YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

BİR CELALLENMİŞ Kİ SORMAYIN!

Bu kentteki tarih kalpazanlıklarını ve yanlışlarını yazıyoruz ya, asıl muhatap dururken bir başkası çıkmış sahneye, almış eline döktürmüş de döktürmüş. Bir hiddetlenmiş, bir celallenmiş ki sormayın! Bir taraftan kendisini, sanki soran ya da inkâr eden varmış gibi yaptıklarını, yazdıklarını, okuduklarını, kime ne zaman ve niye küsüp niye barıştığını anlatmış uzun uzun, diğer taraftan da o malum ve meşhur “tarih kalpazanının” avukatlığına soyunmuş. Soyunmasına soyunmuş ama asıl konuya bir türlü girmemiş ya da girememiş, can alıcı sorulara cevap vermemiş/verememiş; ya zamanı yetmedi ya da verecek cevabı yoktu, bilemem gayrı.

Olay çok net, hiç dallandırıp budaklandırmaya, sağa sola çekip çarpıtmaya, ağlanıp sızlanmaya gerek yok. Benim itirazlarım da sorularım da çok açık ve kolay anlaşılır cinsinden. Ben bir kere daha tane tane sorayım ister kendisi cevap versin, ister “bedava avukatlığına soyunduğu” o “tarih kalpazanı”; fark etmez.

Bu sevgili Hoca’m demiyor ama, yanlışına ortak olmak zorunda kaldığı o mesai arkadaşı “Mustafa Kemal Atatürk Samsun’da kendisine tahsis edilen Mıntıka Palas Oteli’nde kalmadı, zaman zaman köylerde saklandı” diyor. Ben de “niye saklandı, nerede saklandı, elinizde tıfıl çocuk ya da yaşlı nine anlatılarının ötesinde bir belge var mı?” diye soruyorum. Ne var bunda böylesine kızacak? Varsa elinizde belgeniz korsunuz ortaya, ben de sizden özür dilerim. Yoksa sizin de benden değil ama Türk milletinden ve o sevgili arkadaşınızın parasını çarçur ettiği kamu kurumundan özür dilemenizi beklerim.

Yazıyor sevgili mesai arkadaşı “güya daha karaya ayak bastığı gün vurmaya kalkmış Rumlar Mirliva Mustafa Kemal Paşa’yı!” Sahi niye vuracaklardı ya da vurduracaklardı ki? Belgesi elbet yok bu yalanın, belgesi olmadığı gibi mantığı da yok. Zaten aslı ve mantığı olmayan yalanın belgesi mi olurmuş! Şu Rumlar yani şu Yunanlılar ve onların ağababaları, hamileri İngilizler ve Fransızlar Mirliva Mustafa Kemal Paşa’yı İstanbul’da tutuklayamaz, Malta’ya gönderemez ya da öldürtemezler miydi? Samsun’u niye beklesinler ki? Yeter artık; yalanın da, saçmalığında bir haddi vardır.

Bir de şu Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’dan Havza’ya gidiş ya da götürülüş hikâyesi var ki, evlere şenlik, yok olmadı hafif kaçtı, ben tarihçiyim, ben araştırmacıyım diyen herkesin yüzünün kızaracağı bir yalanlar yumağı. O tarih kalpazanına ve onu kaynak gören/gösteren ya da tarihe ancak rivayetler çerçevesinde bakan/bakabilen kimi zevata göre “yollar güvenli olmadığı, özellikle de Çakallı mıntıkasında Pontus çeteleri hâkim olduğu için Mirliva Mustafa Kemal Paşa “Samsun’dan Havza’ya Canbolat Ekrem Bey’in 200 atlısının korumasında/himayesinde” gitmiş!

Hiç detaya girmeyeceğim, 15. Fırkanın konuşlanmasından, Mirliva Mustafa Kemal Paşa’nın maiyet erkânının silaha ne kadar aşina ve hâkim olduğundan, beraberlerinde gelen seçilmiş jandarma erlerinden, Kavak’taki askeri konuşlanmadan falan bahsetmeyeceğim. Yine çok net bir soru soracağım ve yine tek kelimelik bir cevap bekleyeceğim: Elinizde her seferinde biraz daha çarpıtılan bir takım söylentilerden başka tek bir sayfa belge var mı? Evet, tek bir sayfa belge! Varsa, lütfen yayınlayın ben özür dileyim. Yoksa, siz benden değil ama bu milletten ve tarihten özür dileyiniz hem de o saçmalıklardan ve o saçmalıklara akıl almaz kaynaklar aktarılmasına vesile olmaktan vazgeçiniz.

O Karageçmiş yalanları, o Mustafa Kemal Paşa’yı bilmem hangi un değirmeninde Hüseyin Rauf Beyle buluşturup milli mücadele planları hazırlatma palavralarından beslenen istimlak savurganlıkları ve daha onlarca yalan ve yanlış var her biri tek başına bin özrü gerektiren.

İstimlak savurganlığı demişken şu Sadi Tekkesi olayına değinmeden geçmek olmaz. Onu da yazacağız, bakalım kendisiyle ilgili bir konu yokken “mesai arkadaşım” dediği o “tarih kalpazanı ”nın gereksiz avukatlığına soyunan Sevgili Hoca’m ve mesai arkadaşı ne diyecekler?

Ha, bu arada, hala şu Kurtuluş Yolu güzergâhı ile ilgili olarak sorduğum “o belgeyi beklediğimi” de belirtmeliyim. Umarım, bilimin ciddiye alacağı mahiyette gerçek bir belgeleri vardır! Ya da yalandan utanacak erdemleri…

OL HABERİN HİKÂYESİYENİ BİR KENT İNŞA ETMEKADAYLAR VE KADROLARMUHALİF ADAYLARIN RAKİBİ KİM?"DIŞI AHMET'TİR, İÇİ NEMRUT..."Dedeleri vardı onlarınYENİ İSİMLER10 KASIM'DA SAMSUN'DA OLMAKZAMAN TUTULMAZBU NASIL BİR YÜREK?Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
OL HABERİN HİKÂYESİ
Osman KARA
Kadir GÜRKAN
Türkiye ne yapması gerektiğini biliyor
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
"KADIN BİR ELİYLE BEŞİK... DİĞER ELİYLE DÜNYAYI SALLAR!"
Şakir DEMİRCİ
Erdem EROL
SİYASİ PAZARLAMA
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
MİNİKLERİN MEVLİD-İ NEBİ KUTLAMASI...
Mustafa GENÇ
Kenan ERZURUMLU
Müslüman(lıktan) geçinenler
Kenan ERZURUMLU
Birol BİRCAN
Hal-i Pürmelal-3
Birol BİRCAN
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM (1)
Şenol Yücedağ
Nami Cem İYİGÜN
KARBON TİCARETİ VE KARBON BORSALARI-1
Nami Cem İYİGÜN
Tevfik DEMİR
Yazık oldu Samsunspor'a
Tevfik DEMİR
Burhan UYAN
GENÇLERİMİZİ BUNA HAZIRLIYOR MUYUZ?
Burhan UYAN
Naci ALTUNCU
ATATÜRK’Ü ANDIK, ANIYORUZ, ANACAĞIZ… O KADAR (MI) ?
Naci ALTUNCU
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ET - KEMİK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Turgay SAAT
Kim olduğumuzu unuttuk
Turgay SAAT
Embiya SANCAK
GÜLSAN SANAYİ SİTESİ ARAZİSİNDE ÇÖZÜM
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
ARADIĞIMIZ ÇOĞU ZAMAN YANI BAŞIMIZDADIR
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
YENİ 4 C
Doç Dr Yetkin BULUT
Cevdet YILMAZ
Karadeniz Sahil Yolu İzlenimleri - II SAMSA
Cevdet YILMAZ
Selçuk KAYA
Bu kayıp hocaya yazar
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
İyiki varsın Ahmet
Salim YILDIZ
Metin ATLI
HOCA KREDİSİNİ TÜKETİYOR
Metin ATLI
Ceyhun DONBAY
TANER HOCA DEDİĞİNİ YAPTI!
Ceyhun DONBAY
Kürşad GÜNDOĞDU
Şah çekiyorlar Mat olmayacağız!
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya-I
Erdal AĞAR
Ayhan HAMLI
ATATÜRK VE ZEKİ MÜREN
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
AŞK EVRİM Mİ GEÇİRİYOR?
Akın ÜNER
M. Halistin KUKUL
YAZIKTIR!..GÜNAHTIR!..AYIPTIR!..
M Halistin KUKUL
Fulya ZORLU
Kimin Tercihi?
Fulya ZORLU
Gül TURAN
RİTA'YA MEKTUPLAR IV
Gül TURAN
Ömer PAMUK
GÖRÜŞ AÇISI...
Ömer PAMUK
Kenan ÖZTÜRK
Gökçepınar yaylasından     
Kenan ÖZTÜRK
Yavuz BAYRAM
Fizik Ötesi Şiddet!..
Yavuz BAYRAM
Hikmet KURADA
Türkiye Off-Road Şampiyonası Sinop’ta Yapıldı
Hikmet KURADA
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Hasan Cem KESKİN
BABA OCAĞI
Hasan Cem KESKİN
Ersin ERGE
BEN 10 KASIM
Ersin ERGE
İbrahim TELLİOĞLU
DOĞU KARADENİZ'DE RUM SOYKIRIMI OLDU MU? 2
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Bahadır BAŞ
KİMLER KONKORDATA KOMİSERLİĞİ YAPABİLİRLER
Bahadır BAŞ
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Ender GÜR
GÖZ GÖRE GÖRE
Ender GÜR
Cesur CEYLAN
ANLADIĞIN KADARDIR HAYAT
Cesur CEYLAN
Ahmet HAYVALI
7143  YASA VE HAKLI  BİR TALEP...
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
İlle de gençlik...
İlker Mutlu
Mehmet ÖZ
TÜRKLERDE MİLLET ŞUURU
Mehmet ÖZ