YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Alpaslan ÇEPNİ

EĞİTİMİN HALİ

MEB, Talim Terbiye Kurulu, ülkedeki tüm okulların müfredat, program, yönetmelik, kitap ve her türlü materyalinden sorumlu ve en yetkili kuruldur.

                MEB Talim Terbiye Kurulu (TTK) Başkanı, yenilenen müfredat programıyla ilgili okul müdürlerine yönelik bir toplantıda TEOG hakkında konuştu. “TEOG gibi,sonuç değerlendirme sınavlarının, öğrencileri bir yere sokmak veya bir yerden atmak noktasında iş gören ve bunun dışında hiçbir şeye yaramayan sınavların toptan kaldırılmasını sağlamamız lazım.” diyerek ortaokulda da bu sene TEOG’ da yeni bir sistem uygulayarak sınavı kaldırdıklarını ifade etti.

Gerçekte durum hiç de öyle değil.

Bakanlık sınavla girilecek okulları açıkladı, çoğu İHL. Samsun merkezde sınavla girilecek fen liseleri kontenjanından daha fazla bu okulları kontenjanı.

Sınav kalkmadı, bu yıl da uygulanacak. Geçmiş yıllarda, iki aşamalı, daha kapsamlı olan sınav, tek aşamalı olarak uygulanacak ve sınava katılan öğrencilerin % 10’u “nitelikli” liselere yerleşebilecek. Geride kalan çocuklar için ise kaos devam edecek…

Sınava hazırlık kursları hummalı bir şekilde sürüyor. Herkes ilk ona girmek için yarışıyor. Sınavdan ümidi olmayan öğrenciler, işi baştan sermişler bile!..

Okullarda sanat, spor etkinlikleri, ailelerin ve çocukların bireysel çabaları dışında yok denecek kadar az. Çocuklar kitap dahi okumuyorlar; düzenlenen kampanyalar, fuarlar gerçek durumu yansıtmaktan uzak…

Değerler konusunda da ciddi bir erozyon var. Disiplin olayları had safhada, ipin ucu iyice kaçmış durumda. Bakanlık bu sorunu Ensar Vakfı gibi kimi kuruluşlara havale ederek, onların vereceği “değerler” eğitimiyle çözebileceğini düşünse de, ortada uçurumun kıyısında bir gençlik var!

Eğitimin halini kime sorsanız size kaygılarını belirtecektir.

Yetkililer, özel eğitimi teşvik ederek, öğretmenleri performans vb. kuşatmalarla  canından bezdirerek, yandaşları koruyup köşe başlarına yerleştirerek bu işin sorumluluğundan kurtulamazlar.

Eğitimin durumu içler acısı; çocukların durumu çok kötü, geleceğimiz tehlikede!..

Bizden söylemesi…

 

 

 

 

 

 

 

CEHALETİN HINCITARİKAT TEHLİKESİEĞİTİMCİ BAKANDAN BEKLENTİ YÜKSEKİnsan Hayatı (HÜKÜMSÜZDÜR)İŞÇİ OLMAKYÜZLEŞMEKSINAVLAR BİTTİEĞİTİM VE KADINLARSEÇİM FIKRALARIGENÇ İŞSİZLER VE SEÇİMLERYazarın Tüm Yazıları