YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Zati ÜRER

REİSE AĞIT

PIACC 2015 verilerine göre Türk öğretmenler 31 ülke arasında matematik becerisinde 30.sırada, okumada ise 31.sırada. PISA ve TIMMS’de yaşadığımız başarısızlık da buna bağlı tabi ki.

Kültürde kendi kimliğimizi  ortaya koyan eserler yaratarak evrensel platformda güç ortaya koyamıyoruz. Kültür sektörüne  hakim olanların ruhunu çaldı emperyalistler. Biz adam olmayız, bize dipçik lazım… benzeri söylemler yaygınca konuşulur olmuştu kıraathanelerimizde! 

Yürüdün bu altta kala kala aşağılanma komleksinin üstüne. 2001 krizinden bugüne  hiç eğilmeden yürüdün, millet de yürüdü ardından. Bayındırlıkta, ekonomide, savunma  teknolojisinde ciddî atılımlar, inkar edilemezkalkınma hareketleri göz doldurdu, kabul. Ancak yukarıda belirttiğim somut gerçekleri görüp özeleştiriyle eğitim ve kültürde ilerleyemedik de dedin bütün samimiyetinle. Ne mutlu!

Haksızlığa uğramış ve bu şarkı böyle bitmez diye haykırmıştın ya hani, işte o zamandan beri umudum olmuştun, yine de umudumsun, taraftarınım  Reis! Lakin körü körüne iltifatcın da değilim. Yıkıcı ve kırıcı olmadan ve asla kendi düşünce dünyamın sihrine kapılmadan yalnızca STK’ larla yoğun iletişim içinde halkın sesini duyman için üç yıldır yazıyorum yayın köşelerinde; doğrulara ulaşasın da özeleştiri yapmak zorunda kalmayasın diye. Adalet ve Kalkınma Davası diye çıktığın yolda bundan sonra da seni Allah utandırmasın Reis!

Eğitim lokomotifinin başına öğretmenlerin saygı duyduğu ve onların inşallah gönülgücünü harekete geçirebilecek bir bilim insanı geldi. Sınav odağının yanlışlığını vurguluyor. Ayı hedef alırsak da ay yerini değiştirirse boşa atmış oluruz diyebilen bir büyük bilim insanı. Sistemi işe odaklamak istiyor belli ki. Elinden iş gelen insanı yetiştirecek bir sisteme kanat açarsa politik nedenlerle kanatları kırılmasın Reis! Yazık olur çok! İş bilen milletin, yükselen milletin iş içinde eğitim diyor. Özel okulculuğu değil, antiticari özerk okulculuğu istiyor.

Şu anda işin içinde pişmiş, sanatçı arkadaşlarıyla çok uyumlu  liyakat sahibi bir genel müdür isabetli bir kararla Devlet Tiyatrolarına vekalet ediyor. Bu kurum sinema dünyamıza da rehber olmalı, eğitim sistemimizin gelişmesinde de takviye rol oynamalı ki kültürel kalkınmamızı gerçekleştirebilelim. Sayın Mustafa Kurt, bunu yapabilecek liyakat, iletişim ve uyum gücüne sahip. Kısa sürede kamuoyuna yansıyan icraatları dikkat çekti.

Sağlıkta  atılımlar yaptığımızı da geçmişi hatırlata hatırlata vurguladın durdun halkın huzurunda. Ancak en    çok ağıdı ben bu alanda dinliyorum. Ciddi rahatsızlıkla hekim-hastane kapılarına düşmeyenler, bu ağıtları duymaz.Tıbbın duayen isimlerinden oluşan Tıp İnceleme ve Değerlendirme Kurulu (TIPİDEK)yönlendirmeli Sağlık Bakanını diyor halk. Hep eleştirdiğimiz kuyruklar kamu hastanelerinde yine var. Özel hastane farkları can yakıcı boyutlarda. Güvenlikte olmuyor da eğitim ve sağlıkta niye oluyor bu özelleşme? Emekli Sandığı karnesinde 1.Sınıf yatak yazıyordu eskiden. Şimdi o yataklar özelde bulunabiliyor ancak. Haydi gitsin de yatsın emekli bakalım! Vatandaş ağrıdan kıvrana kıvrana gidiyor özel hastane aciline. Serum takıyorlar, ağrı dinince yarın genel cerrahiden randevu al, tetkiklerin yapılsın tedavin başlasın diyorlar. Oysa film çekilmeli, kan tahlili yapılmalı ve tehlike derecesi tespit edilmeli. Niye yarını bekliyor? Fark alacak. Bir de sarı alan, yeşil alan çıkarmışlar. Sarı alanı anlarım, öksürük- grip için acile gidilmez. Ama yeşil alan ne kardeşim? Ağrıdan kıvranan hastanın hayatî tehlikesini  iyi tespit etmeden hem acil hizmetinden hem de randevuludan fark almak için eve göndermek olur mu?  Dert yanıyor insanlar, ağıt yakıyor! Aldığın yüzde 52 üstündeki oyun içinde özel hastanelerde yatabilenlerinki devede kulak! Sen garip gurebanın lideri değil misin? Ağlatma onları Reis!

Gıda-tarım, sağlıkla ilgili. Sağlığı buradan korumalı önce. Sağlık harcamalarını azaltacak en önemli tedbirhastalığı önlemek. Bunu denetim altına alacak bir Gıda Tarım Sağlık Üst Kurulu ile TIPİDEK ilgilendirmesi şart!                 TIPİDEK’e layık duayen isimler diyorlar ki hekim fakülteye girdiği andan itibaren paraya odaklanır ve uzun süreli eğitime bu yüzden katlanır.  Onların bu duygusunu köreltmek zor, devletin elinden yürütülmeli tıp harcamaları. Üniversiteler yalnızca araştırmaya yönelmeli, kent semtlerinde iyi donanımlı küçük hastaneler olmalı, şehir hastanelerinde insan kayboluyor, trafik sıkışıyor, ulaşmak zor olur. Sağlık hizmetleri semtlere yayılmalı. Sağlık Turizmi için özel şehir hastaneleri ayrı konsept olarak değerlendirilebilirsadece. Ağıtları böyle bilim insanlarının.

Halkın, eğitim ve sağlık güvenlik gibi devletin aslî görevi, bunlardan ticaret yapılmasın diyor Reis! Yemin olsun böyle diyor! Ağıtlar çınlıyor kulaklarımda.Destansı lidere bu ağıtları duymak yakışır.
EĞİTİM KÖYLERİEĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUEĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLUVATAN İÇİNSIZMA ÖNLEMİHALİSDEMİR RUHUEĞİTİM BİLİMİ EKİBİLİDER NASIL BİTERMAKAMLAR MİLLETİNREİSE AĞITYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
OKUDUĞUNU ANLAMAYANLARA
Osman KARA
Erdem EROL
ANTRENMAN
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
KADININ POLİTİKADA İSTİSMARI...
Mustafa GENÇ
Kadir GÜRKAN
VERİLER
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
SAMSUN KÜLTÜR SANATLA DAHA GÜZEL
Şakir DEMİRCİ
Selçuk KAYA
Tarih hiçbir zaman ilk yarının liderini yazmaz..
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Var ol sen Samsunspor
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Metin ATLI
ANTRENMAN MAÇI
Metin ATLI
Ender GÜR
LİDERLİK KEYFİ
Ender GÜR
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
BOTOKS
Prof Dr Yücel TANYERİ
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)
Akın ÜNER
Mehmet ÖZ
BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR
Mehmet ÖZ
Fulya ZORLU
Çocuklarda Problemli Davranışlar
Fulya ZORLU
Ayhan HAMLI
DUMLU ŞEHİTLERİNE SELAM OLSUN...
Ayhan HAMLI
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Ersin ERGE
HAS ŞİİRE GİDERKEN  
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
PARİS, TRUMP VE 2020 (II)
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Hikmet KURADA
Ergenekon’da 11 Yıl Sonra Gelen Adalet ve Bir Anı
Hikmet KURADA
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SAMSUN VE FUARLAR
Doç Dr Yetkin BULUT
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Hasan Cem KESKİN
AİLE REİSİ
Hasan Cem KESKİN
Burhan UYAN
TEKNOLOJİ İLE ZAMANDA YOLCULUK MÜMKÜN MÜ? 1919 YILI İÇİN EVET!
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
COĞRAFYAMIZDA KÜLTÜR BOZULMASI
M Halistin KUKUL
Alpaslan ÇEPNİ
ÇOK OLAN,GÜÇLÜ OLAN BİZİZ
Alpaslan ÇEPNİ
Embiya SANCAK
SAMSUNUM’DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Kenan ERZURUMLU
Gökoğuzlar ve Türkiye
Kenan ERZURUMLU
Ahmet HAYVALI
ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ DENETİM VE YAPTIRIMLAR  ( I ) ...
Ahmet HAYVALI
Kürşad GÜNDOĞDU
"Çuvalı siyasetle indirin..."
Kürşad GÜNDOĞDU
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
 Öğretmenlerimiz
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
NİCE YILLARA...
Ömer PAMUK
Cesur CEYLAN
MASKELER
Cesur CEYLAN
Gül TURAN
SEVGİLİ ÖĞRETMENİM
Gül TURAN
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
İbrahim TELLİOĞLU
OTKAYA MAĞARASINDA YAKILAN MUMLAR
İbrahim TELLİOĞLU
Birol BİRCAN
SAMKON ne yapmaya çalışıyor?
Birol BİRCAN
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL