YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ayhan HAMLI

18 MART KUŞKUSUZ SIRADAN BİR GÜN DEĞİL !..

Her devletin ,her milletin kendi tarihinde önemli günler vardır. O günler kuşkusuz sıradan günler değildir.18 Mart 1915 tarihide Türk tarihinde tarihin akışını değiştiren Çanakkale 1915 savaşlarının zaferle taçlanmaya başlandığı gündür…Türk ordusunun her rütbedeki mensubu bu savaşı kazanmak için canını ve kanını ortaya koymuştur. Mehmetçiğin Çanakkale’de yazdığı o büyük  destan sayesinde bu vatan 7 düvelin pençesinden kurtuldu. Hayatını vatan savunmasına adamış onbinlerce Mehmetçik Çanakkale savaşlarında ya şehit düştü ya da gazi oldu. Bu yüzden 18 Mart sıradan bir gün değil. Bu kadar anlamlı bir gün olan 18 Mart,  Şehitleri Anma Günü olmayı hak etmiş özel bir gündür. Öyle ki 18 Mart şehitleri anma günü olarak kabul edilmiştir. İşte bu yüzden 18 Mart sadece Çanakkale Şehitlerinin değil, bütün şehitlerin ayrımsız anıldığı gündür.

          18 Mart bütün şehitlerimizin birer gurur abidesi olduğu gündür. Böyle günlerde şehitlerin hiç birini ayırmadan, hiç birini geride bırakmadan minnetle, duayla, saygıyla hatırlıyoruz. Dünyanın en kahraman askerine sahip Türk Ordusu her rütbedeki personeli ile düşmana karşı cansiperane mücadele etmiş ve şehitler vermiştir. Asla bu uğurda canını feda etmekten çekinmemiş vatan, bayrak ve millet uğruna  canını  seve seve vermiştir. İşte biz o kahraman şehit  Mehmetçiği unutmuyoruz. Şehit Mehmetçiğimizi ,şehit polisimizi, şehit korucumuzu ve diğer şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Aziz şehitlerimizi anarken onları yetiştiren fedakar  anne ve babalara da binlerce kez teşekkür ediyoruz. Şehit evladını  kara toprağın kara bağrına kendi elleriyle bırakan her şehit babasına elbette minnet duyulur. Aziz şehitlerimize ise asla minnet borcumuzu ödeyemeyeceğimizi biliyoruz. Ama vefalı ve duyarlı olmak zorundayız. Ne Çanakkale savaşlarında ,ne Kurtuluş Savaşında ne Kore Savaşında  ,ne Kıbrıs savaşında, ne ülkemizin Doğu  ve Güneydoğusunda yaşanan terör olaylarında , ne de bu savaşların öncesinde, bu terörle mücadelenin devam ettiği yurt içinde ve yurt dışında her yerde şehit verdiğimiz hiçbir vatan evladını ayrı tutmuyoruz. Şehitlerimizin hepsi ölümsüz ,hepsi kahramandır.18 Martı bu yüzden doğru  anlamak ,doğru  anlatmak gerekir. Aksi takdirde bütün şehitlerimizin kemiklerini sızlatırız.

       Bu coğrafyada şanlı bayrağımızı özgürce gönderinde dalgalandırıyorsak ,bunun bedeli Çanakkale’de, Kurtuluş savaşında daha bir çok savaşta ve terörle mücadelede aziz şehitlerimiz tarafından ödenmiştir. Şehitlerimizin kanlarıyla sulayarak emanet ettiği vatan toprağı yüce Türk Milleti tarafından daima korunacaktır. Gerekirse bu uğurda yine şehit ve  gazi olunacak  ama tek bir çakıl taşı dahi kimseye verilmeyecektir .İşte 18 Mart bunun için şehitleri anma günüdür. Şehitlerimiz vefayı da saygıyı da fazlasıyla hak ediyorlar. Böylesine anlamlı bir günde şehitlikleri boş bırakmayalım. Şehitlerimize vefada ve saygıda yarışalım. Bütün şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhları şad  olsun.

ŞEHİT ÖĞRENCİSİNİ UNUTMAYAN OKULA SELAM OLSUN…TÜM GAZİLERİMİZE MİNNETTARIZ…ŞEHİT POLİS VE BABAANNESİ…CEZAEVLERİ DOLU DİYE AF ÇIKARILMAZJANDARMADAN RİCA ETMEYE DEVAM EDİYORUM…GÜLE GÜLE ŞEHİT JANDARMA UZMAN ONBAŞI ADEM GÜVEN…KARADENİZ’İN GÜL YÜZLÜ ÇOCUKLARI ŞEHİT DÜŞÜYORSAMSUN’DA ZAFER BAYRAMI DAHA COŞKULU KUTLANMALIYDI…30 AĞUSTOS TÜRK MİLLETİNİN ZAFERİ…BAYRAMDA ŞEHİT ANNESİ EVLADINA YALVARDI…Yazarın Tüm Yazıları