YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Vehbi TEZCAN

İyi ki Halk eğitimi merkezleri var !  

Halk eğitimi merkezleri tüm yurtta bazı istisnaların dışında en az on iki kişi bir araya geldiğinde istediğiniz kursları açıyor hemen hemen..

Yaygın eğitim kapsamında yer alan Akşam sanat okulu ve halk eğitimi merkezleri bünyesinde konusunun hakimi,kendi alanlarında üstün mertebeye ulaşmış sayısız usta öğreticiler, ustalar ve kendi branşlarında toplumda kendilerini ispat etmiş kişilerin yanı sıra kadrolu öğretmenleriyle yurdun dört bir tarafına yayılmış geniş bir eğitim-öğretim ailesidir..

Herhangi bir dernek,cemiyet kurum ve kuruluşlar Halk eğitimi merkezlerinin bu nimetinden yararlanmaya çalışıyorlar..Hemde bu sayede sayısız insan için ki; bu insanlar arasında Sanatçılar,Halk oyunlarına yıllarını vermiş insanlar,tiyatrocular, el işi ile ilgili bilgi birikimleri olan kadınlar,aşçılar vs..vs.. yeterli şartları taşıyan bu emektarların ekmek kapısıdır..Üstelik bunca yılın birikimlerini halkla buluşturan birer sanat emekçileridir..

 

Hal bu iken; bu fırsatı en iyi değerlendirenler özellikle son yıllarda Belediyeler oluyor..Her türlü kurs açılması için imkanlarını seferber ediyorlar..Gerek kurs açılacak binalar, bu binaların tüm ısınma ihtiyaçlarını elektriği,suyu ..Ne eksikse tamamlayıp kurs için uygun konuma getiriyorlar..Çok güzel bir hizmet birlikteliği..

 

Benim asıl bahsetmek istediğim;Belediyeler kaldırım, inşaat,ihale gibi para kazandıracak işlerle ilgili değildir sadece bunu hep dillendiriyoruz.Sosyal Belediyecilik gibi bir kavram da vardır,toplumun her türlü sosyal-kültürel ihtiyaçlarını da karşılamak gibi yükümlülüğü de vardır Belediyelerin.

Her şeyi de Halk eğitimi merkezlerinin sırtına yükleyip kraldan fazla kralcılık yapmanın da bir alemi yoktur..Hatta Halk eğitimi merkezi yöneticilerini zapt-ı rapt altına alma heveslisi idareciler bile vardır mutlaka..Halbuki o idareciler önce birer öğretmendir, onlara hükmetmeye çalışan, siyasi baskı yapmaya çalışan insandan kat kat üstün nitelikli insanlardır her biri...

 

Usta öğreticilerin ders ücretlerini nasılsa Halk eğitimi merkezleri ödüyor oh ! ne ala memleket..!

Sizlerde özellikle Türk Halk oyunları, Türk Halk müziği,Türk Sanat müziği,Tiyatro ve çeşitli enstürmanları çalmasını öğretecek kadronuzu oluşturun be kardeşim..Kültürümüzün ve sanatımızın yaşatılmasına katkı sağlayın...Kültürel ve sanatsal etkinliklere ağırlık verin, sizler yetişirken böylesi bir etkinliklerden bi haber bir çevrede, ailede yetişmiş olabilirsiniz..Ama ufkunuzu açın, koskoca Belediye yöneticisi olmuşsunuz Ülkemiz  sizin baktığınız açıdan daha geniştir, daha büyüktür,angarya gelmesin sizlere bu kadrolar,bu güzelim kültürümüz...

İyi ki Halk eğitimi merkezi var yoksa, şu anki yapılan çalışmalarda olmaz ya...Geldiniz başımıza bir kere.

Ben asıl giderken bile topum adına Kültürümüz adına sanatımız adına geldiğiniz gibi hiçbir şey alamadan ,gelişemeden, yetişemeden gidecek olmanız !..

 

Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...Bir ustayı daha ebediyete uğurladık..Bu efe, gazla çalışır!Çözüm değil,günü kurtarma ...Tüketirken, tükenmeyelim....Sadece HEM desteğiyle mi sosyal belediyecilik..İyi ki Halk eğitimi merkezleri var !  Sanatçı duruşu...Kültür dolu akşamBu ne cür'et! Çarpılırsınız ..Yazarın Tüm Yazıları