YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Şenol Yücedağ

IMF DÜNYAYI UYARIYOR! (I)

Yaşamın merkezi artık gelinen noktada iyice anlaşıldı ki ekonomidir. Bizim gibi tüm dünya da ekonominin gidişatını nefesini tutmuş izliyor ve merakla ne olacağını bekliyor. Her zaman olduğu gibi üreten ve savurganlık yapmayacakların bir dünyasına doğru ilerliyoruz. Dünyayı yöneten üst aklın önemli kurumları IMF, Dünya Bankası, NATO, Birleşmiş Milletler gibi oluşumlardır. Bunlar bile sömürürken bir dengenin olmasını ve uzun vadede gerçekleşmesini isterler. Ürettiklerini satmak için her zaman bir piyasa olmalıdır ve bu piyasaların elinde bol para olmalıdır. Bu sistemin devamı için kendi ülkesini de uyarmak, Trump’un hatalarını göstermek de görevleridir. Bununla ilgili IMF son bir analiz çıkardı ve bu analizde dünya ekonomisini masaya yatırarak geleceğe projeksiyon yaptı: 

“Uluslararası ticarete yönelik artan gerilimler nedeniyle, yaklaşık iki yıl önce başlayan geniş çaplı küresel genişleme, hem bir platoya takılmış hem de daha az dengeli hale gelmiş görünüyor artık.  IMF en son çıkardığı Dünya Ekonomik Görünümü (World Economic Output) güncellemesinde bu yıl ve sonrasında küresel büyüme oranlarını yaklaşık yüzde 3,9 oranında tutmaya devam ediyor; fakat aynı zamanda ticaret savaşlarının gelişme hızına bakarak yakın vadede bile büyümenin daha kötü bir performans gösterebileceği konusunda uyarıyor.

IMF’nin hesaplarına daha detaylı bakalım. Fon, büyüme, gelişmiş ekonomilerde genel olarak güçlü olmakla birlikte, Euro bölgesi, Japonya ve Birleşik Krallık’taki ülkeler de dâhil olmak üzere birçoğunda yavaşlama başladığına dikkat çekiyor.  ABD ekonomisi söz konusu olunca da bunun tersine, büyük oranda vergi indirimleri ve artan hükümet harcamaları nedeniyle GSYİH’nin potansiyelden daha hızlı büyümeye devam etmekte ve hâlen güçlü bir istihdam yaratılabildiğine vurgu yapıyor.  Fakat geçici mali teşviklerin etkisinin azalmasıyla ve uzun döngüsellik nedeniyle önümüzdeki birkaç yıl içinde ABD’deki büyümenin de yavaşlayacağı konusunda uyarıyor.  Buna bağlı olarak da IMF gelişmiş ekonomiler için Nisan Dünya Ekonomik Görünüm tahminini yüzde 0,1 oranında azaltarak 2018’de yüzde 2,4’lük bir büyüme öngörüyor. 2019 için bu ekonomilerde yüzde 2,2’lik büyüme beklentisineyse koruyor.

Gelişmekte olan piyasa ve gelişmekte olan ekonomiler için kategorik bir grup olarak, 2018 için yüzde 4,9 ve 2019 için yüzde 5,1 oranında büyüme oranları öngörüyor IMF.  Fakat yine bu toplam rakamların ülke değerlendirmelerinde farklı değişimleri gizlediği konusunun altını çiziyor.

IMF’ye göre Çin, ekonomisinde sorunlar olmakla beraber Fon’un önceki projeksiyonları doğrultusunda büyümeye devam ediyor. Latin Amerika, gelişmekte olan Avrupa ve Asya’daki bazı büyük ekonomilerde, şimdi Nisan ayı tahminlerinin altında büyüme oranlarını tahmin ediyorlar.  Tedarik aksamaları ve jeopolitik gerginlikler petrol fiyatlarının artmasına, gelişmekte olan petrol ihracatçılarına (örneğin Rusya ve Orta Doğulu tedarikçiler) fayda sağlamasına rağmen ithalatçılara (örneğin Hindistan) zarar veriyor.  Gelişmekte olan piyasa ekonomilerinin toplamı için, yukarı ve aşağı revizyonlar büyük ölçüde birbirini dengelemekte bu nedenle IMF açısından.

Fed politikası, ticaret savaşları

Her zaman olduğu gibi, Fed politikası küresel finansal gelişmelerin merkezinde. ABD’nin güçlü istihdam ve yükselen enflasyonu göz önüne alındığında, Fed önümüzdeki iki yıl boyunca faiz oranlarını yükseltmeye devam ederken, diğer gelişmiş ekonomilerle kıyaslandığında para politikasını sıkılaştırmakta ve ABD dolarını güçlendirmekte. Dolar, Nisan ayından beri geniş çaplı olarak değer kazandı bilindiği üzere ve gelişmekte olan ve ön plana çıkan ekonomilerin karşılaştığı mali koşullar biraz daha kısıtlayıcı hale dönüştü. Ancak mevcut finansal koşullar, bu sıkılaştırmaya rağmen tarihsel bağlamda nispeten henüz daraltıcı değil. Piyasalar – şimdilik – borçlular arasında ayrım yapmaya devam ediyor ve artan baskılarla politik belirsizlik veya makroekonomik dengesizlikler gibi belirgin zayıflıkları olan ekonomilerin sermaye hesapları sıkıntılar yaşamaya başladı. Fed para politikasını hâlihazırda beklenenden daha hızlı sıkılaştırıyor olsaydı, gelişmekte olan ülkeler grubu içinde çok daha geniş bir ülke yelpazesi daha yoğun baskılar yaşayabilirdi.

Ancak, mevcut ticaret gerilimlerinin daha da artması riski – güven, varlık fiyatları ve yatırım üzerinde olumsuz etkileri üzerinden – küresel büyümenin en büyük yakın vadeli tehdidi. Küresel cari hesap dengesizlikler ABD’nin nispeten yüksek iç talep büyümesi üzerinden artarken bu durumun mevcut gerginlikleri de körüklemesi büyük olasılık.

ABD, geniş bir ülke gruplarını etkileyen ticaret hareketlerini başlattı,  Şimdi de doğal olarak Çin, Avrupa Birliği, NAFTA ortakları ve Japonya’dan ve daha küçük ülkelerden misilleme veya misilleme tehditleriyle karşı karşıya. IMF’nin modellemesi mevcut ticaret politikası tehditleri gerçekleştiğinde iş güveninin de azalması halinde, küresel üretimin 2020 yılına kadar mevcut projeksiyonların yaklaşık yüzde 0,5’inin altında olabileceğini gösteriyor. Küresel misillemenin odağı olarak ABD, zaten yüksek paya sahip olduğu dünya ihracat pazarında vergiyle karşılaştıkça soruna en hassas ülke haline dönüşecek hızla.”

EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM (1)KONKORDATO SUİSTİMALLERİEŞEL MOBİL MAAŞLARA DA OLMALI!...EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(II)YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(I)SABİT KUR REJİMİ BUGÜN UYGULANABİLİR Mİ?(II)TÜRKİYE SABİT KUR REJİMİNE GEÇEBİLİR Mİ?(I)CARİ AÇIK BU AY DÜŞTÜYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
31 Mart son mu başlangıç mı?
Osman KARA
Erdem EROL
KAFAMIZDAKİ PİRELER
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
SİYASİ PARTİLER NİÇİN VARDIRLAR?
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
MOBİL-TEL
Prof Dr Yücel TANYERİ
Naci ALTUNCU
BEN BİLMEM MERKEZ BİLİR
Naci ALTUNCU
M. Halistin KUKUL
DİLENCİLİK NASIL ÖNLENİR?
M Halistin KUKUL
Doç. Dr. Yetkin BULUT
YAPAY ZEKA
Doç Dr Yetkin BULUT
Erdal AĞAR
İçimizdeki Şiddet
Erdal AĞAR
Metin ATLI
BAHANE DEĞİL İCRAAT!
Metin ATLI
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Şakir DEMİRCİ
ATAKUM'DA SEÇİM KULVARINDA SON 100 METRE
Şakir DEMİRCİ
Kenan ERZURUMLU
Kur'an-ı Kerim ve Diyalog: II
Kenan ERZURUMLU
Embiya SANCAK
"SAHİL YOLU UYGUNDUR" KARARINA İPTAL
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
DİLE ÖZEN GÖSTERMEK
Alpaslan ÇEPNİ
Yavuz BAYRAM
HAYATI ISKALAMAK
Yavuz BAYRAM
Selçuk KAYA
Israra gerek yok
Selçuk KAYA
Ender GÜR
OMURGA BOZULUNCA
Ender GÜR
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
HER YÖNÜYLE CEZA HUKUKUNDA AF MÜESSESESİ II
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Ahmet HAYVALI
FİNANSAL İSTİKRAR VE KALKINMA KOMİTESİ KURULUYOR...
Ahmet HAYVALI
Kadir GÜRKAN
55 DU 637
Kadir GÜRKAN
Mustafa ÖZBALCI
SÖZ UÇAR, YAZI KALIR 
Mustafa ÖZBALCI
Ömer PAMUK
EN SIRADAN İŞ BİLE...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
AYBÜKE ÖĞRETMENİN KATİLLERİNE 18 YIL...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
96 SENELİK DRAM: MÜBADELE
Akın ÜNER
Ergin KAHVECİ
ANLAŞTIK!...
Ergin KAHVECİ
Fulya ZORLU
Sosyalleş-me
Fulya ZORLU
Cevdet YILMAZ
Daha az ölüm, daha az doğum (Less die, less birth)
Cevdet YILMAZ
Gül TURAN
BÜYÜKADA ATLARI
Gül TURAN
Ceyhun DONBAY
FUTBOL ŞEHRİ SAMSUN, TESİS FAKİRİ!
Ceyhun DONBAY
İlker Mutlu
Samsun 100. Yıl Platformu
İlker Mutlu
Ersin ERGE
YAŞAR DOĞU SPOR ÖDÜLLERİ
Ersin ERGE
Cesur CEYLAN
KARNE HEDİYESİ(?)
Cesur CEYLAN
Turgay SAAT
Parayı veren düdüğü çalıyor...
Turgay SAAT
Nami Cem İYİGÜN
GEZEGENİ SERİNLETMEK - 2
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Vezirköprü Kunduz’da kış  
Kenan ÖZTÜRK
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
COĞRAFYA ÜLKELERİN KADERİDİR
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Birol BİRCAN
Bafra’nın Kitapları
Birol BİRCAN
Hikmet KURADA
Ata'yı Samsun'a getiren Bandırma’nın Kaptanı unutuluyor!
Hikmet KURADA
Hasan Cem KESKİN
Serkan AYKUT yazılır, KRAL diye okunur
Hasan Cem KESKİN
Kürşad GÜNDOĞDU
"GEÇMİŞTEN GELECEĞE KURULAN KÖPRÜ" OSMANLI TÜRKÇESİ...
Kürşad GÜNDOĞDU
Murat Sandıkçı
Samsun gerçekten spor kenti mi?
Murat Sandıkçı
Kenan KAYIKÇI
ÇOCUKLARDA KUVVET GELİŞİMİ
Kenan KAYIKÇI
İbrahim TELLİOĞLU
NEDİR SAMSUN’UN BİZDEN ÇEKTİĞİ
İbrahim TELLİOĞLU
Mehmet ÖZ
Beka, Milliyetçilik ve Din
Mehmet ÖZ
Memduh ERKİN
KALKINMA,  TEKNOLOJİ VE TASARIM ÜZERİNE
Memduh ERKİN
Selamet ATLI
KARARLAR ve HAMLELER KADERİMİZİ BELİRLER...
Selamet ATLI
Salim YILDIZ
Biz kaçtık onlar kovaladı
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ