YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Şenol Yücedağ

REKABET KURUMUNDAN FINDIK GÖRÜNÜMÜ (2)

Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, Rekabet Kurumu Fındık Sektör Araştırması Raporu Takdim ve  Değerlendirme panelinde yaptığı konuşmada, kurum olarak 4054 sayılı Rekabetin  Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde, teşebbüslerin rekabet kurallarına uygun  davranıp davranmadıkları konusunda inceleme, denetim ve değerlendirme  fonksiyonunu çağın gereklerine en uygun biçimde yapmaya azami özen  gösterdiklerini söyledi.

En güncel gelişmeleri takip edip ekonomilerin dönüşümünü içselleştirip  buna göre kendi birikim ve bakış açısını da sürekli güncellediklerini ifade eden  Torlak, şunları kaydetti:

"Bununla birlikte yaşadığımız yüzyıl içerisinde çağdaş yönetim  anlayışının sadece ex-post denetimlere indirgenemeyeceği, denetim öncesi  sinyallerin de önemsenmesi gerektiği bir gerçektir. Bu bağlamda aynı zamanda  etkin bir yönetişim anlayışının uzantısı olarak Rekabet Kurumu olarak,  ekonomideki diğer paydaşlarla birlikte proaktif bir yaklaşıma da büyük önem  vermekteyiz. Böylesi bir yaklaşım, 'Rekabet savunuculuğunu' Rekabet Kurumu'nun  önemli politika araçlarından biri haline getirmiştir. En genel anlamı ile rekabet  savunuculuğu, rekabet kurallarının uygulanmasının yanı sıra diğer kamu kurum ve  kuruluşları da dâhil olmak üzere ekonomideki tüm paydaşlarla etkin bir iş  birliğinin gerçekleştirilmesi, bu suretle rekabet ortamının tesisi ve rekabetin  artırılması ile ilgili girişimlerin bütünü şeklinde tanımlanabilir."

"REKABET KURUMU FINDIK SEKTÖRÜNDE EN ETKİN KAMU KURUMLARINDAN BİRİ  HALİNE GELDİ"

Ömer Torlak, son yıllarda kurum tarafından otomotivden enerjiye ve  televizyon yayıncılığına kadar farklı birçok alanda kapsamlı sektör araştırma  raporları yayımlandığını hatırlatarak, bu raporların rekabet savunuculuğunun  etkin politika araçları haline gelmesi için katkı verdiğini kaydetti.

Fındık sektör raporunun da bu çalışmalardan biri olduğunu belirten  Torlak, son dönemde verilen kurul kararlarına bakıldığında Rekabet Kurumu'nun  fındık sektöründe en etkin olan kamu kurumlarından biri haline geldiğini söyledi.

Torlak, fındık sektöründe sadece son 5-6 yıl içerisinde bile gelen  şikâyetler üzerine veya re’sen açılan 6 adet ön araştırmanın olduğunu, bu dönemde  ayrıca önemli devralma kararlarının verildiğini ifade ederek, şu  değerlendirmelerde bulundu:

"Söz konusu ön araştırma veya devralma raporlarına bakıldığında,  Rekabet Kurumu'nun sadece mevzuat denetimi ile yetinmediği, çoğu zaman fiyatların  birlikte belirlendiği iddiasını içeren şikâyetlere neden olan pazar yapısını da  derinlemesine analiz ettiği görülmekte. Rekabet Kurumu olarak, her alanda olduğu  gibi fındık sektörü için de 'fiyatın piyasa mekanizmaları dışında belirlendiği'  iddialarını her yönüyle, ciddiyetle ele alıyoruz ve bundan böyle de ele almaya  devam edeceğiz. Bu çabanın halkımız nezdinde de karşılık gördüğü açık biçimde  görülmektedir.

Üreticiden tüketiciye kadar geniş bir kesimin artık fındık piyasasına  ilişkin analizlerinde hep Rekabet Kurumu'nu işaret eder hale gelmiş olması, bunun  bir göstergesidir. Bu durum kuruma iletilen şikâyet sayılarına da yansımakta olup  bu hususu aynı zamanda Rekabet Kurumu'na duyulan güven ve itimadın göstergesi  olarak kabul etmek mümkündür."

"BİRTAKIM SORUNLAR HALEN VARLIĞINI KORUYOR"

Ömer Torlak, Rekabet Kurumu'nca fındık sektöründe yürütülen çok sayıda  inceleme sonucu önemli bir tespitin ortaya çıktığını, kamu kaynaklarının etkin  kullanımı bakımından 4054 sayılı kanun çerçevesinde yürütülen tekil  incelemelerden ziyade, fındık piyasasında şikâyetlerin temeline inilmesi ve  sektördeki yapısal sorunlar için bütüncül bir bakış açısının geliştirilmesinin  zaruri hale geldiğini vurguladı.

Torlak, bu tespit ve zarurete dayanarak kurulun, konunun daha  ayrıntılı ve kapsamlı incelenebilmesi amacıyla ve rekabet savunuculuğu politikası  ile de uyumlu olarak fındık piyasasına yönelik olarak sektör araştırması  yapılmasına karar verdiğini bildirdi.

Son dönemde fındık üretiminde gerçekleştirilen yapısal dönüşüm ve  iyileştirmelere karşın fındık üretimine ilişkin birtakım sorunların halen  varlığını koruduğunu ifade eden Torlak, şunları kaydetti:

"Üreticilerin fındık üretimi ve ticaretinden yeterince refah payı  alamadıkları yönündeki şikâyetler çerçevesinde kamuoyuna yansıyan sorunların yanı  sıra Türk fındık üretimi, artan uluslararası rekabet ile de karşı karşıyadır. Bu  nedenle Türk fındığının tahtını uzun vadede de koruyabilmesi için bugün  verimlilik artışından fiyat istikrarına, saklama koşullarından arz istikrarına  kadar her alanda uzun vadeli politikaların geliştirilmesi elzemdir. Raporda  vurgulanan önemli bir diğer husus ise meselenin sadece ekonomik bir mesele  olmadığı, tarım istihdamından kırsal yerleşime kadar önemli sosyal boyutların da  hesaba katılması gerekliliğidir. Çözüm önerilerinin tartışılabilmesi için  şüphesiz öncelikle sektörün mikro-ekonomik yapısı iyi analiz edilmeli ve  anlaşılmalıdır. "

EŞEL MOBİL MAAŞLARA DA OLMALI!...EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(II)YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(I)SABİT KUR REJİMİ BUGÜN UYGULANABİLİR Mİ?(II)TÜRKİYE SABİT KUR REJİMİNE GEÇEBİLİR Mİ?(I)CARİ AÇIK BU AY DÜŞTÜBANKACILIK SEKTÖRÜNDE DURUM İYİDIŞ TİCARET DENGESİ ve TURİZM (II)DIŞ TİCARET DENGESİ ve TURİZM (I)Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
ZOR DOSTUM ZOR
Osman KARA
Mustafa GENÇ
GÖZLEM
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
UCUZ BENZİN
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
BU BİRLİK BOZULMADIKÇA !
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EŞEL MOBİL MAAŞLARA DA OLMALI!...
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Ömer PAMUK
YAZARKEN...
Ömer PAMUK
Zati ÜRER
EĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLU
Zati ÜRER
Akın ÜNER
PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİ
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Çocuklarda Korku ve Kaygı
Fulya ZORLU
Gül TURAN
RİTA'  ya MEKTUPLAR 1
Gül TURAN
Ergin KAHVECİ
ÖĞRENDİ BİR KERE!
Ergin KAHVECİ
Yavuz BAYRAM
Vicdânî Bir Ölçü Olarak Sadâkat
Yavuz BAYRAM
Turgay SAAT
YÖK BİZİ DUYDU!
Turgay SAAT
Alpaslan ÇEPNİ
ÖĞRETMENLERDEN ÖNERİ İSTENİYORSA
Alpaslan ÇEPNİ
Şakir DEMİRCİ
TÜRKİYE”NİN FOTOĞRAF HAZİNESİ ARA GÜLER
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
KARAGÖZ FESTİVALİ YAPALIM DERKEN-1
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
HEM ZAMANLARIN EN İYİSİ, HEM ZAMANLARIN EN KÖTÜSÜ
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ERZURUMLU
Öfkeli bir "Merhaba" derken!
Kenan ERZURUMLU
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÇİTLEMEK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
İlker Mutlu
HAYAT DAMARI
İlker Mutlu
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI