YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ömer PAMUK

GELECEĞİN İLERİ TOPLUMLARI

Eğitim bütün canlılar için olmazsa olmazdır. Bireyin ve toplumun gelişmesinde eğitim çok önemlidir. Eğitim sayesinde toplumlar ilerler. Toplumsal işbölümü kendi ihtiyaçlarına göre insan arıyor. Hayatın her alanında durum böyledir. Belirli bir meslek sahibi insan yaptığı işin yanında toplumsal dayanışmaya da katkı yapar, sinerji verir.

İnsanın düşünce alanındaki genişlik, ufuk açıcılık eğitimin insana verdiği derinlik sayesinde anlam kazanır. Kendi düşüncesini iyi eğitim almış insan sığlaştırmaz. Derin sularda yüzmeyi, kulaç atmayı sever. Kolkaycılığa onun dünyasında yer olmaz. Sorun üretmez; çözüme katkı yapar. Sorunsuz insan ve toplum yoktur. Her zaman sorunlar olacaktır. Önemli olan çözüme katkı yapan anlayışların önplana çıkması.

Bireysel özgürlük alanının seviyesi, değeri ve birbirimizden beklediğimiz hoşgörü ve birlik ruhu eğitimin sunduğu kalite ve nitelik sayesinde kök salar. Hiçbir rüzgar, fırtına sağlam ağaçlara birşey yapamaz. Ancak yaprak koparır. Güçlü kurumlar, tarihe kök salmış eğitim kurumları kazandıkları tecrübeler, yetişen insan kalitemizi daha ileri noktalara taşır. Ne yaparsak yapalım eğitime ve insan kalitesine önem vermek zorundayız.Bizi millet olarak geleceğe ancak iyi eğitim almış, nitelikli insan hazinemiz taşıyabilir. Ekonomik kalkınmanın yanında, kültürel kalkınma da çok önemlidir. Günümüzde toplumlar, yetiştirdikleri kültür insanları, bilim insanları sayesinde insanlığa büyük hizmetler vermektedirler.

Toplumsal barış, dayanışma ruhu, yüksek ideal sahibi insanlar sayesinde mayalaşır; herkese ve çevreye yayılır. Mühim olanı hepimizin bencillikten uzak olarak bu ruha sahip çıkmalıyız. Eğitim uzmanı Francis W. Parker'a gelen bir kadın, "Çocuğumun eğitimine ne zaman başlayabilirim? " diye sordu.

Parker: "Çocuğunuz ne zaman doğacak?"
Kadın: "Doğmak mı?Çocuğum şimdi beş yaşında."
Bu sözleri işiten eğitim uzmanı heyecanlanarak, " Aman hanımefendi," dedi. "Burada benimle konuşarak boşa zaman harcamayın. Hemen evinize gidip eğitime başlayın. Çocuğunuzun eğitiminde, en iyi beş yılı kaybetmişsiniz. "

İnsanımızın ve milletimizin geleceğine faydalı olabilmemiz eğitim sayesinde mümkündür. Geleceğin ileri toplumları eğitime önem veren toplumlar olacaktır.

VİZYON GENİŞLİĞİ VE ONA ULAŞMA ARZUSU...DİRİ TUTMALIYIZ...BAŞKA BİRİSİ OLMAYA ÇALIŞMAK…UYGARLIĞA GİDEN YOL…BOŞUNA DEĞİL...YAŞA VE YAŞAT...KENT VE İNSAN...SELAM OLSUN...HUZUR VE BARIŞA GİDEN YOL...AĞAÇLAR ÇİÇEK AÇARKEN...Yazarın Tüm Yazıları