YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Şenol Yücedağ

GELİR DAĞILIMI VE GÖÇ

Yaşamın bizi getirdiği noktada artık şunu çok iyi biliyoruz ki, hayat ekonomiye yani kısaca paraya endeksli hale gelmiştir. Özellikle 2.Dünya savaşından sonra kapitalizmin üretim ve tüketim arasında oluşturduğu yıkıcı denge bunda en önemli etmen olmuştur. Makineleşme ile birlikte oluşan üretim fazlasının tüketilmesi gerekiyordu ve yapılan algı operasyonları ile, reklam ile, televizyon ve sinema ile yaşam kendi isteğimiz dışında bir noktaya çekildi. Özellikle gençler bu konuda ilk hedefti ve başarıya onların bu zayıf tarafından faydalanılarak ulaşıldı. Örneğin Samsun’da 56’larda haddinden fazla bulunan kafelerde genç ağırlıklı bir müşteri kitlesi mevcut. Hepsinin elinde 3-5 bin TL’lik cep telefonu var. Zannedersin ki hepsi genel müdür! Dört kişi bir masaya oturmuşlar, hepsinin elinde cep telefonu ve hepsi telefonlarıyla meşguller! O zaman muhabbet etmeyecekseniz neden bir araya geldiniz? Evinizde oturup aynı işleri yapabilirdiniz!  Sonra 1 TL’lik kahveye 15 TL verip elinde olimpiyat meşalesi gibi tutup bundan kendilerine bir statü temin etmesini beklemek gibi bir komiklik oluşturuyorlar. Diğer yandan birçok küçük yaşta çocuk ellerine tutuşturulan malzemeleri bütün gün satma derdiyle çabalayıp duruyor. Bu gelirin adaletsiz dağılımının oluşturduğu sosyolojik durum ileride vahim sonuçlar doğuracaktır. Beşeri ilişkilerin temelden sarsılması ve güven bunalımının tamir edilmesi çok zor olacaktır. Bu durum yapılan anketlere zaten yansımaya başladı ve sonuçlar hiç de iç açıcı değil. Paraanaliz’in derlediği   “Ekonomistler Platformu “Hane halkı Ekonomik Güven Araştırması” raporunu yayınladı. Raporda Türkiye’de son dönemde yaşanan ekonomik sorunların hane halkı üzerinde de ciddi etkiler yarattığını gösteren veriler yer aldı.

Ekonomistler Platformu ve Aksoy Araştırma tarafından yapılan araştırmaya 1600 kişi katıldı. Türkiye temsilinin sağlanması için cinsiyet, sosyoekonomik statü ve yaş kotası uygulanarak gerçekleştirilen çalışma mobil panel üzerinden gerçekleştirildi.

Ekonomi Olumsuz İstikamette

Araştırmaya katılanların %65,4’ü Türkiye ekonomisinin olumsuz bir istikamette seyrettiğini ifade ederken %32,5’luk kesim Türkiye ekonomisinin en önemli sorununun “yüksek enflasyon” olduğunu düşündüğünü belirtti. En önemli ekonomi soruna ilişkin değerlendirmede ikinci sırada %24,5 ile “dövizde dalgalanma” ve %16 ile “yüksek işsizlik” ibareleri yer aldı.

Katılımcıların Yarısı İkinci Yarıda Daha Olumsuz Seyir Bekliyor

Katılımcıların %50’si 2018 yılının ikinci yarısının daha olumsuz gideceğini beklediklerini ifade ederken, %25,5’lik kısmı daha olumlu bir seyir beklediğini ifade etti.

Gelir Dağılımı Adaletsiz

Katılımcıların %92’si asgari ücretin yetersiz olduğunu ifade ederken, %52’si asgari ücretin 2.200 TL – 2.500 TL aralığında olması gerektiğini belirtti. Katılımcıların %94’ü Türkiye’de gelir dağılımının adil olmadığını düşündüğünü belirtti.

Katılımcıların %70’inden fazlası önümüzdeki dönemde enflasyonun ve işsizliğin artacağını ve dövizdeki dalgalanmanın TL aleyhine devam edeceğini beklediklerini ifade etti. Özellikle gıda fiyatlarındaki artışın hane halkı üzerinde etkisinin daha yüksek olduğu da araştırma sonuçlarından ortaya çıktı.

Kredi Talebi Zayıf

Önümüzdeki bir yıl içinde kredi çekmeyi düşünüp düşünmediği sorulan katılımcıların %76’sı “hayır” yanıtı verirken, “evet” yanıtı verenlerin %43,7’si kredi çekmeyi mevcut borçlarını kapatmak için düşündüklerini ifade etti. Faizlerin yüksek olmasının kredi kullanımı konusunda hane halkını olumsuz etkilediği de araştırmanın bulguları arasında yer aldı.

Yurtdışına Göç Etme Eğilimi Yüksek

Katılımcıların %57,8’i imkânları olsa yurtdışına göç etmeyi düşünüyor musunuz sorusuna “evet” yanıtı verirken %42,2’lik kısım bu soruya hayır yanıtı verdi. Türkiye ekonomisinin genel olarak “olumlu” bir istikamette seyrettiğini ifade edenlerin %33,8’lik kısmı imkânı olsa yurtdışına göç etmeyi düşüneceğini ifade ederken, ekonomideki gidişatı olumsuz görenlerin %71,1’i imkân olsa yurtdışına göç etmeyi düşüneceklerini belirtti.”

1990’lardan itibaren özelleştirme furyası ile üretimden eli çekilen Anadolu ve özelinde tek tek şehirlere bakıldığında büyük kitlelerin çalıştığı fabrikaların kapanması bu göç hareketini çok hızlandırdı ve birçok şehir artık emeklilerin zorunlu ikamet ettikleri yerler halini aldı. Örneğin göçler sebebiyle Tokat şehrinin nüfusu 1960’lar seviyesine düştüğünün görülmesi, tarım yapan kitlenin yaş ortalamasının 62 olması bu tabloya iyimser bakmamızı engelliyor. Üretim dışında her şeyin yalan olduğu bir kere daha kendini ispatlıyor!

 

 

senolyucedag@hotmail.com

 

KONKORDATO SUİSTİMALLERİEŞEL MOBİL MAAŞLARA DA OLMALI!...EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(II)YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(I)SABİT KUR REJİMİ BUGÜN UYGULANABİLİR Mİ?(II)TÜRKİYE SABİT KUR REJİMİNE GEÇEBİLİR Mİ?(I)CARİ AÇIK BU AY DÜŞTÜBANKACILIK SEKTÖRÜNDE DURUM İYİDIŞ TİCARET DENGESİ ve TURİZM (II)Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
Dedeleri vardı onların
Osman KARA
Kadir GÜRKAN
İYİ Kİ VARSINIZ
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
ATATÜRK'Ü VENİZELOS NOBEL'E ADAY GÖSTERDİ
Şakir DEMİRCİ
Erdem EROL
ÖDÜL  
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
BAKANLIĞIN ÖĞRENCİ ANDI İTİRAZI
Mustafa GENÇ
Kenan ERZURUMLU
Patrik Barthalemous ve Kin Kapısı
Kenan ERZURUMLU
Birol BİRCAN
Hal-i Pürmelal-2
Birol BİRCAN
Şenol Yücedağ
KONKORDATO SUİSTİMALLERİ
Şenol Yücedağ
Nami Cem İYİGÜN
KARBON TİCARETİ VE KARBON BORSALARI-1
Nami Cem İYİGÜN
Tevfik DEMİR
Olmadı Samsunspor
Tevfik DEMİR
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Naci ALTUNCU
İMAR BARIŞI YA DA AFFI !!!
Naci ALTUNCU
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
YANGIN VAR
Prof Dr Yücel TANYERİ
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
PANİK YOK...
Metin ATLI
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Embiya SANCAK
GÜLSAN ÜZERİNE
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
M. KEMAL
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
1 SAATTE 10 MİLYAR DOLAR
Doç Dr Yetkin BULUT
Salim YILDIZ
Hiç iyi olmadı
Salim YILDIZ
Ceyhun DONBAY
KIRILMA NOKTASI: HAKEM FERHAT KESTANLIOĞLU
Ceyhun DONBAY
Selçuk KAYA
Hakem hata yaptı da ya bizim hatalarımız...
Selçuk KAYA
Hasan Cem KESKİN
BABA OCAĞI
Hasan Cem KESKİN
Kürşad GÜNDOĞDU
Zihniyet... Samimiyet... ''Ve Maske''
Kürşad GÜNDOĞDU
Turgay SAAT
KİMİN HABERİ VAR?
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
DEĞERLER AŞINMASI...
Ömer PAMUK
Gül TURAN
RİTA'YA MEKTUPLAR 4
Gül TURAN
Ayhan HAMLI
ABD'NİN TERÖRİSTBAŞLARINA ÖDÜL OYUNU...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Saygı
Fulya ZORLU
Ersin ERGE
BEN 10 KASIM
Ersin ERGE
İbrahim TELLİOĞLU
DOĞU KARADENİZ'DE RUM SOYKIRIMI OLDU MU? 2
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Hikmet KURADA
KARADENİZ'DE VE SİNOP'TA BALIKÇILIK
Hikmet KURADA
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Cevdet YILMAZ
Ortalama Ömür, Ortalama Yaşam Beklentisi ve Mezarda Emeklilik
Cevdet YILMAZ
M. Halistin KUKUL
''DOMATES-BİBER-PATLICAN''
M Halistin KUKUL
Bahadır BAŞ
KİMLER KONKORDATA KOMİSERLİĞİ YAPABİLİRLER
Bahadır BAŞ
Yavuz BAYRAM
2023 Eğitim Vizyonu Şifreleri
Yavuz BAYRAM
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Ender GÜR
ÇEKİRGE BİR SIÇRAR İKİ SIÇRAR
Ender GÜR
Cesur CEYLAN
ANLADIĞIN KADARDIR HAYAT
Cesur CEYLAN
Mehmet ÖZ
TÜRK MİLLETİNİN BÜYÜK EVLADI ATATÜRK
Mehmet ÖZ
Ahmet HAYVALI
CEMAL YEŞİLYURT ve SAMSUN...
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Atatürk'ü anarken, O'nun sinemaya yaklaşımı...
İlker Mutlu