YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ayhan HAMLI

Evli şehitlerin anne ve babaları ayrıcalık değil eşitlik istiyor

Bir anne veya bir baba evladının şehadet haberi karşısında 'Vatan sağ olsun' diyor. Ne kimseye saldırıyor, ne kimseyi suçluyor ne de etrafı yakıp yıkıyor. Ama kalan ömrünü kolay geçirmiyor, yüreğindeki yangın hiç sönmüyor… Her şehidi doğuran bir anne vardır. Ama her şehidin annesi ya da babası şehit anne ve babalarına tanınan haklar karşısında eşit değildir.

Şehidi evli olan anne ve babalar, birçok haklardan mahrum bırakılmıştır. Zannedilmesin ki evli şehitlerin anne ve babaları ne kadar muhtaç olurlarsa olsunlar, dertleri maddi haklar değildir. Evli bir şehidimizin anne veya babası şehadet şerbeti içmiş evladının madalyasını gururla yakasında taşımak istiyor. Bundan daha gurur verici ne olabilir ki? Neden şehitlerin anne veya babaları bu hakkı eşit kullanamıyor? Şehidi evli olan anne ve babalar uzun yıllardır bu taleplerini dile getiriyor. İster kabul edin, ister kabul etmeyin, burada bir eşitsizlik var. Aslında bazıları bu eşitsizliği ayrımcılık olarak da yorumluyor.

Şehidi evli ya da bekar olsun, anne her zaman annedir, evladını hiç terk etmeyendir. Öyle ise şehit annelerine tanınan haklar arasında şehidin medeni durumuna göre ayrım yapmak eşit davranmamak vicdanları sızlatmıyor mu? Şehidi evli bir anne, şehidi bekar bir annenin evinde ya da yakasında Devlet Övünç Madalyasını görünce üzüntüsünün ne kadar arttığını biliyor muyuz? Ne devlet ne de başkaları bu durumun farkında. Şehit annelerine ve babalarına ayrımsız eşit davranmak çok mu zor. Bir madalyanın maddi değeri nedir? Biliyoruz ki madalyalar altından değil, devlete ciddi bir külfette getirmiyor. Ama bir şehit annesi, bir şehit babası için manevi değeri çok yüksek olan bir değer. Bu konuda bir yasal düzenleme yapmak ve kabul ettirmek çok mu zor. Sadece iktidar partisi değil, bütün muhalefet partileri de böyle bir düzenlemeye asla itiraz etmeyecektir. Şehit anne ve babaları her zaman başımızın tacı diyenler, acaba neden bu konuda bir adım atmıyor. Burada bir eşitsizlik ve bir haksızlık var. Ben de bir şehit yakını olarak bu haksızlığı sürekli gündeme getirmeye şehit annesi olan 82 yaşındaki annem Bedriye Hamlı’nın talebini tekrar tekrar duyurmak istiyorum. Duyanların çözüm üretmelerini, mazeret üreterek direnmelerini istemiyorum. Kendi evladını şehit vermeyen hiç kimse bir anne için o madalyanın ne kadar büyük bir değer olduğunu anlayamaz. Bu yüzden herkes empati yapmalıdır. Eğer bir şehit annesi veya bir şehit babası evladının madalyasını yakasına takmak istiyorsa, ona senin şehidin evli idi o yüzden senin buna hakkın yok demek kanuni olabilir ama kesinlikle vicdani değildir.

Bu konuda sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın Sayın Mili Savunma Bakanımızın, Sayın İçişleri Bakanımızın ve Sayın Genelkurmay Başkanımızın emir ve direktifleriyle bizzat çalışma başlatmasını şehit annesi olan annem Bedriye Hamlı adına talep ediyorum. Ayrıca muhalefet partilerinin de bu konuda çaba göstermesini bekliyoruz. Doğrusu, şehit annelerine ve babalarına şehitlerinin evli veya bekar olmalarına bakarak değil, çocuklarının şehit olmalarına bakarak ayrımsız davranmaktır. Aslında bu konuda yazacak çok şey var ama yazmak istemiyorum. Zannedilecek ki bunlar maddiyatın peşinde. Annemin bütün yoksulluğuna rağmen tek isteği şehit oğlunun madalyasını kalan ömrünün şu son günlerinde yakasına takmaktır.26 yıldır bunu bekliyor. Bu kadar yaygın iletişim olanaklarına rağmen şehit annesinin bu talebini kimse duymuyor.

Bazen kanunlar acımasız olabiliyor ama o kanunlar şehit anne veya babalarına acımasız olma hakkına sahip olmamalı. Şehidin anne veya babasına senin şehidin evli ya da bekar diyerek eşit davranmamak hoş değil. Konunun özeti evli şehitlerimizin anne veya babası da Devlet Övünç Madalyası istiyor. Bir yıl önce İzmir Adliye Sarayında görev yaparken PKK’lı hainler tarafından şehit edilen Kahraman Şehidimiz Trafik Polisi Fethi Sekin sembol bir isim oldu ve ölüm yıldönümünde hepimiz şehit Fethi Sekin olduk o şehidimizin anne veya babası oğullarının madalyasını almayı hak etmiyorlar mı? Niye devletimiz bu konuyu düzeltmiyor? Talep edilen madalya ayrıcalık değil, eşitlik içindir.

DUMLU ŞEHİTLERİNE SELAM OLSUN...TÜRKİYE'DE KIBRIS GAZİLERİNİN MADALYALARI NE ZAMAN VERİLECEK?   BU VATANIN CENNET KOKULU ASKERLERİ GÜLE GÜLE...UNUTTUK MU  ÖCALAN AiHM KARARI İLE KURTARILDI...AYBÜKE ÖĞRETMENİ ŞEHİT ETTİLER AMA ÖLDÜREMEDİLER...ATATÜRK VE ZEKİ MÜRENŞEMDİNLİ VE ŞIRNAK ŞEHİTLERİ YÜREKLERİMİZİ YAKTIABD'NİN TERÖRİSTBAŞLARINA ÖDÜL OYUNU...10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜDÜR UNUTMA!VİCDANIMIZ ŞEHİT DİYOR …Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
BÜYÜKŞEHİR OLMADAN ASLA
Osman KARA
Erdem EROL
MASALA DEVAM
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!
Mustafa GENÇ
Kadir GÜRKAN
Baş Döndüren Gelişmeler
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
HAYDİ KADINLAR BELEDİYE MECLİSLERİNE
Şakir DEMİRCİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
TALEBE
Prof Dr Yücel TANYERİ
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
SARIKAMIŞ'TA RUSLARA DEĞİL KIŞA YENİLDİK
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Embiya SANCAK
SAMSUNUM'DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN (II) GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
MUHALİF KADIN OLMAK
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SAMSUN VE FUARLAR 2
Doç Dr Yetkin BULUT
Kenan ERZURUMLU
Eski dostlara serzenişimdir!
Kenan ERZURUMLU
Kürşad GÜNDOĞDU
Fransız kalmak
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ  DENETİM  VE YAPTIRIMLAR (II)...
Ahmet HAYVALI
Gül TURAN
TRAFİK TERÖRÜ
Gül TURAN
Selçuk KAYA
Tarih hiçbir zaman ilk yarının liderini yazmaz..
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Var ol sen Samsunspor
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Metin ATLI
ANTRENMAN MAÇI
Metin ATLI
Ender GÜR
LİDERLİK KEYFİ
Ender GÜR
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)
Akın ÜNER
Mehmet ÖZ
BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR
Mehmet ÖZ
Fulya ZORLU
Çocuklarda Problemli Davranışlar
Fulya ZORLU
Ayhan HAMLI
DUMLU ŞEHİTLERİNE SELAM OLSUN...
Ayhan HAMLI
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Ersin ERGE
HAS ŞİİRE GİDERKEN  
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
PARİS, TRUMP VE 2020 (II)
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Hikmet KURADA
Ergenekon’da 11 Yıl Sonra Gelen Adalet ve Bir Anı
Hikmet KURADA
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Hasan Cem KESKİN
AİLE REİSİ
Hasan Cem KESKİN
M. Halistin KUKUL
COĞRAFYAMIZDA KÜLTÜR BOZULMASI
M Halistin KUKUL
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
NİCE YILLARA...
Ömer PAMUK
Cesur CEYLAN
MASKELER
Cesur CEYLAN
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
İbrahim TELLİOĞLU
OTKAYA MAĞARASINDA YAKILAN MUMLAR
İbrahim TELLİOĞLU
Birol BİRCAN
SAMKON ne yapmaya çalışıyor?
Birol BİRCAN
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL