YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Zati ÜRER

TIP HATALARINI ÖNLEMEK İÇİN

Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Ahmet Demircan devlet adamlığı tecrübesiylesorunları birlikte çözeceğizdiyerek yola çıktı. Belki katkım olur diye bu alanda da halkın sesini kendilerine iletmeyi görev sayıyorum:

Tıp hataları hem ekonomimize zarar veriyor hem de acılara, bunalımlara, çatışmalara hatta ölümlere yol açıyor. Kimseye cevap hakkı doğmasın diye yaşadığım olumsuzluklarla ilgili isim kullanmayacağım ama inceleme başlatmak söz konusu olursa memnuniyetle elimdeki belgeleri arz etmekten asla çekinmem. Öncelikle eşimin amansız hastalığıyla mücadelemde şahsıma yardımlarını cansiperane gösteren bir ekibe dikkat çekmek ve böylesi hekimlerin bilgi birikiminden Hükümetimizin yararlanması gereğine vurgu yapmak istiyorum. Niye?

Bir özel hastanede oğlumun % 60’lık uyumuyla eşim için ilik nakline karar vermiştik. Uçak seyahati için rapor gerekti, başvurduğum hematalog hayır dedi, bu nakli yaptırman hata olur, ölüm riski çok yüksek! Nakil yapmak isteyen özel hastane kasasına eşini kurtarsalar da 195 bin TL. giriyor kaybetseler de. İyi düşün! Ne yapmalıyım Hocam? Üniversite mensubusun, nasıl olur da eşinin hastalığı alanındaki en büyük ismi tanımazsın?

Sonraki girişimlerimizle tanıdıkSayın Prof.Dr. Meral BeksaçHanımefendiyi, şükür sayesinde 14 yıl kötü hücreleri baskıladık. Sonra bağırsak tümörü ortaya çıktı. Hoca, bu alandaki bilim insanı arkadaşlarıyla istişare sonucuSayın Prof. Dr. Ayhan Kuzu ileUzman Sayın Mehmet Ali Koç Bey’e yönlendirdi bizi. Tıp bilgilerinin gücüyle bize çok da çile çektirmeden onu da hallettiler. Bu üç bilim insanına kamuoyu önünde bir kere daha sonsuz teşekkürler ediyorum.

Bir olay daha! Çok yakın dostum bir göz hekimi yeğenime gözlük veriyor ama çocuk göremiyor hiç. Arada dostluk da olduğu için hekimle muhatap da olmuyorlar. İstanbul’daki halası yanına çağırıp kendi hekimine götürüyor. ÇocukKeratokonus hastasıymış meğer. Orada bir sürü masrafla hallediyorlar ama 6 ayda bir gözlük değişecek diyorlar. Lakin her defasında İstanbul’a gitmek maliyetli. Marka değeri olan Samsundaki bir  Göz Hastanesine gidip reçete alıyorlar. Gözlükçü bu gözlük hatalı, bu kadar fark olamaz, maliyet 700 TL. devlet ödemiyor, yazık diyor. Hekime gidince verilen cevap ilginç:Gözlükçünü değiştir(!) İstanbul’u arıyorlar hemen. Oradaki hekim, gözlükçüyü haklı buluyor. Olay bana yansıyınca ünlü hastanenin genel merkezini aradım, durumu anlattım. Dediler, kornea uzmanı görmeliydi. İyi de gören hekim, hasta hikâyesinden hareketle niye kendiliğinden yönlendirmedi o uzmana dedim. Araştıralım size dönelim dediler, bekliyorum.     

Bu arada internetten araştırdım hastalığı, alanın en büyük uzmanlarının açıklamalarını okudum. Lens diyor ünlü bir hekim(!) Oysa İstanbul’da da gözlük verildi bu çocuğa. Gel de    çık işin içinden! Mahkemelerin üstünde yargıtay var da tıp hatalarını engeleyici bilim insanlarından oluşan bir üst kuruluş niye yok? Halkın sesini tekraren arz ediyorum:

Devlet-hükümet,  milleti adına yüreği çarpan bilim insanlarının ışığıyla aydınlanmalı, onlara ters düşmemeli asla. Sistem yapılanması konusunda katkı vermek isteyen bu gibi bilim insanlarını dinleyerek tıp hatalarını önlemeli. Her zaman söylerim eğitim-sağlık-güvenlik siyaset üstü tutulmalı. Faturalardan TRT payı yerine eğitim-sağlık-güvenlik payı kesip halka hizmet sistemleri kursak, özel-kamu ayrımını kaldırsak ya! Bütün iyi niyetli bilim insanlarımız böyle bir millî dayanışmaya hizmet için hazır. Lütfen onları vakit kaybetmeden dinleyelim!

VATAN İÇİNSIZMA ÖNLEMİHALİSDEMİR RUHUEĞİTİM BİLİMİ EKİBİLİDER NASIL BİTERMAKAMLAR MİLLETİNREİSE AĞITDESTANSI LİDERLİKDÖNÜM NOKTASILİYAKAT HÜKÜMETİYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
HALA BİRBİRİMİZİ Mİ YİYECEĞİZ?
Osman KARA
Mustafa GENÇ
HANGİ VİZYONLA NEREYE YOLCULUK?
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
ATAKUM YOKSA... 
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Şakir DEMİRCİ
SEÇİMDE "BİZ" KAZANINCA "BEN"
Şakir DEMİRCİ
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
İĞNELEME
Prof Dr Yücel TANYERİ
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu