YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Zati ÜRER

MUHARREM İNCE

Emekli olmama yakın günlerde Hürriyet gazetesi mesleklerle ilgili bir dürüstlük anketi yayınlamıştı. Manşet şöyleydi:En Dürüst Öğretmen! Şimdi“Türkiye’ye güvence,Muharrem İnce!sloganıyla cumhurbaşkanı adayı bir cumhuriyet öğretmeni var. Öğretmene güven, kendisi için bir avantaj.

Merak eden“TRT Klibi Cumhuriyet Öğretmeni Şiiri” yazıp youtube sitesinden izleyebilir. 1981’de ülke darbe yönetimindeyken bu şiirle seslenmiştim gençliğe: “Hırsız önce ışığı söndürür, sonra çalar; cumhuriyeti çalmak isteyenler olabilir yavrum ama biz sönmeyeceğiz!”demiştim. Neydi derdim? Türkiye, mahkûm edilmek isteniyorduvesayet oligarşisine.Bağımsız olamasın diye(!) Yönetim erkine haince sızmalarla sağ sol çatışması için hamasetler, faili meçhuller, krizler… derken güdümlü duruma getiriliyordu demokrasimiz. Hükümet liderleri yıldırılıp duruyordu ki yıl 2002, bir dirayet dur dedi buna!

Millî muhayyilemizdeki adalet, kalkınma, ileri ülke olma davasını ortaya atıp da yürüyünce millet de yürüdü ardından. Yanındayken ağa kapılan, kaçan, kaş yapayım derken göz çıkaran, hesabî eylemlerle menfaat sağlayan çok oldu. 15 Temmuzla son bulan süreci çok yazdım, tekrara gerek yok. Son olarak da düşman, Batıdan çeşitli ithamlarla sınırlarımızdan da terör organizasyonlarıyla saldırılarını açık etti.

Sayınİnce, ince eleyip sık dokumalı. Başarı için millî muhayyilede var olan güven önyargısı yetmez. Halkın cebine, insanları ezen büroksariye, adaletsizliklere, işsizliğe, yoksulluğa çareprojelerle konuşmalı. Karşısında 16 yıldır olaylarla millet gönlünde destanlaşmış, hatalı konuşsa bile psikolojik sahiplenilme durumuna gelmiş bir lider var. Büyük orandaki insanımız, onu Reis lakabıylatotemleştirdi.Sayınİnce, birkaç sosyolog ile el ele destan kültürümüzü incelemeli ve asla tahrik ve çatışma diline kapılmamalı. Çünkü bu dil Reis’e yaradı hep, yine yarar. Sayın Bahçeli, Reis’e yönelttiği hakaretlerden dönüp şimdi niye onun kolu kanadı oldu? Bu dönüşü çok iyi analiz etmeli.

İki ayyaş, tezek… gibi argo kullanmayacağım demesi güzel. Halkı Atatürk diye haykırtması da. Ancak Reis de Atatürk diyor artık. Milletin destan muhayyilesinde onun nasıl bayraklaştığını görmüş olmalı. Seksen öncesinde siyaset dili tuzaktı millete. Vebal adıyla romanlaştırdım o dönemi. Ders alınmalı.

Reis, satranç masası koydu Sayınİnce’nin önüne:Aday oldun da ne yapacaksın? Projelerini anlatdiyor. Sayınİnce, eğitimden başlayarak alternatif projelerini halk diliyle sıralamalı her gittiği yerde.

1-Müfredatları gereksiz bilgilerden arındırıpişe odaklamak, böylece elinden iş gelen insan yetiştirmek, bu sayede de işsiz insan bırakmamak ve öğretmen gönül gücüne ulaşmak için ne yapacak?

2- “İşsizlik yasak artık, mermiyi değil işi finanse edeceğiz; çevre kirliliğinden yangınlara önlem orman içi temizliğine kadar devletin yerleştirebileceği çok iş sahası var.” diyebilmek için nasıl bir sistem kuracak?

3-Sağlık sistemini alanın duayenlerinden oluşan bir üst kurul eliyle dengeli yönetmek, herkese parasız hizmet vermek, sağlık turizmini geliştirmek; sürekli medyada konu edilen hastalık kaynağı gıda ve tarım ürünlerinden korunma politikasını düzenlemek için neler yapacak?

4- Çalışan az, çalıştıran çok alıyor; bu haksızlık diye maaş uçurumlarını ortadan kaldırabilecek mi?

5-İyi eğitimli polis ve profesyonel askerlerle iç barışı sağlayıcı güvenlik sistemi kurabilecek mi?

6-Bağımsız adalet sistemiyle vatandaşın vicdanını rahatlatabilecek mi? Toplum içinde yaşaması sakıncalı adî ve terör suçu işleyenler dışındakilerepara ya da hizmet ceza yasası çıkarabilecek mi?

7-Komisyonculuk soygununu durduracak iletişim ağıyla alınıp satılan her şeyi vatandaşlara devletçe belirlenen ücretler karşılığında ulaştırabilecek mi, bunun için nasıl bir sistem kuracak?

Bunlar STK soruları. Çok iletildi bu köşeye. Dikkat çekebilecek daha başka projeler de var mı? Halk, damarına girecek bir dille duymak istiyor.Reistotemi yerineHoca lakabıyla geçmek istiyorsa ince fikirler üretmeli Sayınİnce, gerilim tuzağına düşmeden.

Bir başka konu da Başkanlık. Millet çoğunluğu sistemi onayladı ve millî kültürümüze de uygun.        Lakin her eylemini,vekillerini STK genel kurullarının oy çokluğu vasıtasıyla halkın seçtiği Meclisindenetlediği cumhurbaşkanıydı savunduğum. Halkla iletişim halindeki STK temsilcileri böyle diyordu.

Diğer adaylara da demokrasi adına önerilerim aynı, samimiyetle milleti için hizmet yarışına girdilerse hepsine başarılar dilerim. Hayırlısı kimse o kazansın, milletimiz bu seçimle daha da güçlü olsun!

EĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUEĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUVATAN İÇİNSIZMA ÖNLEMİHALİSDEMİR RUHUEĞİTİM BİLİMİ EKİBİLİDER NASIL BİTERMAKAMLAR MİLLETİNREİSE AĞITDESTANSI LİDERLİKYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
NE GÜZEL BİR ANDDI O.
Osman KARA
Mustafa GENÇ
GÖZLEM
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
UCUZ BENZİN
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
BU BİRLİK BOZULMADIKÇA !
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EŞEL MOBİL MAAŞLARA DA OLMALI!...
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Ömer PAMUK
YAZARKEN...
Ömer PAMUK
Zati ÜRER
EĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLU
Zati ÜRER
Akın ÜNER
PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİ
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Çocuklarda Korku ve Kaygı
Fulya ZORLU
Gül TURAN
RİTA'  ya MEKTUPLAR 1
Gül TURAN
Ergin KAHVECİ
ÖĞRENDİ BİR KERE!
Ergin KAHVECİ
Yavuz BAYRAM
Vicdânî Bir Ölçü Olarak Sadâkat
Yavuz BAYRAM
Turgay SAAT
YÖK BİZİ DUYDU!
Turgay SAAT
Alpaslan ÇEPNİ
ÖĞRETMENLERDEN ÖNERİ İSTENİYORSA
Alpaslan ÇEPNİ
Şakir DEMİRCİ
TÜRKİYE”NİN FOTOĞRAF HAZİNESİ ARA GÜLER
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
KARAGÖZ FESTİVALİ YAPALIM DERKEN-1
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
HEM ZAMANLARIN EN İYİSİ, HEM ZAMANLARIN EN KÖTÜSÜ
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ERZURUMLU
Öfkeli bir "Merhaba" derken!
Kenan ERZURUMLU
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÇİTLEMEK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
İlker Mutlu
HAYAT DAMARI
İlker Mutlu
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI