YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman ECEVİT

AYNADAKİ YÜZÜMÜZ

Yüzümüzü görmek için aynaya bakarız. İçinde bulunduğumuz toplumun yüzünü ise, televizyon ve gazetelerde görmekteyiz. Allah’ım biz ne hale geldik. 409 kadın, 2017 yılında eşleri, ayrılmış eşleri veya beraber yaşadığı erkekler tarafından öldürülmüş. Onlarca çocuk, eşinden intikam almak için babaları tarafından öldürülmüştür. Bunlar hangi kitabın hangi sayfasında yazmaktadır. Ayrıca, insandan başka bir yaratık olan bu katiller, cinayetleri işlemek için nereden veya kimden yetki almaktadırlar. Ayrı yaşadığı eşinden intikam almak için, çocuklarını öldürmek, nasıl bir anlayış bunu anlamak, akıl ve izanın dışında kalan bir husustur. Ayrıca bir hususu burada zikretmek isterim ki,  bayan çok kötü olabilir; ondan ayrılırsın olur, biter. Hangi suç onun ölümüne ferman çıkarmak için gerekçe olabilir, ayrıca kendi, kendine öldürmek için nasıl vazife çıkarabilirsin? Bunu anlamak mümkün değildir.

Bunun yanında, çocuk yaştaki kızlara veya erkeklere cinsel tacizlerin giderek çoğaldığını görüyoruz. Açıkça ifade etmek gerekir ise, bu şahısların akılları başlarında olmadığına göre, herhalde başka yerlerdedir. Kimi ilgililer ve din adamlarının, böyle tacizleri mazur gösterecek şekildeki beyanlarını da anlamak mümkün değildir. Erken olsun veya kız olsun, bir kimseye tecavüz, bana göre onu öldürmekle eşdeğerdir. ABD’nin birçok eyaletinde, küçük yaşta olanlar dâhil, reşit olanlara bile rızasız cinsel taciz ölüm cezası ile cezalandırılmaktadır. İslam dininde, Allah’a şirk koşmaktan sonra, cinsel taciz ve adam öldürmek en büyük günahlar arasındadır. İslam dininin ortaya koyduğu, dini vecibeler ritüellerin mutlak olarak yapılması gereken hususlar meyanındadır. Yalnız, bunun yanında gerçek bir Müslümanın, Müslüman olarak yaşaması için yapması gereken hususlar üzerinde durulmamaktadır. Diğer insanlara saygı göstermek, hak üzere olmak, hak yememek, yetim hakkı yememek, çalmamak, devlete ait her şeyde dürüst olmak ve devletin malını götürmemek, yani doğru insan olmak; dini farizalar derecesinde önemlidir. Bir taraftan Hz. Ömer’in adaletini örnek göstereceksin ve diğer taraftan devleti sömürecek ve çalacaksın, bunun nasıl bir gerekçesi olabilir. 

Alacak verecek meselesinden veya trafikte yol vermedi diye insanları kurşun yağmuruna tutmak ne demektir. Uyuşturucu şebekeleri kurmak ve bunun ticaretini yapmanın gayesini anlayamıyorum. Polisin bütün gayretine rağmen, bitip tükenmek bilmeyen bir uyuşturucu trafiği içindeyiz. Her gün, onlarca gencin nasıl kurban edildiğini görmek, bizlere çok acı vermektedir. Uyuşturucu kullanımı giderek artmaktadır, buna karşı önlemler alınmalıdır.

Aynaya akseden yüzümüze baktığımız zaman, manzaranın hiç de iç açıcı olmadığı görülecektir. Bana göre, içinde bulunduğumu cemiyet, halkımız bir kanibalizm’i yaşıyor. Yani, topluluğumuz kendi kendini yemektedir. İşin diğer bir tarafı ise, gönden, güne bu olayların giderek arttığıdır. Müslümanlığın ve Türk’ün kendine has olan ananeleri, karakteri nerede kaldı bilmiyorum. Çoğu zaman, davranışlarımdan dolayı “enayi olmakla” taltif mi ediliyorum yoksa kınanıyor muyum? Bunun cidden bilemiyorum.“Dürüstlüğün enayilik olduğunu çok geç öğrendim, fakat yine de dürüstlükten vaz geçemedim”.Yine de şunu açıklıkla söyleyebilirim ki, bu ülke hala enayi denilen insanların sırtlarında yıkılmadan kalmaktadır. Bu kötü dururumdan ancak, aileden başlayarak, ortaya konulacak bir eğitimle kurtulabiliriz. Asla, kötülük, cinayet ve taciz dünyaya hükümran olmamış ve olamayacaktır. Saygılarımla.

 

DÜNYA EĞEMENLİĞİABD’NİN YOLUGÜÇLÜ OLMAKMÜMKÜM MÜ?DEĞİŞEN DENGELERORTAK AKILBÜYÜK HARİTAYA BAKMAK GEREKHARİÇTEN GAZEL OKUMAKAZ TÜKETMEK; İSRAF ETMEMEKYİNE SURİYE MESELESİYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
HALA BİRBİRİMİZİ Mİ YİYECEĞİZ?
Osman KARA
Mustafa GENÇ
HANGİ VİZYONLA NEREYE YOLCULUK?
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
ATAKUM YOKSA... 
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÇİTLEMEK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Şakir DEMİRCİ
SEÇİMDE "BİZ" KAZANINCA "BEN"
Şakir DEMİRCİ
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu