YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Şenol Yücedağ

IMF DÜNYAYI UYARIYOR! (I)

Yaşamın merkezi artık gelinen noktada iyice anlaşıldı ki ekonomidir. Bizim gibi tüm dünya da ekonominin gidişatını nefesini tutmuş izliyor ve merakla ne olacağını bekliyor. Her zaman olduğu gibi üreten ve savurganlık yapmayacakların bir dünyasına doğru ilerliyoruz. Dünyayı yöneten üst aklın önemli kurumları IMF, Dünya Bankası, NATO, Birleşmiş Milletler gibi oluşumlardır. Bunlar bile sömürürken bir dengenin olmasını ve uzun vadede gerçekleşmesini isterler. Ürettiklerini satmak için her zaman bir piyasa olmalıdır ve bu piyasaların elinde bol para olmalıdır. Bu sistemin devamı için kendi ülkesini de uyarmak, Trump’un hatalarını göstermek de görevleridir. Bununla ilgili IMF son bir analiz çıkardı ve bu analizde dünya ekonomisini masaya yatırarak geleceğe projeksiyon yaptı: 

“Uluslararası ticarete yönelik artan gerilimler nedeniyle, yaklaşık iki yıl önce başlayan geniş çaplı küresel genişleme, hem bir platoya takılmış hem de daha az dengeli hale gelmiş görünüyor artık.  IMF en son çıkardığı Dünya Ekonomik Görünümü (World Economic Output) güncellemesinde bu yıl ve sonrasında küresel büyüme oranlarını yaklaşık yüzde 3,9 oranında tutmaya devam ediyor; fakat aynı zamanda ticaret savaşlarının gelişme hızına bakarak yakın vadede bile büyümenin daha kötü bir performans gösterebileceği konusunda uyarıyor.

IMF’nin hesaplarına daha detaylı bakalım. Fon, büyüme, gelişmiş ekonomilerde genel olarak güçlü olmakla birlikte, Euro bölgesi, Japonya ve Birleşik Krallık’taki ülkeler de dâhil olmak üzere birçoğunda yavaşlama başladığına dikkat çekiyor.  ABD ekonomisi söz konusu olunca da bunun tersine, büyük oranda vergi indirimleri ve artan hükümet harcamaları nedeniyle GSYİH’nin potansiyelden daha hızlı büyümeye devam etmekte ve hâlen güçlü bir istihdam yaratılabildiğine vurgu yapıyor.  Fakat geçici mali teşviklerin etkisinin azalmasıyla ve uzun döngüsellik nedeniyle önümüzdeki birkaç yıl içinde ABD’deki büyümenin de yavaşlayacağı konusunda uyarıyor.  Buna bağlı olarak da IMF gelişmiş ekonomiler için Nisan Dünya Ekonomik Görünüm tahminini yüzde 0,1 oranında azaltarak 2018’de yüzde 2,4’lük bir büyüme öngörüyor. 2019 için bu ekonomilerde yüzde 2,2’lik büyüme beklentisineyse koruyor.

Gelişmekte olan piyasa ve gelişmekte olan ekonomiler için kategorik bir grup olarak, 2018 için yüzde 4,9 ve 2019 için yüzde 5,1 oranında büyüme oranları öngörüyor IMF.  Fakat yine bu toplam rakamların ülke değerlendirmelerinde farklı değişimleri gizlediği konusunun altını çiziyor.

IMF’ye göre Çin, ekonomisinde sorunlar olmakla beraber Fon’un önceki projeksiyonları doğrultusunda büyümeye devam ediyor. Latin Amerika, gelişmekte olan Avrupa ve Asya’daki bazı büyük ekonomilerde, şimdi Nisan ayı tahminlerinin altında büyüme oranlarını tahmin ediyorlar.  Tedarik aksamaları ve jeopolitik gerginlikler petrol fiyatlarının artmasına, gelişmekte olan petrol ihracatçılarına (örneğin Rusya ve Orta Doğulu tedarikçiler) fayda sağlamasına rağmen ithalatçılara (örneğin Hindistan) zarar veriyor.  Gelişmekte olan piyasa ekonomilerinin toplamı için, yukarı ve aşağı revizyonlar büyük ölçüde birbirini dengelemekte bu nedenle IMF açısından.

Fed politikası, ticaret savaşları

Her zaman olduğu gibi, Fed politikası küresel finansal gelişmelerin merkezinde. ABD’nin güçlü istihdam ve yükselen enflasyonu göz önüne alındığında, Fed önümüzdeki iki yıl boyunca faiz oranlarını yükseltmeye devam ederken, diğer gelişmiş ekonomilerle kıyaslandığında para politikasını sıkılaştırmakta ve ABD dolarını güçlendirmekte. Dolar, Nisan ayından beri geniş çaplı olarak değer kazandı bilindiği üzere ve gelişmekte olan ve ön plana çıkan ekonomilerin karşılaştığı mali koşullar biraz daha kısıtlayıcı hale dönüştü. Ancak mevcut finansal koşullar, bu sıkılaştırmaya rağmen tarihsel bağlamda nispeten henüz daraltıcı değil. Piyasalar – şimdilik – borçlular arasında ayrım yapmaya devam ediyor ve artan baskılarla politik belirsizlik veya makroekonomik dengesizlikler gibi belirgin zayıflıkları olan ekonomilerin sermaye hesapları sıkıntılar yaşamaya başladı. Fed para politikasını hâlihazırda beklenenden daha hızlı sıkılaştırıyor olsaydı, gelişmekte olan ülkeler grubu içinde çok daha geniş bir ülke yelpazesi daha yoğun baskılar yaşayabilirdi.

Ancak, mevcut ticaret gerilimlerinin daha da artması riski – güven, varlık fiyatları ve yatırım üzerinde olumsuz etkileri üzerinden – küresel büyümenin en büyük yakın vadeli tehdidi. Küresel cari hesap dengesizlikler ABD’nin nispeten yüksek iç talep büyümesi üzerinden artarken bu durumun mevcut gerginlikleri de körüklemesi büyük olasılık.

ABD, geniş bir ülke gruplarını etkileyen ticaret hareketlerini başlattı,  Şimdi de doğal olarak Çin, Avrupa Birliği, NAFTA ortakları ve Japonya’dan ve daha küçük ülkelerden misilleme veya misilleme tehditleriyle karşı karşıya. IMF’nin modellemesi mevcut ticaret politikası tehditleri gerçekleştiğinde iş güveninin de azalması halinde, küresel üretimin 2020 yılına kadar mevcut projeksiyonların yaklaşık yüzde 0,5’inin altında olabileceğini gösteriyor. Küresel misillemenin odağı olarak ABD, zaten yüksek paya sahip olduğu dünya ihracat pazarında vergiyle karşılaştıkça soruna en hassas ülke haline dönüşecek hızla.”

EŞEL MOBİL MAAŞLARA DA OLMALI!...EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(II)YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(I)SABİT KUR REJİMİ BUGÜN UYGULANABİLİR Mİ?(II)TÜRKİYE SABİT KUR REJİMİNE GEÇEBİLİR Mİ?(I)CARİ AÇIK BU AY DÜŞTÜBANKACILIK SEKTÖRÜNDE DURUM İYİDIŞ TİCARET DENGESİ ve TURİZM (II)DIŞ TİCARET DENGESİ ve TURİZM (I)Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
NE GÜZEL BİR ANDDI O.
Osman KARA
Mustafa GENÇ
GÖZLEM
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
UCUZ BENZİN
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
BU BİRLİK BOZULMADIKÇA !
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EŞEL MOBİL MAAŞLARA DA OLMALI!...
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Ömer PAMUK
YAZARKEN...
Ömer PAMUK
Zati ÜRER
EĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLU
Zati ÜRER
Akın ÜNER
PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİ
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Çocuklarda Korku ve Kaygı
Fulya ZORLU
Gül TURAN
RİTA'  ya MEKTUPLAR 1
Gül TURAN
Ergin KAHVECİ
ÖĞRENDİ BİR KERE!
Ergin KAHVECİ
Yavuz BAYRAM
Vicdânî Bir Ölçü Olarak Sadâkat
Yavuz BAYRAM
Turgay SAAT
YÖK BİZİ DUYDU!
Turgay SAAT
Alpaslan ÇEPNİ
ÖĞRETMENLERDEN ÖNERİ İSTENİYORSA
Alpaslan ÇEPNİ
Şakir DEMİRCİ
TÜRKİYE”NİN FOTOĞRAF HAZİNESİ ARA GÜLER
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
KARAGÖZ FESTİVALİ YAPALIM DERKEN-1
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
HEM ZAMANLARIN EN İYİSİ, HEM ZAMANLARIN EN KÖTÜSÜ
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ERZURUMLU
Öfkeli bir "Merhaba" derken!
Kenan ERZURUMLU
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÇİTLEMEK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
İlker Mutlu
HAYAT DAMARI
İlker Mutlu
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI