YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Zati ÜRER

FİTNE VİRÜSÜ HAKSIZLIK

Dün listeler YSK’ya teslim edildi. Aday sıraları belli olduğunda bir psikolojik bomba patlayacak. Haksızlık virüsleri çarpacak ruhlara. Hangi vicdanlar psikolojik grip, zatürre, tedavisiz kanser olacak kim bilir? Fısıltılar ağızdan ağıza yayılıp duracak. Hangi parti yönetimi, kamu vicdanına uygun karar verip fitne fesattan daha uzak kalabilir acaba? Bu yüzde yüz mümkün değil, her listeye karşı az çok infialler olacaktır. Bazen de bu infialler olumlu sonuçlar da getirebiliyor.

2001 yılında birkaç arkadaş, okulumuzda Ecevit iktidarının il parti yönetimince yanıltılması sonucu haksızlıklarla boğuşa boğuşa çaresiz kalıp emekliliğimizi istemiş; istemeye istemeye dershane işine yönelmiştik. Adında adalet olan parti o sıra kuruldu. Ta 1981’de adını seslendirdiğim bu parti beni umutlandırmıştı. Ancak 2002 seçimlerinde Samsun listesinde bir haksızlığa yol açıldığı hesap edilememiş, noterimiz Sayın Mehmet Kurt da 7.sıraya yazılmıştı.

Okul kuraları çekimlerini yapan Sayın Kurt, öğretmen camiasınca iyi de tanınıyordu. Bir araya geldik dedik ki Sayın Kurt desteklenmeli ki adalet yerini bulsun. Gördüğümüze dertlendik, göremediğimize selam yolladık oy verelim diye. 7.sıradan seçildi. O seçimden bugüne Samsun bir daha 7 göremedi. 6’ya çakıldı kaldı. Niye? Tepeden üflenen haksızlık virüsleri kararttı tabanda bir vekil kaybettirecek sayıdaki ruhları. Şimdi Reise çile, haksızıklık derdi yanmak içinözel kalemlerine çıkılamayanlara tepkiyle bir vekil daha kaybedilirse kimse şaşırmasın.

Millet hak diyor, kültürümüzde bu var! Adalet diyor kalkınma diyor, bu duyguyla terk etmedi Reis’i,terk etmeyecek de. Lakin bu davayı el ele domokrasiyle yürütmek gerek, ruhlara su serperek adaleti  tecelli ettirmeli; köşe başlarına hep belli insanları vitrinleyerek değil. Kimse yanında fotoğraf çektirip Reis’in selamı var, ben ne dersem o diyememeli. Uzun süre göz önünde olanlar, bu kez davalarına vitrinde değil, blakis halkın gönül derinliklerinde hizmet etmeli. Aksikıskançlığıtetikliyor.

Ortak Akıl programında Sayın Gülerce, bir haksızlık bombası patlattı bugün. Sayın İnce’nin kendini öncelemek içinbeni ABD’den aradılar, Fetö usulünce istenmemiş sözünü konu etti. Halkın damarına basarcasına şuna bak diyor, kendi devletine değil ABD’ye inanıyor(!) Bence haklı. Bu söz,  hangi mesajı gündeme oturtturdu şimdi? Sayın İnce’ye adını taşıyan yazımdaöğretmene kamuouyu güveni yetmez, felaket sinyali destansı olaylar karşısındaki dik duruşu Reis’i gönüller tahtına oturttu.Bu somut gerçeği hiç unutmadan güven verici yapıcı mesajlar vermesiniarz etmiştim. Ama öyle bir bomba patlattı ki haksızlık virüsüyle gönüller kararıverip duruyor şimdi:ABD ile iş birliğin var ha!Çok yazık!

Sayın Gülerce yıllardır bugün lanetlediği örgüte hizmet etti. Birçok uyarı duymasına rağmen  şüpheye düşmek yerine bu yapıyı savundu geçmişte. Bir öğretmen olarak tarihte benzer sinsi faaliyetleri de hiç hatırlamadı. Millet vicdanının onu masum gördüğü kanısında değilim amakumpas ve tuzak uzmanlığı geliştirmiş belli ki! Dikkat çektiği nokta çok önemli.

Sayın İnce gerçekten iktidar hırsının değil de milletin hizmetindeyim diyorsa konuyu netleştirmeli. Bu,fitne virüsü haksızlığı ise kitlelere salgın olarak yayılmasının hemen önünü kesmelidir.

Bütün iyi niyetli siyasetçiler, rakip yıpratma amaçlı her söyleminfitne tuzağına düşme riski taşıdığını hep hesap etmeli. Destanlarımız ve tarih yeterli örneklerle dolu değil mi?

Diyor ki Âşık Seyranî“Balık baştan kokar, bunu bilmemek seyranî gafilin ahmaklığından.”

Hatalar başa kakılmaz mı hep? Kimse kendini millet gönlünden çıkmaz sanmasın.Talep eden herkese ulaşılabilecek bir iletişim ağı gerek başarı isteyen siyasetçilere. Güvendiklerinin yanlışları yüzündendoğru bilgiye ulaşamamak vefitne virüsü haksızlıkyapmaktan kurtulmanın tek yolu budur.

VATAN İÇİNSIZMA ÖNLEMİHALİSDEMİR RUHUEĞİTİM BİLİMİ EKİBİLİDER NASIL BİTERMAKAMLAR MİLLETİNREİSE AĞITDESTANSI LİDERLİKDÖNÜM NOKTASILİYAKAT HÜKÜMETİYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
Af hayırlı olsun
Osman KARA
Mustafa GENÇ
AYDINLARIMIZDA VİZYONSUZLUK !
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
AÇIN GÖZLERİNİZİ
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
2 DAKİKALIK MAÇ
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Şakir DEMİRCİ
SEÇİMDE "BİZ" KAZANINCA "BEN"
Şakir DEMİRCİ
Yetkin BULUT
ÜRÜN
Yetkin BULUT
Selçuk KAYA
Bunun adı 'bel altı vurma'
Selçuk KAYA
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
İĞNELEME
Prof Dr Yücel TANYERİ
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Selamet ATLI
ISIRAN SAMSUNSPOR HEP KAZANIR
Selamet ATLI
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
ŞEHİT ASTSUBAYLARIZ…   
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Birol BİRCAN
15 Temmuz’u anlamak
Birol BİRCAN
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu