YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman ECEVİT

SIRA İRAN’DA

ABD başkanı tarafından, Kudüs’ün İsrail’in Başkenti olarak ilân edilmesi hakkındaki, yorumlar daha bitmeden, Orta Doğu’da diğer bir çıbanbaşı daha ortaya çıktı. Bu sefer İran karıştı veya karıştırıldı. İran’daki Mollalar idaresinin kapalı bir kutu şeklinde oluşu, gerçekten bu ülkede fakirlik diğer değimle yoksulluk ne boyutta bunu bilmek pek mümkün değildir. 1979 yılında, Paris’teki Humeyni, Şah Rıza Pehlevi’yi yerinden ederek, bugünkü mollalar idaresini kurmuştur. Şu anda, İran Dini Lideri Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı ise Hasan Ruhani’dir. İran anayasasının 12. Maddesine göre, İran resmi dini, İslam Dini ve Caferi Şii olarak ifade edilmektedir. Bu maddeden de görüleceği üzere; İran’ın resmi dini İslam olmakla birlikte, Caferi Şii ibaresi yer almakta, bu bakımdan mezhebe dayalı bir anayasanın olduğu ortaya çıkmaktadır. Aşağı yukarı, 75 milyon nüfusun, büyük bir kısmı Müslüman olarak kaydedilmektedir (500.000 civarında azınlık, Müslümanlığın dışındaki dinler). Fakat, Caferi Şii dışında, anayasal olarak hak verilen; Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli ve Zeydi mezheplerine ait rakamlar bulunmamaktadır. Sayıları verilmemekle birlikte; tahminen 25-30 milyon Azeri Türkü de bulunmaktadır. İran’ın etnik ve dini bakımdan homojen bir yapısı yoktur.

Daha önce de müteaddit defa yazdım. ABD dâhil Batıdaki devletler, demokratik laik devletler olmakla birlikte, kendilerinin dışındaki gelişmemiş ve az gelişmiş ülkelerin, Şah, Şıh, Kral veya İran’da olduğu gibi demokratik olmayan, teokratik idarelerle, idare edilmelerinden çok hoşlanırlar. Türkiye gibi, Demokratik, Lâik şekilde idare edilen ülkeleri hiç sevmezler. Böyle ülkelere sempati duyar gibi görünmekle birlikte, bu suni göstermelik bir durumdur. Zira, demokratik ülkeleri etnik veya dini olarak yönlendirmeleri oldukça zordur. Ilımlı İslam kavramını lanse etmelerinin temelinde de bu yatmaktadır. Bu bakımdan, M. Kemal Atatürk onlar için, aşılması çok zor olan durumu ortaya koyması bakımından kabul edilebilir birisi değildir. 20. Yüzyılda Dünyanın en büyük insanının, bugün sevilmemesinin temelinde bu anlayış yatmaktadır. Demokratik, Lâik devlet olmak; TBMM’ne sahip olmak onların en büyük problemleridir. Benim için hiç önemli değil, Batı M. Kemal Atatürk’ü sevebilir, sevmeyebilir.

İran dâhil, Dünyadaki bütün İslâm ülkeleri, Türkiye örneğinde olduğu şekilde, Parlamenter Demokrasiye geçmeleri ve anayasalarına Lâik ibaresini koymaları gereği vardır. ABD dâhil tüm batı, İslam Ülkelerindeki etnik ve mezhepler üzerinden, emellerini yürütmektedirler. Bir ülkeyi ele geçirmek için yapılacak en önemli husus, bu ülkeyi; etnik ve dini mezhepler bazında birbirine düşürmektir. Batı doğrudan kendi orduları ile müdahale etmek yerine, bu ülkelerdeki parçalanmış, bölünmüş gruplar arasındaki nifakları körükleyerek ve olaylara benzin dökmek suretiyle, bu ülkeleri karıştırmaktadır. Bu bakımdan bu ülkeler akıllarını başlarına toplamaları ve ona göre hareket etmeleri gereği vardır. Özellikle “Dış güçler bizi parçalıyor, bölüyor, karışıklıklar çıkarıyor” gibi sözlerden hoşlanmıyorum. Şapkanızı önünüze koyarak, nerede hata yapıldı ise, onu bulmak gereği ortadadır. Zayıf olursan, doğa kanunu olarak, yenileceksin, parçalanacak ve yutulacaksın; bunu başka yolu da yoktur. İslâm’ın tek kitabı, tek Allah’ı, tek Peygamberi vardır. Eğer bu dini, mezheplere, tarikatlara, dini akımlara bölecek olur iseniz; böylelikle düşmanlarınızın emellerine hizmet etmiş olacaksınız. Tüm bunlara ilâve olarak, batıdan icazet istemekte nedir? Anlayamıyorum. Saygılarımla.

DÜNYA EĞEMENLİĞİABD’NİN YOLUGÜÇLÜ OLMAKMÜMKÜM MÜ?DEĞİŞEN DENGELERORTAK AKILBÜYÜK HARİTAYA BAKMAK GEREKHARİÇTEN GAZEL OKUMAKAZ TÜKETMEK; İSRAF ETMEMEKYİNE SURİYE MESELESİYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
HALA BİRBİRİMİZİ Mİ YİYECEĞİZ?
Osman KARA
Mustafa GENÇ
HANGİ VİZYONLA NEREYE YOLCULUK?
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
ATAKUM YOKSA... 
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Şakir DEMİRCİ
SEÇİMDE "BİZ" KAZANINCA "BEN"
Şakir DEMİRCİ
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
İĞNELEME
Prof Dr Yücel TANYERİ
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu