YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Kadir GÜRKAN

Kusursuz Fırtına

Amerikan Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı ve Trump tarafından kamuoyuyla paylaşılan “ ABD’nin çelik ithalatı vergilerini yükseltilmesi ve tarife dışı engeller getirilmesi” konusu küresel ekonomi çevrelerinin en çok konuşulan konuları arasına girdi.

 

“Ticaret savaşları başlıyor” söylemleriyle kamuoyuyla gelişmeleri paylaşan ekonomi çevrelerine soruyorum: Ticaret Savaşları ne zaman bitmişti? Teknoloji casuslukları ne zaman hızını kesmişti? Orta Doğu’da gelişmişler tarafından çıkarılan savaşlar , özgürlük ve demokrasi savaşları mı?

 

Çeliğin birçok ürünün hammadde girdisi olduğunu dikkate aldığımızda; Amerika’nın yapacağı bu uygulamanın kendi iç pazarında ürün fiyat artışlarına beraberinde ise küresel rekabette dezavantaj şartlarını oluşturabileceğini görebiliyoruz. Bu sürecin devamında ise ABD istihdam rakamlarının negatif yönde etkilenmesi ise kaçınılmaz.

 

Trump’ın yapmak istediği bu uygulama kimilerine yönelik iç siyaset , kimilerine göre ise düzleşen dünyanın beraberinde getirdiği değişimin ayak sesleri.

 

Bence ikisi de değil !..

 

1 Milyar Dolar 

 

Ülkemizin zor ihracat yapabildiği Amerika’ya yaklaşık 1 milyar dolar çelik ihracatı yaptığı, bu rakamın toplam çelik ihracatımızın yüzde 15’ine karşılık geldiğini dikkate aldığımızda bu gelişmenin bizi de ilgilendirdiğini görebiliyoruz.

 

Devletin ve sektörün proaktif bir yaklaşımla izleyeceği stratejiyi oluşturması gerekiyor.

 

Aslında ülkemiz ve Samsun minvalinde yazmayı tercih ediyorum. Ancak düzleşen dünyanın gelişmelerine kayıtsız kalamıyorum. Amerika’nın ciddi sorunları var, bunu da inkar etmiyorlar. Ancak ne yapacaklarına, yapmaları gerekenlere bir türlü karar veremiyorlar. (Şehir savaşları çıkarmak dışında!...)

 

Üretim maliyetlerini düşürebilmek, daha çok kar edebilmek adına Asya’ya taşıdıkları üretim tesisleri, tasarım merkezleri dünyayı düzleştirirken beraberinde teknoloji transferinin gerçekleşmesine, yeni yeni ciddi rakiplerin oluşmasını tetikledi.

 

Çağrı Merkezi hizmetleri ile başlayan süreçte Hindistan’ın geldiği nokta ortada. Çin ise ayrıca değerlendirilmesi gereken bir başlık. Güney Kore ve Japonya boş durmuyor.

 

Amerika , Yenilikçi Yapısını Asya’ya Kaptırıyor.

 

Amerika içerisindeki bilim kuruluşlarının yaptığı araştırmalarda ; Amerika’da doğan çocukların matematik ve fen bilimlerinden uzaklaştığını , dışarıdan gelenlerin çocuklarının matematik ve fen bilimlerinde üstün olduğunu ortaya koyuyor.

 

Yine Amerika’da yapılan Doktora Programlarında ve ArGe çalışmalarında görev alanların büyük bir bölümünün Asya kökenli bilim insanlarından oluştuğu tespitleri söz konusu.

 

İşin özü matematik ve fen bilimleri yok ise inovasyon ve ArGe olmuyor değerli okurlar.

 

Sorun: Amerika yenilikçi gücünü kaybediyor.

 

Amerika orjinli oluşan Kusursuz Fırtınanın düzleşen dünyada yaratacağı etkiyi kestirebilmek kolay değil. Birlikte göreceğiz.

 

Ülkemize döneceksek, düzleşen dünyada var olabilmek, sürdürülebilir bir refah seviyesine ulaşabilmek için bilimin ve aklın ışığında, katma değeri yüksek ürün ve hizmetler üretebilmek hedefimize odaklanmak ve üretmek zorundayız.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi “Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden, rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar.

 

Sağlıcakla

Kadir GÜRKAN

Bitmeyen MaratonHatırlatmakta Fayda VarNeden Olmasın?230 Milyar Dolar !...Sosyal Ağlar Üzerinden SavaşMuhteşem ÜçlüÜretmeden Tüketmek, Sürdürülebilir DeğilDaha Dün GibiZORLU KIŞSavaşlar ve YatırımlarYazarın Tüm Yazıları