YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ayhan HAMLI

ŞEHİT ANNESİNİN İSTEĞİ SABIR…

Şehit cenazeleri ateşin düştüğü yerdir. Ateşin düştüğü yerde en çok şehit annelerinin yüreği yanar. Çünkü şehit acısı  büyük bir acıdır. O büyük  acıya dayanmak kolay değildir.11 Şubat 2018 günü Samsun’da  iki şehit cenazesine katıldım. Önce Samsun’un Havza İlçesinde Şehidimiz Piyade Uzman Çavuş Hüseyin Şahin’in Kevser Camiinde öğle namazına mütakip cenaze namazını kıldık. Annesinin gözyaşları eşliğinde kahraman şehidimizi Havza’da mahşeri bir kalabalıkla  cennete uğurladık. Gerçekten çok zor bir gündü. Samsun’a iki şehit cenazesi birden gelmişti.

        Havza’daki şehidimizi sonsuzluğa uğurladıktan hemen sonra  hiç vakit kaybetmeden   Samsun’un Çarşamba ilçesine Epçeli mahallesine (köyüne)  geldik. Çarşambalı kahraman  şehidimizin naaşı köy meydanında namaz için bekletiliyordu. Şehidimiz Piyade Uzman Çavuş Burak Akalın’ın tabutu Türk bayrağı ile sarılıydı. Askerler şehidimizin tabutunun  başında saygı nöbetindeydi. Binlerce insan Şehit Piyade Uzman Çavuş Burak Akalın’ı son yolculuğuna uğurlamak için toplanmıştı. İşte o kalabalığın arasında bir anne vardı ki, o annenin yüreği herkesten çok yanıyordu. O annenin adı Aysel Akalın’dı. Biricik oğlunun Türk Bayrağına sarılı tabutunun yanındaydı. O anne büyük acısına rağmen son derece metanetli ve vakur duruşlu bir anneydi. Her şeye rağmen dik duruyordu. O annemiz tekrar  tekrar tek bir şey söylüyordu: “Allahım bana peygamber sabrı ver.”, “Allahım bana peygamber sabrı ver.”

 

O şehit annemizin isteğini duyanlar ise amin diyordu. Amin… Şehit annesi olan annemden biliyorum, şehit annesi olmak kolay değil. Şehit annesinin Allah’tan  isteği sadece sabır. O şehidimizin annesi de peygamber sabrı istiyordu… Şehit anneleri niye peygamber sabrı ister hiç düşündük mü? O büyük acıya nasıl dayanır şehit annesinin yanan  yüreği, hiç farkında olduk mu? Hiç empati yaptık mı? Bir defa olsun bunu bir düşünelim, farkında olalım, empati yapalım. Şehit annelerinin yüreği çok yanıyor. Şehit anneleri bu yüzden peygamber sabrı istiyor. Kur’an-ı kerimde sabrın önemi bildiriliyor. Bir âyet meali şöyledir: (Ey Resulüm, kâfirlerin eziyetlerine, ülülazm Peygamberler gibi sabret!) [Ahkaf 35].Şehit annesinin yüreğindeki en büyük acı şehit evladının acısıdır. Allah’ım şehitlerimizin annelerine peygamber sabrı ver. Evlat acısı yaşamak kolay değil.

Çarşamba şehidini uğurlarken şehit annesi Aysel annenin ağzından dökülen kelimeler duyanlara amin dedirtiyordu. Aysel anne ,” Allah’ım bana peygamber sabrı ver” diyordu. Asker oğlunu vatana, millete, bayrağa şehit vermiş bir annenin isteği buydu. Mahşeri bir kalabalık arasında olsa bile duymazdan gelemezdim, Ben de diğer duyanlar gibi amin dedim, amin diyorum. Şehit acısının başka ilacı yok ki, Allah’ım bütün şehit annelerine peygamber sabrı versin. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Her ateş düştüğü yerde   sönmüyor. Acıyla yaşamak, acıyla kalan bir ömrü geçirmek sadece peygamber sabrı ile olur. Buz gibi bir mezar taşına evladım diye sarılmak kolay mı?

TÜM GAZİLERİMİZE MİNNETTARIZ…ŞEHİT POLİS VE BABAANNESİ…CEZAEVLERİ DOLU DİYE AF ÇIKARILMAZJANDARMADAN RİCA ETMEYE DEVAM EDİYORUM…GÜLE GÜLE ŞEHİT JANDARMA UZMAN ONBAŞI ADEM GÜVEN…KARADENİZ’İN GÜL YÜZLÜ ÇOCUKLARI ŞEHİT DÜŞÜYORSAMSUN’DA ZAFER BAYRAMI DAHA COŞKULU KUTLANMALIYDI…30 AĞUSTOS TÜRK MİLLETİNİN ZAFERİ…BAYRAMDA ŞEHİT ANNESİ EVLADINA YALVARDI…ŞEHİTLİKTE ARİFE HÜZN܅Yazarın Tüm Yazıları