YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ersin ERGE

RÖNESANS FELSEFESİNİ BİÇİMLENDİREN DERKEN

Harika!

Bu cep telefonları…

Hemen bilgi alabiliyorsun!

                ***

Hanidir!

Giordano Bruno;  yakılarak öldürülmeseydi edebiyata neler katardı demiştim ya?

Sanat danışmanım Burcu, hemen araştırmış!

Bir de bilgi göndermiş.

Dünya tatlısı yeğenim.

Lisede okuyor.

İngilizce ve Türkçe gönderdiği mesajını okuyorum:

***

“Kilise tarafından yakılarak öldürülen Giordano Bruno (1548-1600) Rönesans felsefesini biçimlendiren filozofların en önemlilerinden biri olup evrensel ve zaman mefhumundan uzakiki şey öğretisi kulağa küpe olacak cinsten.”

Nelermişiki şey öğretisi?

Hatırlayalım!

 Hem de özümseyerek:

“İki Şey Kalitesiz insan’ın özelliğidir: 1-Şikayetçilik 2- Dedikodu. İki şey çözümsüz görünen problemleri bile çözer: 1- Bakış açısını değiştirmek 2-Karşındakinin yerine kendini koyabilmek. İki şey yanlış yapmanı engeller : 1- Şahıs ve olayları akıl ve kalp süzgecinden geçirmek  2- Hak yememek.  İki şey kişiyi gözden düşürür:  1- Demagoji 2- Kendini ağıra satmak. İki şey insanı ‘Nitelikli İnsan’ yapar: 1- İradeye hakim olmak 2-Uyumlu olmak. İki şey ‘Ekstra Değer’ katar: 1-Hitabet ve diksiyon eğitimi almak 2- Anlayarak hızlı okumayı öğrenmek. İki şey geri bırakır: 1-Kararsızlık 2- Cesaretsizlik. İki şey kaşif yapar: Nitelikli çevre 2- Biraz delilik. İki şey ömür boyu boşa kürek çekmemeni sağlar: 1- Baskın yeteneği bulmak 2- Sevdiğin işi yapmak. İki şey başarının sırrıdır: 1-Ustalardan ustalığı öğrenmek 2- Kendini güncellemek. İki şey başarıyı mutlulukla beraber yakalamanın sırrıdır: 1- Niyetin saf olması 2- Ruhsal farkındalık. İki şey milyonlarca insandan ayırır: 1-Sorunun değil, çözümün parçası olmak 2- Hayata ve her şeye yeni  (özgün, orijinal, farklı) bakış açısıyla yaklaşabilmek. İki şey çözüm getirir:  1- Tebessüm 2- Sükut. İki şeyin değeri kaybedilince anlaşılır: 1- Anne 2- Baba. İki şey geri alınmaz: 1- Geçen zaman 2- Söylenen söz. İki şey ulaşmaya değerdir: 1- Sevgi 2- Bilgi. İki şey ‘hayatta önemli olan her şey’ içindir: 1-Nefes alabilmek 2- Nefes verebilmek.

***

Evet, bu cep telefonları harika…

Hemen bilgi alabiliyorsun…

Yeğenime, pardon ‘sanat danışmanıma’ teşekkür ediyorum.

İki kaşının ortasından öpüyorum.

Derslerinde üstün başarılarının devamını diliyorum…

Galileo’yu affetmeyen bu adamın ünlü sözlerinden birini yeğenime cepten yazıyorum.

“İnanıyorum ki gelecek kuşaklar gerçek uğruna savaşmayı tüm yaşam zevklerinden üstün tutacaklardır.”

 

               

               

 

               

KÜLTÜR SANAT DERKEN 2KÜLTÜR - SANAT DERKENFİLİSTİN GİBİ DİMDİK AYAKTAPARİS’E BAKARKENTİYATRO YAZARI REMZİ ÖZÇELİKEDEBİYAT NÖBETİ DERGİSİ DERKENBERBER AYNASINDAYKENKONSERVATUAR TAHLİYE EDİLİYOR DERKENBAYRAM OLSUNDEVLET TİYATROLARI DERKENYazarın Tüm Yazıları