YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Mustafa GENÇ

SAADET PARTİSİ’NİN MİSYON BİLEŞENLERİNDE  KAYMA VAR MI?

Seçimler yaklaştıkça iç politika da hareketlenmektedir.

Partilerarası ittifaklar ve hatta bütünleşmeler gündeme gelmektedir. Partilerin misyonları farklı da olsa ittifakları mümkündür ama bütünleşmeleri asla.

Misyonları farklı olan partilerin bütünleşmeleri, birinin diğeri adına dükkanını kapatması anlamına gelir ki, buda sermaye ortaklığı demek değildir.

Saadet Partisi  herhangi bir parti ile ittifak yapabilir fakat bütünleşebilir mi?

Bu zor soruyu kim cevaplandırabilir?

Bu partinin geleneği bağımsızlar hareketinden sonra MİLLİ NİZAM PARTİSİ ile başlar.

Milli Nizam Partisi, kapatılma gerekçelerinden biri olan merhum Abdurrahim Karakoç’un , “HAK YOL İSLAM YAZACAĞIZ” şiiri ile bismillah demiştir. Merhum Erbakan da her zaman özel sohbetlerinde bu özel misyonu dillendirmiş ve Milli Görüş’ü hep Fatih’e ve bu alanda mücadele vermiş büyük zatlara dayandırarak rol-modeller oluşturmaya çalışmıştır.

 Yola, ağaca, pınara 
Esen yele, yağan kara 
Yağmur yüklü bulutlara 
Hak yol İslâm yazacağız.

Koç burcuna, yay burcuna 
Bebeklerin avucuna 
Minarelerin ucuna 
Hak yol İslâm yazacağız.

Bucak bucak, köşe köşe 
Kara taşa, kor-ateşe 
Yıldıza, aya, güneşe 
Hak yol İslâm yazacağız.

Bu misyonla yola çıkmış bir partinin  genel misyon bileşenleri nasıl yorumlanabilir?

Bunlar da partinin; 1- amacı, 2-temel kuralları, 3-genel kimliği, 4-temel politikaları, 5- değerleri olarak ortaya çıkar.

Saadet Partisi’ni bugüne taşıyan geçmiş geleneği kesintiye uğrasa da hiçbir zaman kurucu liderinin oluşturduğu ve bismillah dediği misyonundan sapmamıştır. En azından kitlelere böyle mal olmuştur.

Şimdilerde iktidar yani hükmetme hırsı ile  misyon aşkı mücadelede etmektedir. Gelecek yazılarımızda vizyon ile ilgili değerlendirmelerde buluşmak umuduyla selam ve sevgiler.

 

 

 

EĞİTİMDE İNŞA EDİCİ ZİHNİYETE OLAN İHTİYAÇ!YURTLAR BELEDİYELER GİBİ OLMASIN!BELEDİYE BAŞKANI’NIN SAMSUN İÇİN VİZYON ÇALIŞMASIYEREL YÖNETİMLERDE İLK HEDEF!DERSBAŞI HAYIRLI OLSUN!BELEDİYE BAŞKANI’NIN SAMSUN İÇİN VİZYON ÇALIŞMASIARAP DÜNYASI-İDLİB ve TÜRKİYEBUGÜN BİR MUHARREM 1440: FARKLI BİR GÜN OLSUN!İDLİB’DE GELİYORUM DİYEN KATLİAM!EĞİTİMDE DİL İNŞA ETMENİN ÖNEMİYazarın Tüm Yazıları