YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Şenol Yücedağ

EKONOMİK VERİLER KÖTÜ!..

2019 veya daha öne çekilecek seçim ihtimali de göz önüne alındığında, ekonomik verilerin bu süreçte beraberinde kaostan başka bir ihtimalin olması zor görünüyor. Özellikle siyaseten bir artı fikir oluşturamayan birçok siyasi figür bu süreçte pembe hayallerle yukarıları yanlış bilgilendiriyor. Geçenlerde de yazdığımız gibi şeker fabrikaları konusunda bence bu yanlış bilgilendirme zirve yapmıştı. Ekonomik veriler ve cari açık konusunda da aynı pembe tabloları bu sefer Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yapıyor. Hürriyet’te bir makalede ele alınan habere göre işin artık twitter üzerinden yapılacak kadar ciddiyetini de yitirdiğini görüyoruz. Habere göre:

“Yüksek cari açık ve çift haneli enflasyon Türkiye ekonomisinin başına bela olmaya devam edecek gibi gözüküyor. Küresel finans kesiminden, beklendiği gibi, önümüzdeki dönem kaynak bulmanın zorlaşması halinde, bu iki sorunun verdiği zararın giderek büyüdüğünü gözleyeceğiz.

Bu gidişatı yabancıların cari açık ile enflasyon başta olmak üzere, Türkiye ekonomisindeki kırılganlıklara yaptıkları vurgulamaların bariz biçimde artmasından görebiliriz. Son açıklanan reyting değerlendirme raporlarında bu eğilim açıkça görülüyor.

Buna karşılık hükümet ne yapıyor derseniz; “demeç veriyorlar” demekle yetinmek zorundayız. Son dönem aşırı iyimser demeçleriyle göze çarpmaya başlayan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, hafta sonunda da Twitter üzerinden açıklamalarına devam etmiş.

Şimşek’in en çarpıcı açıklaması ise, bence cari açığın milli gelire oranıyla ilgili. Bakan Şimşek“Cari açığı kalıcı olarak GSYH’nın yüzde 3’ünün altına indireceğiz”demiş. 2017 yılını belli ki yüzde 7 civarında bir büyüme ile milli gelirin yaklaşık yüzde 5’i civarında bir cari açık ile kapatacağız. Buna bakarak oranı yüzde 3’ün altına, hem de kalıcı olarak indirmenin ne anlama geldiğini, neden böyle bir açıklama yapılma ihtiyacı duyulduğunu anlamak mümkün değil.

Bu açıklamanın ardından hemen “Ne zaman?”“bu üretim yapısıyla mı?”“Bu oran yüzde 3’e inerse büyüme ne olacak?” gibi birçok soruyu sormak gerekiyor.

Evet, bu oran yüzde 3’ün altına gelir ama mevcut üretim yapısıyla, ekonomideki büyüme ancak eksi olursa gelebilir. Ama Bakan Şimşek, aynı Twitter dizisinde, güçlü dış talebe ve ılımlı şekilde güçlü olan iç talebe bağlı olarak, bu yıl da güçlü büyümenin sürdürebileceğini söylemiş.

Aynı kapsamda Şimşek, dünya turizm pastasındaki payımızı yüzde 3’ün üzerine çıkartacağımızı, çatışmalar bittiğinde Ortadoğu’yu inşa edeceğimizi, şehir hastaneleri ile sağlıkta ihracat potansiyelimizi daha da artıracağımızı, enerjide dışa bağımlığımızı azalttığımızı söylemiş.

DAHA FAZLA MALİ DESTEK

Cari açık rakamı bunların içinde en iddialı olanı ve Bakan Şimşek’in neden böyle bir açıklama yaptığını gerçekten anlamış değilim. Diğer mesajlarının da“Turizm iyi gidiyor ama kötü bir şey olursa”“Şehir hastanelerine aktarılacak kaynak bütçe açıklarını ne kadar yükseltecek?” sorularıyla, dünya petrol fiyatlarındaki artışın bu yıl da devam edeceği beklentileriyle beraber, rahatlıkla iyimser olarak niteleyebiliriz.

Bakan Şimşek bu açıklamaları, başta da söylediğimiz gibi, cari açık ve enflasyon konularında yabancı kuruluşlardan gelen uyarıların artması nedeniyle mi yapıyor, onu da anlamadık. Ancak demeçlerindeki iyimserlik dozunu bu kadar yükseltmesinin Türkiye ekonomisine ilişkin yabancı algısını iyileştirmek yerine, kendisine olan güveni zedelediğini söylememiz gerekiyor.

Bakan Şimşek bunları söylerken, Bloomberg’e konuşan Standart and Poor’s yetkilisi Winnekens cari açığın finansmanının nasıl yapılacağının, Merkez Bankası’nın sıkılaştırmaya gitmesi ve dışarıdan gelecek finansman imkânlarının azalmasıyla, karmaşık hale geleceğini söylemiş. Ardından hükümetin daha fazla mali destek vermesinin, kendi değerlemelerinde, aşağı doğru risk oluşturacağını söylemiş. Yani mali destekler daha da artarsa reyting düşebilir diyor.

Özetle; yabancılar cari açığın finansmanından endişe duyarken, Bakan Şimşekfinansmanın nasıl yapılacağını anlatmak yerine,  cari açığın milli gelire oranının yüzde 3’ün altına indirileceğini söylüyor...

İnsanın aklına, “Kabine değişikliği çok mu kapsamlı olacak?” sorusu geliyor.”

Buradaki diğer önemli husus da mevcut projeler dışında gündeme yeni projeksiyonların yapılmamasıdır. Üzerinde ısrarla durmaya devam ettiğimiz tarım politikaları ile alakalı olarak Cumhurbaşkanı “Tarımdaki ithalattan fevkalade rahatsızlık duyuyoruz” diyor. Mevcut tüm bakanlar ve personelleri bu konuda bir proje sunamıyor, sunanlara da yol vermiyor. Ama iş hayal tacirliğine geldiğinde herkes “Polyanna”!...

 

 

EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM (1)KONKORDATO SUİSTİMALLERİEŞEL MOBİL MAAŞLARA DA OLMALI!...EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(II)YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(I)SABİT KUR REJİMİ BUGÜN UYGULANABİLİR Mİ?(II)TÜRKİYE SABİT KUR REJİMİNE GEÇEBİLİR Mİ?(I)CARİ AÇIK BU AY DÜŞTÜYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
BÜYÜKŞEHİR OLMADAN ASLA
Osman KARA
Erdem EROL
HERKES GELDİĞİ GİBİ GİDER
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!
Mustafa GENÇ
Kadir GÜRKAN
Baş Döndüren Gelişmeler
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
SAMSUN KÜLTÜR SANATLA DAHA GÜZEL
Şakir DEMİRCİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
HEYKEL
Prof Dr Yücel TANYERİ
Embiya SANCAK
SAMSUNUM'DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN (II) GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
MUHALİF KADIN OLMAK
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SAMSUN VE FUARLAR 2
Doç Dr Yetkin BULUT
Kenan ERZURUMLU
Eski dostlara serzenişimdir!
Kenan ERZURUMLU
Kürşad GÜNDOĞDU
Fransız kalmak
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ  DENETİM  VE YAPTIRIMLAR (II)...
Ahmet HAYVALI
Gül TURAN
TRAFİK TERÖRÜ
Gül TURAN
Selçuk KAYA
Tarih hiçbir zaman ilk yarının liderini yazmaz..
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Var ol sen Samsunspor
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Metin ATLI
ANTRENMAN MAÇI
Metin ATLI
Ender GÜR
LİDERLİK KEYFİ
Ender GÜR
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)
Akın ÜNER
Mehmet ÖZ
BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR
Mehmet ÖZ
Fulya ZORLU
Çocuklarda Problemli Davranışlar
Fulya ZORLU
Ayhan HAMLI
DUMLU ŞEHİTLERİNE SELAM OLSUN...
Ayhan HAMLI
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Ersin ERGE
HAS ŞİİRE GİDERKEN  
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
PARİS, TRUMP VE 2020 (II)
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Hikmet KURADA
Ergenekon’da 11 Yıl Sonra Gelen Adalet ve Bir Anı
Hikmet KURADA
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Hasan Cem KESKİN
AİLE REİSİ
Hasan Cem KESKİN
Burhan UYAN
TEKNOLOJİ İLE ZAMANDA YOLCULUK MÜMKÜN MÜ? 1919 YILI İÇİN EVET!
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
COĞRAFYAMIZDA KÜLTÜR BOZULMASI
M Halistin KUKUL
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
 Öğretmenlerimiz
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
NİCE YILLARA...
Ömer PAMUK
Cesur CEYLAN
MASKELER
Cesur CEYLAN
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
İbrahim TELLİOĞLU
OTKAYA MAĞARASINDA YAKILAN MUMLAR
İbrahim TELLİOĞLU
Birol BİRCAN
SAMKON ne yapmaya çalışıyor?
Birol BİRCAN
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL