YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Kadir GÜRKAN

NASIL OLACAK ?

Dünya müthiş bir devinim içerisinde.

 

Birbirine benzeyen, fazla sayıda üretilebilen ürün/hizmetlerle bilinç düzeyi günden güne yükselen, seçici konumunda bulunan tüketicilerin oluşturduğu bu paradoksun sonucunu kestirebilmek günümüz fütüristlerinin başlıca meşguliyet konusu.

 

Sürdürülebilirlik, rekabet edebilirlik, yenilikçilik, verimlilik bu paradoksun anahtarlarından birkaç tanesi.

 

Sonucu bir kaos olarak ele aldığımızda birçoğumuzun sürdürülebilirlik adına müracat ettiği anahtar = verimlilik, elbette robotik.

 

Yakın zamanda birçok sektörde adını sıkça konuşur olduğumuz sensörler , yazılımlar , RFID , yapay zeka bu tercihin kaçınılmaz bir süreç olduğunu bize kabul ettirmek ister gibi.

 

İster Endüstri 4.0 diyelim , ister dijital dönüşüm diyelim süreç başladı ve çok hızlı bir şekilde ilerliyor.

 

Sağlık sektöründe cerrahların yerini yakın zamanda alacak olan cerrahi robotlar, ulaşım sektöründe ülkemizde de kullanıma giren sürücüsüz otonom toplu taşım araçları, savunma sanayinde insansız hava-kara ve deniz araçları, lojistik sektöründe ulaştırılacak olan ürünü uzaktan takip ederek dağıtım personeline ürünün araçta konulacak rafını, rotasını veren, teslimat sahibinin uzaktan erişim ile ürünü izleyebildiği yazılım ve donanımlar , net kullanan insanların eğilimlerini takip ederek ziyaret ettikleri sayfalarda ilgi duydukları ürün ve hizmetlere yönelik reklamlar oluşturabilen yazılımlar , istenilen ölçü ve hassasiyette üretim yapabilen çok eksenli CNC tezgahları ve bileşenleri …

 

Örnekleri sayfalarca uzatabilmek mümkün.

 

Oxford ve Yale Üniversitelerinin sürdürdüğü bir çalışmaya göre önümüzdeki 50 yıl içinde yapay zeka milyonlarca işin üstesinden gelecek.

Robotların on yıl içinde öncelikli olarak yer almasını bekledikleri mesleklerin ezbere dayalı ve mekanik görevler olacağı ,   2024 yılından itibaren robotların insan performansını geçeceği tahmin edilirken , 2026 yılında lise düzeyindeki makale yazımında robotların insanları geçeceği iddia ediliyor. İleri düzey matematik, kitap yazmak gibi daha karışık görevlerin yapay zekalar tarafından gerçekleştirilmesi daha uzun zaman alacak olsa bile  2051 yılında insanların gerçekleştirdiği bütün görevlerin ve 2136 yılında da bütün mesleklerin otomatikleşebileceği düşünülüyor.

İnsan eliyle yaratılan sürecin nerelere, nasıl gittiği bu akademik çalışmada net bir şekilde ortaya çıkıyor.

 

Soru açık ve net ; biz birey olarak , ülke olarak bu sürece nasıl hazırlanıyoruz?...

 

Sağlıcakla

 

Bitmeyen MaratonHatırlatmakta Fayda VarNeden Olmasın?230 Milyar Dolar !...Sosyal Ağlar Üzerinden SavaşMuhteşem ÜçlüÜretmeden Tüketmek, Sürdürülebilir DeğilDaha Dün GibiZORLU KIŞSavaşlar ve YatırımlarYazarın Tüm Yazıları