YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın ÜNER

SAMSUN İÇİN İKİ YENİ BAŞLANGIÇ: ZİHNİ ŞAHİN VE İSMAİL UYANIK

Kente hizmet etmiş kimseler hakkında görevden ayrıldıktan sonra olumsuz cümleler kurup ağır eleştiriler getirmek benim tarzım değil. Olmuş bitmişi değiştirmemiz mümkün değil, dolayısıyla bundan sonra olacaklara bakmak çok daha pozitif bir anlayış...

Malum, son aylarda Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsunspor'da büyük değişim rüzgarları esiyor. Nemli yaz sıcaklarıyla hayatın adeta durma noktasına geldiği kentin gündemini, haliyle bu iki önemli kurumda olan bitenler işgal ediyor.

1999'dan bu yana Büyükşehir Belediye Başkanı olan sayın Yusuf Ziya Yılmaz, o zamanlar "değişim" vaadiyle seçilmişti. Hakikaten ardan geçen sürede kentin siluetini değiştirmesini bildi. Kentin eski hüviyetini özleyenler olduğu gibi şimdiki halini daha çok beğenenler olabilir. Ya da bu değişimin maliyetini çok bulanlar, tam tersini "pahalıya mal olsa da yapılanlara değdi" diye düşünenler çıkabilir. Ama kim ne derse desin, Başkan Yılmaz kentin tarihine çalışkan, hırslı, reformist bir belediye başkanı olarak geçti.

Değişim rüzgarlarının estiği Samsunspor'da ise karamsarlık hızla dağıldı. Son on yılda inişli çıkışlı, talihsiz bir dönem geçiren kulüp, Süper Ligde tutunamadığı sezonda çok borçlanmış, tekrar süper lige geri dönmek için yapılan yatırımlardan sportif başarı elde edilememişti. Nihayet ağır borç yükünü kaldıramayan yönetim çekilmiş, Vali Bey'in çabalarıyla oluşturulan kayyım yönetiminin bütün iyi niyetine rağmen takım tarihinde ilk defa ikinci kümeye yuvarlanmıştı. Kulübün tamamen yok oluşa sürükleneceğinden endişe edilirken efsane başkan İsmail Uyanık, "şirketleşme projesi" ile yeniden ümitleri yeşertmesini bildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsunspor'un başına getirilen iki isim, Sayın Zihni Şahin ve Sayın İsmail Uyanık'ın ortak yönleri, tecrübeleriyle ve kentin tüm kesimleriyle iyi ilişkiler kurma becerileri olarak sıralanabilir. Bu özellikleri, yorgun Samsun kenti için yeni umut ışıkları yanmasına sebep oldu. İnşallah başarılı olurlar.

ZİHNİ ŞAHİN VE SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Eski Bafra Belediye başkanı olan Zihni Bey, az konuşan, dengeli, adil bir isim olarak biliniyor. Onu tanıyanlar, yönetim anlayışındaki anahtar kelimenin "uyum" olduğunu anlatıyor. Bağlı bulunduğu siyasi partinin il başkanlığı, milletvekilleri ve Genel Merkezi ile gerilim yaşamayacağı, ancak bunu yaparken makamının gerektirdiği ağırlığını da asla kaybetmeyeceği yorumu yapılıyor. Benzer biçimde ilçe belediye başkanları ve başta valilik olmak üzere kamu kuruluşları ile sorunsuz ilişkiler kuracağı anlaşılıyor.

İlk göreve geldiğinde merkezdeki belediye başkanları dururken onun tercih edilmesine şaşıranlar olmuştu. Daha büyük bütçeler yöneten ve medyada daha çok yer bulan, Samsun kamuoyunda daha çok tanınan merkezdeki ilçe belediye başkanları arasından sıyrılmasında uzlaşmacı ve mütevazı kişiliğinin büyük rolü olsa gerek.

Başkan Şahin, göreve geldikten sonraki dönemde de zamanı iyi kullandı. Hem genel seçimde partisi için gösterdiği samimi performans hem de toplumun bütün kesimleriyle kurduğu sıcak ilişkiler ile beğeni topladı.

Konjonktür de ülkücü fikriyata yakınlığı herkesçe bilinen Zihni Başkan'ın lehine işliyor. Her şey yolunda gider, yerel seçimlerde aday gösterilir ve beş yıl için göreve seçilir, proje üretebilen bir kadro kurabilirse faydalı olacağına şüphe yok...

İSMAİL UYANIK VE SAMSUNSPOR

Samsunspor'un Türk futboluna damga vurduğu yıllarda kulüp başkanı İsmail Uyanık da ismiyle spor kulübü yöneticiliğinde marka haline gelmişti. O yıllarda Samsunspor'un altyapısı adeta bir futbolcu tarlası gibiydi. Uyanık, genç isimleri sadece altyapıdan değil akıllı transfer politikalarıyla Türk futboluna kazandırmasıyla tanınmıştı.

İsmail Uyanık dönemi Samsunspor'unu benzerlerinden ayıran ise aynı zamanda sportif başarıya da ulaşılmasıydı. O yıllarda Gençlerbirliği, Gaziantepspor, Sakaryaspor ve Bursaspor gibi takımlar da genç oyuncuları yetiştirmesiyle tanınıyordu ama hiçbirisi dört büyükler ile kıyaslanmıyordu. Oysa Samsunspor, genç kadrosuyla ligin en güçlü takımlarını devirebiliyor, her sene ligi domine edebiliyordu.

Uyanık sonrası tedricen güç kaybeden, süper ligden düştükten sonra bir daha asla eski günlerine geri dönemeyen Samsunspor, nihayet tarihinin en kötü günlerini yaşadı ve 2. Lige kadar yuvarlandı.

İsmail Uyanık, "şirketleşme" şartıyla tekrar göreve geldi. Samsun kamuoyu ve taraftarların büyük desteğini alan efsane başkan, finansal sorunları halledecek bir formülle yola çıktı. Bugünlerde tekrar PTT 1. Lige dönecek bir kadro ve yapılanma oluşturmakla meşgul.

Yaptıkları yapacaklarının teminatı olsa da Uyanık'ın işi zor aslında... Bu sene PTT 1. Lige çıkan kadroya seneye kabuk değiştirtip bu defa süper ligi amaçlayan bir hüviyet kazandırmaya çalışacak. Eğer bu iki amaç başarılabilir ise bu sefer de süper ligde tutunacak güçlü bir kadro kurulması hedeflenecek. Bunun için önümüzdeki üç sene boyunca sürekli üstüne koymak gerekecek. Finansmanıyla, idari yapılanmasıyla, kadro kalitesiyle zorlu bir çalışma süreci Uyanık ve ekibini bekliyor.

Samsunspor'un bir altyapı kültürü var ama son 10 yılda milli takım düzeyinde bir oyuncu üretemeyen altyapının İsmail Uyanık'ın amaçlarına ulaşmasına ne derece katkı sağlayacağını göreceğiz. Ayrıca 1970'lerde ve 80'lerde Samsunspor'a futbolcu yetiştirme vazifesi üstlenen amatör kulüplerin de durumu ortada...

Bu sorunları aşarken amatör liglerde bir pilot takım kurmak, Samsunspor süper lig yolunda ilerlerken bu takımı da zamanla profesyonel liglere yükseltmek bir seçenek olur mu bilmiyorum. Altyapıdan yetiştirilen ya da genç yaşta transfer edilen geleceğin yıldız adaylarının gelişimini sağlamak için "1919 Samsunspor" adıyla bir pilot takım kurulması önerisini bu köşeden de yazmıştım. Spor kulübü yöneticiliği denildiğinde bir otorite olan İsmail Başkan'a akıl verme hadsizliğine düşecek değiliz ama bu öneriyi dikkate alacağını ümit ediyorum.

DEĞİŞİM RÜZGARI SAMSUN'A YARAR MI?

Büyükşehirde Zihni Şahin, Samsunspor'da İsmail Uyanık, bu kentin yetiştirdiği iki değer... Başarılı olup olamayacaklarını Allah bilir. Ancak onların başarısı, Samsun'un yaşam kalitesinin artması ve marka değerinin yükselmesi anlamına gelecek.     

SAMSUN'UN TRAMVAYLARI VE ŞEHREMENİ NAMZETLERİEN GÜZEL SEÇİM ŞARKILARIŞAMAN SELENGE'DEN 2019 KEHANETLERİALLAH İYİ'LİĞİNİ VERSİN HAYATİ ABİSAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (II)SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)ÖRTMEN ÇOCUĞUAŞK EVRİM Mİ GEÇİRİYOR?ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?NEBYAN'DA CUMA, BAFRA'DA AKŞAM...Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
HANGİSİ ÖNEMLİ
Osman KARA
Erdem EROL
KUPÜR HAKSIZLIĞI
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
VAKIF MEDENİYETİMİZDEN ESİNTİLER!
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
1000 DOST
Prof Dr Yücel TANYERİ
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ? TOPLUMLARIN TEMEL GÜCÜ NEDİR?
Burhan UYAN
Şakir DEMİRCİ
HOŞGELDİN 19 MAYIS'IN 100. YILI
Şakir DEMİRCİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
BİZİM KÖYÜN ŞARKISI -2-
Doç Dr Yetkin BULUT
Cevdet YILMAZ
Doğurganlık Üzerinde Rol Oynayan Faktörler
Cevdet YILMAZ
Selçuk KAYA
Büyük olarak görevimizi yaptık...
Selçuk KAYA
Embiya SANCAK
POŞET
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
AŞKIN VE KAVGANIN ŞAİRİ
Alpaslan ÇEPNİ
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
HER YÖNÜYLE CEZA HUKUKUNDA AF MÜESSESESİ I
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Kürşad GÜNDOĞDU
"GEÇMİŞTEN GELECEĞE KURULAN KÖPRÜ" OSMANLI TÜRKÇESİ...
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
İNTERNET ORTAMINDA Kİ REKLAMLARA VERGİ GELİYOR
Ahmet HAYVALI
Kadir GÜRKAN
Taşın Altına Elini Koyma Zamanı
Kadir GÜRKAN
Kenan ERZURUMLU
Kur'an-ı Kerim ve diyalog: I
Kenan ERZURUMLU
Murat Sandıkçı
Samsun gerçekten spor kenti mi?
Murat Sandıkçı
Ayhan HAMLI
ŞEHİTLERİN EVLENMEMİŞ ÇALIŞMAYAN KIZ ÇOCUKLARI MAĞDUR EDİLMESİN...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUN'UN TRAMVAYLARI VE ŞEHREMENİ NAMZETLERİ
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Disleksi Nedir? Disleksi Ne Değildir?
Fulya ZORLU
Yavuz BAYRAM
Sınav Kâğıtları Devlet Sırrı Mıdır?
Yavuz BAYRAM
Gül TURAN
SOKAKLAR BUZ GİBİ
Gül TURAN
İlker Mutlu
Samsun Sinema Topluluğu
İlker Mutlu
Hikmet KURADA
Yetkililere Sesleniyorum!... Bu yılı ATATÜRK YILI ilan edelim-2
Hikmet KURADA
Nami Cem İYİGÜN
GEZEGENİ SERİNLETMEK - 1
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Erikli'nin Direnen Su Değirmeni
Kenan ÖZTÜRK
M. Halistin KUKUL
KÜLTÜR BUHRANI YAŞIYORUZ
M Halistin KUKUL
Naci ALTUNCU
YEREL SEÇİMLER!
Naci ALTUNCU
Birol BİRCAN
Bafra’da Gazetecilik
Birol BİRCAN
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
ABD Türkler nazarındaki güvenilirliğini sıfırlamaktadır
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Metin ATLI
BAHANE KALMADI
Metin ATLI
Hasan Cem KESKİN
SU TOPU
Hasan Cem KESKİN
Mustafa ÖZBALCI
KÜLTÜR, DİL VE EĞİTİM
Mustafa ÖZBALCI
Ömer PAMUK
KİTAPLARIN DÜNYASINDA...
Ömer PAMUK
Ersin ERGE
HAYATI EĞİTİM DERKEN
Ersin ERGE
Turgay SAAT
Abdullah Topaloğlu
Turgay SAAT
Ceyhun DONBAY
TRİBÜN TERÖRÜ
Ceyhun DONBAY
Kenan KAYIKÇI
ÇOCUKLARDA KUVVET GELİŞİMİ
Kenan KAYIKÇI
İbrahim TELLİOĞLU
NEDİR SAMSUN’UN BİZDEN ÇEKTİĞİ
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
KENDİNE DÖN
Ergin KAHVECİ
Cesur CEYLAN
SON
Cesur CEYLAN
Mehmet ÖZ
Beka, Milliyetçilik ve Din
Mehmet ÖZ
Memduh ERKİN
KALKINMA,  TEKNOLOJİ VE TASARIM ÜZERİNE
Memduh ERKİN
Erdal AĞAR
Ayna Nöronlar
Erdal AĞAR
Selamet ATLI
KARARLAR ve HAMLELER KADERİMİZİ BELİRLER...
Selamet ATLI
Salim YILDIZ
Biz kaçtık onlar kovaladı
Salim YILDIZ
Ender GÜR
HAKEM KARARIYLA
Ender GÜR
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ