YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu

BİR ÇOCUK, BİR KADIN, BİR ÜLKE

Bir çocuk, bir kadın ve bir ülke…Bu yazıda biri şahsen tanıdığım iki gerçek şahsa ve bir ülkeye temasla  “horlanan” güzel duyguların ve buna koşut  “harlanan” öfke ve kinin son tahlilde bizleri alıp getirdiği noktayı kısaca betimlemeye çalışacağım. 

Bir çocuk…Henüz zannediyorum 15 olmamıştır. Bildiğim kadarıyla derslerinde başarılı. Yakın zamana kadar edebiyle, sükunetiyle bilinen küçük bir derviş belki. Muhitinde bu açıdan sevgiye, alakaya, merhamete en mazhar çocuklardan biri. Peki acaba bugün hâlâ öyle mi? Ona belletilmeye çalışılan bazı şeyler acaba onun duygu durumuna hasar verdi mi? Yaklaşık 3 gün kadar önce, sözkonusu çocuğun bir sosyal medya paylaşımını gördüm. Yaşadığı/bulunduğu iklimin ne yazık ki acı tezahürü ortaya çıkmış durumdaydı. Çocuk öylesine zehirlenmiş vaziyetteydi ki, kendisinden onlarca yaş büyük, belki milyonlarca seveni, hürmet edeni olan bir siyasi parti yöneticisi hakkında edebe tamamen muhalif paylaşımda bulunmaktaydı. Hukuki veçhesiyle ise bir iftiranın faili idi kendisi. Elbette bir siyasi fikri olmalı, düşünmeli, üretmeli bir insan. Ancak paylaşıma konu ifadeler düşünüldüğünde makul ve mutedil bir çizgiden o çocuğu uzaklaştıran, onu yarı zombileştiren ortamı bir an için düşünmek gerekir.

Bir kadın…Sosyal medya, gerçekten bazı tipleri tanımada, keşfetmede verimli bir kaynak. Öte yandan insanımıza yönelik müspet düşünceleri yerle yeksan eden parametreler sunan, bu anlamda  “düzeysizlik yatağı” da olan bir mecra. Bu durum aynı zamanda bir yönüyle vaziyetin ürküten tarafı. Geçtiğimiz günlerde bir kadın, sosyal medya aracılığıyla toplumun geneli itibariyle önder kabul edilen bir kişi hakkında halkı  kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek suretiyle, aşağılayıcı beyanlarda bulundu. Konuyu münferit bir hadise olarak ele almak imkân dâhilinde mi? Bilemiyorum! Bununla birlikte bu bakış tonundaki husumet ve hasmane tavır, sonucu bakımından toplumun huzurlu geleceği için çok da iyi şeylerin habercisi olmasa gerek. Zira kadın, aynı zamanda nesil yetiştirme dâhil mahiyeti ve kudreti gereği pek çok konuda mahir ve sorumluluğu olan kişidir. Netice itibariyle bir eleştiri, standardı olan bir değerlendirme kesinlikle korunması değer silsileler zincirini armağan eder. Peki ya tefessüh ederek, ahlaki ve medeni tüm kaideleri yıkarak bu yapılıyorsa ne yapacağız?

Bir ülke…İçinde bebeğiyle, çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla, tarihiyle, tabiatıyla yanan bir ülke. Bu noktada zannediyorum herkes  “yüksek kalibre”davranışla acıyı hissetmeli ve maddi ve manevi tüm olanaklarını seferber etmelidir. Buna karşılık acaba bizler, ülke insanımız ne yapıyor? Elemle yutkunarak ifade etmek gerekir ki ülke insanının karnesi bu anlamda  “yetersiz bakiye” vermektedir. Esasında bu durumda bile  “oh olsuncu” zihniyete sahip olan insanların varlığını görmek, tecrübe etmek olmayan insanlığımızı bir çuvala koyup uçurumdan aşağıya atmayı anlatmaktadır bize, lisan-ı münasiple.

O halde çözüm nedir?  “Düşüncelerde oluşan ülser” nasıl bertaraf edilecek? Ufku yakalama şansı varken bunu heba edip çukurda debelenmenin önüne nasıl geçilecek?  “Gözaltında olan güzel hasletler” ne zaman serbest bırakılacak? Üzerimize  “sevgi/umut polenlerinin” serpilmesi nasıl mümkün olacak? Yüreğimizde bir nüve olarak mevcut olan meziyetler ebede ne suretle intikal ettirilecek? Çözüm çok da zor değil. Çözüm  “ahlaki ve evrensel eğitimi defansta başlatmaktır”. Yani geriden, aileden başlatmaktır. Bu noktada evet, katedilecek mesafe çok. Ama durmak yok, didineğiz…

Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?Turizm ve "4 Mevsim Samsun"FAİL-İ MEŞHURKURBİYETE VESİLE KURBANBİR ÇOCUK, BİR KADIN, BİR ÜLKEBİR MÜSLÜMANLIK TURNUSOLU: KREDİ FAİZLERİ''Rahmetli'' Stephen Hawking ve 'İnsani Çürümüşlük Endeksindeki' YerimizİNSANLIĞIMIZDA KENTSEL DÖNÜŞÜM İHTİYACIUFAK TEFEK HUKUKSUZLUKLARDUA VAKTİYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
Af hayırlı olsun
Osman KARA
Mustafa GENÇ
AYDINLARIMIZDA VİZYONSUZLUK !
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
AÇIN GÖZLERİNİZİ
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
KIRILMA NOKTASI
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Şakir DEMİRCİ
SEÇİMDE "BİZ" KAZANINCA "BEN"
Şakir DEMİRCİ
Yetkin BULUT
ÜRÜN
Yetkin BULUT
Selçuk KAYA
Bunun adı 'bel altı vurma'
Selçuk KAYA
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
İĞNELEME
Prof Dr Yücel TANYERİ
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Selamet ATLI
ISIRAN SAMSUNSPOR HEP KAZANIR
Selamet ATLI
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
ŞEHİT ASTSUBAYLARIZ…   
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Birol BİRCAN
15 Temmuz’u anlamak
Birol BİRCAN
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu