YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ayhan HAMLI

ŞEHİDİMİZİ MAVİ GÖZLÜ PAŞAMIZI ANIYORUZ… (2)

PKK terörünün hızla can almaya yakıp yıkmaya devam ettiği bu dönemde içinde sivil ve silahsız 4 genç astsubayın içinde bulunduğu özel bir otomobil 18 Nisan 1992 günü saat 16.30 civarında KARS İli Iğdır ilçesi (Iğdır 1992’de ilçe idi) Pamuk geçidi mevkiinde seyir halinde idi. Doğubeyazıt’tan Kars’a dönüyorlardı. 4 astsubay da Kars 14’ncü Mekanize Tugay Komutanlığı’nda görevliydi. Yaş olarak en büyükleri ve evli olanı 29 yaşındaki Astsubay İlhan Hamlı idi. Sırasıyla Astsubay Erkan Iğdır 28 yaşında, Astsubay Mustafa Karaçimen 26 yaşında, Astsubay Naci Yıldırım ise en küçükleri 24 yaşındaydı. Bu 3 astsubayda bekardı. 4 genç astsubayın da hayalleri ve sevenleri vardı. Onlar kimseye düşman değildi. Kimseye bir kötülükleri olmamıştı. Karıncayı bile incitmemişlerdi. Bölgeyi ve bütün insanları ayrımsız seviyorlardı. Yıllardır o bölgede görev yapıyorlardı.

Kars son yılların en ağır kışını geride bırakmıştı. Zor bir kıştan sonra nisanla birlikte ilkbahar yüzünü göstermeye başlamıştı. İlkbaharla birlikte doğa kış uykusundan uyanmıştı. Bu arada özellikle Güneydoğu’da ve Doğu’da bölücü terörde hızla tırmanıyordu ama o bölgede küçük birkaç olayın dışında henüz sessizlik hakimdi. Bölge insanına çok güveniyorlardı. Asla arkadan hançerlenebileceklerini düşünmemişlerdi. Üstelik sivil ve silahsızdılar. Bir insan hakkı olan seyahat haklarını kullanıyorlardı. Onların günübirlik küçük bir seyahat ve ziyaret yapmasından kim neden rahatsızlık duyabilirdi?

İlhan astsubay şark görev süresinin sonuna gelmiş, evini toplamaya başlamıştı. Evinin derme çatma taşınmaktan yıpranmış, eşyalarını rahatça toplayabilmek için senelik izninden izin bile almıştı. Tam bir toplanma içindeydi. Bu gün ya da yarın tayin yeri açıklanabilirdi. Aslında daha önceki yıllarda tayin gidilecek yerler çoktan açıklanmış oluyordu. Bu defa terör olayları nedeniyle bu süre biraz ileri tarihe kaydırılmıştı. Güvenlik gerekçesiyle batıya tayin giden personel konvoy halinde gönderilecekti. İlhan astsubay şark görevini tamamlamış olmanın gururu içerisindeydi . Hayali, Samsun Asker Hastanesi’ndeki istihkam teknisyen astsubaydan boşalacak kadrodaydı. Umut ediyordu ki o beklediği ve talep ettiği yere tayini çıkacaktı. Çünkü nüfusa kayıtlı olduğu yer Ordu ili Ulubey ilçesiydi. Samsun’daki boşalacak kadroya tayinin çıkmaması için hiçbir sebep görünmüyordu. Bu yüzden bütün hayalinde Samsun vardı. 17 yaşında ayrıldığı Samsun’a 29 yaşında dönebileceğini hayal ediyordu. İlkokula başlama yaşına gelen kızı da ilkokula artık Samsun’da başlayacaktı. Okuldan arda kalan zamanında ise Samsun’da yaşayan babaannesine gidecekti. Kimbilir ne kadar güzel hayalleri vardı. Hayallerim yarım kalır diye düşünmemişti. O yaşlarda belki de insan kendine çok güveniyor. Ama insanın hesap edemediği o alın yazısı var ya insanı bazen gittiği yoldan geri çeviriyor. Bir anda her şey sona eriyor. Adeta filim kopabiliyor. Filim koparsa hayaller de kopuyor. Keşke hayatımızda hiç kopmayan filimler olsa da hayaller yarım kalmasa… İnsan hayatının altüst olması derin yaralar açıyor. Biz farkında olmasak bile!

 

4 astsubay Kars’a evlerine dönüyordu. İlhan astsubay biricik kızını sevindirmek  için aldığı oyuncakları kızına verecekti.4 güzel insan hiç kimseye bir  kötülük düşünmedikleri için  PKK’lı hainlerin kurdukları kanlı pusuya Pamuk geçidi mevkiinde kendi ayakları ile düştüler. Sivildiler, silahsızdılar… Ama pusuyu kuran, yol kesen bölücü  hainlerin gözü dönmüş ve kana susamışlardı. Çünkü PKK’lı hainlerin en çok bilinen gıdası kandı. Kan dökerek, can alarak hem Türk milletine hem de Türk devletine meydan okuyordular. Bunun içinde kundaktaki Kürt bebeklerini bile kurşuna diziyorlardı. Onlardan her türlü kötülük beklenirdi ve beklenen kötülükten daha fazlasını yapıyorlardı. Yaşam hakkını hiçe sayan bu katil sürüleri aslında birilerinin maşasıydı, birilerine taşeronluk yapıyorlardı. Er ya da geç mutlaka etkisiz hale getiriliyorlardı. Aslında bile bile dağlarda kurda kuşa yem oluyorlardı. Buna rağmen öldürmeyi , yakıp, yıkmayı devam ettiriyorlardı. PKK’lı teröristlerin tamamının beyni yıkanmış ve uyuşturulmuştu. Çoğu zaman okuryazar bile olmayan bu gençler ya kandırılarak ya da gönüllü birer ölüm makinesi yapılmıştı.

Iğdır Pamuk Geçidi mevkiinde İçinde 4 astsubayın bulunduğu sivil araç teröristlerin yol kesme eylemi üzerine süratini artırıp bölgeden uzaklaşmak istedi. Bu esnada teröristlerin açtığı ateş yola dizilen taş barikatlar nedeniyle araç kontrolünün kaybedilmesine müteakip yol dışına çıkarak bir kayaya bindirerek durmuştur. Araç bu esnada da şiddetli bir şekilde ateş altına alınmış ve el bombası atılmıştır. Yaralanan dört astsubay teröristlerce araçtan çıkarılarak 40- 50 metre sürüklenerek astsubay olmalarının anlaşılmalarına müteakip yakın mesafeden yani  1,5 ile 3-4 metre arasından   uzun namlulu otomatik (Kalaşnikof, Simirnof v.s.) silahlarla  açılan ateş sonucu güpegündüz Türk toprağında, Türk vatanında  TSK mensubu astsubay oldukları için adeta suçlu bulunarak hunharca şehit edilmişlerdir.

TERÖRİSTLERİ KURTARMAKŞEHİTLERİN EVLENMEMİŞ ÇALIŞMAYAN KIZ ÇOCUKLARI MAĞDUR EDİLMESİN...PKK, PYD VE YPG İLE İLİŞKİSİNİ KESMEYEN ABD GERÇEKTEN DOST MU?CEREN HOCA EĞİTİM ŞEHİDİDİR...2019 ŞEHİTSİZ YILIMIZ OLSUN...PKK'YA SURİYE'DE YENİ SPONSOR KİM OLACAK?BİR 'ŞEHADET' ÖYKÜSÜ DAHA...SURİYE'DEN ÇEKİLMEK Mİ DEFOLUP GİTMEK Mİ?ŞEHİDİN DOĞMAMIŞ BEBEĞİ İLE İLK VE SON FOTOĞRAFIÖCALAN'A SAYIN DİYENLER ŞEHİTLERİMİZİN KEMİKLERİNİ SIZLATIYOR...Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
Size mahçup olmamak
Osman KARA
Erdem EROL
Garantisi yok
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
MİLLETİMİZ SAVUNMASIZ!
Mustafa GENÇ
Ceyhun DONBAY
FUTBOL ŞEHRİ SAMSUN, TESİS FAKİRİ!
Ceyhun DONBAY
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
SEÇMEN
Prof Dr Yücel TANYERİ
İlker Mutlu
Samsun 100. Yıl Platformu
İlker Mutlu
Ayhan HAMLI
TERÖRİSTLERİ KURTARMAK
Ayhan HAMLI
Şakir DEMİRCİ
CHP’DE... DAR ALANDA KISA PASLAŞMALAR
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
YAŞAR DOĞU SPOR ÖDÜLLERİ
Ersin ERGE
Cesur CEYLAN
KARNE HEDİYESİ(?)
Cesur CEYLAN
Turgay SAAT
Parayı veren düdüğü çalıyor...
Turgay SAAT
Nami Cem İYİGÜN
GEZEGENİ SERİNLETMEK - 2
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Vezirköprü Kunduz’da kış  
Kenan ÖZTÜRK
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
COĞRAFYA ÜLKELERİN KADERİDİR
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Birol BİRCAN
Bafra’nın Kitapları
Birol BİRCAN
Naci ALTUNCU
TV PROGRAMLARI: SIĞ, SIRADAN VE YOZ.
Naci ALTUNCU
Hikmet KURADA
Ata'yı Samsun'a getiren Bandırma’nın Kaptanı unutuluyor!
Hikmet KURADA
Hasan Cem KESKİN
Serkan AYKUT yazılır, KRAL diye okunur
Hasan Cem KESKİN
Metin ATLI
ŞAMPİYONLUK İÇİN HAYDİ BİSMİLLAH…
Metin ATLI
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ? TOPLUMLARIN TEMEL GÜCÜ NEDİR?
Burhan UYAN
Doç. Dr. Yetkin BULUT
BİZİM KÖYÜN ŞARKISI -2-
Doç Dr Yetkin BULUT
Cevdet YILMAZ
Doğurganlık Üzerinde Rol Oynayan Faktörler
Cevdet YILMAZ
Selçuk KAYA
Büyük olarak görevimizi yaptık...
Selçuk KAYA
Embiya SANCAK
POŞET
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
AŞKIN VE KAVGANIN ŞAİRİ
Alpaslan ÇEPNİ
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
HER YÖNÜYLE CEZA HUKUKUNDA AF MÜESSESESİ I
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Kürşad GÜNDOĞDU
"GEÇMİŞTEN GELECEĞE KURULAN KÖPRÜ" OSMANLI TÜRKÇESİ...
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
İNTERNET ORTAMINDA Kİ REKLAMLARA VERGİ GELİYOR
Ahmet HAYVALI
Kadir GÜRKAN
Taşın Altına Elini Koyma Zamanı
Kadir GÜRKAN
Kenan ERZURUMLU
Kur'an-ı Kerim ve diyalog: I
Kenan ERZURUMLU
Murat Sandıkçı
Samsun gerçekten spor kenti mi?
Murat Sandıkçı
Fulya ZORLU
Disleksi Nedir? Disleksi Ne Değildir?
Fulya ZORLU
Yavuz BAYRAM
Sınav Kâğıtları Devlet Sırrı Mıdır?
Yavuz BAYRAM
Gül TURAN
SOKAKLAR BUZ GİBİ
Gül TURAN
M. Halistin KUKUL
KÜLTÜR BUHRANI YAŞIYORUZ
M Halistin KUKUL
Mustafa ÖZBALCI
KÜLTÜR, DİL VE EĞİTİM
Mustafa ÖZBALCI
Ömer PAMUK
KİTAPLARIN DÜNYASINDA...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
EN GÜZEL SEÇİM ŞARKILARI
Akın ÜNER
Kenan KAYIKÇI
ÇOCUKLARDA KUVVET GELİŞİMİ
Kenan KAYIKÇI
İbrahim TELLİOĞLU
NEDİR SAMSUN’UN BİZDEN ÇEKTİĞİ
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
KENDİNE DÖN
Ergin KAHVECİ
Mehmet ÖZ
Beka, Milliyetçilik ve Din
Mehmet ÖZ
Memduh ERKİN
KALKINMA,  TEKNOLOJİ VE TASARIM ÜZERİNE
Memduh ERKİN
Erdal AĞAR
Ayna Nöronlar
Erdal AĞAR
Selamet ATLI
KARARLAR ve HAMLELER KADERİMİZİ BELİRLER...
Selamet ATLI
Salim YILDIZ
Biz kaçtık onlar kovaladı
Salim YILDIZ
Ender GÜR
HAKEM KARARIYLA
Ender GÜR
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ