YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ömer PAMUK

GELECEĞİN İLERİ TOPLUMLARI...

                         İster sanatkar olsun isterse de zanaatkar hepsinin yetişmesinde  sabır vardır. "Sabır acıdır fakat meyvesi tatlıdır." diye bir söz hepimizin hafızalarındadır. Uzun bir emek ve sabır sonucu mesleğinin zirvesine ulaşan insanlara şimdilerde çok sık rastlamıyoruz. Nedenini anlamaya çalıştığımızda kolaycılığın sığ sularında gezme alışkanlığımızın bizi buralara getirdiğini görmemek imkansız gibi birşey. Hemen hedefe ulaşma isteği bizi derinliğe ,uzun çalışma azmine götürmez.

                       Hangi meslek olursa olsun uzun yılları saran bir birikim ve yetenek ikliminden nasibini alır. Seramiğin ateşte pişmesi gibi olgunlaşma aşamasından geçmeyen sanatkar güzel eserler vücuda getiremez. Bir ressamın tual karşısında fırça sallarken o sanatın gerisinde yatan tecrube ve birikim olmasa güzel ve kalıcı eserler meydana gelmez. Bir bakır ustasının elinde çekiciyle bakırı işlemesi ve çıkan ses armonisi bir müzik aletinden çıkan ahenkli sesin kulaklarımızda çınladığını duyarız sanki...Bu ses bize uzun soluklu bir çalışmanın ve alın terinin habercisi gibidir.

                      Sanatın her dalında kalıcı şaheserleri yaratan sanatçılarımızı ve yaptıkları eserleri gördükçe aklıma sabır ve büyük yetenekler gelmektedir. Bugünkü sanat ortamında büyük dehalar çıksa da daha çok kolaycılığın hakim olduğu anlayışlar ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple kalıcı eserleri arar olduk. Posmodern anlayışlar sosyal hayatımızı şekillendirdiği gibi sanatımıza da musallat olmuştur. Ayrık otları gibi onlardan kurtulmalıyız. 

                     Günümüzde toplumlar yetiştirdikleri bilim insanıyla, kültür insanıyla ,sanatçılarıyla ön plana çıkmaktadır. Ekonomideki gelişmeler kültür ve sanatla da süslenmelidir. 

                    Geleceğin ileri toplumları kültür ve sanata önem veren toplumlar olacaktır. 

GÜVEN DUYGUSU...ZİRVEDE OLANLAR...KENDİNE İNANANLAR....ÖZENLE YAPILAN İŞ...BU IŞIKLA...VİZYON GENİŞLİĞİ VE ONA ULAŞMA ARZUSU...DİRİ TUTMALIYIZ...BAŞKA BİRİSİ OLMAYA ÇALIŞMAK…UYGARLIĞA GİDEN YOL…BOŞUNA DEĞİL...Yazarın Tüm Yazıları