YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Fulya ZORLU

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi

Son dönemlerde öne çıkan çocuklara yönelik cinsel istismar haberleri hepimizi tedirgin, gergin ve endişeli kılmaktadır. Toplum olarak ne kadar endişeli, tedirgin, korku duyduğumuz aşikardır. Yaşanan bu olumsuz süreçlere karşı hepimizin üzerine düşeni yapması gerekmektedir. Çocuklarımızın yaş gruplarına uygun olarak gerekli bilgilendirmeler yapılmalıdır. Mahremiyet eğitimi her ne kadar cinsel eğitime eş değer gibi gözükse de aslında cinsel eğitimden çok daha kapsamlı bir kavramdır. Cinsel eğitim çocuğun cinsel kimliğini tanıması, vücudunda ki farklılıkları keşfetmesi, gelişim sürecinde ki farklılıkları anlamlandırması sonucunda çevresine sorduğu soruların sonucunda verilen eğitimdir. Mahremiyet eğitimi ise cinsel eğitimde ki her konuyu kapsamasının yanı sıra cinsel eğitimden çok farklı olarak çocuğun sosyal hayat içerisinde hem kendisinin hem diğerlerinin sınırlarının, özel bölgelerinin korunmasını, diğerleri ve kendisi arasında nasıl bir iletişim olması gerektiğinin bilgilerini içerir.

Mahremiyet eğitimi verilirken öncelikle dikkat edilmesi gereken çocuğun yaşıdır. Çocuğun gelişimine ve bilişsel kapasitesine uygun olarak cümleler özenle seçilir. Genellikle mahremiyet eğitimi 4-7 yaş arasında verilirken, günümüzde yaşadığımız sorunlar bu yaşı çocuğun konuşabilme yetisini almasıyla birlikte başlamaktadır. Mahremiyet eğitimi her yaş grubuna aynı düzeyde verilmemelidir. 25-36 ay arasında yapılan mahremiyet eğitimi aynı zamanda cinsel eğitim ile birleşebilmektedir. Çocuğun öncelikle özel bölgelerini tanıması gerekir. Çocuğa özel bölgelerini tanıtırken önemli olan özel bölgeleri gerçek isimleri ile tanıtmak ve mahremiyet, cinsel eğitim sürecini bir oyun gibi göstermemek önemlidir. Özellikle 12-36 ay arasında çocuklar dünyayı dokunarak keşfederler. Bu sebeple sürekli olarak cinsel organlarına dokunurlar, onunla oynarlar. Bu yaşta yaş grubuna vücutlarının her bölümünü öğretirken aynı zamanda cinsel organlarından da bahsetmek önemlidir. 36-48 ayları arasında çocuklar etraflarındaki her şeyi merak ederler. Buradaki önemli nokta hem kendi hem de diğerlerinin bedenlerini merak etmeleridir. Tuvalet eğitimi ile birlikte bu süreç daha fazla merak konusu olabilmektedir. Bu yaş grubu genellikle çıplak olmayı severler, arkadaşlarının ve aile üyelerinin çıplaklığını merak eder ve sorgulamaya başlarlar. Bu yaş grubunda çocuklara her iki cinsin bedeninin bölgeleri bilimsel isimleriyle öğretilmelidir. 48-60 aylar arası mahremiyet eğitimine en güzel geçiş tuvalet eğitimi ile birleştirmek olabilir. Çocuk tanısa dahi tuvalete giderken dahi sadece ebeveynleri tarafından götürülmesi konuşılabilir. Tanıdığımız insanlar dahi olsa özel bölgelerimize dokunması için aileden birinin, çocuğun kendisini izni olması gerektiği üzerine konuşulmalıdır. Bu yaş grubunun çocukları tuvalet ve soyunma odalarında cinsel organlarını birbirlerine göstererek oyunlar oynayabilirler. Bu gibi davranışlar mutlaka takip edilmeli ve çocuklar özel bölgeler hakkında bilinçlendirilmeye devam edilmelilerdir. Bir önceki yaş grubunda olduğu gibi yine bu yaş grubunda da tuvalet ile ilgili temizlenme süreçleri tekrardan ele alınır. İlkokula başlamasıyla birlikte tuvaletten sonra nasıl temizleneceği konusu işlenir. Bu süreç mahremiyet eğitimini tekrardan çocuğa vermek için çok güzel bir fırsattır.

 

 

PatavatsızlıkÜniversiteSorumluluk ve Özgürlük ÜzerineÇocuklarda Yemek ProblemiAlt-tan Al-makGünü SahiplenmekUtanç ve MahcubiyetKIYMET BİLMEK...Çocuklarla Zor Konuları KonuşmakBir Sözüm Olsun…Yazarın Tüm Yazıları