YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman ECEVİT

TARIM (1)

Yirmi yıla yakındır yaptığım köşe yazarlığımda ve kırk beş yıllık meslek hayatımda, dilimin döndüğü kadar tarım ve bunun Ülkemiz için önemi üzerinde durdum, Yazılar yazdım, konferanslar verdim, sempozyumlar düzenledim. Çoğu zaman da, kimileri tarafından, müstehzi tavırlarla karşılandım. İnana biliyor musunuz, tertip ettiğimiz bir toplantıdan sonra, Tarım bakanlığından önemli bir yetkilinin “Böyle bir toplantıya gerek olmadığına dair konuşmalarını” da duyduk. 1945 ‘li yıllardan başlayarak, 1980-1985’ li yıllara kadar Türkiye’de tarım altın çağını yaşamıştır. Haklı olarak da, Dünyada tarım ürünleri bakımından kendine yeterli olan ülkeler arasında yer almıştır. Haklı olarak da, bu mesleğin müntesibi olarak gurur duyduk. Zira, tarım ürünleri bakımından, yurt dışından ithale gerek duymuyorduk.

Biz çağ atlayarak, sanayi ülkesi olduk gibi sözlerle, ihmal edilen tarım sektörü çok kötü bir evresini yaşamaktadır. Tarım ile ilgili olarak, ithal edilen ürünlere ve bunların miktarlarına baktığımız zaman korkmamak, üzülmemek mümkün değildir. Türkiye’ye gelen bir Amerikalı ziraatçı dostum, Türkiye’de petrolün olmamasından korkmamız gerektiğini, zira Anadolu’nun Avrupa’yı bile besleyecek kadar hububat üretebileceğini ifade etmişti. Bugün başta buğday olmak üzere, arpa, mısır, tüm baklagiller ithal edilmektedir. Tüm bunlara ilâve olarak, bir milyon tona yakın likit yağ, bir milyon ton pamuk, yem yapmak için küspe, soya fasulyesi, diğer birçok sebze ve meyve ithal edilmektedir. Tüm bunların yanında, en üzücü olan ise, Türkiye’nin saman ithal etmesidir. Her zaman ifade ettiğim gibi “Gün bir, ama öğün üçtür”.

Tarım ve sanayi reel sektör olarak bir ülke için vazgeçilmez bir durum arz eder. Dünya tarihi incelendiği zaman görülecektir ki, tarımın gelişmesi ve bundaki sermaye birikimi, 18. ve 19. yüzyılda sanayi devrimi için ortam hazırlamıştır. Elbette, sanayinin tarıma sunduğu olanaklar, alt yapı, tarımın daha da gelişmesine, neden olmuştur. Bu bir döngüdür ve tarımı, sanayisiz; sanayiyi tarımsal olarak düşünmek mümkün değildir. Bir ülke bilim ile sanayide ne kadar gelişirse gelişsin mutlaka tarıma ihtiyacı vardır. Bilim, sanayi ve tarım birbirlerinin tamamlayıcısı olan sektörlerdi. Bu sacayağın birinin bile olmaması, o ülkenin kalkınmasında büyük engel teşkil eder. Gelişmiş olarak kabul ettiğimiz ülkelerin tarımını incelediğiniz zaman, sanayideki gelişmelerine paralel olarak tarımlarının da aynı derecede gelişmiş olduğu görülecektir. Bu bakımdan Âdem’den bu yana tarım vazgeçilmez, hayati bir sektördür.

Bugün Dünya’da et ithal etmediğimiz ülke bulunmaz iken; 1970- 80’ li yıllarda, Türkiye’nin bir et deposu olduğu gerçeği ortadadır. Gerek İran, gerekse Suriye ile Irak’a kaçak olarak giden, canlı hayvanların olduğu gerçeği ile karşı karşıya idik. O zamanlar bundan şikâyet ediyor, normal yollarla ihracatın yapılması ile Ülkemiz kârlı çıkacaktı. Hatta Haç farizası eda edilirken kesilen kurbanların, kaçak veya çeşitli yollarla Türkiye’den gittiği de gerçekti.

Şimdi, Ülkemiz çok büyük olan tarımsal potansiyeline rağmen, iğneden ipliğe kadar, bütün tarım ürünlerini dışarıdan ithal etmek durumunda bulunmaktadır. Tarım ile ilgili olarak önemli olan diğer husus ise, Tarımın GSMH’mizin içindeki yerinin az oluşu veya giderek azalışı, bu sektörün önemli olmadığı anlamında değildir. GSMH içindeki yeri ne olursa olsun, tarımsal ürünlerin hayati ve stratejik ürünler oluşunu ortadan kaldırmaz. İdarecilerin tarımın geliştirilmesi konusundaki hususları dikkatli olmaları gerekir (Devam edecek). Saygılarımla. 

 

 

DÜNYA EĞEMENLİĞİABD’NİN YOLUGÜÇLÜ OLMAKMÜMKÜM MÜ?DEĞİŞEN DENGELERORTAK AKILBÜYÜK HARİTAYA BAKMAK GEREKHARİÇTEN GAZEL OKUMAKAZ TÜKETMEK; İSRAF ETMEMEKYİNE SURİYE MESELESİYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
OSMAN AĞALAR OLMASAYDI
Osman KARA
Mustafa GENÇ
HANGİ VİZYONLA NEREYE YOLCULUK?
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
UCUZ BENZİN
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
BU BİRLİK BOZULMADIKÇA !
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Nami Cem İYİGÜN
HEM ZAMANLARIN EN İYİSİ, HEM ZAMANLARIN EN KÖTÜSÜ
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ERZURUMLU
Öfkeli bir "Merhaba" derken!
Kenan ERZURUMLU
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÇİTLEMEK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Şakir DEMİRCİ
SEÇİMDE "BİZ" KAZANINCA "BEN"
Şakir DEMİRCİ
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu