YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın ÜNER

İKİNCİ TUR: İNCE Mİ, AKŞENER Mİ?

24 Haziran seçimleri için son düzlüğe girilirken Beştepe'nin izlediği strateji, mümkünse ilk turda kazanabilmek, bu mümkün değilse ikinci turda kendi rakibini seçebilmek üzerine kurulmuş gibi görünüyor.

***

Biraz daha başa dönelim... Hiç hesapta yokken Türkiye'ye hızlandırılmış bir erken seçime sürüklendi. Bunun birinci sebebi ekonomideki sıkıntılar olsa da bir diğer sebep, Türk siyasetine yeni giren İYİ Parti'yi henüz palazlanmadan saf dışı etmek idi...

Zira başlangıçta sadece ülkücü tabandan oy alacağı zannedilen İYİ Parti, çok farklı sosyal katmanlardan ilgi görmeye başlamıştı. Daha önce merkez sağa oy verenler, DSP'nin eski seçmenleri, ulusalcı sol görüştekiler, varoşlardaki ezilmiş kesimler, terör örgütü ile devlet arasına sıkışan Kürt kökenliler, değişim isteyen gençler, işsizler, kadınlar...

Bu farklı kesimlerin bir tabana oturması için gerekli zamanı vermeden İYİ Partiyi seçim atmosferine sokmak, mümkünse seçime girmesine mani olmak amaçlanmıştı. Bu maksat tam olarak hasıl olmasa da teşkilat yapısı henüz güçlenmemiş İYİ Parti için baskın erken seçim zorlu bir siyasal sınav haline dönüşmüş durumda.

***

Yaygın tabirle havuz medyası olarak isimlendirilen basın yayın kuruluşları ve TRT, İYİ Parti cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener'e sert bir medya ambargosu uyguluyor. Sosyal medyada bir trol ordusu sürekli ona saldırıyor.

Buna karşın ana muhalefetin adayı Muharrem İnce için medya ambargosu pek uygulanmıyor. Kendisini ifade etmesine müsaade ediliyor.

Ak Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, Akşener'i yok kabul ederken Muharrem İnce'ye sataşıyor. Bu sayede CHP seçmeninin öfkelenerek konsolide olmasını sağlıyor. Yüzde 25 civarında olduğu bilinen sosyal demokrat oyların Muharrem İnce'de toplanmasının ikinci tura onun kalmasını garanti edeceğini hesaplıyor.

***

Buna karşın Akşener'e sataşma işini de MHP liderine havale etmişe benziyor. Bu sayede İYİ Parti için ikinci bir ülkücü parti algısı oluşturulmaya gayret ediliyor. Böylece Ak Parti'den ve ulusalcı sol kesimden İYİ Partiye duyulan sempati azaltılmak isteniyor.

***

Anketlerde İYİ Parti'nin oyunu aşırı düşük göstererek bu partiye sempati duyan kesimlerde zafiyet algısı yaratmak için özel bir çaba gösterildiği de gözleniyor.

Ancak çarşıda pazarda, sokakta, kahvelerde, eş dost sohbetlerinde İYİ Parti'nin bir dip dalgası yaratma potansiyeli açıkça hissediliyor. Seçimin sürpriz partisi kim olur diye soran herkes, İYİ Parti'yi gösteriyor.

***

Peki, cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa ne olur? Millet ittifakının iki güçlü adayından Sayın Muharrem İnce mi yoksa Sayın Meral Akşener mi, mevcut cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ı daha çok zorlar?

Bu soruyu cevaplarken iki dengeye bakmakta yarar var:

***

Birincisi, son zamanlarda Ak Parti'nin bir kere daha tedavüle sunduğu dış düşman klişesi... Buna çanak tutan kimi gelişmeler... Avusturya'nın tam da seçim önü camii kapatma kararları, Ege'de tırmandırılan Türk - Yunan gerilimi, Kandile doğru 16 senedir yapılmayan askeri manevraların başlatılması...

Bu gelişmeler, hem ekonomideki bozulmayı perdeliyor hem de milliyetçi muhafazakar seçmenin tercihlerini etkiliyor.

İkinci tura giderken HDP'nin desteğini alarak yüzde 35'lere yükseleceği anlaşılan Muharrem İnce ve muhtemelen yüzde 45'lerle yarışa devam edecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki %50+1'e ulaşma çabası, ilk turda İYİ Parti ve SP'ne oy vermiş muhafazakar,milliyetçi, orta sağ seçmenin kararına göre şekillenecek.

Beştepe, eksik kalan oyları dış tehdit algısı ve sağ/sol klişesi üzerine seçim yarışını oturtarak tamamlayacağını hesaplıyor olmalı...

***

İkinci denge ise İYİ Partiye oy verecek seçmen profilinde gizli... Henüz kurulalı sekiz ay olmuş bir partinin tabanı ötekiler kadar oturmuş durumda olmadığı için konsolide etmesi kolay değil... Bir başka deyişle İYİ Parti seçmeni, ilk turda Akşener'e oy verirken ikinci turda blok halde belli bir davranış sergileyemeyebilir.

***

Bunun içini bazı örneklerle dolduralım:

İlk turda milletvekilliği için üç hilalden kopamayan ama eli de Ak Parti adayına cumhurbaşkanlığı seçimi için gitmeyen önemli bir seçmen kitlesi var. Bu seçmenler ilk turda büyük çoğunlukla Akşener'e oy verecekler, ama ikinci turda karşılarında ülkücü geçmişi olan bir aday görmeyince ne yapacaklarını ön görmek mümkün mü?

İlk turda Millet İttifakında kalarak milletvekili çıkartan ve amaçlarına ulaşan Saadet Partili seçmen, ikinci turda muhafazakar Erdoğan ile Sosyal Demokrat İnce arasında nasıl bir tercih yapacak?

Daha önce Ak Partiye oy vermiş merkez sağ seçmenler ve varoşlardaki (çoğunluğu işsiz gençler ve annelerinden oluşan) seçmenler ilk turdaki İYİ Parti tercihlerini ikinci turda ittifak disiplini içinde koruyacaklar mı?

***

İkinci tura Muharrem İnce kalırsa, İYİ Parti seçmenin kentli, eğitimli kesimi Muharrem İnce'ye oy vermekte tereddüt etmeyecektir. Ama bunu tüm İYİ Parti seçmenlerine genellemek ne kadar mümkün olur bilemeyiz.

***

Peki HDP seçmeni ikinci turda milliyetçi çizgiden gelen Akşener'e oy verir mi? Bu kritik bir soru tabii...

İşin doğrusu, HDP'nin ikinci turda karşısındaki alternatif aday tercihi muhakkak Muharrem İnce olacaktır ve bu durumda tereddütsüz oyunu Muharrem İnce'ye vereceklerdir.

Ama "Erdoğan mı, Akşener mi" tercihleriyle karşılaşan HDP'lilerin gönülsüz de olsa muhalefete oy verecekleri anlaşılıyor.

***

İkinci tura giderken seçmen kararını etkileyecek önemli bir faktör, meclisin ilk turda nasıl şekilleneceğidir. Eğer muhalefet 300 milletvekilini HDP ile birlikte aşarsa bu durumun İYİ Parti'nin milliyetçi muhafazakar seçmenleri üzerinde nasıl bir algı yaratacağı bellidir.

***

Bütün bunlar, Beştepe'nin seçim stratejisini bir kez daha ortaya koyuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğer yarış ikinci tura kalırsa karşısında sağ/sol ayrışması ve milliyetçi - muhafazakar klişeler üzerinden alt edeceği bir rakip görmenin hesaplarını yapıyor.

Bu amaçla oluşturulan algı yönetiminin sahada karşılık bulduğu, CHP'li seçmenin kendi adayı etrafında konsolide edildiği gözleniyor.

***

Bakalım Türkiye'nin kader seçiminde milliyetçi kesimle birlikte iktidara gelme fırsatını yakalamış olan Türk solu, karşı tarafın ezberlerini bozacak bir seçmen davranışı gösterebilecek mi? Yoksa ilk turu geçerek finale kalmayı kendileri için yeterli bir zafer olarak mı görecekler?

SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)ÖRTMEN ÇOCUĞUAŞK EVRİM Mİ GEÇİRİYOR?ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?NEBYAN'DA CUMA, BAFRA'DA AKŞAM...PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİSAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...KİM KORKAR KIRMIZI BAŞLIKLI KIZDAN?SİZ HİÇ YANDINIZ MI?GOY GOY CÂNIM, GOY GOYYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
BÜYÜKŞEHİR OLMADAN ASLA
Osman KARA
Erdem EROL
HERKES GELDİĞİ GİBİ GİDER
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!
Mustafa GENÇ
Kadir GÜRKAN
Baş Döndüren Gelişmeler
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
SAMSUN KÜLTÜR SANATLA DAHA GÜZEL
Şakir DEMİRCİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
HEYKEL
Prof Dr Yücel TANYERİ
Embiya SANCAK
SAMSUNUM'DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN (II) GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
MUHALİF KADIN OLMAK
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SAMSUN VE FUARLAR 2
Doç Dr Yetkin BULUT
Kenan ERZURUMLU
Eski dostlara serzenişimdir!
Kenan ERZURUMLU
Kürşad GÜNDOĞDU
Fransız kalmak
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ  DENETİM  VE YAPTIRIMLAR (II)...
Ahmet HAYVALI
Gül TURAN
TRAFİK TERÖRÜ
Gül TURAN
Selçuk KAYA
Tarih hiçbir zaman ilk yarının liderini yazmaz..
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Var ol sen Samsunspor
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Metin ATLI
ANTRENMAN MAÇI
Metin ATLI
Ender GÜR
LİDERLİK KEYFİ
Ender GÜR
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)
Akın ÜNER
Mehmet ÖZ
BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR
Mehmet ÖZ
Fulya ZORLU
Çocuklarda Problemli Davranışlar
Fulya ZORLU
Ayhan HAMLI
DUMLU ŞEHİTLERİNE SELAM OLSUN...
Ayhan HAMLI
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Ersin ERGE
HAS ŞİİRE GİDERKEN  
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
PARİS, TRUMP VE 2020 (II)
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Hikmet KURADA
Ergenekon’da 11 Yıl Sonra Gelen Adalet ve Bir Anı
Hikmet KURADA
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Hasan Cem KESKİN
AİLE REİSİ
Hasan Cem KESKİN
Burhan UYAN
TEKNOLOJİ İLE ZAMANDA YOLCULUK MÜMKÜN MÜ? 1919 YILI İÇİN EVET!
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
COĞRAFYAMIZDA KÜLTÜR BOZULMASI
M Halistin KUKUL
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
 Öğretmenlerimiz
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
NİCE YILLARA...
Ömer PAMUK
Cesur CEYLAN
MASKELER
Cesur CEYLAN
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
İbrahim TELLİOĞLU
OTKAYA MAĞARASINDA YAKILAN MUMLAR
İbrahim TELLİOĞLU
Birol BİRCAN
SAMKON ne yapmaya çalışıyor?
Birol BİRCAN
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL