YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın ÜNER

SAMSUN İÇİN İKİ YENİ BAŞLANGIÇ: ZİHNİ ŞAHİN VE İSMAİL UYANIK

Kente hizmet etmiş kimseler hakkında görevden ayrıldıktan sonra olumsuz cümleler kurup ağır eleştiriler getirmek benim tarzım değil. Olmuş bitmişi değiştirmemiz mümkün değil, dolayısıyla bundan sonra olacaklara bakmak çok daha pozitif bir anlayış...

Malum, son aylarda Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsunspor'da büyük değişim rüzgarları esiyor. Nemli yaz sıcaklarıyla hayatın adeta durma noktasına geldiği kentin gündemini, haliyle bu iki önemli kurumda olan bitenler işgal ediyor.

1999'dan bu yana Büyükşehir Belediye Başkanı olan sayın Yusuf Ziya Yılmaz, o zamanlar "değişim" vaadiyle seçilmişti. Hakikaten ardan geçen sürede kentin siluetini değiştirmesini bildi. Kentin eski hüviyetini özleyenler olduğu gibi şimdiki halini daha çok beğenenler olabilir. Ya da bu değişimin maliyetini çok bulanlar, tam tersini "pahalıya mal olsa da yapılanlara değdi" diye düşünenler çıkabilir. Ama kim ne derse desin, Başkan Yılmaz kentin tarihine çalışkan, hırslı, reformist bir belediye başkanı olarak geçti.

Değişim rüzgarlarının estiği Samsunspor'da ise karamsarlık hızla dağıldı. Son on yılda inişli çıkışlı, talihsiz bir dönem geçiren kulüp, Süper Ligde tutunamadığı sezonda çok borçlanmış, tekrar süper lige geri dönmek için yapılan yatırımlardan sportif başarı elde edilememişti. Nihayet ağır borç yükünü kaldıramayan yönetim çekilmiş, Vali Bey'in çabalarıyla oluşturulan kayyım yönetiminin bütün iyi niyetine rağmen takım tarihinde ilk defa ikinci kümeye yuvarlanmıştı. Kulübün tamamen yok oluşa sürükleneceğinden endişe edilirken efsane başkan İsmail Uyanık, "şirketleşme projesi" ile yeniden ümitleri yeşertmesini bildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsunspor'un başına getirilen iki isim, Sayın Zihni Şahin ve Sayın İsmail Uyanık'ın ortak yönleri, tecrübeleriyle ve kentin tüm kesimleriyle iyi ilişkiler kurma becerileri olarak sıralanabilir. Bu özellikleri, yorgun Samsun kenti için yeni umut ışıkları yanmasına sebep oldu. İnşallah başarılı olurlar.

ZİHNİ ŞAHİN VE SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Eski Bafra Belediye başkanı olan Zihni Bey, az konuşan, dengeli, adil bir isim olarak biliniyor. Onu tanıyanlar, yönetim anlayışındaki anahtar kelimenin "uyum" olduğunu anlatıyor. Bağlı bulunduğu siyasi partinin il başkanlığı, milletvekilleri ve Genel Merkezi ile gerilim yaşamayacağı, ancak bunu yaparken makamının gerektirdiği ağırlığını da asla kaybetmeyeceği yorumu yapılıyor. Benzer biçimde ilçe belediye başkanları ve başta valilik olmak üzere kamu kuruluşları ile sorunsuz ilişkiler kuracağı anlaşılıyor.

İlk göreve geldiğinde merkezdeki belediye başkanları dururken onun tercih edilmesine şaşıranlar olmuştu. Daha büyük bütçeler yöneten ve medyada daha çok yer bulan, Samsun kamuoyunda daha çok tanınan merkezdeki ilçe belediye başkanları arasından sıyrılmasında uzlaşmacı ve mütevazı kişiliğinin büyük rolü olsa gerek.

Başkan Şahin, göreve geldikten sonraki dönemde de zamanı iyi kullandı. Hem genel seçimde partisi için gösterdiği samimi performans hem de toplumun bütün kesimleriyle kurduğu sıcak ilişkiler ile beğeni topladı.

Konjonktür de ülkücü fikriyata yakınlığı herkesçe bilinen Zihni Başkan'ın lehine işliyor. Her şey yolunda gider, yerel seçimlerde aday gösterilir ve beş yıl için göreve seçilir, proje üretebilen bir kadro kurabilirse faydalı olacağına şüphe yok...

İSMAİL UYANIK VE SAMSUNSPOR

Samsunspor'un Türk futboluna damga vurduğu yıllarda kulüp başkanı İsmail Uyanık da ismiyle spor kulübü yöneticiliğinde marka haline gelmişti. O yıllarda Samsunspor'un altyapısı adeta bir futbolcu tarlası gibiydi. Uyanık, genç isimleri sadece altyapıdan değil akıllı transfer politikalarıyla Türk futboluna kazandırmasıyla tanınmıştı.

İsmail Uyanık dönemi Samsunspor'unu benzerlerinden ayıran ise aynı zamanda sportif başarıya da ulaşılmasıydı. O yıllarda Gençlerbirliği, Gaziantepspor, Sakaryaspor ve Bursaspor gibi takımlar da genç oyuncuları yetiştirmesiyle tanınıyordu ama hiçbirisi dört büyükler ile kıyaslanmıyordu. Oysa Samsunspor, genç kadrosuyla ligin en güçlü takımlarını devirebiliyor, her sene ligi domine edebiliyordu.

Uyanık sonrası tedricen güç kaybeden, süper ligden düştükten sonra bir daha asla eski günlerine geri dönemeyen Samsunspor, nihayet tarihinin en kötü günlerini yaşadı ve 2. Lige kadar yuvarlandı.

İsmail Uyanık, "şirketleşme" şartıyla tekrar göreve geldi. Samsun kamuoyu ve taraftarların büyük desteğini alan efsane başkan, finansal sorunları halledecek bir formülle yola çıktı. Bugünlerde tekrar PTT 1. Lige dönecek bir kadro ve yapılanma oluşturmakla meşgul.

Yaptıkları yapacaklarının teminatı olsa da Uyanık'ın işi zor aslında... Bu sene PTT 1. Lige çıkan kadroya seneye kabuk değiştirtip bu defa süper ligi amaçlayan bir hüviyet kazandırmaya çalışacak. Eğer bu iki amaç başarılabilir ise bu sefer de süper ligde tutunacak güçlü bir kadro kurulması hedeflenecek. Bunun için önümüzdeki üç sene boyunca sürekli üstüne koymak gerekecek. Finansmanıyla, idari yapılanmasıyla, kadro kalitesiyle zorlu bir çalışma süreci Uyanık ve ekibini bekliyor.

Samsunspor'un bir altyapı kültürü var ama son 10 yılda milli takım düzeyinde bir oyuncu üretemeyen altyapının İsmail Uyanık'ın amaçlarına ulaşmasına ne derece katkı sağlayacağını göreceğiz. Ayrıca 1970'lerde ve 80'lerde Samsunspor'a futbolcu yetiştirme vazifesi üstlenen amatör kulüplerin de durumu ortada...

Bu sorunları aşarken amatör liglerde bir pilot takım kurmak, Samsunspor süper lig yolunda ilerlerken bu takımı da zamanla profesyonel liglere yükseltmek bir seçenek olur mu bilmiyorum. Altyapıdan yetiştirilen ya da genç yaşta transfer edilen geleceğin yıldız adaylarının gelişimini sağlamak için "1919 Samsunspor" adıyla bir pilot takım kurulması önerisini bu köşeden de yazmıştım. Spor kulübü yöneticiliği denildiğinde bir otorite olan İsmail Başkan'a akıl verme hadsizliğine düşecek değiliz ama bu öneriyi dikkate alacağını ümit ediyorum.

DEĞİŞİM RÜZGARI SAMSUN'A YARAR MI?

Büyükşehirde Zihni Şahin, Samsunspor'da İsmail Uyanık, bu kentin yetiştirdiği iki değer... Başarılı olup olamayacaklarını Allah bilir. Ancak onların başarısı, Samsun'un yaşam kalitesinin artması ve marka değerinin yükselmesi anlamına gelecek.     

ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?NEBYAN'DA CUMA, BAFRA'DA AKŞAM...PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİSAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...KİM KORKAR KIRMIZI BAŞLIKLI KIZDAN?SİZ HİÇ YANDINIZ MI?GOY GOY CÂNIM, GOY GOYÇİFTLİK CADDESİ NASIL KURTULUR?SARIŞABANLI GOCABAŞ MAHMUTLARSAMSUN, ÜÇÜNCÜ SAYFA!Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
Dedeleri vardı onların
Osman KARA
Kadir GÜRKAN
İYİ Kİ VARSINIZ
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
ATATÜRK'Ü VENİZELOS NOBEL'E ADAY GÖSTERDİ
Şakir DEMİRCİ
Erdem EROL
SOSYAL MEDYA
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
BAKANLIĞIN ÖĞRENCİ ANDI İTİRAZI
Mustafa GENÇ
Kenan ERZURUMLU
Patrik Barthalemous ve Kin Kapısı
Kenan ERZURUMLU
Birol BİRCAN
Bafra’dan…
Birol BİRCAN
Şenol Yücedağ
KONKORDATO SUİSTİMALLERİ
Şenol Yücedağ
Nami Cem İYİGÜN
KARBON TİCARETİ VE KARBON BORSALARI-1
Nami Cem İYİGÜN
Tevfik DEMİR
Olmadı Samsunspor
Tevfik DEMİR
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Naci ALTUNCU
ATATÜRK’Ü ANDIK, ANIYORUZ, ANACAĞIZ… O KADAR (MI) ?
Naci ALTUNCU
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
PALAMUT
Prof Dr Yücel TANYERİ
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Yavuz BAYRAM
Fizik Ötesi Şiddet!..
Yavuz BAYRAM
Hikmet KURADA
Türkiye Off-Road Şampiyonası Sinop’ta Yapıldı
Hikmet KURADA
Ceyhun DONBAY
SARIYER'İN LİDERLİK SENDROMU
Ceyhun DONBAY
Metin ATLI
PANİK YOK...
Metin ATLI
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Embiya SANCAK
GÜLSAN ÜZERİNE
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
M. KEMAL
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
1 SAATTE 10 MİLYAR DOLAR
Doç Dr Yetkin BULUT
Salim YILDIZ
Hiç iyi olmadı
Salim YILDIZ
Selçuk KAYA
Hakem hata yaptı da ya bizim hatalarımız...
Selçuk KAYA
Hasan Cem KESKİN
BABA OCAĞI
Hasan Cem KESKİN
Kürşad GÜNDOĞDU
Zihniyet... Samimiyet... ''Ve Maske''
Kürşad GÜNDOĞDU
Turgay SAAT
KİMİN HABERİ VAR?
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
DEĞERLER AŞINMASI...
Ömer PAMUK
Gül TURAN
RİTA'YA MEKTUPLAR 4
Gül TURAN
Ayhan HAMLI
ABD'NİN TERÖRİSTBAŞLARINA ÖDÜL OYUNU...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Saygı
Fulya ZORLU
Ersin ERGE
BEN 10 KASIM
Ersin ERGE
İbrahim TELLİOĞLU
DOĞU KARADENİZ'DE RUM SOYKIRIMI OLDU MU? 2
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Cevdet YILMAZ
Ortalama Ömür, Ortalama Yaşam Beklentisi ve Mezarda Emeklilik
Cevdet YILMAZ
M. Halistin KUKUL
''DOMATES-BİBER-PATLICAN''
M Halistin KUKUL
Bahadır BAŞ
KİMLER KONKORDATA KOMİSERLİĞİ YAPABİLİRLER
Bahadır BAŞ
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Ender GÜR
ÇEKİRGE BİR SIÇRAR İKİ SIÇRAR
Ender GÜR
Cesur CEYLAN
ANLADIĞIN KADARDIR HAYAT
Cesur CEYLAN
Mehmet ÖZ
TÜRK MİLLETİNİN BÜYÜK EVLADI ATATÜRK
Mehmet ÖZ
Ahmet HAYVALI
CEMAL YEŞİLYURT ve SAMSUN...
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Atatürk'ü anarken, O'nun sinemaya yaklaşımı...
İlker Mutlu