YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

CHP KURULTAYI

Şenol Katkat dikkatimi çekti Facebook hesabındaki yazıyla, CHP kurultayındaki imza ile oylar arasındaki farklılığa. Ya da bir başka ifadeyle bir kısım delegenin imzasına, diğer bir kısım delegenin ise oyuna sahip çıkamayışına. Delegenin yarısı ya imza vermiş oy vermemiş ya da oy vermiş ama imza vermemiş, daha doğrusu ve-re-me-miş!

Bu korku ya da bu korkaklık demokrasi yolculuğumuzun bir türlü hedefe ulaşamamasının başlıca sebebidir ve bu kongrede atıla(maya)n imzalarla verile(meye)n oylar arasındaki fark bu korkunun en açık göstergesidir. Yaratılan ya da duyulan korku deyiniz; hiç fark etmez, korkan kadar korkutan da suçludur. Korkmak kadar korkutmak da ayıptır. Hatta korkmak ayıp bile değildir, insani bir duygudur, kimi az, kimi çok ama mutlaka korkar. Marifet korkmamak değil, korkuya meydan okumak ve korkuya rağmen hedefe yürümektedir. Aptallıkla kahramanlık arasındaki ince çizgi de tam budur.

CHP kurultayı siyasetin korkuya nasıl esir olduğunu ve ikiyüzlülüğün kurumları nasıl esir aldığını göstermesi bakımından ilginç bir örnektir. Tek değildir, korku hemen her siyasi yapılanmada ve de her kurumda giderek artırdığı bir egemenliğe sahiptir. CHP kurultay son örnek olduğu için meseleyi onun üzerinden irdeleyeceğim.

Kurultay’da 115 delege Muharrem İnce’nin, bin 130 delege ise Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan adaylığına imza vermiş. Muharrem İnce için imza veren iki delege daha seçimlere geçilmeden imzalarını geri çekmişler. İsteyen “gerçeği görmüş ve hidayete ermişler” diye açıklayabilir bu davranışı isteyen de “döneklik” diyerek. 48 delege ise hem Kılıçdaroğlu hem de İnce için imza vermiş. Ne şiş yansın ne kebap hesabı! Cehalet mi yoksa çaresizliğe bulunmuş akıllı bir çözüm mü, “her ikiniz de bu makama layık değilsiniz” demenin bir başka şekli mi?

Kemal Kılıçdaroğlu “mükerrer oyların Muharrem İnce’nin hesabına yazılmasını” istemiş. Bu oylar geçersiz, ama hesabına yazılmazsa Muharrem İnce aday olamıyor. Kılıçdaroğlu “karlı dağdan kar bağışlıyor” ve güya demokrasi dersi veriyor topluma! Yarışarak kazanmış imajı uğruna geçersiz oyları bir talimatla geçerli kılıyor. Muharrem İnce de güya buna karşı çıkıyor “istemem” diyor ama yine de bu mükerrer oylar sayesinde kürsüye çıkıp genel başkan adayı olarak konuşuyor ve de yarışıyor! “İstemem ama yan cebime koy” misali.

Asıl ibretlik tablo da sandıklar açılınca ortaya çıkıyor. Adaylığı için 113 imza toplayabilen Muharrem İnce başkanlık için 447 oy almış. Yani gizliden oy veren 334 delege açıktan imza vermemiş/verememiş! 1130 oyla aday gösterilen Kılıçdaroğlu ise başkanlık yarışında ancak 790 oy almış. İmza veren 340 kişi oy vermemiş. Bunu nasıl açıklayacağız? İhanet mi, hidayet mi ya da baştan beri vurguladığım korku mu bu çelişkinin sebebi?

Bu korku ve bu ikircikli davranış sadece CHP’ye ve CHP’lilere has değil. Önemli bir kısmı mevcudu kaybetme korkusu ve olmayanı kazanma umudundan beslenen genel başkana ve çevresine biat duygusunu “davaya sadakat” diye sunan anlayış demokrasimizin ve gelişmemizin önündeki en büyük engeldir. İnandığı gibi yaşayamayanların bir süre sonra yaşadıkları gibi düşünmeye başlamaları tüm mutlak güç sahiplerinin bildiği bir sosyal gerçekliktir ve herkes bu olguyu kendi çapında ve kendi egemenlik alanında alabildiğine kullanmaktadır.

Kendi camiasında demokrat olamayanların ülkede demokrasi öncülüğüne soyunması ya da kendi camiasında demokrasi kavgası veremeyenlerin ülkeye demokrasi getirmesi ya da o yolda yüreklice mücadele vermesi mümkün mü?

Bana göre CHP’nin bu kurultayı, Türkiye’nin bir türlü özlenen demokrasiye kavuşamaması ve muhalefetin bir türlü iktidar olamamasının çok önemli ipuçlarını taşıyor. Kongre öncelikle bu açısından ele alınmalı.

OSMAN AĞALAR OLMASAYDIHALA BİRBİRİMİZİ Mİ YİYECEĞİZ?Af hayırlı olsunKeşke görmeseydimAĞLAMAK GÜZELDİR DEDİ DOSTUMGeliyoruzSİYASET VE KADERİZLEMEYE DEVAM EDİNİZ LÜTFENŞEHİTLER DİYARI SAMSUNNASIL ANLATILIR Kİ?Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
OSMAN AĞALAR OLMASAYDI
Osman KARA
Mustafa GENÇ
HANGİ VİZYONLA NEREYE YOLCULUK?
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
UCUZ BENZİN
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
BU BİRLİK BOZULMADIKÇA !
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Nami Cem İYİGÜN
HEM ZAMANLARIN EN İYİSİ, HEM ZAMANLARIN EN KÖTÜSÜ
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ERZURUMLU
Öfkeli bir "Merhaba" derken!
Kenan ERZURUMLU
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÇİTLEMEK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Şakir DEMİRCİ
SEÇİMDE "BİZ" KAZANINCA "BEN"
Şakir DEMİRCİ
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu