YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın ÜNER

VALİ BEY'İN BAROMETRESİ VE KÜLTÜR - SANAT İŞLERİ

Okuyucularım bilir, benim klavyem biraz ekşidir. Övgüye pek dilim dönmez, daha ziyade eleştiriye kaçan yazılar kaleme alırım. Lakin bu demek değil ki doğru gördüğümüzü ve beğendiğimizi hiç yazmayacağız...

Misal, Samsun Valisi sayınOsman Kaymak... Henüz geleli bir sene bile olmadığı halde Samsunlunun nabzını yakalamayı başardı. Sanki Vali Bey'in elinde Samsun halkının beklentilerini ve değerlerini ölçen bir barometre var. Bu sayede doğru hamleleri, doğru zamanda yaparak hem beğeni topluyor hem de faydalı işler yapıyor.

Bunu sadece Samsunspor konusunda üstlendiği misyon için yazmıyorum. Geçen hafta Vali Bey'in desteğiyle Samsun'u twitter'da zirvelere taşıyan "Samsun Kitap Okuyor" kampanyasındaki katkısıyla bir kere daha doğru bir işi, doğru zamanda yaptı.

Samsunlular, çocuklarının eğitimi için hassas... Bu şehir oldum olası eğitime ve eğitimciye değer vermesiyle biliniyor. Buna karşın kentimizde ciddi eğitim sorunları var... Devlet okulları yetersiz. Özel okullar ise eğitim kalitesine beklenen katkıları sağlamaktan uzak, çoğu birer ticarethaneden farksız... Bir de Milli Eğitimde her sene değişen sistemden kaynaklanan rahatsızlıklar var. Kitap okuma kampanyasının bu denli destek görmesi, kentteki eğitim kalitesinin iyileştirilmesi talepleri ile örtüşüyor.

Sayın Valinin zamanlaması da mükemmel: Kitap okuma kampanyasını, Samsun'da düzenlenecek Karadeniz Kitap Fuarından sadece bir hafta önce açarak iletişimdeki başarısını gösterdi.  

Samsunluların kitap fuarına ilgisi her geçen sene çığ gibi büyüyor. Bu, Samsun halkının kitaba, edebiyata, sanata, kültüre ve eğitime olan desteğinin bir işareti aslında.

Şehrimizi idare eden yöneticiler, her nedense bu güne kadar kültür ve sanat konusunda Samsun halkının nabzını bir türlü yakalamayı başaramadı.

Belediyelerimiz ve kültür - sanata hizmet eden kamu kuruluşlarımız bazen şehir dışından sanatçı ve kültür adamlarını misafir ediyorlar aslında. Ama belki de biraz aykırı düşmek endişesi ile toplumun tüm kesimlerinin el üstünde tutacağı isimler yerine biraz daha kendilerine yakın bulduklarını çağırıyorlar. Bu da kentin sanata olan ilgisini karşılamaktan uzak kalıyor.

Diğer bir husus da Samsunlu sanatçıların hep geri planda kalması... Bu kentin yetiştirdiği kültür adamları ile sağlıklı ve nitelikli ilişkiler bir türlü kurulmuyor.

Samsunlu yazarlar, Samsunlu müzisyenler, Samsunlu heykeltıraşlar, Samsunlu sinema ve tiyatro sanatçıları hiç teşvik görmüyor.

Oysa Samsun'un tarihine, kültürüne ve doğal güzelliklerine bestelenmiş şarkılar, yazılmış romanlar, yontulmuş heykeller, sahnelenmiş tiyatro eserleri ve çekilmiş filmleri yapabilecek o kadar çok sanatçımız var ki...

Şehir dışında hayatını sürdüren isimlere ulaşmak belki biraz zaman alır ve belki de kendilerinden Samsun'u anlatacak sanat eserlerini karşılıksız oluşturmalarını beklemek mümkün olmayabilir.

Ama hiç değilse Samsun'da yaşayan sanatçılar biraz motive edilse...

Samsun'da bir sanat kafe açılsa... Samsunlu sanatçıların burayı mesken edinmeleri sağlansa... Müzisyenlerin canlı performans yapmaları, yazarların kitaplarını imzalamaları, ressamların ve heykeltıraşların eserlerini sergilemeleri teşvik edilse...

Ne bileyim, kamu kuruluşlarının duvarlarında sergilenmek üzere birkaç Samsunlu sanatçının resmi, fotoğrafı, heykeli üç beş kuruş verilerek satın alınsa... Belediyeler, Samsunlu yazarların Samsun'u anlatan kitaplarından satın alıp öğrencilere dağıtsa...

Olmaz ya... Kenti meydanlarına, caddelerine, sokaklarına, metro istasyonlarına, tramvay duraklarına, vapurlarına filan Samsunlu kültür adamlarının isimleri verilse...

Misal, Samsun'da her sene "İlkadım Kültür ve Sanat Ödülleri" konulu bir yarışma tertiplense... Ulusal televizyonlar ve gazetelerde Samsun bu yönüyle gündeme gelse...

Sayın Vali Osman Kaymak'tan bu konulara da vakit ayırmasını rica edecek değiliz tabii... Onun da yetkisi, zamanı, imkanları kısıtlı ve gündemi yoğun... Keşke diğer atanmış ve seçilmiş idareciler de biraz ondan feyiz alsa... 

Zor ama... Bizimkisi bir temenniden ibaret işte...

SURİYE'DE JAPON KALE MAÇ OYNANIYOR

Bazıları diplomasiyi bir satranç oyununa benzetir. Ama Suriye'de yaşananlar iki tarafın karşılaştığı bir akıl oyununu çoktan geçti. Öyle çok taraf ve denge var ki... Hatta bazen, ülkenin bir kentinde dost olan güçler, bir başka yerde birbirlerine kan kusturmaktan geri durmuyor.

Misal, Suriye'nin doğusundaki petrol yataklarını ele geçirmek için Esad rejimi ile savaşan PYD'liler, söz konusu olan Afrin olunca, "Gelin burayı Türkiye alacağına siz alın" diye Şam katiline çiçek atabiliyor.

Ya da tersine, Doğu Suriye'de tanklarla toplarla PYD'ye saldıran rejim ordusu, Menbiç'teki PYD milislerinin Afrin'e kendi topraklarından geçmesine göz yumuyor.

IŞID'la savaş için Türkiye'deki üsleri kullanan ABD, can düşmanımız PYD'ye silah yardımından geri durmuyor.

Türkiye ile Rusya, son zamanlarda müttefiklik ilişkisi içinde görüntü veriyor ama bize yakın olan bazı güçler İdlip'te Rus uçağı düşürüyor. Öte yandan Zeytin Dalı operasyonunda PYD'liler tanklarımızı Rus füzeleri ile vuruyor.

Türkiye ile Suriye rejimi düşman... İsrail ile Türkiye'nin arası da Filistin meselesi yüzünden bozuk... Ama İsrail hava kuvvetleri Suriye mevzilerini vuruyor. Suriyeliler de İsrail uçaklarını indiriyor.

Şimdiki çocuklar oynar mı bilmem, ama bizim küçüklüğümüzde "Japon kale maç" diye bir tür futbol oyunu vardı. Altı yedi çocuk, her birinin birer kalesi olur; herkes kendi kalesini korurken birbirinin kalesine gol atmaya çalışırdı. Haliyle kimse kimseyle takım arkadaşı olamaz, kimse diğerine güvenemezdi. Japon kale maç yapan çocuklar genellikle oyundan sonra birbirlerine küser, bazen de kavga ederlerdi.

Bu oyunun kazananı genelde olmazdı. Ama bazen bütün taraflar aynı kişiye yüklenir, sahadaki tüm rakipleri kendisine gol atmaya başlayan çocuk hem sinirlenir hem de oyundan dışlanırdı.

Dedim ya, Suriye'de olan bitenler satrançtan çok Japon kale maçı hatırlatıyor. Maharet, bütün tarafların aynı anda saldırısına maruz kalmadan oyunu  götürebilmeyi başarmakta...

Allah askerimize güç kuvvet versin.

SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)ÖRTMEN ÇOCUĞUAŞK EVRİM Mİ GEÇİRİYOR?ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?NEBYAN'DA CUMA, BAFRA'DA AKŞAM...PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİSAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...KİM KORKAR KIRMIZI BAŞLIKLI KIZDAN?SİZ HİÇ YANDINIZ MI?GOY GOY CÂNIM, GOY GOYYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
BÜYÜKŞEHİR OLMADAN ASLA
Osman KARA
Erdem EROL
MASALA DEVAM
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!
Mustafa GENÇ
Kadir GÜRKAN
Baş Döndüren Gelişmeler
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
HAYDİ KADINLAR BELEDİYE MECLİSLERİNE
Şakir DEMİRCİ
Metin ATLI
BİRİNCİ FİNAL
Metin ATLI
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
TALEBE
Prof Dr Yücel TANYERİ
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
SARIKAMIŞ'TA RUSLARA DEĞİL KIŞA YENİLDİK
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Embiya SANCAK
SAMSUNUM'DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN (II) GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
MUHALİF KADIN OLMAK
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SAMSUN VE FUARLAR 2
Doç Dr Yetkin BULUT
Kenan ERZURUMLU
Eski dostlara serzenişimdir!
Kenan ERZURUMLU
Kürşad GÜNDOĞDU
Fransız kalmak
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ  DENETİM  VE YAPTIRIMLAR (II)...
Ahmet HAYVALI
Gül TURAN
TRAFİK TERÖRÜ
Gül TURAN
Selçuk KAYA
Tarih hiçbir zaman ilk yarının liderini yazmaz..
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Var ol sen Samsunspor
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Ender GÜR
LİDERLİK KEYFİ
Ender GÜR
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)
Akın ÜNER
Mehmet ÖZ
BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR
Mehmet ÖZ
Fulya ZORLU
Çocuklarda Problemli Davranışlar
Fulya ZORLU
Ayhan HAMLI
DUMLU ŞEHİTLERİNE SELAM OLSUN...
Ayhan HAMLI
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Ersin ERGE
HAS ŞİİRE GİDERKEN  
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
PARİS, TRUMP VE 2020 (II)
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Hikmet KURADA
Ergenekon’da 11 Yıl Sonra Gelen Adalet ve Bir Anı
Hikmet KURADA
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Hasan Cem KESKİN
AİLE REİSİ
Hasan Cem KESKİN
M. Halistin KUKUL
COĞRAFYAMIZDA KÜLTÜR BOZULMASI
M Halistin KUKUL
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
NİCE YILLARA...
Ömer PAMUK
Cesur CEYLAN
MASKELER
Cesur CEYLAN
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
İbrahim TELLİOĞLU
OTKAYA MAĞARASINDA YAKILAN MUMLAR
İbrahim TELLİOĞLU
Birol BİRCAN
SAMKON ne yapmaya çalışıyor?
Birol BİRCAN
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL