YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın ÜNER

HÜZÜNLÜ BİR SAMSUNSPOR YAZISI

Bu satırları yazdığım sırada Samsunspor'daki mali ve idari kriz halen çözülmemişti. Futbolculardan önemli bir bölümü alacakları ödenmediği için serbest kalmış, bazıları kenti terk etmeye başlamış, yönetim istifa ettiği için divan kurulunun gayretleriyle kulübün tüzel kimliği yaşatılmaya çalışılıyordu. Kulübü ayakta tutmaya çalışan bazı duyarlı isimlerin, sayın Valimizin ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın kişisel gayretlerine rağmen, kriz her geçen dakika biraz daha derinleşiyordu.

Şartlar böyleyken "İzzetlü" büyüğümüzün yaptığını tekrar etmeyeceğim. Yıkıcı cümleler kurmaktan sakınacağım, öfkemi yutacağım, çözüm önerilerimi de bir başka yazıya saklayacağım.

Bugünlük sadece eski Samsunspor'dan bahsedeceğim size...  Çocukluk ve gençlik günlerimdeki kırmızı şimşeklerin, dimağımda bıraktığı acı tatlı anılardan dem vuracağım.

Samsunspor'un güncel sorunlarına merhem olur mu bilmem ama en azından kulübün yaşatılabilmesi için çırpınan idareci ve sporculara belki ilave bir motivasyon olur...

***

Samsunspor maçlarına ilişkin aklımda kalan ilk hatıra, stat kapılarındaki uzun kuyruklardı. O zamanlar pasolig filan yok, kuyruğa girip bilet alıyorsunuz. Sonra ikinci bir kuyruk daha, bu defa içeri girmek için bir itiş kakış...

Rahmetli babam, bayağı omuz omuza mücadele gerektiren o kuyruklarda ezilip kalacağız diye korkardı ama yine de kardeşimle beni illa götürürdü maçlara. O zamanlar Samsunspor asansör takım... Ya düşmemek için ya da ikinci lig şampiyonluğu için mücadele edilen yıllar! Haliyle her sezon kendine göre heyecanlı geçiyor. Bazı maçlarda kavga patırtı da oluyor.

Neden sonra "Tanju" diye bir isim duymaya başladık. Leblebi gibi gol attığı söyleniyordu. O zamanlar 56'larda kiralık bir evde oturuyoruz. Tanju'nun evi de bizim az yukarımızdaymış meğer. Mahallenin çocukları nasıl da onu göreceğiz diye evin etrafında dolanıp duruyorduk!

Hasbi Ağa diye bir adam... Bildiğin Çarşambili! Babacan, güler yüzlü ve olanca köylülüğüne rağmen karizmatik! Samsunspor başkanı olduğunda eski futbol adamlarından bir çoğu burun kıvırmıştı. Onun için "toptan anlamaz" diyorlardı. Ama o toptan anlamayan adam, öyle bir takım kurdu ki önce ikinci ligde şampiyonluk geldi, sonra birinci ligi sallamaya başladı.

Samsunspor fırtınalar estirmeye başlayınca daha sık maçlara gitmeye başladık. Galiba biraz da büyümüştük. Stada artık sadece Rahmetliyle değil, yakın arkadaşlarımla da gider olmuştuk.

KaledeFatih vardı, bazen sırf fotoğraf vermek için planjona yatardı. TaraftarKel Zafer'e çok kızardı, yerini terk edip hücuma çok çıkıyor diye ama Beşiktaşlı Rıza Çalımbay'la beraber kanat beklerinin hücuma katıldığı modern futbolun Türkiye'deki en eski temsilcilerinden birisiydi belki de.Jovanovski diye bir kanat bekini hatırlıyorum, İstanbul basını onun için Türkiye'ye gelmiş en iyi yabancı savunma oyuncusu diyordu. Orta sahada sonradan Tanju'yla beraber Galatasaray'a gidenSavaşvardı. Uzaktan füze gibi şutlar atardı. Kaleci Fatih, Tanju ve Savaş milli takıma düzenli olarak çağrılır, açık oynayanOrhan da bazen onlara katılırdı. Tanju, attığı jeneriklik röveşata golleri ile Türk futbolunun en büyük yıldızı haline gelmişti.

19 Mayıs Lisesinde okuduğumuz o yıllarda Çiftlik Caddesi, seyirlik bir haldeydi. Takım şampiyonluk rüyaları görüyor, her hafta sonu yeni bir zafer kazanan Samsunspor'un galibiyet sevinciyle caddeler sokaklar kırmız beyazlı bayraklarla donatılıyordu. Çiftlikteki kafelerden birinin camında bir karikatür serisinin asıldığını hatırlıyorum: Her hafta bir başka cenaze gömülmüş, mezar taşında kiminle oynuyorsak onun adı var... Ankaragücü, Bursa, Gaziantep, Eskişehir, elbette üç büyük İstanbul takımı ve Trabzonspor!

Trabzon deyince... O senelerde Karadeniz rekabeti iyice alevlenmişti. Samsunspor şampiyonluğa oynuyor, Trabzonspor ise orta sıralardaydı. Bu durum, iki takım taraftarları arasında bayağı gerilime yol açıyordu. Hatta Samsunspor - Trabzonspor maçları İstanbul Medyası tarafından "Anadolu derbisi" diye anılır olmuştu.

Samsunspor'la ilgili acıyla hatırladığım iki büyük iz var hafızamda. Birisi elbette o korkunç kazanın olduğu gün! Üniversitede final sınavlarına hazırlanıyordum. Kazayı duyunca beynimden vurulmuşa dönmüş, ertesi sabah da sınavdan çakmıştım.

Diğer bir acı olay da geleceğin yıldızı diye bakılan gençMüjdat'ın bir başka trafik kazasında yaşamını yitirmesiydi.

Kızdığım günler de vardı... Tanju ile Savaş'ın şampiyonluk yarışı yaptığımız Galatasaray'a transferi... Çok sonralarıİlhan Mansız'laTümer Metin'in Beşiktaş'a kaçar gibi transfer olmaları....

Rahmetli Hasbi Ağa gibi hayırla yad edeceğim isimler de var: İsmail Uyanık, Ertuğrul Sağlam, Yücel Uyar, Timofte gibi...

Taraftar denince akla gelenler var bir de:Şirin Ana Rukiye Yılmaz, Teoman Taşve elbette son kaybımızMehmet Soykan...

Unuttuklarım yok mu? Elbette vardır. Beni bağışlasınlar. Bir kısmını benim bilgisizliğime, bir kısmını unutkanlığıma, çoğunu da yaşımın ermemesine yazsınlar.

Ama unutmamızın mümkün olmadığı isimler de var şüphesiz. Yazımızı o isimleri anarak bitirelim:

Nuri Asan! Oley!

Muzaffer Badalıoğlu! Oley!

Mete Adanır! Oley!

Asım Özkan! Oley!

Zoran Tomiç! Oley!

***

Dileğim odur ki aradan yıllar geçince bir başka kalem erbabı, Samsunspor'dan bahsederken bugünün devlet büyüklerinden ve kulüp emektarlarından "Samsunspor'u yok oluştan kurtaran" isimler diye yazsın.

Yok eğer Samsunspor mefta olursa...

Neyse, cümlemi tamamlamayayım. İyi şeyler düşünelim...   

SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)ÖRTMEN ÇOCUĞUAŞK EVRİM Mİ GEÇİRİYOR?ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?NEBYAN'DA CUMA, BAFRA'DA AKŞAM...PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİSAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...KİM KORKAR KIRMIZI BAŞLIKLI KIZDAN?SİZ HİÇ YANDINIZ MI?GOY GOY CÂNIM, GOY GOYYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
FARKINDA MIYIZ?
Osman KARA
Erdem EROL
ANTRENMAN
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!
Mustafa GENÇ
Kadir GÜRKAN
Baş Döndüren Gelişmeler
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
SAMSUN KÜLTÜR SANATLA DAHA GÜZEL
Şakir DEMİRCİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
FUAR
Prof Dr Yücel TANYERİ
Kürşad GÜNDOĞDU
Fransız kalmak
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ  DENETİM  VE YAPTIRIMLAR (II)...
Ahmet HAYVALI
Gül TURAN
TRAFİK TERÖRÜ
Gül TURAN
Selçuk KAYA
Tarih hiçbir zaman ilk yarının liderini yazmaz..
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Var ol sen Samsunspor
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Metin ATLI
ANTRENMAN MAÇI
Metin ATLI
Ender GÜR
LİDERLİK KEYFİ
Ender GÜR
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)
Akın ÜNER
Mehmet ÖZ
BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR
Mehmet ÖZ
Fulya ZORLU
Çocuklarda Problemli Davranışlar
Fulya ZORLU
Ayhan HAMLI
DUMLU ŞEHİTLERİNE SELAM OLSUN...
Ayhan HAMLI
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Ersin ERGE
HAS ŞİİRE GİDERKEN  
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
PARİS, TRUMP VE 2020 (II)
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Hikmet KURADA
Ergenekon’da 11 Yıl Sonra Gelen Adalet ve Bir Anı
Hikmet KURADA
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SAMSUN VE FUARLAR
Doç Dr Yetkin BULUT
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Hasan Cem KESKİN
AİLE REİSİ
Hasan Cem KESKİN
Burhan UYAN
TEKNOLOJİ İLE ZAMANDA YOLCULUK MÜMKÜN MÜ? 1919 YILI İÇİN EVET!
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
COĞRAFYAMIZDA KÜLTÜR BOZULMASI
M Halistin KUKUL
Alpaslan ÇEPNİ
ÇOK OLAN,GÜÇLÜ OLAN BİZİZ
Alpaslan ÇEPNİ
Embiya SANCAK
SAMSUNUM’DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Kenan ERZURUMLU
Gökoğuzlar ve Türkiye
Kenan ERZURUMLU
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
 Öğretmenlerimiz
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
NİCE YILLARA...
Ömer PAMUK
Cesur CEYLAN
MASKELER
Cesur CEYLAN
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
İbrahim TELLİOĞLU
OTKAYA MAĞARASINDA YAKILAN MUMLAR
İbrahim TELLİOĞLU
Birol BİRCAN
SAMKON ne yapmaya çalışıyor?
Birol BİRCAN
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL