YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Kadir GÜRKAN

Daha Dün Gibi

Geçen hafta bir yılı geride bıraktık. Dünyanın ikinci en büyük spor organizasyonu olan 23. Yaz Deaflympics Oyunları’na şehrimiz ev sahipliği yapmıştı.96 Ülkeden , 5 Bini aşan sporcu , 8 bine yakın katılımcıyı 2017 yılının Temmuz ayında Samsun’da ağırlamıştık.

 

Hazırlıklar 2016 yılı son çeyreğinde başlamıştı. Bu organizasyonun ulaşım departmanında görev üstlenmiştim ekibimle birlikte. Olimpiyat sürecini yöneten koordinatörümüzün ilk toplantıda “Her olimpiyatta en çok eleştiri ve memnuniyetsizlik alan bölümün ulaşım olduğunu” söylemesi bizim işin başında morallerimizin bozulmasına yol açmıştı.

 

Ofis çalışmaları ilgili departmanlarlarla koordineli sürüyordu. Gelecek sporcu ve teknik heyetin seyahat planlamaları yapılırken, antrenman ve müsabaka takvimine göre ulaşım aksiyon planları hazırlanıyordu. Gelecek olan sporcuların işitme engelli olmasından dolayı operasyon merkezimize akıllı telefonlar üzerinden görüntülü bağlanarak işaret diliyle ulaşımla ilgili sorunları aktarabilecekleri bir dijital altyapı ve uluslararası işaret dili bilen tercümanlarımızdan oluşan bir Çağrı Merkezi oluşturmuş ve bunu olimpiyata katılacak olan ülkelerin federasyonlarına duyurmuştuk.

 

Sporcu, Hakem, Gönüllü, Personel ve Medya Mensupları olmak üzere Olimpiyatlar kapsamında Samsun’da bulunan Yerli/Yabancı misafirlere ulaşım hizmeti Havuz Taksi Sistemi, Tahsisli Araçlar, Ring Otobüsleri ve Takım Otobüsleri olmak üzere 4 ayrı grupta planlama yapmıştık. 607 Araçtan oluşan ulaşım filosu olimpiyat süresince yaklaşık 390 bin km yol yapmıştı.

İlk Gün Kabus

Gözümüzde büyüttüğümüz , gelişmişliğe örnek gösterdiğimiz ülkelerin tam bir planlama fiyaskosu yaparak Samsun’a geliş programlarını değiştirmeleri , uçak seferlerindeki rötarlar , ulaşımda görev alan Samsun dışından gelen sürücülerin alışma süreci ilk günü tam bir kabusa çevirmişti. Bu riski planlama sürecinde gören ve tedbirini alan ekibimizin alternatif planı devreye sokması , sürücülere geceleyin verilen Samsun oryantasyonu ile bu kabusu atlatmayı başarmıştık.

Yenilikler

Olimpiyatlarda ilk kez havalimanında karşıladığımız misafirlerin bavul ve sportif eşyalarını ayrı kendilerini ayrı transfer ederek araçları efektif kullanmayı başarmıştık. Bavul ve eşyaları taşıyabilecek şekilde hazırlanmış araçlar ile misafirleri taşıyacak araçlar  havaalanında beklerken gümrük çıkışında karşılama ekibimiz misafirleri karşılıyor , bavul ve eşyalarını kişiselleştirecek şekilde etiketleyerek araçlara alıyor , misafirleri ise ilk önce akreditasyon için Akreditasyon Merkezine devamında konaklama yerlerine gitmek üzere misafir araçlarına yerleştiriyordu. Misafirler ile bavul ve eşyaları konaklama yerlerinde tekrar bir araya gelerek teslim ediliyordu. Riskli bir o kadarda verimli olan bu uygulamayı profesyonel ve gönüllü ekip arkadaşlarımız başarıyla gerçekleştirmişti.

 

Görüntülü Ulaşım Çağrı Merkezi uygulaması yine olimpiyatta uygulanan bir yenilikti. Gençlik Spor Bakanlığımız ekiplerinin hazırlamış olduğu yazılım ve donanımla hazır hale getirilen Çağrı Merkezinde 7/24 uluslararası işaret dili bilen tercümanlarımız arayanlara yardımcı oluyordu. Misafirlerin son haftalarda ulaşım dışında pizza vb. isteklerine bile yardımcı oluyordu ekibimiz.

 

Üçüncü bir yeniliğimiz ise olimpiyat ulaşım departmanımızda hizmet sağlayan araçlarımızın operasyon merkezinden bir yazılım ile kontrol ederek güzergah ve servis planlarına göre hareket edip/etmediğinin takibi idi. Verimlilik açısından çok faydalı bir uygulama oldu.

Akılda Kalanlar

Olimpiyat oyunları süresince eminim ki çok farklı olaylar ve gelişmeler olmuştur. Benim aklımda kalanlar ; Samsun’un tüm kesimlerinin olimpiyatları sahiplenerek bize yakışır bir şekilde davranması, bir kırtasiyede İspanyol sporcu tarafından unutulan gözlüğünün konakladığı yerde kendisine ulaştırılması, Gokart tesislerinde işitme engelliler için özel tasarlanan işitme destek cihazını düşüren Litvanyalı oyuncuya konaklama yerinde cihazının teslim edilmesi, şehrimizde bulunan spor malzemeleri satışı yapan mağazalarının (AVM’ler ve Yabancılar Pazarı) olimpiyat sporcuları tarafından talan edilircesine alışveriş yapılması , Arjantin Futbol Takımının kendisine tahsis edilen aracı beğenmeyerek başka bir takıma ait aracı zor kullanarak sahiplenmesi ve sahilde zaman geçirirken ring araçlarımızın zamanını kaçıran sporcuları gecenin bir yarısında kendi araçlarımızla konaklama yerlerimize götürülmesi…

 

Olimpiyat süresince son transfer operasyonu olan Kenya Olimpiyat Kafilesinin hava limanı transferini yaptıktan sonra derin bir nefes almıştık. Operasyon sürecinde herhangi bir kaza ve yaralanmanın yaşanmayışı ise mutluluk kaynağımızdı. Şehrimizde dünyanın ikinci büyük organizasyonuna ev sahipliği yapma sınavımızın yansımasını öğrenebilmek için Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) Başkanı Valery Rukhledev’in açıklamalarına kilitlenmiştik.

 

"… Çok güzel oyunlar izledik. Bu süreçte Türkiye'nin emniyeti, polisi, gönüllüleri ve katılımcıları bu konuda çok yardımcı oldu. Ulaşımdan, konaklamaya ve tercümanlık hizmetine kadar bizlere yardımcı olup güzel vakit geçirmemizi sağladılar. Bu durum dünyaya, Türkiye'nin böyle büyük organizasyonları yapabileceğini gösteriyor. Avustralya'da düzenlenen 2005 oyunlarını çok beğendiğini ve o zaman "Bundan daha iyi bir olimpiyat olabilir mi?" diye kendine sorduğunu . Türkiye'ye gelince çok büyük şaşkınlık yaşadım. Türkiye ve Samsun bu beğeniyi daha da yükseltti…" diye konuşan Valery Rukhledev hepimizin yorgunluğunu almıştı.

 

Bizim ve Samsun için ciddi bir deneyim ve kazanım oldu 23. Yaz Deaflympics Oyunları.

Sağlıcakla

Kadir GÜRKAN

Taşın Altına Elini Koyma ZamanıSAMSUN2018He for SheYapay ZekaBaş Döndüren GelişmelerVERİLERBORSATürkiye ne yapması gerektiğini biliyorİYİ Kİ VARSINIZYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
Kurtla kuzu masalından günümüze
Osman KARA
Erdem EROL
Garantisi yok
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
MİLLETİMİZ SAVUNMASIZ!
Mustafa GENÇ
Turgay SAAT
Parayı veren düdüğü çalıyor...
Turgay SAAT
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
UZAY
Prof Dr Yücel TANYERİ
Nami Cem İYİGÜN
GEZEGENİ SERİNLETMEK - 2
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Vezirköprü Kunduz’da kış  
Kenan ÖZTÜRK
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
COĞRAFYA ÜLKELERİN KADERİDİR
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Birol BİRCAN
Bafra’nın Kitapları
Birol BİRCAN
Naci ALTUNCU
TV PROGRAMLARI: SIĞ, SIRADAN VE YOZ.
Naci ALTUNCU
Hikmet KURADA
Ata'yı Samsun'a getiren Bandırma’nın Kaptanı unutuluyor!
Hikmet KURADA
Hasan Cem KESKİN
Serkan AYKUT yazılır, KRAL diye okunur
Hasan Cem KESKİN
Metin ATLI
ŞAMPİYONLUK İÇİN HAYDİ BİSMİLLAH…
Metin ATLI
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ? TOPLUMLARIN TEMEL GÜCÜ NEDİR?
Burhan UYAN
Şakir DEMİRCİ
HOŞGELDİN 19 MAYIS'IN 100. YILI
Şakir DEMİRCİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
BİZİM KÖYÜN ŞARKISI -2-
Doç Dr Yetkin BULUT
Cevdet YILMAZ
Doğurganlık Üzerinde Rol Oynayan Faktörler
Cevdet YILMAZ
Selçuk KAYA
Büyük olarak görevimizi yaptık...
Selçuk KAYA
Embiya SANCAK
POŞET
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
AŞKIN VE KAVGANIN ŞAİRİ
Alpaslan ÇEPNİ
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
HER YÖNÜYLE CEZA HUKUKUNDA AF MÜESSESESİ I
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Kürşad GÜNDOĞDU
"GEÇMİŞTEN GELECEĞE KURULAN KÖPRÜ" OSMANLI TÜRKÇESİ...
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
İNTERNET ORTAMINDA Kİ REKLAMLARA VERGİ GELİYOR
Ahmet HAYVALI
Kadir GÜRKAN
Taşın Altına Elini Koyma Zamanı
Kadir GÜRKAN
Kenan ERZURUMLU
Kur'an-ı Kerim ve diyalog: I
Kenan ERZURUMLU
Murat Sandıkçı
Samsun gerçekten spor kenti mi?
Murat Sandıkçı
Ayhan HAMLI
ŞEHİTLERİN EVLENMEMİŞ ÇALIŞMAYAN KIZ ÇOCUKLARI MAĞDUR EDİLMESİN...
Ayhan HAMLI
Fulya ZORLU
Disleksi Nedir? Disleksi Ne Değildir?
Fulya ZORLU
Yavuz BAYRAM
Sınav Kâğıtları Devlet Sırrı Mıdır?
Yavuz BAYRAM
Gül TURAN
SOKAKLAR BUZ GİBİ
Gül TURAN
İlker Mutlu
Samsun Sinema Topluluğu
İlker Mutlu
M. Halistin KUKUL
KÜLTÜR BUHRANI YAŞIYORUZ
M Halistin KUKUL
Mustafa ÖZBALCI
KÜLTÜR, DİL VE EĞİTİM
Mustafa ÖZBALCI
Ömer PAMUK
KİTAPLARIN DÜNYASINDA...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
EN GÜZEL SEÇİM ŞARKILARI
Akın ÜNER
Ersin ERGE
HAYATI EĞİTİM DERKEN
Ersin ERGE
Ceyhun DONBAY
TRİBÜN TERÖRÜ
Ceyhun DONBAY
Kenan KAYIKÇI
ÇOCUKLARDA KUVVET GELİŞİMİ
Kenan KAYIKÇI
İbrahim TELLİOĞLU
NEDİR SAMSUN’UN BİZDEN ÇEKTİĞİ
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
KENDİNE DÖN
Ergin KAHVECİ
Cesur CEYLAN
SON
Cesur CEYLAN
Mehmet ÖZ
Beka, Milliyetçilik ve Din
Mehmet ÖZ
Memduh ERKİN
KALKINMA,  TEKNOLOJİ VE TASARIM ÜZERİNE
Memduh ERKİN
Erdal AĞAR
Ayna Nöronlar
Erdal AĞAR
Selamet ATLI
KARARLAR ve HAMLELER KADERİMİZİ BELİRLER...
Selamet ATLI
Salim YILDIZ
Biz kaçtık onlar kovaladı
Salim YILDIZ
Ender GÜR
HAKEM KARARIYLA
Ender GÜR
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ