YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Zati ÜRER

YOL ARKADAŞLARIMA SORULAR

Milletçe bayramımız mübarek olsun. Dünya gıpta etsin bize, birlik ve dirliğimiz daim olsun. Tarih boyunca hep var olmuş milletimizinadalet ve kalkınma davasına geçmişteki gibi olaylar, nifaklar, haksızlık virüsleriyle darbeler vurulamasın. Sık sık hem öksüz hem yetim bırakılmış bu davanın yoluna da kimsemakam mevki servet için çıkmasın bundan böyle inşallah! Yol arkadaşlıkları hasbî olsun. Hakkı tanıma, haksızlık yapmama anlayışıyla donansın ruhlar. Yol arkadaşları birbirleriylesatranç, koltuk kapmaca  oynamasın asla. Sadakat gösterisi iltifatlar yerine yıkıcı olmayan kılavuz eleştiriler baş tacı edilegitsin!Milletimizin amin diyeceğine inandığım bu duamı 1981’den beri sürdürüyorum.

Yıl 2001. Millet arayış içinde. Bir büyük hareket yola çıkıyor. Kendi davasının adının da koyulduğu bu hareketi iktidara taşıyor millet. Bugünlere kadar geliyor. Geldikten sonra da lider hatırına sen ben kavgasına da çok rastlanmadı. Sineye çekiliyor dertler. Ancak yaşananlar tecrübe edile edile haksızlıkların azalması mı söz konusu oldu yoksa aksi mi? Bu yazımda 17 yıldır yol arkadaşı olduğum şahsiyetlere sorularım olacak duamın gereği. 40 yılda 30 binin üstünde öğrenci yetiştirmiş eğitimcilik ve birçok araştırmaya, esere imza atmış yazarlık birikimim, gelecek kuşaklara kılavuz olsun istiyorum. Muhataplar cevap verirlerse memnuniyetle bu köşede yer bulacak, yol arkadaşlarımıza gelecekte halkın hassasiyetleri hatırlatılmış olacaktır.Ders alınması çok önemli!

1-2002 seçimlerinde Samsun 7 millevekili çıkardı. Daha üst sıralarda olması gereken halk adamı   Sayın Mehmet Kurt 7.sıradaydı. Düşüncesi ne olursa olsun biz bütün eğitimciler el-dil birliği ettik muhterem noterimizin seçilmesi için. Bir daha Samsun niye 7 görmedi, soran araştıran oldu mu? Şimdi Reis’e rapor verenler onun genç ve dinamik oğlunu, hangi prensiplere uymadığı için dışlattılar? Şimdiki Ak Parti listesinin millî gazete yazarı Sayın Ismail Hakkı Akkiraz kadar milletin davasına hizmet edebileceği kanısında değilim,35 sene hizmet ettiğim Samsun halkına bu görüşümü arz ediyorum.

2-2011 seçimlerinde Sayın Akif Çağatay Kılıç’ın yanında gezip oy isteyenlerdendim. Bakan oluncabir yurt sorunu haksızlığını iletmek üzere özel kalemine niye çıkamadım? Çıkabilen var mıydı hiç yol arkadaşları arasında? Ancak kalemine girişten gönderebildiğim yöremizle ilgili 70-80 arası karanlık tarihimize tanık romanım eline geçti mi? Hiçbir haber de alamadım. Kendisine ve seçildiği yöresine hizmet etmiş bir eğitimci yazara en azındandeğer verdiğini belli etmek için niye dönmedi? 

3-Sayın Ahmet Demircan’la yaşıtız ve zatıalilerini dert ortağım sanıyordum. Bakan olunca yol arkadaşı olarak sağlık konularında tıp dünyasından ve halktan gelenciddî sorunları görüşme isteğimle değil kendisine özel kalemine bile neden ulaşamadım? Sayın Mehmet Kurt’a bu konuda Özel Kalem Müdürü ne cevap verdi? Vekil Bakanlara ulaşamayan vatandaşlar ve yol arkadaşları, yeni sistemin Bakanlarına asla ulaşılamaz kaygısından nasıl kurtulabilecektir, bununla ilgili açıklama yapılacak mı?

4-Ordu’dan İstanbul vekil liste başına geçen Sayın Numan Kurtulmuş’a Ünye İkizce Çaybaş Akkuş ilçelerimizin STK Başkanlarının randevu talebini yazılı olarak ilettiğim halde, neden cevap bile verilmemiştir? Bir zamanlar Halkın Sesi Partisini kurduğu halde seçim zamanı dışında yol arkadaşları, değil kendisine danışmanlarına dahi niye ulaşamamıştır?

5-Şimdiki Ordu listesinde 26. Dönemde de seçilen vekiller, Ünye İkizce Çaybaşı Akkuş ilçelerinin insanlarıyla ilgilenmişler midir yoksa avutucu konuşmalarla onları başlarından mı savmışlardır? Yanlış anlaşılmalar mı olmuştur? Yöre halkı önde görünmek için çatışanlardan bıktı. Liste başıSayın Şenel Yediyıldız’ı beklemektedir umutla. Toparlayıcı olabilecek, halkın sesini duyup duyurabilecek mi? Onunla ilgili iyi şeyler duyuyorum, inşallah başarılı olur, davaya fikir katkısı olacaklara sahip çıkar.

6- Kendi yöremle ilgili bu sorularımın değişik versiyonlarını düşündürecek sorular, diğer illerde de var mıdır? Haksızlıkların, hataların tekerrür etmemesi adına bunların ciddî takibi yapılacak mıdır?

7- Binlerce aday adayının kendince taraftarları vardır. Listeye giremeyen bu yol arkadaşlarına kendilerine dedeğer verildiği duygusu kazandırabilecek  bir program niye hiç yapılmadı, yapılmıyor?

Unutulmasın kiadalet ve kalkınma millete hizmet davası olarak adlandırılmaktadır ve en çok dikkat edilmesi gereken bu davaya sızmış olan haksızlık virüslerini temizlemektir. Bu yolda dahalk hakemliği mihenk taşı kabul edilmeli, temayül sonuçları göz önüne serilmelidir.

EĞİTİM KÖYLERİEĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUEĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUVATAN İÇİNSIZMA ÖNLEMİHALİSDEMİR RUHUEĞİTİM BİLİMİ EKİBİLİDER NASIL BİTERMAKAMLAR MİLLETİNREİSE AĞITYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
YENİ BİR KENT İNŞA ETMEK
Osman KARA
Kadir GÜRKAN
Türkiye ne yapması gerektiğini biliyor
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
SEÇİM ANKETLERİNE FAZLA İNANMA ANKETSİZ DE KALMA
Şakir DEMİRCİ
Erdem EROL
KİMSENİN UMURUNDA DEĞİL
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
DEĞİŞİK BİR MEVLİD-İ NEBİ KUTLAMASI
Mustafa GENÇ
Kenan ERZURUMLU
Patrik Barthalemous ve Kin Kapısı
Kenan ERZURUMLU
Birol BİRCAN
Hal-i Pürmelal-3
Birol BİRCAN
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM (1)
Şenol Yücedağ
Nami Cem İYİGÜN
KARBON TİCARETİ VE KARBON BORSALARI-1
Nami Cem İYİGÜN
Tevfik DEMİR
Yazık oldu Samsunspor'a
Tevfik DEMİR
Burhan UYAN
GENÇLERİMİZİ BUNA HAZIRLIYOR MUYUZ?
Burhan UYAN
Naci ALTUNCU
ATATÜRK’Ü ANDIK, ANIYORUZ, ANACAĞIZ… O KADAR (MI) ?
Naci ALTUNCU
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ET - KEMİK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Turgay SAAT
Kim olduğumuzu unuttuk
Turgay SAAT
Embiya SANCAK
GÜLSAN SANAYİ SİTESİ ARAZİSİNDE ÇÖZÜM
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
ARADIĞIMIZ ÇOĞU ZAMAN YANI BAŞIMIZDADIR
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
YENİ 4 C
Doç Dr Yetkin BULUT
Cevdet YILMAZ
Karadeniz Sahil Yolu İzlenimleri - II SAMSA
Cevdet YILMAZ
Selçuk KAYA
Bu kayıp hocaya yazar
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
İyiki varsın Ahmet
Salim YILDIZ
Metin ATLI
HOCA KREDİSİNİ TÜKETİYOR
Metin ATLI
Ceyhun DONBAY
TANER HOCA DEDİĞİNİ YAPTI!
Ceyhun DONBAY
Kürşad GÜNDOĞDU
Şah çekiyorlar Mat olmayacağız!
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya-I
Erdal AĞAR
Ayhan HAMLI
ATATÜRK VE ZEKİ MÜREN
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
AŞK EVRİM Mİ GEÇİRİYOR?
Akın ÜNER
M. Halistin KUKUL
YAZIKTIR!..GÜNAHTIR!..AYIPTIR!..
M Halistin KUKUL
Fulya ZORLU
Kimin Tercihi?
Fulya ZORLU
Gül TURAN
RİTA'YA MEKTUPLAR IV
Gül TURAN
Ömer PAMUK
GÖRÜŞ AÇISI...
Ömer PAMUK
Kenan ÖZTÜRK
Gökçepınar yaylasından     
Kenan ÖZTÜRK
Yavuz BAYRAM
Fizik Ötesi Şiddet!..
Yavuz BAYRAM
Hikmet KURADA
Türkiye Off-Road Şampiyonası Sinop’ta Yapıldı
Hikmet KURADA
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Hasan Cem KESKİN
BABA OCAĞI
Hasan Cem KESKİN
Ersin ERGE
BEN 10 KASIM
Ersin ERGE
İbrahim TELLİOĞLU
DOĞU KARADENİZ'DE RUM SOYKIRIMI OLDU MU? 2
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Bahadır BAŞ
KİMLER KONKORDATA KOMİSERLİĞİ YAPABİLİRLER
Bahadır BAŞ
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Ender GÜR
GÖZ GÖRE GÖRE
Ender GÜR
Cesur CEYLAN
ANLADIĞIN KADARDIR HAYAT
Cesur CEYLAN
Ahmet HAYVALI
7143  YASA VE HAKLI  BİR TALEP...
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
İlle de gençlik...
İlker Mutlu
Mehmet ÖZ
TÜRKLERDE MİLLET ŞUURU
Mehmet ÖZ