YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Mustafa GENÇ

ALLAH (CC)'ÜN  UYARILARINDAN-I-

“Ey insanoğlu!

Hayır işle. Çünkü hayır cennetin anahtarıdır ve oraya götürür. Kötülükten sakın. Çünkü o cehennemin anahtarıdır ve oraya götürür.

Ey insanoğlu! Bil ki, dünya harap sayılan evdir. Ömrün bu harap için, bedenin de toprak olmak o0lmak içindir. Topladığın mal ise varisler içindir. Nimet başkasının, hesap vermek senindir. Azap çekmek ve pişman olmak da sana aittir.

Mezarda arkadaşın, işlediğin hayırlı ameldir. Sen hesaba çekilmeden önce, kendi nefsini hesaba çek ve bana ibadete koyul, bana isyan etmekten sakın, sana verdiğime razı ol ve şükredenlerden bulun.

Ey insanoğlu! Günah işlerken gülen kimseyi, ağlar olduğu halde ateşe atarım.

Ey insanoğlu! Çok zengin vardır ki, ağlarken onu cehenneme koyduğum zaman, fakir olmayı temenni edecektir.

Azametimden korkarak oturup ağlayan kimseyi, güler halde cennete koyarım.

Ey insanoğlu! Çok zengin vardır ki, hesap gününde fakirliği isteyecek, temenni edecektir. Nice zalim vardır ki, ölüm onları perişan edip kıymetsiz bırakmıştır…

Ey insanoğlu! Eğer ölüme dair sizin bildiklerinizi hayvanlar bilseydi açlık ve susuzluk çekerek ölünceye kadar yemezler ve içmezlerdi.

Ey insanoğlu! Eğer ölümün acısı ve şiddeti gizlenmeseydi, gece uyumaman ve gündüz durmaman gerekirdi. Ölümden sonrası ise, daha şiddetli ve daha acıdır, halin nicedir.

Ey insanoğlu! Sahip olduğun nimetle sevincini ahiret için hazırla, ahirette kaybedeceğin sevince esef et. Dünya malından ve mevkiinden sana gelen şeyden ferahlanma, bunlardan kaybettiğine de üzülme.

Ey insanoğlu! Gençliğine güvenip aldanma, nice genç vardır ki ölümde ileri geçmiştir. Yani ihtiyarlardan önce vefat etmiştir.

Ey insanoğlu! Seni topraktan yarattım, seni toprağa çevireceğim ve seni topraktan dirilteceğim. O halde, dünya zevklerini bırak ve ölüme hazırlan. Bil ki ben bir kulu sevdiğim zaman dünyayı ondan uzaklaştırırım ve onu ahiret için kullanırım. Dünya ayıplarını ona gösteririm de onlardan sakınarak cennet ehlinin işlerini yapar. Ben de onu rahmetimle cennete koyarım.” Devamı yarın inşallah. Selam ve dua ile… gencmedya55@hotmail.com

YURTLAR BELEDİYELER GİBİ OLMASIN!BELEDİYE BAŞKANI’NIN SAMSUN İÇİN VİZYON ÇALIŞMASIYEREL YÖNETİMLERDE İLK HEDEF!DERSBAŞI HAYIRLI OLSUN!BELEDİYE BAŞKANI’NIN SAMSUN İÇİN VİZYON ÇALIŞMASIARAP DÜNYASI-İDLİB ve TÜRKİYEBUGÜN BİR MUHARREM 1440: FARKLI BİR GÜN OLSUN!İDLİB’DE GELİYORUM DİYEN KATLİAM!EĞİTİMDE DİL İNŞA ETMENİN ÖNEMİYENİ ÖĞRETİM YILINDA YENİ UMUTLAR!Yazarın Tüm Yazıları