YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Zati ÜRER

DEMOKRASİ LİDERLİĞİ 

12 Eylül darbesi olunca organize sağ sol çatışmaları bitivermişti. Sohbetteydik. Bir vatandaş dedi kiBize dipçik lazımmış. Herkesya ya…diyor, başını sallıyordu boş bakışlarla. İçimdeki yangının hüznüyle cevap vermiştim onlara:Kaç yıl geriye gittik?Farkında mısınız acaba?Adaletten, kalkınmadan, ileri ülke olmadan söz edebilecek miyiz artık?

Milletin ezeli davasıdır ADALET VE KALKINMA! Menderes sahip çıktı, baş verdi. Özal sahip çıktı, ömrü vefa etmedi. Demirel’e deooop… ağır ol bakalım dediler, kaç kere gitti geldi. Son gelişinde de hizaya geldi,28 Şubat dedi. Bir şeytan, melek maskesi takınıp çıktı dürüst Ecevit’e(!) Solcusun molcusun amasen ne cici çocuksun öyle! Bak ben dünyaya açılıyorum bana sadık adamlarımla. İş adamlarım var ardımda, eğitimcilerim var. Yoksul ama zeki çocukları kandıra okuta hizmet ediyorum milletime, ne güzel değil mi? Sahip çıkarsan bana, azıcık översen halka… ahrette tek sana şefaat edeceğim ha!

Kandı ona Ecevit, övdü de övdü gerçekten; geçirdi her geçekten(!) Dürüst ya… Derken… o da ne(!) hastalanıveredi aniden. Garip tedirginliği ya bu, dünyaca ünlü bilim adamı Sayın Haberal’a sığındı. Gitti geldi iyileşme yok, kriz mıriz de aldı başını gidiyor. Yardımcısı Hüsamettin dedi kiBundan hayır yok, yepyeni parti kuralım, solcu Cem’i de başa getirelim, olsun bitsin bu iş. Derken Sayın Bahçeli Devlet, aniden giriverdi devreye:Allah Allah…ne oluyor yağ? Vatan tehlikede mi ne? Durun bakalım hele! Seçim olsun da bitsin bu kriz, haydi seçime!

 İşte bu seçimde doğduReis. Ülkenin özeti İstanbul’a büyük hizmetleri, dalga dalga yayılmıştı çünkü Anadolu’ya. O sıra bütün gözler ondaydı, alkış alkış gidiyordu dağ taş! İmanın da aklın da yolundaydı, karşı çıkıyordu kitlelerin bağrını yakan haksızlıklara. Lakin boş durur mu şeytan? Alnı secdeye gelenler, kitleler halinde ardında yiğidim, Kasımpaşalı Recep’im, seninleyim diyordu. Vesayeti yeneriz korkma yürü, haydi breh breh breh…poh poh poh…derken kuruluyordu tezgâhlar, hain atamaları ve tuzak mahkemeler…YiğitReis, Atatürk’ünMillete en büyük kötülükler din maskesi altında yürütülen sinsice faaliyetlerden gelmiştir sözünü hesaba katmamıştı. Fikrince alnı secdeye gelmekti liyakatin temeli. Buna karşı da muhalefet bıçakları bilenip keskinleştiriliyordu 12 Eylül öncesi gibi ki bölünelim de cepheleşelim. Neyse…Geziden, 15 Temmuz ve Afrin’e giden süreci çok yazdım, tekrara gerek yok.

Kur hareketleri ve ekonomik saldırılara paralel yeni başlatılan sürece dikkat çekmek istiyorum şimdi. Yine girdi Sayın Bahçeli Devlet devreye: Dün bağırıp çağırdığıReis’e sensin dedi önce. Şaşkın olduk milletçe, Allah Allah… dünya tersine mi döndü, ne oluyoruz? Demez mi kiBeni kandırıp bilemişlerReis’e karşı meğer! 15 Temmuz aklımı başıma getirdi, BaşbuğReis!Haydi cumhur ittifakına! Devlet Yolu yazımı yazdım ve Bravo dedim kendisine ya çok geçmedi ki yine seçim dedi. 12 Eylül öncesi çatışmacıların bir kanadına sarıldık çıplak mavzere sarılır gibi. Diğer yandan millet ittifakı cephesi çekti bıçakları, biliyor habire. Allah’ım sen koru aklımı! Kimi millî görüşçü, kim solcu, kimi ülkücü. Hespi çığırıyor iktidar türküsü! Milletin adamı, dünya lideriReis! Dikkat Allah aşkına, millet aşkına dikkat!

Duruşun ve eserlerinle destanlaştın ama şimdi bunu yok etme süreci başlatıldı. Baş oyuncalar da yakın çevrendekihaksızlık ve ulaşılmazlık virüsü yayanlar. Sana yanlış bilgiyi kendi çıkarları için doğru diye veriyorlar. Yüksekten bakınca nasıl görünür koca apartmanlar? Kibrit kutusu gibi değil mi? Tepeden tabandaki çıkar çatışmalarının içinin görülebilmesi mümkün mü? Lideri doğru bilgiyle şahlatan da yanlış bilgiyle aldatan da yakın yol arkadaşlarıdır. Yaşamadın mı bu tecrübeyiReis?

Diyalog içinde olduğum STK mensuplarından duyduklarımın hiçbiri, listelerin düzenlendiği karar masanda konuşulmamıştır bile. İcraattaki haksızlıkları da dile getirebilecek hasbî dava arkadaşların kurmaylarınaulaşılmazlık zincirinde. Kırmalıydı bu zinciridemokrasi liderliğin. Listeler tepeden değil, teşkilat ve STK genel kurullarının oy çokluğuna dayalı halk temayülü ile düzenlenmeliydi. Bu listelerin oluşturduğu Meclisin denetlediği Cumhurbaşkanlığı Sistemi demiştik biz. Kalabalıklar, bireyler gibi aldatılamaz? Demokrasi için ölüme yürüyen millet, böyle birdemokrasi liderliğinin özlemindeReis!   Hatırın büyük, millet seni asla bırakmaz ama ağıt yakan çok haksızlıklara, bu konuyu düşünmeliReis!

EĞİTİM KÖYLERİEĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUEĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUVATAN İÇİNSIZMA ÖNLEMİHALİSDEMİR RUHUEĞİTİM BİLİMİ EKİBİLİDER NASIL BİTERMAKAMLAR MİLLETİNREİSE AĞITYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
BÜYÜKŞEHİR OLMADAN ASLA
Osman KARA
Erdem EROL
HERKES GELDİĞİ GİBİ GİDER
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!
Mustafa GENÇ
Kadir GÜRKAN
Baş Döndüren Gelişmeler
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
SAMSUN KÜLTÜR SANATLA DAHA GÜZEL
Şakir DEMİRCİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
HEYKEL
Prof Dr Yücel TANYERİ
Embiya SANCAK
SAMSUNUM'DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN (II) GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
MUHALİF KADIN OLMAK
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SAMSUN VE FUARLAR 2
Doç Dr Yetkin BULUT
Kenan ERZURUMLU
Eski dostlara serzenişimdir!
Kenan ERZURUMLU
Kürşad GÜNDOĞDU
Fransız kalmak
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ  DENETİM  VE YAPTIRIMLAR (II)...
Ahmet HAYVALI
Gül TURAN
TRAFİK TERÖRÜ
Gül TURAN
Selçuk KAYA
Tarih hiçbir zaman ilk yarının liderini yazmaz..
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Var ol sen Samsunspor
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Metin ATLI
ANTRENMAN MAÇI
Metin ATLI
Ender GÜR
LİDERLİK KEYFİ
Ender GÜR
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)
Akın ÜNER
Mehmet ÖZ
BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR
Mehmet ÖZ
Fulya ZORLU
Çocuklarda Problemli Davranışlar
Fulya ZORLU
Ayhan HAMLI
DUMLU ŞEHİTLERİNE SELAM OLSUN...
Ayhan HAMLI
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Ersin ERGE
HAS ŞİİRE GİDERKEN  
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
PARİS, TRUMP VE 2020 (II)
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Hikmet KURADA
Ergenekon’da 11 Yıl Sonra Gelen Adalet ve Bir Anı
Hikmet KURADA
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Hasan Cem KESKİN
AİLE REİSİ
Hasan Cem KESKİN
Burhan UYAN
TEKNOLOJİ İLE ZAMANDA YOLCULUK MÜMKÜN MÜ? 1919 YILI İÇİN EVET!
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
COĞRAFYAMIZDA KÜLTÜR BOZULMASI
M Halistin KUKUL
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
 Öğretmenlerimiz
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
NİCE YILLARA...
Ömer PAMUK
Cesur CEYLAN
MASKELER
Cesur CEYLAN
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
İbrahim TELLİOĞLU
OTKAYA MAĞARASINDA YAKILAN MUMLAR
İbrahim TELLİOĞLU
Birol BİRCAN
SAMKON ne yapmaya çalışıyor?
Birol BİRCAN
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL