YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Şenol Yücedağ

REKABET KURUMUNDAN FINDIK GÖRÜNÜMÜ (2)

Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, Rekabet Kurumu Fındık Sektör Araştırması Raporu Takdim ve  Değerlendirme panelinde yaptığı konuşmada, kurum olarak 4054 sayılı Rekabetin  Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde, teşebbüslerin rekabet kurallarına uygun  davranıp davranmadıkları konusunda inceleme, denetim ve değerlendirme  fonksiyonunu çağın gereklerine en uygun biçimde yapmaya azami özen  gösterdiklerini söyledi.

En güncel gelişmeleri takip edip ekonomilerin dönüşümünü içselleştirip  buna göre kendi birikim ve bakış açısını da sürekli güncellediklerini ifade eden  Torlak, şunları kaydetti:

"Bununla birlikte yaşadığımız yüzyıl içerisinde çağdaş yönetim  anlayışının sadece ex-post denetimlere indirgenemeyeceği, denetim öncesi  sinyallerin de önemsenmesi gerektiği bir gerçektir. Bu bağlamda aynı zamanda  etkin bir yönetişim anlayışının uzantısı olarak Rekabet Kurumu olarak,  ekonomideki diğer paydaşlarla birlikte proaktif bir yaklaşıma da büyük önem  vermekteyiz. Böylesi bir yaklaşım, 'Rekabet savunuculuğunu' Rekabet Kurumu'nun  önemli politika araçlarından biri haline getirmiştir. En genel anlamı ile rekabet  savunuculuğu, rekabet kurallarının uygulanmasının yanı sıra diğer kamu kurum ve  kuruluşları da dâhil olmak üzere ekonomideki tüm paydaşlarla etkin bir iş  birliğinin gerçekleştirilmesi, bu suretle rekabet ortamının tesisi ve rekabetin  artırılması ile ilgili girişimlerin bütünü şeklinde tanımlanabilir."

"REKABET KURUMU FINDIK SEKTÖRÜNDE EN ETKİN KAMU KURUMLARINDAN BİRİ  HALİNE GELDİ"

Ömer Torlak, son yıllarda kurum tarafından otomotivden enerjiye ve  televizyon yayıncılığına kadar farklı birçok alanda kapsamlı sektör araştırma  raporları yayımlandığını hatırlatarak, bu raporların rekabet savunuculuğunun  etkin politika araçları haline gelmesi için katkı verdiğini kaydetti.

Fındık sektör raporunun da bu çalışmalardan biri olduğunu belirten  Torlak, son dönemde verilen kurul kararlarına bakıldığında Rekabet Kurumu'nun  fındık sektöründe en etkin olan kamu kurumlarından biri haline geldiğini söyledi.

Torlak, fındık sektöründe sadece son 5-6 yıl içerisinde bile gelen  şikâyetler üzerine veya re’sen açılan 6 adet ön araştırmanın olduğunu, bu dönemde  ayrıca önemli devralma kararlarının verildiğini ifade ederek, şu  değerlendirmelerde bulundu:

"Söz konusu ön araştırma veya devralma raporlarına bakıldığında,  Rekabet Kurumu'nun sadece mevzuat denetimi ile yetinmediği, çoğu zaman fiyatların  birlikte belirlendiği iddiasını içeren şikâyetlere neden olan pazar yapısını da  derinlemesine analiz ettiği görülmekte. Rekabet Kurumu olarak, her alanda olduğu  gibi fındık sektörü için de 'fiyatın piyasa mekanizmaları dışında belirlendiği'  iddialarını her yönüyle, ciddiyetle ele alıyoruz ve bundan böyle de ele almaya  devam edeceğiz. Bu çabanın halkımız nezdinde de karşılık gördüğü açık biçimde  görülmektedir.

Üreticiden tüketiciye kadar geniş bir kesimin artık fındık piyasasına  ilişkin analizlerinde hep Rekabet Kurumu'nu işaret eder hale gelmiş olması, bunun  bir göstergesidir. Bu durum kuruma iletilen şikâyet sayılarına da yansımakta olup  bu hususu aynı zamanda Rekabet Kurumu'na duyulan güven ve itimadın göstergesi  olarak kabul etmek mümkündür."

"BİRTAKIM SORUNLAR HALEN VARLIĞINI KORUYOR"

Ömer Torlak, Rekabet Kurumu'nca fındık sektöründe yürütülen çok sayıda  inceleme sonucu önemli bir tespitin ortaya çıktığını, kamu kaynaklarının etkin  kullanımı bakımından 4054 sayılı kanun çerçevesinde yürütülen tekil  incelemelerden ziyade, fındık piyasasında şikâyetlerin temeline inilmesi ve  sektördeki yapısal sorunlar için bütüncül bir bakış açısının geliştirilmesinin  zaruri hale geldiğini vurguladı.

Torlak, bu tespit ve zarurete dayanarak kurulun, konunun daha  ayrıntılı ve kapsamlı incelenebilmesi amacıyla ve rekabet savunuculuğu politikası  ile de uyumlu olarak fındık piyasasına yönelik olarak sektör araştırması  yapılmasına karar verdiğini bildirdi.

Son dönemde fındık üretiminde gerçekleştirilen yapısal dönüşüm ve  iyileştirmelere karşın fındık üretimine ilişkin birtakım sorunların halen  varlığını koruduğunu ifade eden Torlak, şunları kaydetti:

"Üreticilerin fındık üretimi ve ticaretinden yeterince refah payı  alamadıkları yönündeki şikâyetler çerçevesinde kamuoyuna yansıyan sorunların yanı  sıra Türk fındık üretimi, artan uluslararası rekabet ile de karşı karşıyadır. Bu  nedenle Türk fındığının tahtını uzun vadede de koruyabilmesi için bugün  verimlilik artışından fiyat istikrarına, saklama koşullarından arz istikrarına  kadar her alanda uzun vadeli politikaların geliştirilmesi elzemdir. Raporda  vurgulanan önemli bir diğer husus ise meselenin sadece ekonomik bir mesele  olmadığı, tarım istihdamından kırsal yerleşime kadar önemli sosyal boyutların da  hesaba katılması gerekliliğidir. Çözüm önerilerinin tartışılabilmesi için  şüphesiz öncelikle sektörün mikro-ekonomik yapısı iyi analiz edilmeli ve  anlaşılmalıdır. "

EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM (1)KONKORDATO SUİSTİMALLERİEŞEL MOBİL MAAŞLARA DA OLMALI!...EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(II)YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(I)SABİT KUR REJİMİ BUGÜN UYGULANABİLİR Mİ?(II)TÜRKİYE SABİT KUR REJİMİNE GEÇEBİLİR Mİ?(I)CARİ AÇIK BU AY DÜŞTÜYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
EL-HAYA, VEL-İMAN
Osman KARA
Erdem EROL
FARK YARATMAK
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
KDV
Prof Dr Yücel TANYERİ
Ayhan HAMLI
ÖCALAN'A SAYIN DİYENLER ŞEHİTLERİMİZİN KEMİKLERİNİ SIZLATIYOR...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (II)
Akın ÜNER
Ömer PAMUK
ANLAMAYA ÇALIŞMAK...
Ömer PAMUK
Fulya ZORLU
Başarının Anahtarı
Fulya ZORLU
Cesur CEYLAN
ÇOCUĞUNUZDAN YENİ BİR "BİLDİRİM" VAR
Cesur CEYLAN
Gül TURAN
TC TİCARET BAKANLIĞI VE HAYTAP İŞBİRLİĞİ  
Gül TURAN
Şakir DEMİRCİ
YEREL ŞEÇİMLERDE TÜM YOLLAR İSTANBUL'A ÇIKIYOR
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
ŞİİR HAS İNSANDIR
Ersin ERGE
Ergin KAHVECİ
NEDEN?
Ergin KAHVECİ
Nami Cem İYİGÜN
YENİLENEBİLİR ENERJİLER
Nami Cem İYİGÜN
M. Halistin KUKUL
İSA YUSUF ALPTEKİN ve DOĞU TÜRKİSTAN DÂVÂSI
M Halistin KUKUL
Hasan Cem KESKİN
BAŞARIYA YOLCULUK
Hasan Cem KESKİN
Birol BİRCAN
SAMKON'a sorular.
Birol BİRCAN
Hikmet KURADA
Yazdıklarının Tersini Söyleyen Fesli Kadir
Hikmet KURADA
Metin ATLI
BİRİNCİ FİNAL
Metin ATLI
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
SARIKAMIŞ'TA RUSLARA DEĞİL KIŞA YENİLDİK
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Embiya SANCAK
SAMSUNUM'DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN (II) GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
MUHALİF KADIN OLMAK
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SAMSUN VE FUARLAR 2
Doç Dr Yetkin BULUT
Kenan ERZURUMLU
Eski dostlara serzenişimdir!
Kenan ERZURUMLU
Kürşad GÜNDOĞDU
Fransız kalmak
Kürşad GÜNDOĞDU
Kadir GÜRKAN
Baş Döndüren Gelişmeler
Kadir GÜRKAN
Ahmet HAYVALI
ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ  DENETİM  VE YAPTIRIMLAR (II)...
Ahmet HAYVALI
Selçuk KAYA
Tarih hiçbir zaman ilk yarının liderini yazmaz..
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Var ol sen Samsunspor
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Ender GÜR
LİDERLİK KEYFİ
Ender GÜR
Mehmet ÖZ
BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR
Mehmet ÖZ
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
İbrahim TELLİOĞLU
OTKAYA MAĞARASINDA YAKILAN MUMLAR
İbrahim TELLİOĞLU
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL