YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

YAKIN TARİHİMİZ VE KİTAPLAR

Tarihimizle hesaplaşma sevdasındakileri ya da tarihin derinliklerinde kendi çarpık ideolojilerine destek arayan ve bu uğurda tarihi çarpıtmaktan bile çekinmeyenleri bir kenara koyarsak, gerçek okuyucular için artık tarihimizle ilgili oldukça bol kitap var. Sadece yakın tarihimiz değil umumi Türk tarih de bütün evleri ve geçtiği tüm coğrafyalar itibariyle araştırılıyor, kitaplaştırılıyor ve yayınlanıyor.

Sarıkamış kısa bir süre önce konuşuldu, Ege hep konuşuluyor, yakında mübadele anlaşmasının yıldönümü dolayısıyla Batı Trakya gündeme gelecek. Bunları siyasetçilerden değil de tarihçilerden okumak ve öğrenmek isteyenler için birkaç kitaptan bahsedeceğim.

Murat Bardakçı’nın İş Bankası Kültür yayınlarından çıkan “Yıkılış ve Kuruluş/ Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş belgeleri” erbabı için mutlaka alınması gereken bir kitap. Titiz bir çalışma, harika bir baskı ve oldukça yüksek bir fiyat. Onun için meraklısına değil erbabına haber veriyorum.

İlber Ortaylı Hoca’nın Kronik yayınlarından çıkan “Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK” kitabını ise herkese öneriyorum. Prof. Dr. İlber Ortaylı sanki yazmamış, üniversitede öğrencilerine ders anlatmış da o anlatılar kitaplaştırılmış gibi son derece rahat bir üslubu var kitabın ve çok kolay okunuyor, çok kolay anlaşılıyor. İlber Hoca, Osmanlı ile Cumhuriyet’e müthiş bir objektiflikle yaklaşıyor ve her ikisine de aynı duyarlılıkla sahip çıkıyor; mutlaka okunması gereken bir kitap.

Konu Sarıkamış olunca Enver Paşa’dan bahsetmemek olmaz. Türk tarihinin bu en çok bilinmesi ve anlaşılması gereken ama ya hiç anlaşılmayan ya da yalan, yanlış ve hatta nefretlerle olduğundan çok farklı anlatılan Paşa’sını bir de Nevzat Köseoğlu’nun kaleminden okumak gerek. Ötüken Yayınevi tarafından neşredilen “Şehit Enver Paşa” oldukça hacimli ama oldukça da dolu bir kitap. Yakın tarihimizin, etkileri hala devam eden olaylarını ve bu efsane ismini merak edenler için tavsiye olunur.

Balkanlar ve Balkan Harbi konusunda iki kitaptan bahsedeceğim; ikisi de oldukça önemli ve üstelik diğerlerine göre oldukça da ince, daha kısa sürede okunacak kitaplar. Birisi Mustafa Çalık’ın redaktörlüğünde hazırlanmış “Bir Asır Sonra Balkan Savaşları/ Utanç Verici Bir Hezimetin Muhasebesi” diğeri ise Yahya Kemal Taştan’ın yazdığı “Balkan Savaşları ve Türk Milliyetçiliğinin Doğuşu.”

“Bir Asır Sonra Balkan Savaşları” Bedir Neşriyat yayını. Kitapta tarihimizin bu “bu utanç verici mağlubiyeti ve en büyük felaketi” on bir uzman tarafından değişik yönleriyle inceleniyor. Hepsi birbirinden önemli yazılar ve hala geçerliliğini koruyan tespitler arasında bir de Tatar Türk’ü Fatih Kerimi’nin “İstanbul Mektupları” var. O makalede gördüm Fatih Kerimi adını ve hemen aldım “İstanbul Mektupları”nı. O mektuplardaki tespitlerle günümüz gerçeklerinin nasıl örtüştüğünü ve de yüzyıl sonra bile bir şeylerin değişmediğini görmek insanı üzse de okunması gereken bir kitap.

Yahya Kemal Taştan’ın kitabı üzerinde fazla bir şeyler yazmaya gerek yok. Adı her şeyi ortaya koyuyor. Nasıl Anadolu bizim Asya’daki anavatanımızsa Balkanlar da bizim Avrupa’daki anavatanımızdı. Biz Balkanlarda toprak değil vatan kaybettik. O kaybedişin ideolojik kökenlerini ve o ideolojilerin gelişmesini, kendi topraklarında kendi tebaası tarafından vurulan bizlere bunun etkleriini anlamak için de söz konusu kitap önemli bir kaynak.

Ve Suriye’deki çatışmalar, kurulmakta, kurdurulmakta olan Büyük Kürdistan gerçeği ve bunun gerisindeki İsrail faktörünü anlamak için de bir kitap: “Orta İsrail Veya Kürdistan/ YAHUDİ KÜRTLER/Habil’in Kayıp Çocukları.” Karakutu Yayını bu küçük hacimli ama son derece önemli kitap Ortadoğu gerçeğini anlamak isteyen herkese lazım. Mossad’ın Baba Barzani ile ta 1950’li yıllara dayanan işbirliğinden İsrail Dışişleri için hazırlanan raporlara ve o raporların günümüzdeki gerçekleşmesine dair merak edilen tüm konular bu kitapta var. Bize düşen sadece okumak ve biraz da düşünmek!

HALA BİRBİRİMİZİ Mİ YİYECEĞİZ?Af hayırlı olsunKeşke görmeseydimAĞLAMAK GÜZELDİR DEDİ DOSTUMGeliyoruzSİYASET VE KADERİZLEMEYE DEVAM EDİNİZ LÜTFENŞEHİTLER DİYARI SAMSUNNASIL ANLATILIR Kİ?HABERİMİZ VARYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
HALA BİRBİRİMİZİ Mİ YİYECEĞİZ?
Osman KARA
Mustafa GENÇ
HANGİ VİZYONLA NEREYE YOLCULUK?
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
ATAKUM YOKSA... 
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÇİTLEMEK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Şakir DEMİRCİ
SEÇİMDE "BİZ" KAZANINCA "BEN"
Şakir DEMİRCİ
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu