söylenen bir güzergâhı kabule zorlayan/mecbur bırakan irade nasıl bir iradedir? Ya da bir yedek subay anısından öte ciddi bir belge varsa o belge nerededir, belge değeri nedir? Bu belgeyi kamuoyunun, özellikle de tarihçilerin bilgisine sunmak zorundasınız. Zira yaptığınız ya da yapmak zorunda kaldığınız güzergâh değişikliği sıradan bir değişiklik değildir. Bu milletin hafızasındaki Atatürk imajını, imajdan da öte Atatürk ve Milli Mücadele imajını kökünden sarsacak bir değişikliktir.

Siz, kamuoyuna açıklanmamış, tarihçilerin bilgisine sunulmamış bir bilgi kırıntısı ile güzergâh değiştirirken bilerek veya bilmeyerek, isteyerek ya da istemeyerek tarihi değiştirdiğinizin farkında mısınız? Kovalayan Mustafa Kemal yerine kaçan Mustafa Kemal koyuyorsunuz, düşmanı vatanın bağrından söküp atmak için Anadolu’ya geçen Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarını daha işin başında ve en ufak bir şüphede yolunu değiştirecek korkak ve kararsız insanlar durumunu düşürüyorsunuz. Ve aynı zamanda Samsunluları kendi bağımsızlık savaşını verecek olan kadroya sahip çıkmayan/çıkamayan, bir mahallede var oldukları söylenen otuz kırk çetecinin karşısında çaresiz bir halk konumuna sokuyorsunuz. Hiçbirinizin buna hakkı yoktur. Bu tarihe karşı cinayettir.(Devam edecek.)

HALA BİRBİRİMİZİ Mİ YİYECEĞİZ?Af hayırlı olsunKeşke görmeseydimAĞLAMAK GÜZELDİR DEDİ DOSTUMGeliyoruzSİYASET VE KADERİZLEMEYE DEVAM EDİNİZ LÜTFENŞEHİTLER DİYARI SAMSUNNASIL ANLATILIR Kİ?HABERİMİZ VARYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
HALA BİRBİRİMİZİ Mİ YİYECEĞİZ?
Osman KARA
Mustafa GENÇ
HANGİ VİZYONLA NEREYE YOLCULUK?
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
ATAKUM YOKSA... 
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÇİTLEMEK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Şakir DEMİRCİ
SEÇİMDE "BİZ" KAZANINCA "BEN"
Şakir DEMİRCİ
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu