YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

BEN ALYAMADIM YA SİZ?

18 Nisan 1999 akşamı daha seçim sonuçları belli olur olmaz “millet onlara muhalefet görevi verdi” diyerek Doğru Yol ve Refah Partisi’ne koalisyon kapısını, daha doğrusu kendisine başbakanlık kapısını tez elden kapatmıştı. Sonrasında ANAP içindeki ülkücü kökenli milletvekillerinin transferini önleyerek ayağına gelen başbakanlık kapısını bir daha açılmamak üzere ikinci defa kapatmıştı. Başbakan olmayı sevmiyor muydu yoksa başbakanlıktan korkuyor muydu, hiç anlayamadım.

Beyefendiydi, özellikle de Başbakan Ecevit’e karşı son derece saygılıydı. O kadar ki, ona olan saygısından olsa gerek Rahşan Hanım’ın ülkücülere olan ağır hakaretlerine sessiz kalmış ama MHP milletvekili Ali Güngör’ün Bülent Ecevit’e yönelik -hiç de hakaret içermeyen- sert eleştirisine rahmetliyi partisinden ihraç ederek yanıt vermişti.

IMF tarafından memur olarak gönderilen Kemal Derviş’i geldiği yere gönderemeyince Ülkücü kökenden gelen Prof. Dr. Enis Öksüz’ü bakanlıktan göndermişti. Yabancıya karşı son derece kibardı ama Ülkücü arkadaşlarına karşı da bir o kadar acımasız mıydı, neydi? O Enis Öksüz ki, merhum Başbuğ’un ölümünden sonraki ilk genel kurulda ilan ettiği adaylığından onun lehine çekilmişti.

2001 ekonomik krizinin sıkıntısını milletle birlikte çekmiş, tam da krizden çıkılacağı ve de içilen acı ilacın faydasının görüleceği bir zamanda seçim” diye tutturmuştu. Gerekçesi netti, partisine “tuzak kuruluyordu, MHP’siz bir hükümet tezgâhlanıyordu, erken seçim isteyerek o tuzağı bozacaktı”, partisini Meclis dışında bıraktı. Sadece kendi partisi değil, DYP ve ANAP da Meclis dışı kalmış, daha bir yıl önce kurulan AKP, yüzde 36 oy oranıyla yüzde 66’ya denk milletvekilliği kazanmıştı. O yolu açmış, Allah “yürü ya kulum” demiş, millet de bir tutmuş ama pir tutmuş, AKP kazandığı koltuğu bir daha bırakmamıştı.

7 Haziran’da bırakacakmış(!) gibi olmuş ama yine imdadına o yetişmişti. Daha sonuçlar belli olur olmaz “alayına rest, hemen seçim” demişti. Halbuki, akıl almaz bir başarı yakalamış, koalisyon ortağı olma ya da kurulacak koalisyonların kaderini belirleme gücünü elde etmişti. Daha önce 3 Kasım’da seçim partisini iktidardan ve Meclis’ten etmişti, bu kez de 1 Kasım’da seçim diyerek bir basamak daha aşağıya, HDP’den geriye düşürmüş ve siyasetin yapıcı aktörü olmaktan çıkartmıştı.

Seçimin üzerinden henüz bir yıl geçmeden neden icap ettiğini hiç anlatmadığı ve kimsenin de anlamadığı bir çıkışla bu sefer de “anayasa referandumuna” götürdü ülkeyi. Götürdü ve AK Parti’nin önünü bir kere daha açtı. Recep Tayyip Erdoğan’ı son derece geniş yetkilerle donatılmış olarak devlet başkanlığına taşıdı.

2002’de ekonomik sorunlarla yıpranmış ve yorulmuş partisi tam da düze çıkacağı bir zamanda seçimlere daha bir buçuk yıl varken istediği erken seçim AK Parti’yi iktidara taşımıştı. Şimdi de yine seçimlere bir buçuk yıl kala erken seçim istedi ve AK Parti, onun istediği tarihten de önce bir tarih açıkladı. Birinci de partisini hem iktidardan etmiş, hem de Meclis dışında bırakmıştı. Bakalım bunda ne yapacak? Erzurumlu İbrahim Hakkı “Görelim Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler” der. Mevla’m neylerse güzel eyler ama millet güzel eyler mi? Onu da 24 Haziran’da göreceğiz.

Merak ettiğim o değil, merak ettiğim şu “beka” meselesi. Ordumuz Kuzey Suriye’de ecdadına layık destanlar yazarken, içeride teröristlere darbe üstüne darbe vurulurken, açıklanan rakamlara göre ekonomi “görülmemiş büyüme rekorları kırarken” ve de “tüm dünya bizi kıskanırken” ne oldu da birden bire bir beka sorunu ortaya çıktı da erken, yok erkende erken, acilden acil bir seçim zarureti doğdu. Ve nasıl oldu da tüm bilgilere sahip işbaşındaki hükümetin ve Cumhurbaşkanı’nın gör(e)mediği “beka sorununu” bir muhalif genel başkan gördü ve hükümeti bir konuşmayla ikna ederek ülkeyi erken seçime sürükledi?

Ben anlayamadım, ya siz? Eğer anladıysanız, ne olur, biriniz şu beka meselesini şöyle bir tane tane anlatsanız da ben de anlasam ve öğrensem.

 

NE GÜZEL BİR ANDDI O.OSMAN AĞALAR OLMASAYDIHALA BİRBİRİMİZİ Mİ YİYECEĞİZ?Af hayırlı olsunKeşke görmeseydimAĞLAMAK GÜZELDİR DEDİ DOSTUMGeliyoruzSİYASET VE KADERİZLEMEYE DEVAM EDİNİZ LÜTFENŞEHİTLER DİYARI SAMSUNYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
NE GÜZEL BİR ANDDI O.
Osman KARA
Mustafa GENÇ
GÖZLEM
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
UCUZ BENZİN
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
BU BİRLİK BOZULMADIKÇA !
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EŞEL MOBİL MAAŞLARA DA OLMALI!...
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Ömer PAMUK
YAZARKEN...
Ömer PAMUK
Zati ÜRER
EĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLU
Zati ÜRER
Akın ÜNER
PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİ
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Çocuklarda Korku ve Kaygı
Fulya ZORLU
Gül TURAN
RİTA'  ya MEKTUPLAR 1
Gül TURAN
Ergin KAHVECİ
ÖĞRENDİ BİR KERE!
Ergin KAHVECİ
Yavuz BAYRAM
Vicdânî Bir Ölçü Olarak Sadâkat
Yavuz BAYRAM
Turgay SAAT
YÖK BİZİ DUYDU!
Turgay SAAT
Alpaslan ÇEPNİ
ÖĞRETMENLERDEN ÖNERİ İSTENİYORSA
Alpaslan ÇEPNİ
Şakir DEMİRCİ
TÜRKİYE”NİN FOTOĞRAF HAZİNESİ ARA GÜLER
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
KARAGÖZ FESTİVALİ YAPALIM DERKEN-1
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
HEM ZAMANLARIN EN İYİSİ, HEM ZAMANLARIN EN KÖTÜSÜ
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ERZURUMLU
Öfkeli bir "Merhaba" derken!
Kenan ERZURUMLU
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÇİTLEMEK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
İlker Mutlu
HAYAT DAMARI
İlker Mutlu
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI