YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Zati ÜRER

DEMOKRASİ LİDERLİĞİ 

12 Eylül darbesi olunca organize sağ sol çatışmaları bitivermişti. Sohbetteydik. Bir vatandaş dedi kiBize dipçik lazımmış. Herkesya ya…diyor, başını sallıyordu boş bakışlarla. İçimdeki yangının hüznüyle cevap vermiştim onlara:Kaç yıl geriye gittik?Farkında mısınız acaba?Adaletten, kalkınmadan, ileri ülke olmadan söz edebilecek miyiz artık?

Milletin ezeli davasıdır ADALET VE KALKINMA! Menderes sahip çıktı, baş verdi. Özal sahip çıktı, ömrü vefa etmedi. Demirel’e deooop… ağır ol bakalım dediler, kaç kere gitti geldi. Son gelişinde de hizaya geldi,28 Şubat dedi. Bir şeytan, melek maskesi takınıp çıktı dürüst Ecevit’e(!) Solcusun molcusun amasen ne cici çocuksun öyle! Bak ben dünyaya açılıyorum bana sadık adamlarımla. İş adamlarım var ardımda, eğitimcilerim var. Yoksul ama zeki çocukları kandıra okuta hizmet ediyorum milletime, ne güzel değil mi? Sahip çıkarsan bana, azıcık översen halka… ahrette tek sana şefaat edeceğim ha!

Kandı ona Ecevit, övdü de övdü gerçekten; geçirdi her geçekten(!) Dürüst ya… Derken… o da ne(!) hastalanıveredi aniden. Garip tedirginliği ya bu, dünyaca ünlü bilim adamı Sayın Haberal’a sığındı. Gitti geldi iyileşme yok, kriz mıriz de aldı başını gidiyor. Yardımcısı Hüsamettin dedi kiBundan hayır yok, yepyeni parti kuralım, solcu Cem’i de başa getirelim, olsun bitsin bu iş. Derken Sayın Bahçeli Devlet, aniden giriverdi devreye:Allah Allah…ne oluyor yağ? Vatan tehlikede mi ne? Durun bakalım hele! Seçim olsun da bitsin bu kriz, haydi seçime!

 İşte bu seçimde doğduReis. Ülkenin özeti İstanbul’a büyük hizmetleri, dalga dalga yayılmıştı çünkü Anadolu’ya. O sıra bütün gözler ondaydı, alkış alkış gidiyordu dağ taş! İmanın da aklın da yolundaydı, karşı çıkıyordu kitlelerin bağrını yakan haksızlıklara. Lakin boş durur mu şeytan? Alnı secdeye gelenler, kitleler halinde ardında yiğidim, Kasımpaşalı Recep’im, seninleyim diyordu. Vesayeti yeneriz korkma yürü, haydi breh breh breh…poh poh poh…derken kuruluyordu tezgâhlar, hain atamaları ve tuzak mahkemeler…YiğitReis, Atatürk’ünMillete en büyük kötülükler din maskesi altında yürütülen sinsice faaliyetlerden gelmiştir sözünü hesaba katmamıştı. Fikrince alnı secdeye gelmekti liyakatin temeli. Buna karşı da muhalefet bıçakları bilenip keskinleştiriliyordu 12 Eylül öncesi gibi ki bölünelim de cepheleşelim. Neyse…Geziden, 15 Temmuz ve Afrin’e giden süreci çok yazdım, tekrara gerek yok.

Kur hareketleri ve ekonomik saldırılara paralel yeni başlatılan sürece dikkat çekmek istiyorum şimdi. Yine girdi Sayın Bahçeli Devlet devreye: Dün bağırıp çağırdığıReis’e sensin dedi önce. Şaşkın olduk milletçe, Allah Allah… dünya tersine mi döndü, ne oluyoruz? Demez mi kiBeni kandırıp bilemişlerReis’e karşı meğer! 15 Temmuz aklımı başıma getirdi, BaşbuğReis!Haydi cumhur ittifakına! Devlet Yolu yazımı yazdım ve Bravo dedim kendisine ya çok geçmedi ki yine seçim dedi. 12 Eylül öncesi çatışmacıların bir kanadına sarıldık çıplak mavzere sarılır gibi. Diğer yandan millet ittifakı cephesi çekti bıçakları, biliyor habire. Allah’ım sen koru aklımı! Kimi millî görüşçü, kim solcu, kimi ülkücü. Hespi çığırıyor iktidar türküsü! Milletin adamı, dünya lideriReis! Dikkat Allah aşkına, millet aşkına dikkat!

Duruşun ve eserlerinle destanlaştın ama şimdi bunu yok etme süreci başlatıldı. Baş oyuncalar da yakın çevrendekihaksızlık ve ulaşılmazlık virüsü yayanlar. Sana yanlış bilgiyi kendi çıkarları için doğru diye veriyorlar. Yüksekten bakınca nasıl görünür koca apartmanlar? Kibrit kutusu gibi değil mi? Tepeden tabandaki çıkar çatışmalarının içinin görülebilmesi mümkün mü? Lideri doğru bilgiyle şahlatan da yanlış bilgiyle aldatan da yakın yol arkadaşlarıdır. Yaşamadın mı bu tecrübeyiReis?

Diyalog içinde olduğum STK mensuplarından duyduklarımın hiçbiri, listelerin düzenlendiği karar masanda konuşulmamıştır bile. İcraattaki haksızlıkları da dile getirebilecek hasbî dava arkadaşların kurmaylarınaulaşılmazlık zincirinde. Kırmalıydı bu zinciridemokrasi liderliğin. Listeler tepeden değil, teşkilat ve STK genel kurullarının oy çokluğuna dayalı halk temayülü ile düzenlenmeliydi. Bu listelerin oluşturduğu Meclisin denetlediği Cumhurbaşkanlığı Sistemi demiştik biz. Kalabalıklar, bireyler gibi aldatılamaz? Demokrasi için ölüme yürüyen millet, böyle birdemokrasi liderliğinin özlemindeReis!   Hatırın büyük, millet seni asla bırakmaz ama ağıt yakan çok haksızlıklara, bu konuyu düşünmeliReis!

VATAN İÇİNSIZMA ÖNLEMİHALİSDEMİR RUHUEĞİTİM BİLİMİ EKİBİLİDER NASIL BİTERMAKAMLAR MİLLETİNREİSE AĞITDESTANSI LİDERLİKDÖNÜM NOKTASILİYAKAT HÜKÜMETİYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
Keşke görmeseydim
Osman KARA
Mustafa GENÇ
MÜSLÜMANLARDA VİZYON EKSİKLİĞİ
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
HESAP VEREBİLİR
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
2 DAKİKALIK MAÇ
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Yetkin BULUT
ÜRÜN
Yetkin BULUT
Selçuk KAYA
Bunun adı 'bel altı vurma'
Selçuk KAYA
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
İĞNELEME
Prof Dr Yücel TANYERİ
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Selamet ATLI
ISIRAN SAMSUNSPOR HEP KAZANIR
Selamet ATLI
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
ŞEHİT ASTSUBAYLARIZ…   
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Şakir DEMİRCİ
YAKIŞIR AĞAMA MAKAM ARACI 1 MİLYON TL HEM DE SENDİKA BAŞKANI
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Birol BİRCAN
15 Temmuz’u anlamak
Birol BİRCAN
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu