YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın ÜNER

MÜSİAD NELER SÖYLÜYOR?

Geçtiğimiz perşembe akşamı MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan'ın katılımıyla düzenlenen toplantıya, Samsun Şube Başkanı Sayın Haluk Tan'ın davetlisi olarak katıldım.

Baştan ifade etmeliyim ki son dönemde katıldığım sosyal aktiviteler içinde en düzeyli ve faydalı olanlardan birisiydi. Program akışı, son derece ahenkli ve aksaksız biçimde gerçekleşirken konuşmacıların Samsun, Türkiye ve Dünya ekonomisinin durumu üzerine yaptıkları sunumlar, dikkatli dinleyiciler için çok önemli mesajlarla doluydu.

Şube başkanı Haluk Tan, toparlayıcı, adil, örgütçü ve temsil yeteneğine sahip genç bir iş insanı... Kürsüde konuşurken mesajlarını kısa ve anlaşılır cümlelerle veriyor. Hakikaten sıcak bir ses rengi de var. MÜSİAD'ın geleneksel muhafazakar tabanı dışında kalan çevreler ile olan barışık tarzı sayesinde başında bulunduğu kurumun daha geniş bir kitleye ulaşmasına katkı sağladığı gözle görülüyor.

MUHAFAZAKAR İŞ ADAMLARININ DÜNYASI

MÜSİAD, esasında çok faydalı bir sivil toplum örgütü... Zira İslamiyet'in değerlerine atıfta bulunan yönüyle, günümüzün vahşi kapitalizmine karşı vicdanlı sermayenin sesi olma iddiası taşıyorlar."Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği" adının kısaltılmasıyla elde edilen"MÜSİAD" ismi, birçoklarının hafızasında"Müslüman İş Adamları" diye yer edinse de tek referansları dindarlık değil tabii... Müstakil, bağımsız ve bağlantısız olma iddiası taşıyorlar. Her ne kadar muhafazakar kimlikli Ak Parti iktidarıyla aralarını hoş tutsalar da çok muhalif bir dil kullanmadan, yeri geldiğinde hükümetin uygulamalarına bazı kibar uyarılar yapmaktan geri durmuyorlar.

KURAN'I KERİM'DEN HANGİ AYETLERİ SEÇTİLER?

Etkinlik programında birkaç dakikalık bir Kuran'ı Kerim tilaveti de vardı. Ayetleri okuyan küçük hafızın yüreklere işleyen sesi, bir slayt gösterisiyle desteklenmişti. Yansılarda, okunan ayetlerin Türkçe açıklamaları da yer alıyordu. Ayetler, sanki konukların neredeyse tamamını oluşturan iş ve siyaset dünyası için özel seçilmiş gibiydi. Cenabı Hakk'ın kullarını paylaşmaya, adalete, vicdanlı ve dosdoğru olmaya çağıran ayetleri, salonda huşu içinde dinlendi.

SAMSUN EKONOMİK POTANSİYELİNİ KULLANAMIYOR

Toplantıda kısa bir konuşma yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, kentin yüksek tarım, hayvancılık ve turizm potansiyelinin kullanılamadığını, sanayi sitelerinde sağlanan istihdamın Samsun ölçeğindeki bir kente yakışmadığını, şehirlerarası ve uluslararası ulaşım ağları konusunda Samsun'un yeterli bağlantılara sahip olmadığını dile getirdi.

Vali Bey konuşurken, yanımda oturan gazeteci arkadaşım kulağıma eğildi. Gülümseyerek"Vali bey senin köşe yazılarını hiç kaçırmıyor galiba" dedi. Gerçekten de son üç haftadır seri halinde yazdığım"Samsun Ekonomisi Kısır mı?"başlıklı yazılarımda dile getirilen önemli başlıklar, Sayın Vali tarafından ifade edilenlere çok benziyordu.

Vali Bey'in dili, benimkisi kadar eleştirel değil tabii... Lakin hangi üslupla söylenirse söylensin, doğruları söylerken hangi kelimeler seçilirse seçilsin Samsun'un ekonomisinde yaşanan dar boğazlar ortada...

MÜSİAD VE BÖLGESEL KALKINMA

Toplantının baş konuşmacısı MÜSİAD genel başkanı Abdurrahman Kaan idi ve seçtiği konu da"Bölgesel kalkınmada MÜSİAD'ın rolü" üzerineydi...

Misafirlik adabı içinde, Samsun'un ekonomik pastadan hakkıyla faydalanamadığını, yeterli üretimi sağlayamadığını, ihracat ve istihdamda sorunlarını aşamadığını anlatan Kaan, kent içi ulaşım sorunları bulunduğunu, ayrıca ulusal ve uluslararası pazarlara açılma konusunda demiryolu ve havayolu bağlantılarının eksik kaldığını dile getirdi.

MÜSİAD'ın bazı kentlerde geliştirdiği projeler ile bölgesel ekonomik kalkınmaya katkı sağladığını dile getiren Kaan, Samsunlu iş adamları ve siyasetçilere "sorunlara çare bulmak için iş birliği yapın ve ortak projeler üretin"tavsiyesinde bulundu.

Kaan, konuşmasında iş dünyasına uluslararası pazarlama için fuarlara katılma, elektronik ticaret ve lojistik sektörlerine önem verme önerisi yaptı. Lisanı üslupla, dış pazarlardaki talepleri dikkate alarak üretim yapın, rekabet gücünüzü arttırın, daha fazla ihracat yapmaya çalışın demeye getirdi.

MÜSİAD başkanı, üstü kapalı olarak faiz, enflasyon ve döviz kurları konusunda izlenen politikaları eleştirdi. Ayrıca Avrupa Birliği'nin başkenti Brüksel'e şube açmalarına özel bir paragraf açarak batı dünyasıyla aramızda açılan makasın azaltılmasının önemine değinmeden geçmedi.

Erken seçim kararının istikrar açısından yarar getireceğini, iş dünyasının bir an evvel önünü görmek istediğini ifade ederek sözlerini tamamladı.

MÜSİAD'IN SÖYLEDİKLERİ NEDEN DEĞERLİ?

İçinden geçtiğimiz süreçte fazlasıyla hamaset diline kapılan, dış dünya ile sorunlar yaşayan ve ne yazık ki eleştirilerden yararlanmayı hiç düşünmeyen bir yönetim anlayışı ülkemizde kök salmış durumda. Böyle zamanlarda dünyaya hükümet ile benzer pencerelerden bakan ve eleştirilerini sivri olmayan, yapıcı bir dille yapan MÜSİAD, bana göre çok önemli bir görevi yerine getiriyor.

İyice yaklaşmakta olan 24 Haziran seçimleri sonrası da, vatandaş tercihini hangi yönde kullanırsa kullansın kavgadan uzak ve akıl süzgecinden geçmiş, sağduyulu bir söylemi bulunan MÜSİAD'a büyük sorumluluklar düşecek.

Bu ülke hepimizin... İnsanlarımız farklı pencerelerden baksa da bina ortak. Kavga dilini bırakıp ortaklık, kardeşlik, eşitlik, adalet gibi kavramlar üzerinde uzlaşarak Türkiye'de demokrasiyi birlikte inşa etmeliyiz.

Bu memlekete huzur ve adalet gelince, herkesin önü açılacak. İş dünyası, sorunlarını aşacak ki daha fazla üretsin, daha fazla istihdam sağlasın, daha fazla ihracat yapsın, daha fazla döviz girdisi sağlasın... Hep birlikte zenginleşelim...          

PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİSAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...KİM KORKAR KIRMIZI BAŞLIKLI KIZDAN?SİZ HİÇ YANDINIZ MI?GOY GOY CÂNIM, GOY GOYÇİFTLİK CADDESİ NASIL KURTULUR?SARIŞABANLI GOCABAŞ MAHMUTLARSAMSUN, ÜÇÜNCÜ SAYFA!BYRMNZ MBRK OLSNSAMSUN DE JENERIOYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
ÜRETİM VE SİYASET
Osman KARA
Mustafa GENÇ
HZ. ÖMER’İN ADALETİNİ SAĞLAYAN ŞAHİTLERİN ÖZELLİKLERİ-lL-
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
YARINA YAZIK!
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
Tepki Hamleleri Nasıl Olacak?...
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR’A YAN BAKILMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
Muhteşemsin Samsunspor !
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EŞEL MOBİL MAAŞLARA DA OLMALI!...
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
YENDİKLERİMİZİ UNUTTUM, BENİM AKLIM SARIYER'DE
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Kenan KAYIKÇI
Eğitim ve spor
Kenan KAYIKÇI
Embiya SANCAK
GÜLSANDA KAMU MENFAATİ
Embiya SANCAK
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
İĞNELEME...
Prof Dr Yücel TANYERİ
Yetkin BULUT
MERAK ÇAĞI
Yetkin BULUT
Cevdet YILMAZ
100.Yıl, Patrik ve Karadeniz’de Rum Köyleri (!)
Cevdet YILMAZ
Selçuk KAYA
Dile kolay, 6 galibiyet...
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Korkunç seri
Salim YILDIZ
Selamet ATLI
VİCDANINIZ RAHATSA SIKINTI YOK
Selamet ATLI
Hasan Cem KESKİN
SEN İSTE YETER Kİ…
Hasan Cem KESKİN
Kürşad GÜNDOĞDU
TOPLUMA YÖN VERENLER
Kürşad GÜNDOĞDU
Ömer PAMUK
YAZARKEN...
Ömer PAMUK
Zati ÜRER
EĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLU
Zati ÜRER
Akın ÜNER
PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİ
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Çocuklarda Korku ve Kaygı
Fulya ZORLU
Gül TURAN
RİTA'  ya MEKTUPLAR 1
Gül TURAN
Ergin KAHVECİ
ÖĞRENDİ BİR KERE!
Ergin KAHVECİ
Yavuz BAYRAM
Vicdânî Bir Ölçü Olarak Sadâkat
Yavuz BAYRAM
Turgay SAAT
YÖK BİZİ DUYDU!
Turgay SAAT
Alpaslan ÇEPNİ
ÖĞRETMENLERDEN ÖNERİ İSTENİYORSA
Alpaslan ÇEPNİ
Şakir DEMİRCİ
TÜRKİYE”NİN FOTOĞRAF HAZİNESİ ARA GÜLER
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
KARAGÖZ FESTİVALİ YAPALIM DERKEN-1
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
HEM ZAMANLARIN EN İYİSİ, HEM ZAMANLARIN EN KÖTÜSÜ
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ERZURUMLU
Öfkeli bir "Merhaba" derken!
Kenan ERZURUMLU
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DOSTLUK ÜZERİNE...
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
HAYAT DAMARI
İlker Mutlu