YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın ÜNER

MÜSİAD NELER SÖYLÜYOR?

Geçtiğimiz perşembe akşamı MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan'ın katılımıyla düzenlenen toplantıya, Samsun Şube Başkanı Sayın Haluk Tan'ın davetlisi olarak katıldım.

Baştan ifade etmeliyim ki son dönemde katıldığım sosyal aktiviteler içinde en düzeyli ve faydalı olanlardan birisiydi. Program akışı, son derece ahenkli ve aksaksız biçimde gerçekleşirken konuşmacıların Samsun, Türkiye ve Dünya ekonomisinin durumu üzerine yaptıkları sunumlar, dikkatli dinleyiciler için çok önemli mesajlarla doluydu.

Şube başkanı Haluk Tan, toparlayıcı, adil, örgütçü ve temsil yeteneğine sahip genç bir iş insanı... Kürsüde konuşurken mesajlarını kısa ve anlaşılır cümlelerle veriyor. Hakikaten sıcak bir ses rengi de var. MÜSİAD'ın geleneksel muhafazakar tabanı dışında kalan çevreler ile olan barışık tarzı sayesinde başında bulunduğu kurumun daha geniş bir kitleye ulaşmasına katkı sağladığı gözle görülüyor.

MUHAFAZAKAR İŞ ADAMLARININ DÜNYASI

MÜSİAD, esasında çok faydalı bir sivil toplum örgütü... Zira İslamiyet'in değerlerine atıfta bulunan yönüyle, günümüzün vahşi kapitalizmine karşı vicdanlı sermayenin sesi olma iddiası taşıyorlar."Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği" adının kısaltılmasıyla elde edilen"MÜSİAD" ismi, birçoklarının hafızasında"Müslüman İş Adamları" diye yer edinse de tek referansları dindarlık değil tabii... Müstakil, bağımsız ve bağlantısız olma iddiası taşıyorlar. Her ne kadar muhafazakar kimlikli Ak Parti iktidarıyla aralarını hoş tutsalar da çok muhalif bir dil kullanmadan, yeri geldiğinde hükümetin uygulamalarına bazı kibar uyarılar yapmaktan geri durmuyorlar.

KURAN'I KERİM'DEN HANGİ AYETLERİ SEÇTİLER?

Etkinlik programında birkaç dakikalık bir Kuran'ı Kerim tilaveti de vardı. Ayetleri okuyan küçük hafızın yüreklere işleyen sesi, bir slayt gösterisiyle desteklenmişti. Yansılarda, okunan ayetlerin Türkçe açıklamaları da yer alıyordu. Ayetler, sanki konukların neredeyse tamamını oluşturan iş ve siyaset dünyası için özel seçilmiş gibiydi. Cenabı Hakk'ın kullarını paylaşmaya, adalete, vicdanlı ve dosdoğru olmaya çağıran ayetleri, salonda huşu içinde dinlendi.

SAMSUN EKONOMİK POTANSİYELİNİ KULLANAMIYOR

Toplantıda kısa bir konuşma yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, kentin yüksek tarım, hayvancılık ve turizm potansiyelinin kullanılamadığını, sanayi sitelerinde sağlanan istihdamın Samsun ölçeğindeki bir kente yakışmadığını, şehirlerarası ve uluslararası ulaşım ağları konusunda Samsun'un yeterli bağlantılara sahip olmadığını dile getirdi.

Vali Bey konuşurken, yanımda oturan gazeteci arkadaşım kulağıma eğildi. Gülümseyerek"Vali bey senin köşe yazılarını hiç kaçırmıyor galiba" dedi. Gerçekten de son üç haftadır seri halinde yazdığım"Samsun Ekonomisi Kısır mı?"başlıklı yazılarımda dile getirilen önemli başlıklar, Sayın Vali tarafından ifade edilenlere çok benziyordu.

Vali Bey'in dili, benimkisi kadar eleştirel değil tabii... Lakin hangi üslupla söylenirse söylensin, doğruları söylerken hangi kelimeler seçilirse seçilsin Samsun'un ekonomisinde yaşanan dar boğazlar ortada...

MÜSİAD VE BÖLGESEL KALKINMA

Toplantının baş konuşmacısı MÜSİAD genel başkanı Abdurrahman Kaan idi ve seçtiği konu da"Bölgesel kalkınmada MÜSİAD'ın rolü" üzerineydi...

Misafirlik adabı içinde, Samsun'un ekonomik pastadan hakkıyla faydalanamadığını, yeterli üretimi sağlayamadığını, ihracat ve istihdamda sorunlarını aşamadığını anlatan Kaan, kent içi ulaşım sorunları bulunduğunu, ayrıca ulusal ve uluslararası pazarlara açılma konusunda demiryolu ve havayolu bağlantılarının eksik kaldığını dile getirdi.

MÜSİAD'ın bazı kentlerde geliştirdiği projeler ile bölgesel ekonomik kalkınmaya katkı sağladığını dile getiren Kaan, Samsunlu iş adamları ve siyasetçilere "sorunlara çare bulmak için iş birliği yapın ve ortak projeler üretin"tavsiyesinde bulundu.

Kaan, konuşmasında iş dünyasına uluslararası pazarlama için fuarlara katılma, elektronik ticaret ve lojistik sektörlerine önem verme önerisi yaptı. Lisanı üslupla, dış pazarlardaki talepleri dikkate alarak üretim yapın, rekabet gücünüzü arttırın, daha fazla ihracat yapmaya çalışın demeye getirdi.

MÜSİAD başkanı, üstü kapalı olarak faiz, enflasyon ve döviz kurları konusunda izlenen politikaları eleştirdi. Ayrıca Avrupa Birliği'nin başkenti Brüksel'e şube açmalarına özel bir paragraf açarak batı dünyasıyla aramızda açılan makasın azaltılmasının önemine değinmeden geçmedi.

Erken seçim kararının istikrar açısından yarar getireceğini, iş dünyasının bir an evvel önünü görmek istediğini ifade ederek sözlerini tamamladı.

MÜSİAD'IN SÖYLEDİKLERİ NEDEN DEĞERLİ?

İçinden geçtiğimiz süreçte fazlasıyla hamaset diline kapılan, dış dünya ile sorunlar yaşayan ve ne yazık ki eleştirilerden yararlanmayı hiç düşünmeyen bir yönetim anlayışı ülkemizde kök salmış durumda. Böyle zamanlarda dünyaya hükümet ile benzer pencerelerden bakan ve eleştirilerini sivri olmayan, yapıcı bir dille yapan MÜSİAD, bana göre çok önemli bir görevi yerine getiriyor.

İyice yaklaşmakta olan 24 Haziran seçimleri sonrası da, vatandaş tercihini hangi yönde kullanırsa kullansın kavgadan uzak ve akıl süzgecinden geçmiş, sağduyulu bir söylemi bulunan MÜSİAD'a büyük sorumluluklar düşecek.

Bu ülke hepimizin... İnsanlarımız farklı pencerelerden baksa da bina ortak. Kavga dilini bırakıp ortaklık, kardeşlik, eşitlik, adalet gibi kavramlar üzerinde uzlaşarak Türkiye'de demokrasiyi birlikte inşa etmeliyiz.

Bu memlekete huzur ve adalet gelince, herkesin önü açılacak. İş dünyası, sorunlarını aşacak ki daha fazla üretsin, daha fazla istihdam sağlasın, daha fazla ihracat yapsın, daha fazla döviz girdisi sağlasın... Hep birlikte zenginleşelim...          

EN GÜZEL SEÇİM ŞARKILARIŞAMAN SELENGE'DEN 2019 KEHANETLERİALLAH İYİ'LİĞİNİ VERSİN HAYATİ ABİSAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (II)SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)ÖRTMEN ÇOCUĞUAŞK EVRİM Mİ GEÇİRİYOR?ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?NEBYAN'DA CUMA, BAFRA'DA AKŞAM...PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
Size mahçup olmamak
Osman KARA
Erdem EROL
Garantisi yok
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
MİLLETİMİZ SAVUNMASIZ!
Mustafa GENÇ
Ceyhun DONBAY
FUTBOL ŞEHRİ SAMSUN, TESİS FAKİRİ!
Ceyhun DONBAY
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
SEÇMEN
Prof Dr Yücel TANYERİ
İlker Mutlu
Samsun 100. Yıl Platformu
İlker Mutlu
Ayhan HAMLI
TERÖRİSTLERİ KURTARMAK
Ayhan HAMLI
Şakir DEMİRCİ
CHP’DE... DAR ALANDA KISA PASLAŞMALAR
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
YAŞAR DOĞU SPOR ÖDÜLLERİ
Ersin ERGE
Cesur CEYLAN
KARNE HEDİYESİ(?)
Cesur CEYLAN
Turgay SAAT
Parayı veren düdüğü çalıyor...
Turgay SAAT
Nami Cem İYİGÜN
GEZEGENİ SERİNLETMEK - 2
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Vezirköprü Kunduz’da kış  
Kenan ÖZTÜRK
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
COĞRAFYA ÜLKELERİN KADERİDİR
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Birol BİRCAN
Bafra’nın Kitapları
Birol BİRCAN
Naci ALTUNCU
TV PROGRAMLARI: SIĞ, SIRADAN VE YOZ.
Naci ALTUNCU
Hikmet KURADA
Ata'yı Samsun'a getiren Bandırma’nın Kaptanı unutuluyor!
Hikmet KURADA
Hasan Cem KESKİN
Serkan AYKUT yazılır, KRAL diye okunur
Hasan Cem KESKİN
Metin ATLI
ŞAMPİYONLUK İÇİN HAYDİ BİSMİLLAH…
Metin ATLI
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ? TOPLUMLARIN TEMEL GÜCÜ NEDİR?
Burhan UYAN
Doç. Dr. Yetkin BULUT
BİZİM KÖYÜN ŞARKISI -2-
Doç Dr Yetkin BULUT
Cevdet YILMAZ
Doğurganlık Üzerinde Rol Oynayan Faktörler
Cevdet YILMAZ
Selçuk KAYA
Büyük olarak görevimizi yaptık...
Selçuk KAYA
Embiya SANCAK
POŞET
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
AŞKIN VE KAVGANIN ŞAİRİ
Alpaslan ÇEPNİ
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
HER YÖNÜYLE CEZA HUKUKUNDA AF MÜESSESESİ I
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Kürşad GÜNDOĞDU
"GEÇMİŞTEN GELECEĞE KURULAN KÖPRÜ" OSMANLI TÜRKÇESİ...
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
İNTERNET ORTAMINDA Kİ REKLAMLARA VERGİ GELİYOR
Ahmet HAYVALI
Kadir GÜRKAN
Taşın Altına Elini Koyma Zamanı
Kadir GÜRKAN
Kenan ERZURUMLU
Kur'an-ı Kerim ve diyalog: I
Kenan ERZURUMLU
Murat Sandıkçı
Samsun gerçekten spor kenti mi?
Murat Sandıkçı
Fulya ZORLU
Disleksi Nedir? Disleksi Ne Değildir?
Fulya ZORLU
Yavuz BAYRAM
Sınav Kâğıtları Devlet Sırrı Mıdır?
Yavuz BAYRAM
Gül TURAN
SOKAKLAR BUZ GİBİ
Gül TURAN
M. Halistin KUKUL
KÜLTÜR BUHRANI YAŞIYORUZ
M Halistin KUKUL
Mustafa ÖZBALCI
KÜLTÜR, DİL VE EĞİTİM
Mustafa ÖZBALCI
Ömer PAMUK
KİTAPLARIN DÜNYASINDA...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
EN GÜZEL SEÇİM ŞARKILARI
Akın ÜNER
Kenan KAYIKÇI
ÇOCUKLARDA KUVVET GELİŞİMİ
Kenan KAYIKÇI
İbrahim TELLİOĞLU
NEDİR SAMSUN’UN BİZDEN ÇEKTİĞİ
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
KENDİNE DÖN
Ergin KAHVECİ
Mehmet ÖZ
Beka, Milliyetçilik ve Din
Mehmet ÖZ
Memduh ERKİN
KALKINMA,  TEKNOLOJİ VE TASARIM ÜZERİNE
Memduh ERKİN
Erdal AĞAR
Ayna Nöronlar
Erdal AĞAR
Selamet ATLI
KARARLAR ve HAMLELER KADERİMİZİ BELİRLER...
Selamet ATLI
Salim YILDIZ
Biz kaçtık onlar kovaladı
Salim YILDIZ
Ender GÜR
HAKEM KARARIYLA
Ender GÜR
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ