YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Zati ÜRER

BÜTÜNLEŞME YOLU

Darbe sonrasında bize dipçik lazımmış diyenlere karşı “Kaç yıl geriye gittik; milletimizinadalet, kalkınma, ileri ülke olmadavası ne olacak şimdi?”diye roman kahramanı konuşturdum. Bu yüzden ilk olması gereken bu kitabım bastırılmadı. 1970-80 arası tarihe ışık tutmak için gecemi gündüzüme kattım. 30 yıl sonra tam da eğitimci olarak uğradığım büyük bir haksızlık sırasında ülkemin özeti İstanbul’un Belediye Reisimilletin bu davasının adını partisine koydu. Şimşekler çakar oldu gözlerde, çınlaması durmadı kulakların. Millî şairimiz Mehmet Emin Yurdakul’un“Ey mübarek Anadolu toprağı, hani senin bahtiyarlık hukukun?”feryadını duymuşcasına hizmetler de yapmıştı ya İstanbul’a; dalga dalga yayıldıAdalet ve Kalkınma hareketiAnadolu’ya.

Panik başladı güç odaklarında tabi. Gelmeyen kaldı mı başına? Ama nafile…  Başbakan oldu tüm engellemelere rağmen,milletin adamı oldu, bugün Cumhurun başında. Önünden ardından, sağından solundan… en acısı da  yanıbaşlarından vuran vurana!

Tek başıma kalsam da 2002 seçimlerinden önce Samsun’da Mehmet Kurt kardeşimle katıldığım bu davadan dönmem! Uğradığım haksızlık, Reis iktidar olunca da giderilmedi. Ne makam ne mevki ne de aday listelerinde yer nasip olmadı, büyük ihtimal olmayacak da. Bize düşen bundan sonra aksakal olarak doğruları konuşmak. Lakin durmuyor saldırılar, Reis’e de hasbî dava adamlarına da.

Taş olsaydık erirdik ya  toprak, Anadolu toprağı, dayanıyor hâlâ! Sanılmasın ki fani bedendir, nefisdir dayanan! Milletin ruhu bu. Eskiler de görüyor bunu ki birer birer millî duruş diye diyebütünleşiyorlar çevresinde. Niye? Atatürk’ten sonraki bütün liderlere boyun eğidirilmedi mi?

İnönü Rusya’ya boyun eğip kendisine sığınan Azerî soydaşları teslim etti. Menderes baş verdi, Demirel gidip gidip geldi, Özal’a saldırdılar, konuşamam dedi, sırlarıyla vefat etti gitti. Ecevit hasta edildi, Çiller ekonomistti krize girdi, şimdi gelmiş millî duruş falan diyor. Sen dursaydın öyle, niye duramadın? Erbakan terledi, istifa etti. Bahçeli Devlet de çaresiz seçim dedi ve… Reis geldi. Allah aşkına millet aşkına görün bu gerçeği artık ne olur! Kim diyor şimdi dirayetlealayınız gelin, topunuz gelin diye? Felaketler içinden sıyrıla sıyrıla destan yazan,destanlaşan kim?

Ben bu cumhuriyetin 40 yılda 30 bin öğrenci yetiştirmiş öğretmeniyim. Felaketlere boğulmak isteniyoruz, nasıl böyle bir ruhu, imanı terk ederim? Haksızlıklar benim derdim, davaya zarar haksızlıklar… Reis’in yanıbaşında ona iltifatçı olup da yol arkadaşlarına ulaşılmaz olanların haksızlıkları! Kibir yüklenmiş ruhları. Güçlü olmak için doğru bilgi taşımıyorlar Reis’e.

Samsun, Ordu, Muğla üç ayrı çevrem. Muğla için mükemmel diyor muyum? Diyorum. Listebaşı Mehmet Yavuz Demir eğitimci. Diyor ki6.sırada başladım, demek ki iyi çalıştığım düşünülmüş, bugün birdeyim. Bunun sorumluluğu ağır, üçü garantiledik ama 4 götüreceğiz inşallah, liderimize mahcup olamam.Geçen dönem 2 vekili vardı Muğla’nın. Ancak 4’e motive olmuş bütün yol arkadaşları. Bunu listenin başındakinin coşkusu yapıyor. 2. sıra Sayın Yelda Erol da medya mensupluğu gücüyle nefes nefese!  Buradaki anlayış, oy potansiyelinin yüksek olduğu Samsun, Ordu gibi yerlerde de olmalıydı. Eleştirim bu. Şimdi eleştiri zamanı değil diyen yol arkadaşlarıma da sözüm, eleştiri zamanında yapılmazsa unutulup gitmez mi? Sonra da  tekerrür etmez mi? Etmedi mi geçmişte? Bugün milletin davasına sahip çıkacak adaylar görüyor STK mensupları başka partilerde ve dile getiriyorlar bunu.

Başka illerle ilgili yorum yapmak istemezdim ama örneğin önceki Başbakan Davutoğlu ekibi tümüyle tasfiye edildi deniyor. Doğruysa yanlış olmuş. Sebep olanlar hatalı bence. Birlik dirlik nasıl sağlanacak? Kahraman şehidin kardeşi Soner Halisdemir Niğde’ye başvurmuştu, o da listede yok! Liste başındaki dava adamı demeliydi ki çekileyim de o yazılsın. Benim aradığım adalet bu! Hani hasbî fedakârlık?

Kısacası tepeden listeyle hak yerini bulamıyor. Niye? Beşer şaşar, denmemiş mi? Teşkilat ve STK mensuplarının oy çokluğunu gözler önünde açık etmeli. Bubütünleşme yoluna, el ele tutuşalım da çıkalım artık.  Herkes nalıncı keseri gibi kendine yontuyor; böyle olmasın,olamasın! Her alanda olduğu gibi bu yolda da örnek olmakmilletin adamı lidere yakışandır.

EĞİTİM KÖYLERİEĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUEĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUVATAN İÇİNSIZMA ÖNLEMİHALİSDEMİR RUHUEĞİTİM BİLİMİ EKİBİLİDER NASIL BİTERMAKAMLAR MİLLETİNREİSE AĞITYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
O HABERİN HİKÂYESİ
Osman KARA
Kadir GÜRKAN
Türkiye ne yapması gerektiğini biliyor
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
"KADIN BİR ELİYLE BEŞİK... DİĞER ELİYLE DÜNYAYI SALLAR!"
Şakir DEMİRCİ
Erdem EROL
SİYASİ PAZARLAMA
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
MİNİKLERİN MEVLİD-İ NEBİ KUTLAMASI...
Mustafa GENÇ
Kenan ERZURUMLU
Müslüman(lıktan) geçinenler
Kenan ERZURUMLU
Birol BİRCAN
Hal-i Pürmelal-3
Birol BİRCAN
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM (1)
Şenol Yücedağ
Nami Cem İYİGÜN
KARBON TİCARETİ VE KARBON BORSALARI-1
Nami Cem İYİGÜN
Tevfik DEMİR
Yazık oldu Samsunspor'a
Tevfik DEMİR
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Naci ALTUNCU
ATATÜRK’Ü ANDIK, ANIYORUZ, ANACAĞIZ… O KADAR (MI) ?
Naci ALTUNCU
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
CEBİR
Prof Dr Yücel TANYERİ
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
TOP YÖNETİMDE
Metin ATLI
Turgay SAAT
Kim olduğumuzu unuttuk
Turgay SAAT
Embiya SANCAK
GÜLSAN SANAYİ SİTESİ ARAZİSİNDE ÇÖZÜM
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
ARADIĞIMIZ ÇOĞU ZAMAN YANI BAŞIMIZDADIR
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
YENİ 4 C
Doç Dr Yetkin BULUT
Cevdet YILMAZ
Karadeniz Sahil Yolu İzlenimleri - II SAMSA
Cevdet YILMAZ
Selçuk KAYA
Bu kayıp hocaya yazar
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
İyiki varsın Ahmet
Salim YILDIZ
Ceyhun DONBAY
TANER HOCA DEDİĞİNİ YAPTI!
Ceyhun DONBAY
Kürşad GÜNDOĞDU
Şah çekiyorlar Mat olmayacağız!
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya-I
Erdal AĞAR
Ayhan HAMLI
ATATÜRK VE ZEKİ MÜREN
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
AŞK EVRİM Mİ GEÇİRİYOR?
Akın ÜNER
M. Halistin KUKUL
YAZIKTIR!..GÜNAHTIR!..AYIPTIR!..
M Halistin KUKUL
Fulya ZORLU
Kimin Tercihi?
Fulya ZORLU
Gül TURAN
RİTA'YA MEKTUPLAR IV
Gül TURAN
Ömer PAMUK
GÖRÜŞ AÇISI...
Ömer PAMUK
Kenan ÖZTÜRK
Gökçepınar yaylasından     
Kenan ÖZTÜRK
Yavuz BAYRAM
Fizik Ötesi Şiddet!..
Yavuz BAYRAM
Hikmet KURADA
Türkiye Off-Road Şampiyonası Sinop’ta Yapıldı
Hikmet KURADA
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Hasan Cem KESKİN
BABA OCAĞI
Hasan Cem KESKİN
Ersin ERGE
BEN 10 KASIM
Ersin ERGE
İbrahim TELLİOĞLU
DOĞU KARADENİZ'DE RUM SOYKIRIMI OLDU MU? 2
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Bahadır BAŞ
KİMLER KONKORDATA KOMİSERLİĞİ YAPABİLİRLER
Bahadır BAŞ
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Ender GÜR
GÖZ GÖRE GÖRE
Ender GÜR
Cesur CEYLAN
ANLADIĞIN KADARDIR HAYAT
Cesur CEYLAN
Ahmet HAYVALI
7143  YASA VE HAKLI  BİR TALEP...
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
İlle de gençlik...
İlker Mutlu
Mehmet ÖZ
TÜRKLERDE MİLLET ŞUURU
Mehmet ÖZ