YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Mustafa GENÇ

SAADET PATİSİ’NİN MİSYONU ÖNEMLİ Mİ?

Önce misyondan ne anladığımızı ifade edelim:

MİSYON: Sözcük anlamı itibariyle, bir kişi yada topluluğun üstlenmiş olduğu özel görev demektir.

Politikada misyon; herhangi bir partinin varoluş amacı yada nedenidir. Bir başka ifade ile siyasi partinin  ne yaptığının ve kime hizmet ettiğinin tanımıdır.

Misyon;; siyasi partinin varlığının temel amacıdır.

Partinin gelecekte olmak istediği yer, şu andaki durumu, toplumdaki imajı ve yöneticilerinin görüşü diyebiliriz.

Misyon; tüm partililerin uğrunda mücadele edebilecekleri bir amacın somut ifadesidir.

Bir partinin değerler sistemi, genellikle misyonunu ortaya koyan yazılı belgelerden, yani misyon bildirisinden anlaşılır.

Siyasi partinin kuruluş ve geçiş aşamasında ilk yapacağı şey, MİSYONUNU ortaya koymaktır. Bunu açık ve net bir şekilde ortaya koyamayan siyasi partilerin; yönetici ve taraftarlarını aynı vizyon etrafında toplamaları mümkün olmaz.

Bu nedenledir ki, misyondan önce misyon bileşenleri açık ve anlaşılabilir olmalıdır.

Son günlerde  AK PARTİ ile bütünleşme çalışmalarından önce  SAADET PARTİSİ’nin misyonu, akabinde de vizyonu tartışılmalıdır.

SAADET PARTİSİ’nin geldiği Milli Nizam, Milli Selamet, Refah ve Fazilet partisi geleneğinin misyonu ve vizyonu bellidir. Ancak vizyon sapmalarına işaret edeceğiz.

Hepimiz biliyoruz ki, Saadet Partisinin geleneğinin kurucu lideri sağ olmasına rağmen eski taraftarlarını koruyamamıştır.

Bunun nedeni nedir?

Misyon değişikliği mi yoksa misyon çözülmesi mi?

Saadet Partisi geçmişinden gelen misyonunun bileşenlerinde mi yoksa taraftarlarının aşırı iktidar açlığı mı? Yoksa misyon kayması mı?

Teoriyi bırakalım, işin gerçeğine bakalım. Saadet’in misyonu bu milletin olmazsa olmazlarındandı. Yalnız partinin değil, milletin varoluş nedenlerindendi. Şimdi ne oldu?.

Bu misyon kaymasını gelecek yazılarımızda görmeye çalışalım inşallah…

 

 

 

 

 

 

YURTLAR BELEDİYELER GİBİ OLMASIN!BELEDİYE BAŞKANI’NIN SAMSUN İÇİN VİZYON ÇALIŞMASIYEREL YÖNETİMLERDE İLK HEDEF!DERSBAŞI HAYIRLI OLSUN!BELEDİYE BAŞKANI’NIN SAMSUN İÇİN VİZYON ÇALIŞMASIARAP DÜNYASI-İDLİB ve TÜRKİYEBUGÜN BİR MUHARREM 1440: FARKLI BİR GÜN OLSUN!İDLİB’DE GELİYORUM DİYEN KATLİAM!EĞİTİMDE DİL İNŞA ETMENİN ÖNEMİYENİ ÖĞRETİM YILINDA YENİ UMUTLAR!Yazarın Tüm Yazıları