YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Zati ÜRER

REİSE AĞIT

PIACC 2015 verilerine göre Türk öğretmenler 31 ülke arasında matematik becerisinde 30.sırada, okumada ise 31.sırada. PISA ve TIMMS’de yaşadığımız başarısızlık da buna bağlı tabi ki.

Kültürde kendi kimliğimizi  ortaya koyan eserler yaratarak evrensel platformda güç ortaya koyamıyoruz. Kültür sektörüne  hakim olanların ruhunu çaldı emperyalistler. Biz adam olmayız, bize dipçik lazım… benzeri söylemler yaygınca konuşulur olmuştu kıraathanelerimizde! 

Yürüdün bu altta kala kala aşağılanma komleksinin üstüne. 2001 krizinden bugüne  hiç eğilmeden yürüdün, millet de yürüdü ardından. Bayındırlıkta, ekonomide, savunma  teknolojisinde ciddî atılımlar, inkar edilemezkalkınma hareketleri göz doldurdu, kabul. Ancak yukarıda belirttiğim somut gerçekleri görüp özeleştiriyle eğitim ve kültürde ilerleyemedik de dedin bütün samimiyetinle. Ne mutlu!

Haksızlığa uğramış ve bu şarkı böyle bitmez diye haykırmıştın ya hani, işte o zamandan beri umudum olmuştun, yine de umudumsun, taraftarınım  Reis! Lakin körü körüne iltifatcın da değilim. Yıkıcı ve kırıcı olmadan ve asla kendi düşünce dünyamın sihrine kapılmadan yalnızca STK’ larla yoğun iletişim içinde halkın sesini duyman için üç yıldır yazıyorum yayın köşelerinde; doğrulara ulaşasın da özeleştiri yapmak zorunda kalmayasın diye. Adalet ve Kalkınma Davası diye çıktığın yolda bundan sonra da seni Allah utandırmasın Reis!

Eğitim lokomotifinin başına öğretmenlerin saygı duyduğu ve onların inşallah gönülgücünü harekete geçirebilecek bir bilim insanı geldi. Sınav odağının yanlışlığını vurguluyor. Ayı hedef alırsak da ay yerini değiştirirse boşa atmış oluruz diyebilen bir büyük bilim insanı. Sistemi işe odaklamak istiyor belli ki. Elinden iş gelen insanı yetiştirecek bir sisteme kanat açarsa politik nedenlerle kanatları kırılmasın Reis! Yazık olur çok! İş bilen milletin, yükselen milletin iş içinde eğitim diyor. Özel okulculuğu değil, antiticari özerk okulculuğu istiyor.

Şu anda işin içinde pişmiş, sanatçı arkadaşlarıyla çok uyumlu  liyakat sahibi bir genel müdür isabetli bir kararla Devlet Tiyatrolarına vekalet ediyor. Bu kurum sinema dünyamıza da rehber olmalı, eğitim sistemimizin gelişmesinde de takviye rol oynamalı ki kültürel kalkınmamızı gerçekleştirebilelim. Sayın Mustafa Kurt, bunu yapabilecek liyakat, iletişim ve uyum gücüne sahip. Kısa sürede kamuoyuna yansıyan icraatları dikkat çekti.

Sağlıkta  atılımlar yaptığımızı da geçmişi hatırlata hatırlata vurguladın durdun halkın huzurunda. Ancak en    çok ağıdı ben bu alanda dinliyorum. Ciddi rahatsızlıkla hekim-hastane kapılarına düşmeyenler, bu ağıtları duymaz.Tıbbın duayen isimlerinden oluşan Tıp İnceleme ve Değerlendirme Kurulu (TIPİDEK)yönlendirmeli Sağlık Bakanını diyor halk. Hep eleştirdiğimiz kuyruklar kamu hastanelerinde yine var. Özel hastane farkları can yakıcı boyutlarda. Güvenlikte olmuyor da eğitim ve sağlıkta niye oluyor bu özelleşme? Emekli Sandığı karnesinde 1.Sınıf yatak yazıyordu eskiden. Şimdi o yataklar özelde bulunabiliyor ancak. Haydi gitsin de yatsın emekli bakalım! Vatandaş ağrıdan kıvrana kıvrana gidiyor özel hastane aciline. Serum takıyorlar, ağrı dinince yarın genel cerrahiden randevu al, tetkiklerin yapılsın tedavin başlasın diyorlar. Oysa film çekilmeli, kan tahlili yapılmalı ve tehlike derecesi tespit edilmeli. Niye yarını bekliyor? Fark alacak. Bir de sarı alan, yeşil alan çıkarmışlar. Sarı alanı anlarım, öksürük- grip için acile gidilmez. Ama yeşil alan ne kardeşim? Ağrıdan kıvranan hastanın hayatî tehlikesini  iyi tespit etmeden hem acil hizmetinden hem de randevuludan fark almak için eve göndermek olur mu?  Dert yanıyor insanlar, ağıt yakıyor! Aldığın yüzde 52 üstündeki oyun içinde özel hastanelerde yatabilenlerinki devede kulak! Sen garip gurebanın lideri değil misin? Ağlatma onları Reis!

Gıda-tarım, sağlıkla ilgili. Sağlığı buradan korumalı önce. Sağlık harcamalarını azaltacak en önemli tedbirhastalığı önlemek. Bunu denetim altına alacak bir Gıda Tarım Sağlık Üst Kurulu ile TIPİDEK ilgilendirmesi şart!                 TIPİDEK’e layık duayen isimler diyorlar ki hekim fakülteye girdiği andan itibaren paraya odaklanır ve uzun süreli eğitime bu yüzden katlanır.  Onların bu duygusunu köreltmek zor, devletin elinden yürütülmeli tıp harcamaları. Üniversiteler yalnızca araştırmaya yönelmeli, kent semtlerinde iyi donanımlı küçük hastaneler olmalı, şehir hastanelerinde insan kayboluyor, trafik sıkışıyor, ulaşmak zor olur. Sağlık hizmetleri semtlere yayılmalı. Sağlık Turizmi için özel şehir hastaneleri ayrı konsept olarak değerlendirilebilirsadece. Ağıtları böyle bilim insanlarının.

Halkın, eğitim ve sağlık güvenlik gibi devletin aslî görevi, bunlardan ticaret yapılmasın diyor Reis! Yemin olsun böyle diyor! Ağıtlar çınlıyor kulaklarımda.Destansı lidere bu ağıtları duymak yakışır.
VATAN İÇİNSIZMA ÖNLEMİHALİSDEMİR RUHUEĞİTİM BİLİMİ EKİBİLİDER NASIL BİTERMAKAMLAR MİLLETİNREİSE AĞITDESTANSI LİDERLİKDÖNÜM NOKTASILİYAKAT HÜKÜMETİYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
Af hayırlı olsun
Osman KARA
Mustafa GENÇ
AYDINLARIMIZDA VİZYONSUZLUK !
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
AÇIN GÖZLERİNİZİ
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
KIRILMA NOKTASI
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Şakir DEMİRCİ
SEÇİMDE "BİZ" KAZANINCA "BEN"
Şakir DEMİRCİ
Yetkin BULUT
ÜRÜN
Yetkin BULUT
Selçuk KAYA
Bunun adı 'bel altı vurma'
Selçuk KAYA
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
İĞNELEME
Prof Dr Yücel TANYERİ
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Selamet ATLI
ISIRAN SAMSUNSPOR HEP KAZANIR
Selamet ATLI
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
ŞEHİT ASTSUBAYLARIZ…   
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Birol BİRCAN
15 Temmuz’u anlamak
Birol BİRCAN
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu