YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Kadir GÜRKAN

Daha Dün Gibi

Geçen hafta bir yılı geride bıraktık. Dünyanın ikinci en büyük spor organizasyonu olan 23. Yaz Deaflympics Oyunları’na şehrimiz ev sahipliği yapmıştı.96 Ülkeden , 5 Bini aşan sporcu , 8 bine yakın katılımcıyı 2017 yılının Temmuz ayında Samsun’da ağırlamıştık.

 

Hazırlıklar 2016 yılı son çeyreğinde başlamıştı. Bu organizasyonun ulaşım departmanında görev üstlenmiştim ekibimle birlikte. Olimpiyat sürecini yöneten koordinatörümüzün ilk toplantıda “Her olimpiyatta en çok eleştiri ve memnuniyetsizlik alan bölümün ulaşım olduğunu” söylemesi bizim işin başında morallerimizin bozulmasına yol açmıştı.

 

Ofis çalışmaları ilgili departmanlarlarla koordineli sürüyordu. Gelecek sporcu ve teknik heyetin seyahat planlamaları yapılırken, antrenman ve müsabaka takvimine göre ulaşım aksiyon planları hazırlanıyordu. Gelecek olan sporcuların işitme engelli olmasından dolayı operasyon merkezimize akıllı telefonlar üzerinden görüntülü bağlanarak işaret diliyle ulaşımla ilgili sorunları aktarabilecekleri bir dijital altyapı ve uluslararası işaret dili bilen tercümanlarımızdan oluşan bir Çağrı Merkezi oluşturmuş ve bunu olimpiyata katılacak olan ülkelerin federasyonlarına duyurmuştuk.

 

Sporcu, Hakem, Gönüllü, Personel ve Medya Mensupları olmak üzere Olimpiyatlar kapsamında Samsun’da bulunan Yerli/Yabancı misafirlere ulaşım hizmeti Havuz Taksi Sistemi, Tahsisli Araçlar, Ring Otobüsleri ve Takım Otobüsleri olmak üzere 4 ayrı grupta planlama yapmıştık. 607 Araçtan oluşan ulaşım filosu olimpiyat süresince yaklaşık 390 bin km yol yapmıştı.

İlk Gün Kabus

Gözümüzde büyüttüğümüz , gelişmişliğe örnek gösterdiğimiz ülkelerin tam bir planlama fiyaskosu yaparak Samsun’a geliş programlarını değiştirmeleri , uçak seferlerindeki rötarlar , ulaşımda görev alan Samsun dışından gelen sürücülerin alışma süreci ilk günü tam bir kabusa çevirmişti. Bu riski planlama sürecinde gören ve tedbirini alan ekibimizin alternatif planı devreye sokması , sürücülere geceleyin verilen Samsun oryantasyonu ile bu kabusu atlatmayı başarmıştık.

Yenilikler

Olimpiyatlarda ilk kez havalimanında karşıladığımız misafirlerin bavul ve sportif eşyalarını ayrı kendilerini ayrı transfer ederek araçları efektif kullanmayı başarmıştık. Bavul ve eşyaları taşıyabilecek şekilde hazırlanmış araçlar ile misafirleri taşıyacak araçlar  havaalanında beklerken gümrük çıkışında karşılama ekibimiz misafirleri karşılıyor , bavul ve eşyalarını kişiselleştirecek şekilde etiketleyerek araçlara alıyor , misafirleri ise ilk önce akreditasyon için Akreditasyon Merkezine devamında konaklama yerlerine gitmek üzere misafir araçlarına yerleştiriyordu. Misafirler ile bavul ve eşyaları konaklama yerlerinde tekrar bir araya gelerek teslim ediliyordu. Riskli bir o kadarda verimli olan bu uygulamayı profesyonel ve gönüllü ekip arkadaşlarımız başarıyla gerçekleştirmişti.

 

Görüntülü Ulaşım Çağrı Merkezi uygulaması yine olimpiyatta uygulanan bir yenilikti. Gençlik Spor Bakanlığımız ekiplerinin hazırlamış olduğu yazılım ve donanımla hazır hale getirilen Çağrı Merkezinde 7/24 uluslararası işaret dili bilen tercümanlarımız arayanlara yardımcı oluyordu. Misafirlerin son haftalarda ulaşım dışında pizza vb. isteklerine bile yardımcı oluyordu ekibimiz.

 

Üçüncü bir yeniliğimiz ise olimpiyat ulaşım departmanımızda hizmet sağlayan araçlarımızın operasyon merkezinden bir yazılım ile kontrol ederek güzergah ve servis planlarına göre hareket edip/etmediğinin takibi idi. Verimlilik açısından çok faydalı bir uygulama oldu.

Akılda Kalanlar

Olimpiyat oyunları süresince eminim ki çok farklı olaylar ve gelişmeler olmuştur. Benim aklımda kalanlar ; Samsun’un tüm kesimlerinin olimpiyatları sahiplenerek bize yakışır bir şekilde davranması, bir kırtasiyede İspanyol sporcu tarafından unutulan gözlüğünün konakladığı yerde kendisine ulaştırılması, Gokart tesislerinde işitme engelliler için özel tasarlanan işitme destek cihazını düşüren Litvanyalı oyuncuya konaklama yerinde cihazının teslim edilmesi, şehrimizde bulunan spor malzemeleri satışı yapan mağazalarının (AVM’ler ve Yabancılar Pazarı) olimpiyat sporcuları tarafından talan edilircesine alışveriş yapılması , Arjantin Futbol Takımının kendisine tahsis edilen aracı beğenmeyerek başka bir takıma ait aracı zor kullanarak sahiplenmesi ve sahilde zaman geçirirken ring araçlarımızın zamanını kaçıran sporcuları gecenin bir yarısında kendi araçlarımızla konaklama yerlerimize götürülmesi…

 

Olimpiyat süresince son transfer operasyonu olan Kenya Olimpiyat Kafilesinin hava limanı transferini yaptıktan sonra derin bir nefes almıştık. Operasyon sürecinde herhangi bir kaza ve yaralanmanın yaşanmayışı ise mutluluk kaynağımızdı. Şehrimizde dünyanın ikinci büyük organizasyonuna ev sahipliği yapma sınavımızın yansımasını öğrenebilmek için Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) Başkanı Valery Rukhledev’in açıklamalarına kilitlenmiştik.

 

"… Çok güzel oyunlar izledik. Bu süreçte Türkiye'nin emniyeti, polisi, gönüllüleri ve katılımcıları bu konuda çok yardımcı oldu. Ulaşımdan, konaklamaya ve tercümanlık hizmetine kadar bizlere yardımcı olup güzel vakit geçirmemizi sağladılar. Bu durum dünyaya, Türkiye'nin böyle büyük organizasyonları yapabileceğini gösteriyor. Avustralya'da düzenlenen 2005 oyunlarını çok beğendiğini ve o zaman "Bundan daha iyi bir olimpiyat olabilir mi?" diye kendine sorduğunu . Türkiye'ye gelince çok büyük şaşkınlık yaşadım. Türkiye ve Samsun bu beğeniyi daha da yükseltti…" diye konuşan Valery Rukhledev hepimizin yorgunluğunu almıştı.

 

Bizim ve Samsun için ciddi bir deneyim ve kazanım oldu 23. Yaz Deaflympics Oyunları.

Sağlıcakla

Kadir GÜRKAN

İYİ Kİ VARSINIZArka KapıKarmaşık GündemTepki Hamleleri Nasıl Olacak?...İKLİM29 Milyar DolarGeçen HaftaTERCİH SİZİNBitmeyen MaratonHatırlatmakta Fayda VarYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
YENİ İSİMLER
Osman KARA
Kadir GÜRKAN
İYİ Kİ VARSINIZ
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
ATATÜRK'Ü VENİZELOS NOBEL'E ADAY GÖSTERDİ
Şakir DEMİRCİ
Erdem EROL
HAYAL TACİRİ  
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
EĞİTİMDE ÖZGÜL AĞIRLIĞI YAKALAYABİLMEK...
Mustafa GENÇ
Kenan ERZURUMLU
Patrik Barthalemous ve Kin Kapısı
Kenan ERZURUMLU
Birol BİRCAN
Hal-i Pürmelal-2
Birol BİRCAN
Şenol Yücedağ
KONKORDATO SUİSTİMALLERİ
Şenol Yücedağ
Nami Cem İYİGÜN
KARBON TİCARETİ VE KARBON BORSALARI-1
Nami Cem İYİGÜN
Tevfik DEMİR
Olmadı Samsunspor
Tevfik DEMİR
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Naci ALTUNCU
İMAR BARIŞI YA DA AFFI !!!
Naci ALTUNCU
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
HATİCE - NETİCE
Prof Dr Yücel TANYERİ
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Embiya SANCAK
GÜLSAN ÜZERİNE
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
M. KEMAL
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
1 SAATTE 10 MİLYAR DOLAR
Doç Dr Yetkin BULUT
Salim YILDIZ
Hiç iyi olmadı
Salim YILDIZ
Ceyhun DONBAY
KIRILMA NOKTASI: HAKEM FERHAT KESTANLIOĞLU
Ceyhun DONBAY
Selçuk KAYA
Hakem hata yaptı da ya bizim hatalarımız...
Selçuk KAYA
Hasan Cem KESKİN
BABA OCAĞI
Hasan Cem KESKİN
Metin ATLI
ŞOK OLDUK...
Metin ATLI
Kürşad GÜNDOĞDU
Zihniyet... Samimiyet... ''Ve Maske''
Kürşad GÜNDOĞDU
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-2
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Turgay SAAT
KİMİN HABERİ VAR?
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
DEĞERLER AŞINMASI...
Ömer PAMUK
Gül TURAN
RİTA'YA MEKTUPLAR 4
Gül TURAN
Ayhan HAMLI
ABD'NİN TERÖRİSTBAŞLARINA ÖDÜL OYUNU...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Saygı
Fulya ZORLU
Ersin ERGE
BEN 10 KASIM
Ersin ERGE
İbrahim TELLİOĞLU
DOĞU KARADENİZ'DE RUM SOYKIRIMI OLDU MU? 2
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Hikmet KURADA
KARADENİZ'DE VE SİNOP'TA BALIKÇILIK
Hikmet KURADA
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Cevdet YILMAZ
Ortalama Ömür, Ortalama Yaşam Beklentisi ve Mezarda Emeklilik
Cevdet YILMAZ
M. Halistin KUKUL
''DOMATES-BİBER-PATLICAN''
M Halistin KUKUL
Bahadır BAŞ
KİMLER KONKORDATA KOMİSERLİĞİ YAPABİLİRLER
Bahadır BAŞ
Yavuz BAYRAM
2023 Eğitim Vizyonu Şifreleri
Yavuz BAYRAM
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Ender GÜR
ÇEKİRGE BİR SIÇRAR İKİ SIÇRAR
Ender GÜR
Cesur CEYLAN
ANLADIĞIN KADARDIR HAYAT
Cesur CEYLAN
Mehmet ÖZ
TÜRK MİLLETİNİN BÜYÜK EVLADI ATATÜRK
Mehmet ÖZ
Ahmet HAYVALI
CEMAL YEŞİLYURT ve SAMSUN...
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Atatürk'ü anarken, O'nun sinemaya yaklaşımı...
İlker Mutlu