YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ayhan HAMLI

ABD’nin Suriye’deki PKK terör örgütüne desteği kime yarıyor?

Türkiye’nin PKK terör örgütü ile mücadelesi çok uzun yıllardır devam ediyor. Bu mücadele 10 veya 15 yıldır devam eden bir mücadele değil. Biliyoruz ki, Türkiye’nin 40 yıla yaklaşan bu mücadelesi  Türk ekonomisini de hızla  sömürmeye devam ediyor. Türkiye kaynaklarını  terörle mücadeleye ayırmak, bu mücadelede başarılı olmak zorundadır. Hiç şüphesiz Türkiye terör örgütünü yenmeye devam ediyor. Ama bu sürecin en can yakan tarafı terörle mücadelede şehit verdiğimiz asker, polis  ve sivillerimiz oluyor. Bu acı olaylar hepimizi üzüyor. Doğrusu bu ağır  bedeli boşuna ödemiyoruz. Bu bedeli ödüyoruz ki, bu coğrafyada devletçe ve milletçe varız. Şunu da biliyoruz ki PKK terör örgütünü uzun yıllardır ayakta tutan ve sürekli besleyen süper güçler var. O güçler sayesinde PKK terör örgütü, yurt içinde ve yurt dışında  varlığını sürdürüyor.

Maalesef müttefikimiz ve dostumuz ABD, PKK terör örgütüne bazen dolaylı bazen de alenen destek veriyor. Onların tek derdi Türkiye’ye bu yolla istedikleri şekilde  ayar vermek. Bunu başaramadıkça, çıldırıyor ve yeni yollar deniyorlar. Hemen Irak sınırımızdaki Kandil bölgesinde 30 yıldan fazladır  PKK terör örgütünü barındıran ABD’dir. Çünkü PKK Kandil bölgesindeki terör örgütünü  her şekilde beslemektedir. Eğer öyle olmasaydı Türkiye Kandil bölgesini çoktan yerle bir ederdi. Türkiye her şeye rağmen Kandil’e nefes aldırmıyor. O bölgede yine de aptal ve beyinsizler bu durumu bile bile ABD maşası olmaya devam ediyorlar.

ABD Irak’ta yaptığını Suriye’de yapmanın peşinde. Bu defa Suriye’deki iç savaşı fırsat bilen ABD, Türkiye’nin Suriye sınırında terör örgütü DEAŞ’la mücadele ediyorum diyerek PKK’nın Suriye’deki kolu PYD /YPG ile çok samimi ve çok sıkı fıkı bir ilişki içerisindedir. ABD onlarca tır dolusu silahı PYD/YPG’ye vererek gerçek yüzünü bir kez daha göstermiş oldu. ABD’nin derdi terörle mücadele değil, Türkiye sınırında Suriye topraklarında terör devleti kurdurmaktır. Bunun için de elinden geleni yapmaya devam ediyor. Silahlarını, dolarlarını ve askerlerini Suriye’deki PKK terör örgütünün kolu PYD/YPG’nin korumasına ve emrine verecek kadar ileri gidebiliyor. Türkiye ABD’nin bu kalleş politikasını asla doğru bulmuyor. Bu durum Türkiye ABD ilişkilerine zarar vermeye devam ediyor. Binlerce kilometre uzaktan gelip Türkiye’nin sınırındaki terör örgütlerine destek veren ABD Türkiye’nin gerçek müttefiki olabilir mi?   ABD’nin Suriye’deki terör örgütü PYD/YPG’ye verdiği destek Türkiye’yi zora sokmaya devam ediyor. Bile bile terör örgütüne  desteğini sürdüren ABD’nin amacı nedir? Türkiye elbette bu soruyu muhataplarına sormaya devam ediyor. ABD Türkiye düşmanı terör örgütlerine destek vererek Türkiye düşmanlığı yaptığını bilmiyor mu? Açık ve net ABD silahları bölgede Türkiye için ciddi bir tehdit unsurudur. PYD terör örgütünü askeri silahlarla donatmak kabul edilebilir bir durum değildir. Suriye’nin Afrin bölgesinde bulunan PYD/YPG terör örgütü mensupları ABD silahları ile Türkiye’ye meydan okumaya devam ediyorlar. Acaba onların bu meydan okuması kimin desteği ile oluyor? Dünya alem biliyor ki ABD bu desteğin en başındaki devlettir. Afrin’de PYD/YPG teröristlerinin boy göstermesi ABD’nin eseridir. Türkiye kendi varlığını tehlikeye düşürecek hiçbir girişime sınırlarında asla müsaade etmez. Bunun birçok örneği var, bunları hatırlamakta fayda vardır.

ABD’nin binlerce kilometreden gelip Suriye’de PYD/YPG terör örgütüne silah ve eğitim desteği vermesi hem yakışıksız hem de insanlık dışı bir girişimdir. ABD’nin desteği terör örgütlerine değil, terörle mücadele eden müttefiklerine olmalıdır. ABD tutum değiştirmelidir. ABD’den beklenen terör örgütlerinin kafasına binmektir. Türkiye, ABD ile müttefik kalmak istiyor.

HAVAYA UÇURULAN  OTOMOBİLİ AÇIK HAVA MÜZESİNDE SERGİLEMELİYİZ… ‘BEBEK KATİLİNİ ASMADIK’ DA NE YAPTIK?ASTSUBAYIN EŞİNİ VE BEBEĞİNİ ŞEHİT ETMEK NEDİR?...JANDARMADAN RİCA EDİYORUM…ŞEHİTLERİMİZİN HANGİSİNİ UNUTABİLİRİZ…BEDELLİNİN NERESİ ADALETLİ?ŞİMDİ KIBRIS GAZİLERİNE SAHİP ÇIKMA ZAMANI…İNSANLARA DEĞİL, İNSAN OLMAYANLARA İDAM İSTİYORUZ…BAŞBAĞLAR KATLİAMININ ACISI HİÇ DİNMİYOR!ŞEHİT CENAZELERİ SİYASETİN DEĞİL, ACILARIN PAYLAŞILDIĞI YERDİR…Yazarın Tüm Yazıları